Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

diverse probleme windows 8.1 cu licenta

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
vnvio2005

vnvio2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 17.09.2007
1- nu-mi recunoaste hard disk-urile externe. La cuplarea acestora prin usb, pentru prima data, la laptop, nu incearca sa instaleze driver-ul necesar...am incercat cu doua modele diferite de hdd extern ( western digital si seagate )..dar..degeaba, nu " le vede "..la ultimul model am verificat si in device manager si acolo este vazut, dar in windows explorer, nu...in schimb, stick-urile usb sunt vazute fara probleme...
2- multe aplicatii si jocuri au probleme de compatibilitate cu sistemul de operare..sau efectiv nu se instaleaza, fara a se afisa motivul. In ceea ce priveste compatibilitatea am bifat in proprietati>compatibilitate windows 7 si 8, fara nici-un rezultat..
   Astept cateva pareri ce pot rezolva problemele mentionate..multumesc anticipat!

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
In mod normal daca le vede in Device manager inseamna ca si-a pus si driverul.

Conecteaza hardul extern si mergi in Disk manager - vezi cum ( si daca ) apar - daca au litera atribuita sau nu. Si vezi ce format au partitiile.

Dar daca folosesti ceva unitati virtuale - gen Deamon Tools - e posibil sa aiba aceeasi litera alocata si ptr Hard si ptr unitatea virtuala. Au mai fiost cazuri si in 7, nu doar in 8.

O alta posibila problema ar fi ca mufa USB nu furnizeaza curent suficient ptr harduri - necesita alimentare separata, sau folosirea unui cablu in Y.

----

Ref la jocuri/programe - poate sunt prea vechi si trebuie sa setezi compatibilitate XP. O alta solutie de incercat impreuna cu compatibilitatea - "dezactivarea" UAC - dai sliderul jos de tot in Control Panel - Useri si restartezi - spre de osebire de Windows 7 nu e totusi dezactivat complet, dar rezolva unele probleme cu unele programe vechi.

Cu programe noi nu exista incompatibilitati - deci vezi ce update-uri / versiuni noi exista ptr aplicatiile / jocurile tale.

Poti sa dai si ceva mai multe detalii - nume de jocuri / aplicatii.

#3
vnvio2005

vnvio2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 17.09.2007
@eiffel - intreb: cum as putea salva kitul de windows 8.1 x64 de pe partitia de recuperare, in situatia in care as intentiona sa renunt la acest sistem de operare in favoarea unei versiuni de windows 7 ?
    - daca as avea in vedere aceasta ultima optiune, care este procedura de urmat pentru a instala windows 7 x64, cu pastrarea kitului de windows 8.1 pe partitia recovery mentionata, in vederea unei posibile reinstalari ulterioare ?
  Multumesc!
  Jocuri: ( vechi, e drept ) Generals si Generals Zero Hour, Age of Empire 2, Total War Rome 2, etc. Curios este faptul ca folosesc Alcohol 120% pentru instalarea imaginii jocurilor, insa nu se intampla nimic...desi aceleasi jocuri le-am instalat cu succes pe pc cu windows 7 ultimate

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Sunt prea vechi - nu stiu de UAC si nu stiu cum merg in comaptibilitate, nu am timp sa fac o proba ca am pe undeva seria Age of Empires si as fi testat dar asta ar trebui sa mearga daca nu o instalelzi in C:/

E cam greu cu salvarea acelui kit, si nu prea stiu cum s-ar putea face - nu am nimic cu 8 preinstalat, doar cu 7 si XP, si in plus difera si de la producator la producator.
Ptr Xp sau 7 era mai simplu - cand instalai pastrai aceleasi partitii si nu te atingeai de partitia de recovery - cand vroiai sa o refolosesti intrai in Disk Manager si o setai activa, dadeai restart si intra direct in recovery.
La 8 din cate am vazut pe net s-au schimbat cam multe, sansele sa o strici sunt destul de mari.

Acum ar mai fi o psoibilitate, dar nu stiu daca producatorul a inclus-o - de obicei la 7 si XP preinstalat exista un soft inclus de producator care iti permitea ca din acea imagine sa faci DVD-uri de backup. In cazul in care se strica partitia sau schimbai hardul aveai un set de DVD-ur ide recovery pe care le puteai folosi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate