Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Numere temporare expirate (?) in trafic

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
DaCosta

DaCosta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 25.06.2007
Azi, pe Magheru, un gigel cu un Mitsu Carisma verde si numere rosii de Belgia, temporare pe spate, in trafic (ar trebui sa fie inregistrarea pe dvr-ul din masina).
Numarul arata ca si al doilea din imaginea de mai jos:
[ http://3.bp.blogspot.com/_D47Wnn1welE/TI5FNcWdqII/AAAAAAAADdA/GQY0mRZLMXg/s400/Temporary.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Singura diferenta: cifrele erau 04 si 14 - asta ar insemna cumva ca gigi conduce o troaca neinmatriculata, fara nici un stres, la ora de varf?
N-am luat nici o masura (shame on me - nu eram sigur ca-s temporare, am verificat dupa ce-am ajuns), dar in astfel de situatii cum se procedeaza in mod normal? 112?

#2
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
INVIDIÁ, invidiez, vb. I. Tranz. 1. A fi stăpânit de invidie față de cineva, a privi cu invidie pe cineva sau reușita, bunăstarea, calitățile altuia; a pizmui. 2. A dori, a râvni, a pofti ceva ce aparține altuia. [Pr.: -di-a] — Din it. invidiare.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
14 nu vine de la 2014? Si 04 nu vine de la Aprilie ? Deci nu  are dreptul de circulatie pana in 2014 luna aprilie inclusiv ?

#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007

 DaCosta, on 24 aprilie 2014 - 18:59, said:

in astfel de situatii cum se procedeaza in mod normal? 112?
Nu rezolvi nimic cu 112... Il blochezi in trafic si-i dai o mama de bataie sa se'nvete minte.

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006

 bumpocbum, on 24 aprilie 2014 - 19:06, said:

14 nu vine de la 2014? Si 04 nu vine de la Aprilie ? Deci nu  are dreptul de circulatie pana in 2014 luna aprilie inclusiv ?
ba da. numerele belgiene temporare au acel sticker cu ultima luna de valabilitate.

#6
DaCosta

DaCosta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 25.06.2007

 Wzzz, on 24 aprilie 2014 - 19:05, said:

INVIDIÁ, invidiez, vb. I. Tranz. 1. A fi stăpânit de invidie față de cineva, a privi cu invidie pe cineva sau reușita, bunăstarea, calitățile altuia; a pizmui. 2. A dori, a râvni, a pofti ceva ce aparține altuia. [Pr.: -di-a] — Din it. invidiare.

Bravo, Wzzz, iti multumesc de "apreciere", doar ne stim de-atata timp incat sa-ti permiti sa ma incadrezi la categoria respectiva. Raman cu speranta sa nu fie vreodata nevoie sa-mi fac downgrade de la masina la Carisma '90ish. Esti "the one", cand o sa cresc mare vreau sa ajung ca tine!

Pentru _Smiley_ si bumpocbum: cred ca m-am aiurit singur de la oboseala si/sau alti factori, jur ca m-am gandit ca-s expirate de pe 14 aprilie :)
Va multumesc pt. lamuriri, asta-i deja buna de integrat la "cine m-a amuzat azi" - si cu scuzele de rigoare pentru cei deranjati.

@slai: si totusi, modalitatea in cazul in care chiar e cineva cu numere expirate? N-am ochit pana acum, asta mi-a sarit in ochi c-a stat vreo 15min in fata mea la traficul de la ~17:30 (si mi-a sarit prost se pare).

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ce sa faci ce sa faci... ?

Daca esti politist la circulatie sa-l opresti pe ala. Daca nu ce ai putea sa faci, sa-l urmaresti dupa ce parcheaza (presupunind ca nu-i un vecin de-al tau sa stii direct cine e) si dupa aia sa faci o sesizare la politia din zona?

Eu ti-as da amenda daca i-ai stresa pe aia de la 112 cu timpenii de-astea. Daca e o caruta pe autostrada ok, aia e una. Dar ca ala nu are probabil RCA e un rahat, in functie de statistica pe care o citesti asa sint un socant 12-20% din masini. Sau ca nu si-a platit impozitul sau taxa de prima inmatriculare sau ce alt rahat trebuia platit sa ii stea in git dar nu e urgenta de 112.

#8
DaCosta

DaCosta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 25.06.2007
f300, nu m-am erijat in organ legislativ, poate doar m-a luat tentativa de "simt de raspundere civic" pe dinainte, mai ales ca-mi filau lampile.
Eu am abordat discutia cu gandul la scenariile posibile in cateva cazuri (presupunand ca gigel ar fi fost cu numerele expirate):
- face o manevra fara sa se asigure si produce daune, sau
- (mai rau) accidenteaza un pieton

Dupa care dispare. Nu cred ca vreunuia din noi i-ar conveni oricare din aceste scenarii.

PS: referitor la 112, cunosc un caz in care o persoana a utilizat acest numar pentru situatii in care vecinii faceau "manele-party" la volum maxim si ore tarzii. S-a vorbit civilizat, s-a specificat faptul ca nu e urgenta, am inteles ca s-a facut "relay" la Politia Locala, care au binevoit sa trimita echipaj intr-un timp destul de scurt, echipaj care chiar a si luat masuri. Si pe mine m-a amuzat faptul ca a fost utilizat 112 pentru asa ceva, nefiind din categoria "urgente" - insa operatorii de acolo probabil au un procentaj suficient de mare de apeluri false/retardate/etc incat sa fie dispusi sa proceseze apelurile in care se prezinta concret date. Si se pare ca nici cei de la locala nu au comentat nimic, in momentul in care vin la locul faptei se pare ca intai merg la cel care a facut sesizarea.

Edited by DaCosta, 24 April 2014 - 19:53.


#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
daca numerele sunt expirate asta nu inseamna ca nu exista undeva informatia cu privire la persoana careia i-ai fost alocate, deci nu poti gasi un scenariu cu diferente semnificative intre o astfel de masina (cu numere expirate) si una cu numere valabile.

oricum, poti sta linistit, politistii reactioneaza foarte rapid cand vad o astfel de masina in trafic, mai ales ca sunt relativ usor de depistat (termenul de valabilitate este afisat pe numar, la vedere).

#10
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
In timp ce te uitai (te gandeai) dupa cel cu numere valabile de Belgia , pe langa tine au trecut fara sa-ti dai seama 2-3 cu RCA/ ITP expirat ,  1 cu numere false de RO ,1 cu masina de BG radiata(fara sa stie nici el) si altul fara permis . Posted Image

Daca vrei sa-ti aduci contributia pentru un trafic mai sigur.....reclama o groapa ,un marcaj slab vizibil , o intersectie/zona periculoasa ,etc. Daca vanezi numere expirate/false sau soferi care se scobesc in nas in timp ce conduc nu o sa rezolvi nimic.Cei care sunt in neregula la volan se inmultesc ca paduchii la caldura si este destul de greu sa-i stopezi.

Pe E85 in zona localitatii Movilita  sunt cativa care conduc masini de DE ,FR ,IT cu numere false ,itp expirat ,asigurare expirata. Eu stiu , altii stiu , politia stie.......si cu toate astea baietii sunt din nou pe sosea si fac colectie de dosare penale.

In Timisoara cica este un trend circulatia cu masini neinmatriculate sau cu placute false  http://timpolis.ro/a...-in-timis-22060

Edited by polizei, 25 April 2014 - 00:46.


#11
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,528
  • Înscris: 20.10.2006
Nu stiu ce e treaba cuiva care nu e politist ca are sau nu numere expirate vreunu. Ce daca sunt expirate ? Mi se pare ca e doar contraventie sau se vroia a fi doar contraventie in noua legislatie.

#12
DaCosta

DaCosta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 25.06.2007
polizei, nu zic ca n-ai dreptate (desi procentual, ar fi destul de ridicol ca din 30 de masini vreo 6 sa fie cu astfel de probleme) :)
Am mentionat deja mai sus ca a fost un mare rateu de perceptie/interpretare din partea mea, mea culpa - am facut si ditamai topicul pe tema asta.
Gropi si canale destupate am mai semnalizat si eu la celebrul "administratorul drumului" din Sectorul 3, in destule cazuri chiar s-au luat masuri (nu neaparat imediate, dar s-au luat).

LunaCrystal - nu-i musai obligatia cuiva sa-l avertizeze pe vreun alt participant la trafic de faptul ca are vreo istorie la masina (stop/pozitie arsa, toba evacuare pe jumatate desprinsa, etc), dar daca pot sa-i atrag atentia, ce pierd? Conteaza si modul in care i-o spui.
La episodul relatat, fazanul am fost eu, dar daca e sa te acroseze un astfel de gigel prin trafic, cred ca n-o sa mai vezi lucrurile la fel. Tu daca ar fi sa vezi un schumi de oras fara numere, crosetand cu manevre riscante, vei considera ca nu-i treaba ta si-ti vezi de drum?

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ala se risca pe barba lui pretenas... E cu infractiune, asa ca daca vrei sa ajungi sa mergi la politie si prin tribunale ca martor esti invitatul nostru ;)

#14
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Una e unul care merge disperat si fara numere, altul e unul care merge civilizat. Io sincer am ramas surprins ca cineva sta sa analizeze numerele masinilor, in trafic. probabil ai prins un semafor de 5 ori, de te-ai plictisit in halul asta. Mai bine, de maine iei o carte cu tine. Cum e ambuteiaj, cum te apuci sa citesti...
Numerele romanesti nici nu ai cum sa ai habar ca sunt expirate, insa un politist, mai ales un rutierist, isi da seama din prima secunda ca e expirat.
la numerele straine, pe unele mai scrie, insa oricum pe astia, un filtru de politie ii cam opreste "din oficiu", indiferent de ce scrie pe numar...

Edited by slai, 30 April 2014 - 10:13.


#15
DaCosta

DaCosta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 25.06.2007
slai, n-o fac des (chiar as putea spune ca nici nu ma uit la ele), dar am specificat si ca aveam un anumit nivel de oboseala (nu-l descriu, dar daca am procesat zi in loc de an, cred ca-i destul de relevant - probabil nici eu n-as fi avut ce cauta la volan) si, intr-adevar, am stat in trafic de la Romana pana la pasajul de la Urinii vreo 15-20min.
Overall, cu sau fara greseala initiala, abordarea din toate postarile (inclusiv a lui polizei, cu toata obiectivitatea si realismul din ea) e ca mai bine te doare-n koor decat sa te legi la cap, mai ales ca tu identifici unul in timp ce pe langa el se mai strecoara 50 neobservati.
Da-l in kkt spirit civic, ca si-asa isi face rar aparitia :)

#16
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Trebuie sa-i intelegi si tu. sunt atatea lucruri care merg prost in romania, ca o chestie ca niste numere expirate e de asteptat ca nu este considerata de nimeni importanta, e o infractiune care nu prea face rau nimanui.

#17
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
din ce stiu eu sunt niste demersuri pentru a transforma aceasta infractiune in contraventie, in principal din cauza lipsei pericolului social. ideea din spatele infractiunii era ca nu poti identifica autorii unei infractiuni comise cu o masina cu numere false, pe cand aici soferul ce a obtinut numerele rosii poate fi identificat fara probleme, chiar daca numerele au expirat.
chiar si acum aproape orice procuror da amenda administrativa pentru asa ceva, si daca nu da el atunci in instanta cu siguranta poate fi obtinuta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate