Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Adaptor canbus-bluetooth

  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011
De la o vreme am auzit că au început chinezii să facă adaptoare de canbus care să conțină un modul bluetooth care poate fi accesat cu un soft Android, oferind astfel acces la toate informațiile parametrice ale autovehicolului. Astfel, sunt decis să achiziționez această "sculă" pentru toate cele 3 mașini (sSeat Cordoba, Toyota Yaris și Ford Mondeo). Totuși, înainte de a face mișcarea, chiar dacă e vorba doar de câțiva euro, doresc să mai cer și niște păreri avizate. Mulțumesc!

#2
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Ai "acces" , doar la unele informatii !! E buna si utila , ai acces la unele functii , in functie de soft-ul creat .

O interfata adevarata , o cumperi in functie de producator si masina ! Depinde ce doresti sa stie !

#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Dupa cum te stiu, prevad un topic in care vrei sa-i reclami pe chinezi la opc, ca interfata lor de 10$ nu-ti repara singura masina. Aceste interfete "universale" sunt foarte limitate, nu merg la orice masina etc. Vezi cat costa o interfata dedicata, poate te lamuresti. Macar de spuneai si ce chinezarie ai gasit, daca tot vrei sfaturi. Ca idee, sa citesti turatia, temperatura, tensiunea, sa fi in extaz daca citeste codurile de eroare, poate fi ok, dar niciun mecanic serios nu foloseste scule pe bluetooth  pt chestii serioase. Nu numai ca sunt mai lente ca cele pe usb, dar daca ai de modificat ceva si-ti pica conexiunea, ai pus-o!

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,625
  • Înscris: 07.02.2003
Probabil e vorba de interfetele clasice populare, ELM 327... care se fac si cu wifi daca vrei Posted Image Ma bate si pe mine gandul sa-mi iau asa ceva pentru joaca... dar versiune normala usb.
Interfetele dedicate sa lasam... alea sa le cumpere service-urile la cat costa :P

#5
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011

View Postrumegus, on 23 aprilie 2014 - 21:53, said:

Dupa cum te stiu,
După cum te știu, presimt că urmează să mai trollui următoarele subiecte deschise de mine Posted Image Pe bune, văd că ai o obsesie în a-mi urmări posturile. Nu știu ce te atrage la mine așa de mult :D
Urmează să întreb exact despre ce interfață e vorba.

Pe ebay e plin de ele
http://www.ebay.com/...cat=0&_from=R40
Tipul de la care am auzit a mers cu mașina cu un prieten și îi arăta o groază de detalii, la ulei doar arăte presiune, temperatură, vâscozitate (nici nu știam că o măsoară și p-aia) și o groază de alte chestii.

PS: Ai fi uimit dar cu chinezii m-am înțeles foarte bine pănă acum, chiar si când am cumpărat "căcat" de la ei și-au cerut scuze și au dat înapoi banii.

Edited by benis, 23 April 2014 - 23:38.


#6
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Depinzi de mai multe chestii:
  • tipul de automobil pe care te conectezi
  • versiunea de ELM din dongle
  • softwareul&modul lui de interpretare a datelor
Din experienta, la chestii de genul acesta m-as feri sa iau ceva de pe fleabay... Maxim sa proiectez/construiesc o dracie, dar nu as cumpara de la chinezi - exista un risc destul de mare daca respectiva "scula" o ia in balarii si incepe sa trimita aiurea date pe busul de diagnoza: te poti trezi cu electronica din masina moarta, cu erori in mers, sau, cel mai grav, cu erori ale sistemelor de protectie(abs,esp,srs,airbags etc) fix cand ai (putea) avea nevoie de ele. Sansele sunt mici, dar nu as plati cu siguranta personala doar pentru un "moft" de a vedea niste date trimise de masina, in timp real.

Edited by dexterash, 24 April 2014 - 00:58.


#7
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 19.05.2009

View Postdexterash, on 24 aprilie 2014 - 00:57, said:

Depinzi de mai multe chestii:
  • tipul de automobil pe care te conectezi
  • versiunea de ELM din dongle
  • softwareul&modul lui de interpretare a datelor
Din experienta, la chestii de genul acesta m-as feri sa iau ceva de pe fleabay... Maxim sa proiectez/construiesc o dracie, dar nu as cumpara de la chinezi - exista un risc destul de mare daca respectiva "scula" o ia in balarii si incepe sa trimita aiurea date pe busul de diagnoza: te poti trezi cu electronica din masina moarta, cu erori in mers, sau, cel mai grav, cu erori ale sistemelor de protectie(abs,esp,srs,airbags etc) fix cand ai (putea) avea nevoie de ele. Sansele sunt mici, dar nu as plati cu siguranta personala doar pentru un "moft" de a vedea niste date trimise de masina, in timp real.

Nici eu nu as face carpeli de genul acesta.
Poti sa faci mai mult rau decat bine.

#8
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011
Păi există 2 tipuri de dispozitive, de diagnoză, care doar citesc informațiile dar există și active, care îți pot optimiza, de exemplu, consumul în mers, utile pentru autostradă. De exemplu.
Dar dispozitivul pasiv nu știu ce poate face rău.

#9
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Atat timp cat ELM327 are si posibilitate de scriere pe bus, sanse sunt.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate