Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

despre statiile de incarcare LPG

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
ghost1-

ghost1-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 570
  • Înscris: 05.10.2013
Buna ziua la toata lumea.Eu am o instalatie lpg de fabrica olandeza koltec-necam.Am mai multe intrebari legate de calitatea lpg-ului si statiile de incarcare.
-Stie cineva care statii au gpl-ul cel mai bun calitativ?Lukoil,omv,petrom etc?Intreb asta pentru ca am observat mai multe lucruri ciudate la statiile de alimentare lpg.
-Cateodata cand pune pistolul la priza ca sa incarce intra prea repede gazul,iar cateodata intra foarte greoi.Unii imi spun ca la mine in butelie imi intra f repede gazul,iar altii spun ca intra normal.
-Alt aspect ciudat cateodata mi se pare ca ma pacaleste la unele statii.iti spune ca-ti baga sa zicem 10 l si de fapt iti baga undeva la doar 5,5 L.Sensorul de pe butelie NU MINTE.Si stiu 100% sigur ca nu minte ca l-am mai testat si alte dati,si dupa calcule spune exact cat gaz mai am.Butelia mea are 55L cu umplere 80%,deci efectiv 44L.Daca pun de 30 ron gaz la 2.85L inseamna 10.52 L,adica in procente ar insemna ca acul de pe ceas sa se ridice la 20%,ori cateodata cand alimentez de la statii se ridica la doar 10% cand bag de 30 ron.E FOARTE CIUDAT.Este sensorul original al buteliei.Rezervorul care il am este cilindric si nu toroidal,si din cate stiu cele cilindrice nu au probleme ca cele toroidale cu indicarea nivelului de gaz.Sunt mult mai precise decat cele toroidale,deci iese din discutie "ca se inseala" acul de pe sensor.
-E f posibil sa bage si aer pe langa gpl si sa te pacaleasca.Pt ca de la o vreme cand pun de aceasi bani 30 ron gaz merg f putin ca alte dati,parca a crescut si consumul f aiurea.Se consuma f repede gazul parca.
-Alt aspect ciudat care l-am observat la diferite statii de incarcare.In timp ce incarca cu pistolul acul de pe butelia mea se ridica in acelasi timp odata cu incarcarea,iar la alte statii in timp ce intra gazul acul nu se ridica deloc,se ridica dupa ce scoate pistolul din prize la cca 20 secunde.De ce la unele statii se ridica acul in acelasi timp cu incarcatu iar la alte statii se ridica dupa ce scoate pistolul.Chiar ca e ciudat si nu mai inteleg nimic.
-Cu un gaz f prost calitativ mergi mai putin decat cu un gaz calitativ bun?
Ce parere aveti?Sunt niste aspecte pe care nu le inteleg.Poate ma lamuriti voi.va multumesc

#2
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Eu in masina mea bag gaz numai de la doua statii pe care le cunosc, un Agip si un Lukoil, niciodata de la statii mici/particulari. Sunt atent sa imi conecteze bine pistolul si merg de la plin la gol si apoi la plin. Aproape intotdeauna imi intra aceeasi cantitate de gaz. Daca suspectezi o frauda discuta cu managerul statiei sau depune o reclamatie.
Incearca sa bagi gaz cit mai bun, iar asta o poti face bagind din 2-3 locuri si apoi sa te opresti numai la statia la care ai vazut ca iti merge mai bine motorul.

#3
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,620
  • Înscris: 16.08.2010
-Ai multe intrebari si nu cred ca o sa-ti raspunda cineva la toate, incearca sa dai un search pe 'gpl' , 'gpl auto' etc , s-ar putea sa gasesti niste topice interesante pe daciaforum, forumopel, etc.

-Evident ca o sa mergi mai mult cu un GPL de calitate mai buna. GPL nu este "un gaz" de un singur fel ci un amestec de butan , propan, si mai stiu eu ce baga aia

-Indicatorul de la butelie mi s-a parut ca e mai mult orientativ - nu poate sa atinga acuratetea celui de benzina. De ce? Pai el nu masoara nivel ci presiune si poate fi influentat de temperatura gazului din rezervorul statiei, de temperatura ambianta si altele ( ia pune o bricheta pe bord cand e soare sa vezi ce se intampla)

-Confirm si eu ce-a zis ionut, gazul de la Lukoil e bun.

-Mai sunt si altele, de pilda cele doua manometre de la pompa gpl, la statii diferite nu indica la fel, am citit undeva cat ar trebui sa fie presiunea pe ele ... in functie de presiunea aia 'te fura' sau nu....

#4
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Te fura si la pompa la benzina sau motorina, d'apoi la GPL???
Cauta sa faci plinul cand e butelia goala si daca intra peste 55 litri iesi cu bricheta...

#5
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 15.07.2005
1. Confirm si eu :Lukoil are gaz bun!
2. urmeaza sfatul lui Ionut76, adica "merg de la plin la gol si apoi la plin"! si "niciodata de la statii mici/particulari" si "bagind din 2-3 locuri si apoi sa te opresti numai la statia la care ai vazut ca iti merge mai bine motorul."
3.Consumul crescut de cele mai multe ori se datoreaza filtrelor neschimbate la timp(sub 30 mii km)! Recomand schimbarea filtrului daca este cazul. Daca nu, inseamna ca s-ar putea sa fi alimentat cu un gaz ce are cifra octanica mai mica... adica in loc de propan sa fi bagat mai mult butan!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate