Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Folosire doua retele wireless in acelasi timp?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
tyiby

tyiby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 05.11.2010
Deci am asa: https://i.imgur.com/CmeAPg8.png
Prima retea wireless cu parola e a mea, si a doua retea wireless fara parola e a unui prieten.

Ce vreau eu sa fac e sa ma conectez la ambele, si cu una sa descarc ceva si cu cealalta sa navighez pe net (banda mica).
E posibil in Windows 8.1 asa ceva? cu un soft, ceva?

Singura idee pe care o am e sa instalez un program de virtualizat gen VMWare, si pe el sa ma conectez la reteaua fara parola si sa descarc cu el Windows 8.1, de ex., dar nu prea am folosit programe de genu si nu-s sigur daca ar functiona. Astept ceva pareri / idei.

Edited by tyiby, 31 May 2014 - 01:45.


#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Functioneaza cu programul acesta: http://www.connectify.me/dispatch/
Insa nu este gratuit si poate fi folosit doar pt. torente, plus ca ar trebui sa ai si doua placi de retea wi-fi ca sa poti insuma vitezele.
Altfel mai bine te conectezi pe cablu si o sa ai viteze mai bune.
Plus ca exista si QOS, traficul pe HTTP o sa aiba oricand prioritate mai mare fata de cel de download, practic este inutil ce vrei tu sa faci.

Edited by gumball3000, 31 May 2014 - 09:23.


#3
tyiby

tyiby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 05.11.2010

 gumball3000, on 31 mai 2014 - 09:23, said:

Functioneaza cu programul acesta: http://www.connectify.me/dispatch/
Insa nu este gratuit si poate fi folosit doar pt. torente, plus ca ar trebui sa ai si doua placi de retea wi-fi ca sa poti insuma vitezele.
Altfel mai bine te conectezi pe cablu si o sa ai viteze mai bune.
Plus ca exista si QOS, traficul pe HTTP o sa aiba oricand prioritate mai mare fata de cel de download, practic este inutil ce vrei tu sa faci.

Ma gandeam ca ma pot conecta la doua retele Wireless si sa treaca traficul prin acelasi adaptor, dar vad ca asa ceva e imposibil.
Adaptorul ducea probabil fara griji cei 3-4 mb/s adunati de la ambele conexiuni, doar ca nu se pot folosi doua conexiuni in acelasi timp pe un adaptor, din ce am inteles.

connectify: "To connect to multiple Wi-Fi networks at once, you will need multiple wireless adapters. Your computer probably only has one built-in wireless card, but you can purchase additional usb wireless adapters. Inexpensive 802.11n USB wireless adapters can be bought online and will allow you to connect to a second wireless network"

mersi pentru raspuns.

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Iti iei un adaptor de minim 300 Mbps si daca ai si net de 100 Mbps, atunci un 68 MB tot o sa ai.
Probabil ca acum ai o placa N 150 sau mai slaba.

#5
tyiby

tyiby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 05.11.2010
am tras cablu de la router si folosesc "ethernet" de la routerul meu si prin placa de retea wireless folosesc conexiunea wireless fara parola a unui prieten.
acum am viteza de upload/download dubla, oriunde (utorrent, browser, etc.)

#6
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

 gumball3000, on 31 mai 2014 - 13:43, said:

Iti iei un adaptor de minim 300 Mbps si daca ai si net de 100 Mbps, atunci un 68 MB tot o sa ai.
Probabil ca acum ai o placa N 150 sau mai slaba.
N-are nevoie de un adaptor de 300,are nevoie ca ambele dispozitive sa fie capabile.Poate atinge peste 100 Mbps si pe N150,e vorba de nr de MIMO.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate