Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Bavaria Park

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
iulianpopica

iulianpopica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.04.2014
Ati auzit si voi ca in ansamblul asta casele sunt construite pe piloni, adica au fundatie si nu prea? Ce tepari! La un cutremur mai maricel vine prapadul, ca sa nu mai vorbim de inundatii... Plus ca se spune ca dezvoltatorii nici nu detin ei loturile de teren pe care cica se vor construi casele... Cum oare poti sa vinzi asa?

#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
Tu stii macar ce inseamna o fundatie pe piloni? Sau esti doar pus pe facut anti-reclama?

#3
bibi

bibi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 05.02.2003
Miroase a antireclama aici.
Primul post  si a si sarit cu acuzatiile.

Macar daca erau niste fete goale pe pilonii aia.

Edited by bibi, 23 April 2014 - 12:48.


#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
Probabil nici nu stie ca exista si alt tip de fundatii in afara de cea continua.

#5
bibi

bibi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 05.02.2003
Ce tipuri de fundatie casa se pot utiliza?

Cele mai uzuale tipuri de fundații pentru case sunt următoarele:
- fundație izolată din beton simplu sau fundație izolată din beton armat;
- fundație continuă cu bloc de beton simplu și soclu armat;
- fundație continuă din bloc de beton armat;
- fundație de tip radier general din beton armat;
- fundație indirectă de adâncime pe piloți din beton armat.

http://executie-case.ro/
http://executie-case...-de-rezistenta/

Edited by bibi, 23 April 2014 - 13:14.


#6
iulianpopica

iulianpopica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.04.2014
Eu imi caut casa si incep sa ma documentez. Chiar daca nu ma pricep, am prieteni, printre care si arhitecti, care mi-au spus ca nu e recomandat sa ai structura pe piloni, pentru ca-ti intra apa in casa. Ii cred pe cuvant.

#7
breadband

breadband

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2008
Ok, atunci Bavaria Park nu e solutia. Alte propuneri? Ca banuiesc ca ai studiat si alte variante.

#8
iulianpopica

iulianpopica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.04.2014
Eu de aia am ajuns aici, ca sa-mi formez o parere si sa aleg o casa potrivita pentru mine. Tu ce ansambluri imi sugerezi?

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View Postiulianpopica, on 23 aprilie 2014 - 13:24, said:

Eu imi caut casa si incep sa ma documentez. Chiar daca nu ma pricep, am prieteni, printre care si arhitecti, care mi-au spus ca nu e recomandat sa ai structura pe piloni, pentru ca-ti intra apa in casa. Ii cred pe cuvant.

Fara suparare,dar arhitectii aia cred ca inainte au fost veselari.Si daca ii crezi pe cuvant,poti explica cum de intra apa Posted Image pe aceasta structura si pe una continua nu?

#10
breadband

breadband

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2008

View Postiulianpopica, on 23 aprilie 2014 - 13:37, said:

Eu de aia am ajuns aici, ca sa-mi formez o parere si sa aleg o casa potrivita pentru mine. Tu ce ansambluri imi sugerezi?

In zona aceea, cele din Corbeanca.

#11
iulianpopica

iulianpopica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.04.2014

View Postadisz, on 23 aprilie 2014 - 15:07, said:


Fara suparare,dar arhitectii aia cred ca inainte au fost veselari.Si daca ii crezi pe cuvant,poti explica cum de intra apa Posted Image pe aceasta structura si pe una continua nu?

Din cate mi-au spus am aflat ca din cauza fundatiei, care nu exista peste tot, poti sa-ti faci si o cazemata sub casa...

#12
animax20000

animax20000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 21.08.2006
Salutare.Pana la urma este cineva care si-a luat casa aici?Eu am fost de am vizionat niste case in aceasta zona,dar aveau fundatie normala(nu pe piloni)...poate ma lamureste cineva cum sta treaba

Edited by animax20000, 01 December 2015 - 16:16.


#13
ionpopica69

ionpopica69

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.12.2015
Salut,
Eu nu mi-am luat casa, eu am construit o casa, acolo. In 1000 de ani nu as cumpara casa/apartament la cheie facut de dezvoltatori, cu materiale indoielnice, dupa ce am citit povesti horror legate de aventuriile unor bieti oameni fraieriti din tot felul de cartiere din militari, dristor, chiar si zona baneasa, am preferat sa construiesc o casa de la 0 si sa o supraveghez personal.
Vreau sa ii transmit lui iulianpopica, ca am folosit acelasi proiect de casa tip, putin schimbat, dar aceeasi fundatie, iar toate aburelile sale, legate de serpi si apa sub casa, sunt total cretine!
Cine intelege inginerie, adica oricine in afara de trollul de iulianpopica si prietenii lui veselari ce se dau arhitecti, va stii ca acei piloni defapt nu sunt piloti sau picoti. Ei sunt sunt defapt stalpii casei, ce continua in pamant la doi metrii, cu rupere de nisip, aproape de suprafata, adica se comporta ca niste amortizoare in caz de cutremur! Fundatia este facuta cu soclu, centuri, izolata cu polistiren extrudat, zidarie pusa sub membrana hidroizolata. Centuriile si soclul sunt intradevar mai aproape de suprafata, dar asta pentru a putea sa se miste liber fata de pilonii de sub pamant in caz de cutremur.
Nu stiu cum s-au facut casele de acolo, dar nu am auzit in 2 ani sa fi intrat serpi in casele facute de dezvoltator, ce le-au cumparat oamenii de acolo, sau sa gaseasca cainele vecinului adapostit sub casa, sau sa le intre apa in casa.
Asa ca daca vreti sa luati case acolo, fie luati o casa tipizata, si va multumiti cu ce aveti, fie luati teren (daca mai sunt) si apelati la constructorul local, care in mod sigur, nu este veselar, cum este iulicapopica si prietenii sai

Edited by ionpopica69, 07 December 2015 - 22:08.


#14
te4colgdcg

te4colgdcg

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.04.2024
A fost frumos, cat a fost, dupa 9 ani, pot spune ca Bavaria Parc a devenit Ghetou Parc, in ultimii ani, au venit tot felul de specimene care si-au lasat cei 7 ani de acasa, la ei acasa, cand si-au luat pe credit terenul si casa, blocand drumul de servituire, ca sa isi faca pavelele, sau sa isi lase masinile pe drumul de servituire, blocandu-mi accesul catre propria proprietate pe care am platit-o pe numele meu, sau sa nu pot iesi catre drumul public, pentru ca nu au chef sa isi mute masina, in timp ce vidanja care de 9 ani goleste haznaua, ca nu au fost in stare sa se racordeze la apa si canalul stradal, tentativa de asociatie de locatari, fie ca apa nu era buna, fie ca nu au atins majoritatea pentru a o forma, dar mi-au luat banii pentru fondul de reparatii, in timp ce spargeau drumul ca sa puna dop la tevile de apa care explodau din cauza presiunii, si sa lase drumul ca dupa razboi si nereparat, doar dupa 4 ani sa isi aminteasca l-au ciuruit si sa aibe o tentativa de reparatie
Pai bai baieti, eu mi-am cautat o oaza de liniste departe de meltenism si lipsa de bun simt, doar ca sa fiu urmarit si gasit de acelasi meltenism si gertonism de care am fugit, dupa 9 ani de zile, fix langa casa mea pentru care am muncit si luptat sa mi-o construiesc, doar ca sa imi fie limitate drepturile civice de acces la drumul de servituire?
Nu mai zic de vecina care de 7 ani de zile isi pune suvul fix langa dormitorul meu, blocandu-mi accesul secundar pe drumul de servituire, pentru ca la ea la tara isi lasa caruta pe tarla cand avea treaba la camp, cand a venit aici cu campul langa ea, si cu porubul batandu-i in geam, si-a amintit de copilarie si a confundat bemveul cu caruta din copilarie!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate