Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Cristiano Ronaldo admirabil ambidextru, după Emil Grădinescu

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
favoritul

favoritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,909
  • Înscris: 22.01.2008
Pentru abilitatea de a folosi mainile se spune: ambidextru! Dubiu: care  este termenul adecvat  (mai ales la fotbal si in general la sporturile care baza sunt picioarele) pentru cineva care are abilitatea de a-si folosi atat piciorul stang cat si cel drept la fel!

Edited by favoritul, 20 February 2013 - 17:12.


#2
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
"da cu stingu-n dreptu"  Posted Image

#3
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
both feet ?

#4
favoritul

favoritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,909
  • Înscris: 22.01.2008
Reformulez. Ambidextru pentru maini. In cazul picioarelor?

Edited by favoritul, 20 February 2013 - 17:41.


#5
favoritul

favoritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,909
  • Înscris: 22.01.2008
Cred ca imi dau singur un raspuns!

Conform dex:

AMBI- Element prim de compunere savantă cu semnificația „amândoi”, „împreună”. [Cf. fr. ambi-, lat. ambo- – doi].

-DEXTRU Element secund de compunere savantă, cu semnificația „(la) dreapta”, „drept”. [< fr. -dextre, cf. lat. dexter].


Cred ca se poate folosi si in cazul picioarelor tot: ambidextru!

#6
hai_hui

hai_hui

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 18.09.2006

 favoritul, on 20 februarie 2013 - 17:40, said:

Reformulez. Ambidextru pentru maini. In cazul picioarelor?

Deşi s-ar putea să spun o prostie, cred că merge folosit tot "ambidextru". Plecînd de la etimologia cuvîntului (ambi - doi + dexter - bun, drept), eu zic că poate fi folosit şi în cazul picioarelor. De altfel, am încercat pe Google o căutare după "fotbalist ambidextru" şi am văzut că se foloseşte. Bine, în ziarele de sport şi în vocabularul antrenorilor, ceea ce nu prea reprezintă un reper în aprecierea corectitudinii folosirii sale Posted Image

Cel mai des, însă, am auzit folosindu-se "fotbalist care îşi foloseşte la fel de bine ambele picioare/care trage la fel de bine cu ambele picioare".

Later edit: văd că, pînă să public mesajul, ai ajuns la aceeaşi concluzie. Să sperăm că e şi bine :)

Edited by hai_hui, 20 February 2013 - 18:18.


#7
daimon'

daimon'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 22.09.2007
Dincolo de corectitudinea ştiinţică a termenului, uzul său de către populaţie nu se extinde pentru a denota abilităţi în folosirea picioarelor. Mă gândesc că veţi ridica un număr de sprâncene spunând că fotbalistul X este ambidextru pe teren :)

#8
Brates

Brates

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.08.2009
Dragii mei, după o întrerupere de vreo doi ani am reînceput să postez dar...surproza: poezia pare să nu mai intereseze pe nimeni. Așa că mă gândesc să-mi mut blogul ALTER EGO la o locație cu ieșire la ..aerul adevărat al culturii. Mă puteți ajuta măcar cu o sugestie?

Brates

#9
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
În timpul meciului Real Madrid - Bayern Muenchen, așa a spus Grădinescu: ''un admirabil ambidextru, lovește la fel de bine cu ambele picioare''. După ce ne amuzăm puțin, mă întreb dacă avem o expresie echivalentă pentru picior. Poate prin italiană s-o căutăm, că e fiica legitimă a latinei?

#10
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
http://forum.softped.../911618-dilema/

Edited by LoveDemon, 24 April 2014 - 05:06.
Am unit, multumesc.


#11
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Mulţumesc mult, dar nici acolo nu se clarifică termenul. Dextera - era, în latină, mâna dreaptă. Dexter - spre dreapta, partea dreaptă etc, pare să nu se combine prea bine cu prefixul ambi.
Mi se pare interesant cum a evoluat ''dexteritate'', care nu mai înseamnă doar ''îndeMÂNAre'', ci şi abilitate. Ca urmare, o exprimare ca: ''are o dexteritate la fotbal ceva de speriat!'' e perfectă. Ambidextru mi se pare mai... strâmt, mai puţin permisiv.

#12
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 04.09.2013
Cred că cel mai des se folosește expresia "are ambele picioare"

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate