Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Intrebari

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
21 replies to this topic

#1
Cora1991

Cora1991

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.03.2014
Buna!  Urmeaza sa ma casatoresc peste 3 luni si am cateva nelamuriri. Am auzit si citit anumite lucruri si nu stiu cat sunt de adevarate.
1.Sa ai relatii intime inainte de casatorie este un pacat imens
2.Sexul oral este Interzis
3.Orice metoda de contraceptive este interzisa
4.Sotii vor avea relatii intime doar cu scopul de a avea un copil
5.Este pacat sa nasti prin cezariana, cu exceptia problemelor de sanatate
6. Sunt interzise relatiile intime in posturi, zile de sarbatoare, miercuri si vineri, pe parcursul sarcinii si alaptarii
7. Alte pozitii sexuale, cu exceptia pozitiei misionarului sunt interzise

#2
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 28.12.2008
[ http://www.midnightridazz.com/images/forums/small/troll%20detected_1256003651.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
letcon

letcon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 14.12.2009
Ba prietena tu chiar esti serioasa cu intrebarile astea?Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by letcon, 23 April 2014 - 14:47.


#4
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

 Cora1991, on 23 aprilie 2014 - 14:27, said:

Buna!  Urmeaza sa ma casatoresc peste 3 luni si am cateva nelamuriri. Am auzit si citit anumite lucruri si nu stiu cat sunt de adevarate.
1.Sa ai relatii intime inainte de casatorie este un pacat imens
2.Sexul oral este Interzis
3.Orice metoda de contraceptive este interzisa
4.Sotii vor avea relatii intime doar cu scopul de a avea un copil
5.Este pacat sa nasti prin cezariana, cu exceptia problemelor de sanatate
6. Sunt interzise relatiile intime in posturi, zile de sarbatoare, miercuri si vineri, pe parcursul sarcinii si alaptarii
7. Alte pozitii sexuale, cu exceptia pozitiei misionarului sunt interzise
Toate sunt adevărate exceptând punctul 7. Am mari îndoieli că cineva s-a apucat să spună care poziție e păcat sau nu. În general, perversiunile sexuale și orice act din pat care transformă persoana iubită într-un obiect care să provoace plăceri este păcat. Așa că dacă tu folosești anumite poziții pentru a obține o plăcere mai mare este păcat din cauză că tu uiți că ai acolo o persoană ci consideri că e un obiect prin care să-ți satisfaci dorințele.

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Da, la catolici alta pozitie in afara de misionar e pacat. Am avut colege catolice si stiu ce zic :lol:

#6
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Attached File  cat haha no.jpg   4.17K   6 downloads
Posted Image   Posted Image   Posted Image

Edited by viotl, 23 April 2014 - 14:58.


#7
fighterkyokushin

fighterkyokushin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 13.02.2013
Pe bune  ?? De unde le scoti? Mergi la alt preot fata Posted Image  Ce religie ai? N-am auzit asemenea minunatii pana acum Posted Image

 Cora1991, on 23 aprilie 2014 - 14:27, said:

Buna!  Urmeaza sa ma casatoresc peste 3 luni si am cateva nelamuriri. Am auzit si citit anumite lucruri si nu stiu cat sunt de adevarate.
1.Sa ai relatii intime inainte de casatorie este un pacat imens
2.Sexul oral este Interzis
3.Orice metoda de contraceptive este interzisa
4.Sotii vor avea relatii intime doar cu scopul de a avea un copil
5.Este pacat sa nasti prin cezariana, cu exceptia problemelor de sanatate
6. Sunt interzise relatiile intime in posturi, zile de sarbatoare, miercuri si vineri, pe parcursul sarcinii si alaptarii
7. Alte pozitii sexuale, cu exceptia pozitiei misionarului sunt interzise
Nu pot sa cred ce ai postat, am citi de cateva ori si ma minunez:
1) cine spune asta? exceptand cativa ultrasi religiosi la care "constituie pacat sa nu fii fata mare in noaptea nuntii" eu n-am auzit tampenia asta;
2) de ce daca tu vrei asta si-ti face/va face placere ?
3)pai daca sexul este interzis, adica te uiti pe geam ce nevoie ai de contraceptie ???? clar contrazice toate celelalte puncte;
4)pe bune? si asta cand? dupa casatorie? si te mai intrebi de ce se duc dracu' casatoriile Posted Image
5) asta in ce biblie mai scrie? nasterea prin cezariana este un fapt medical si tine in mare parte de decizia doctorului si nu de religie Posted Image
6) tine de educatia fiecaruia si de nevoile urgente, crezi ca daca se duce la baie nu-i tot un pacat ? in plus cum scriai in alt post te spovedesti si esti ca nou, domne cata naivitate;
7) pe bune, unde asta? in evul mediu? cum dracu va bucurati de viata ?

#8
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
@Cora1991 - tu chiar esti nascuta in 1991? sau in 1881? sau in 1771?

Mai bine detaliezi UNDE ai auzit toate astea ca sa poti intelege CINE le crede adevarate.

Nu e nimic universal valabil, dintre toate astea fiecare aplica sau nu aplica doar ce crede el si eventual partenerul, dar toate astea de mai sus par sa fie opera unor babe frustrate si a unor popi emasculati.

Pai daca le-ai aplica cum ne-am mai inmulti pentru a "umple pamantul" ?

#9
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 14.02.2010
Fata draga, suntem in secolul 21. Au existat deja mai multe revolutii sexuale.
Cine ti le-a bagat in cap ?
Cum de te-au lasat sa navighezi pe net ? Ar trebui sa interzica si asta ca muuuuuuulte pacate se afla pe net.
lex404 - respectivele catolice vorbeau sa se afle in treaba; f.f.f.f.f.f.f. putine respecta povestile alea.

#10
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 Cora1991, on 23 aprilie 2014 - 14:27, said:

Am auzit si citit anumite lucruri si nu stiu cat sunt de adevarate.
Unde ai auzit, unde ai citit?
Apartii vreunui cult religios si vrei sa actionezi in conformitate cu preceptele acestuia?
Atunci de ce nu postezi pe subaria respectiva?

#11
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Ar trebui sa ne spui carei religii ai apartii :)

#12
ovidiu_ms

ovidiu_ms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 06.02.2013
O sa raspund doar la prima intrebare.

1.Sa ai relatii intime inainte de casatorie este un pacat imens
-Tu ai cumpara o masina fara sa te asezi la volanul ei sau sa faci un scurt test-drive? O data ce masina este cumparata este a ta. Ce te faci daca observi ca nu se conduce bine sau ca nu iti place?

#13
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

 dan-s, on 23 aprilie 2014 - 14:47, said:

Toate sunt adevărate exceptând punctul 7. Am mari îndoieli că cineva s-a apucat să spună care poziție e păcat sau nu. În general, perversiunile sexuale și orice act din pat care transformă persoana iubită într-un obiect care să provoace plăceri este păcat. Așa că dacă tu folosești anumite poziții pentru a obține o plăcere mai mare este păcat din cauză că tu uiți că ai acolo o persoană ci consideri că e un obiect prin care să-ți satisfaci dorințele.
Cred ca 5 nu este adevarat

 Cora1991, on 23 aprilie 2014 - 14:27, said:

Buna!  Urmeaza sa ma casatoresc peste 3 luni si am cateva nelamuriri. Am auzit si citit anumite lucruri si nu stiu cat sunt de adevarate.
1.Sa ai relatii intime inainte de casatorie este un pacat imens
2.Sexul oral este Interzis
3.Orice metoda de contraceptive este interzisa
4.Sotii vor avea relatii intime doar cu scopul de a avea un copil
5.Este pacat sa nasti prin cezariana, cu exceptia problemelor de sanatate
6. Sunt interzise relatiile intime in posturi, zile de sarbatoare, miercuri si vineri, pe parcursul sarcinii si alaptarii
7. Alte pozitii sexuale, cu exceptia pozitiei misionarului sunt interzise
1. Este pacat dar nu chiar atata de imens. Este imens sa ai relatii intime cu altineva decat cu viitorul sot.
2. Evident, Sodoma si Gomora s-au facut vinovate de astfel de relatii sexuale nefiresti
3. Evident, in afara de abstinenta
4. Nu este adevarat, relatiile intime intre soti nu sunt pacat daca sunt firesti adica din dragoste. In schimb este pacat daca unul din soti refuza relatiile intime fara un motiv justificat.
5. Cezariana o hotaraste medicul deci nu cred ca are vreo treaba cu pacatul pacientei.
6. Sunt oprite. Dar daca in timpul unui post lung nu sunt de acord ambii parteneri sa se abtina atunci este interzis refuzul celuilalt. Zilele de sarbatori nu cred ca se pune problema fiind perioade scurte.
7 Pozitiile mai putin, relatiile nenaturale sunt interzise. Sexul ar trebui sa nu fie facut din placere proprie ci din dragoste. Unde este dragoste si pozitiile sunt in consecinta deci n-au cum sa fie gresite.

Edited by altul2, 23 April 2014 - 19:20.


#14
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

 altul2, on 23 aprilie 2014 - 19:18, said:

Cred ca 5 nu este adevarat

...

5. Cezariana o hotaraste medicul deci nu cred ca are vreo treaba cu pacatul pacientei.

Aici ai dreptate. M-am grăbit să scriu și cred că am trecut ușor peste asta. Ideea e că cezariana nu este deloc recomandată deoarece îți scade șansa să ai mai mulți copii așa că dacă tu vrei să faci cezariană că ți-e frică de durere atunci cred că este păcat ( pe de o parte nu îți asumi canonul dat de Dumnezeu pentru căderea Evei iar pe de altă parte periclitezi șansa de a avea mai mulți copii ).

Iar la a doua parte a mesajului am mai aflat anumite păreri și problema e că medicul român, ce s-a ajuns să fie sinonim cu medicul incompetent din păcate, se grăbește să facă cezariană că îi este mai ușor și nu bagă în cap faptul că cezariana o faci în cazuri limită și anume atunci când nașterea naturală are anumite pericole. El se va grăbi să recomande femeilor cezariană chiar dacă ele nu au nevoie de așa ceva.

 Karhu, on 23 aprilie 2014 - 15:10, said:

Apartii vreunui cult religios si vrei sa actionezi in conformitate cu preceptele acestuia?
Atunci de ce nu postezi pe subaria respectiva?

Eu credeam că sunt pe aria de Ortodoxie... :P

#15
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

 dan-s, on 23 aprilie 2014 - 19:37, said:

Iar la a doua parte a mesajului am mai aflat anumite păreri și problema e că medicul român, ce s-a ajuns să fie sinonim cu medicul incompetent din păcate, se grăbește să facă cezariană că îi este mai ușor și nu bagă în cap faptul că cezariana o faci în cazuri limită și anume atunci când nașterea naturală are anumite pericole. El se va grăbi să recomande femeilor cezariană chiar dacă ele nu au nevoie de așa ceva.
Problema e ca practica societatii lasa urme fiziologice.
Si cred ca femeile din zilele noastre chiar sunt fiziologic mai slab pregatite sa nasca natural.
Acum 100 de ani nu s-ar fi pus problema asta.
Dar ideea e ca nu pacienta cred ca are ultimul cuvant ci medicul.

#16
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

 altul2, on 23 aprilie 2014 - 20:13, said:

Dar ideea e ca nu pacienta cred ca are ultimul cuvant ci medicul.
Greșești. Pacienta întotdeauna are ultimul cuvânt. Medicul nu are voie să treacă peste voia pacientului.

#17
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Cezariana e preferata de medici doar pentru ca spaga e mai mare.
Nu este adevarat ca dupa cezariana femeia nu mai poate avea copii, nascuti atat natural cat si prin cezariana.

#18
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 ovidiu_ms, on 23 aprilie 2014 - 18:20, said:

O sa raspund doar la prima intrebare.

1.Sa ai relatii intime inainte de casatorie este un pacat imens
-Tu ai cumpara o masina fara sa te asezi la volanul ei sau sa faci un scurt test-drive? O data ce masina este cumparata este a ta. Ce te faci daca observi ca nu se conduce bine sau ca nu iti place?
Și cu cât mai multe test-drive-uri, cu atât mai bine, nu? :icecream:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate