Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

[Pe unde] Se mai face agricultura cu boi ?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Salut,
Stie cineva daca mai exista zone in Romania unde se mai folosesc boii in agricultura ?
Daca da , care sunt acestea ?

Stiu ca multi si-au cumparat tractoare , altii folosesc cai , dar sunt curios daca boii mai sunt folositi pe undeva .

#2
dani555

dani555

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 02.12.2011
Poate se mai folosesc in zonele de munte

#3
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013
Am vazut ceva poze recente prin Buzau,la Chiojdu mai exact,am ramas Posted Image ....nu stiu daca se folosesc la arat,dar la transport in mod sigur.

Edited by victor_tree, 23 April 2014 - 11:47.


#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Îi folosesc daca-i au pe suprafete mici, agricultura de subzistenta.

#5
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005

 Wzzz, on 23 aprilie 2014 - 11:36, said:

Salut,
Stie cineva daca mai exista zone in Romania unde se mai folosesc boii in agricultura ?
La ministerul responsabil.
Scuze de offtopic.

#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Da, se folosesc, sunt ministrii la agricultura.
Am intarziat cu un minut.
On: in Moldova.

#7
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
e o contradictie in termeni
aia care se face cu boi (vaci) nu se poate numi agricultura (poate hobby)

#8
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

 Nero-d, on 23 aprilie 2014 - 11:58, said:

e o contradictie in termeni
aia care se face cu boi (vaci) nu se poate numi agricultura (poate hobby)
Asta e din categoria "Adrian Nastase", adica gandita cu curu'.
Taranul ala care moare de foame si are un pogon de pamant pe care-l ara cu boii, nu face agricultura... nu domne, el are hobby.

#9
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Daca ai de carat 1 tona de ceva la 3km te intereseaza cu ce ti le cara "antreprenorul" sau cat costa?
Daca ai de arat un sfert de ha cu 7colturi bagi tractorul si lasi jumatate nearat? Cine tine animale nu le tine doar pt el ci presteaza si la altii lucrari care nu renteaza sa fie facute mecanizat.

#10
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
@Mocebon
ai vazut tu cu ochii tai taranul ala sau vorbesti din vise???
agricultura presupune anumite standarde de rentabilitate... ce e sub standard nu e agricultura, e prosteala
e ca si cum te-ai numi cioban cu 2 oi sau crescator de gaini cu 2 gaini speriate, sau viticultor cu 2 butuci de vie, sau pomicultor cu un corcodus... si exemplele pot continua
tăran nu e egal agricultor
daca prasesti cu sapa nu e agricultura
sau ma rog... nu mai e in intelesul contemporan

Edited by Nero-d, 23 April 2014 - 13:27.


#11
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Au fost destule reportaje la TV si in presa scrisa, sunt clipuri si imagini pe net cu tarani arand cu caii sau boii, si sa fii sigur ca oamenii aia n-au iesit cu plugul doar pentru a sta "la poza".
Asta se numeste agricultura de subzistenta, scuteste-ma cu "standardele" intr-o Romanie in care majoritatea taranilor traiesc la limita saraciei.
Iar vrajeala asta cu "n-ai vazut - nu exista" pastreaza-o pentru altii...  maine poti sa spui ca nici Polul Nord nu exista, ca nu l-ai vazut tu.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zRBCuVGugFw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.agrostandard.ro/wp-content/uploads/2013/04/plug_cu_boi.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.gds.ro/poze-gds/86569maxim.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://media-cache-ak0.pinimg.com/736x/ff/0c/eb/ff0cebeca75cd84105ab45fdf2b62590.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Mocebon, 23 April 2014 - 13:36.


#12
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,567
  • Înscris: 15.06.2007

 dani555, on 23 aprilie 2014 - 11:44, said:

Poate se mai folosesc in zonele de munte
da am vazut si eu in zone de munte la poalele muntelui Gaina. Palme de pamant prea mici pentru un tractor, prea mari pentru sapt "manual".

#13
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
De multe ori boii pusi la jug sunt de fapt vaci care nu sunt tinute doar pt asta.

#14
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
se numeste pe dracu... daca tu bati mingea pe maidan nu se numeste fotbal de subzistenta!!!

#15
Boshaft_Sylvester

Boshaft_Sylvester

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,558
  • Înscris: 01.10.2013

 Nero-d, on 23 aprilie 2014 - 13:07, said:

@Mocebon
ai vazut tu cu ochii tai taranul ala sau vorbesti din vise???
agricultura presupune anumite standarde de rentabilitate... ce e sub standard nu e agricultura, e prosteala
e ca si cum te-ai numi cioban cu 2 oi sau crescator de gaini cu 2 gaini speriate, sau viticultor cu 2 butuci de vie, sau pomicultor cu un corcodus... si exemplele pot continua
tăran nu e egal agricultor
daca prasesti cu sapa nu e agricultura
sau ma rog... nu mai e in intelesul contemporan

Niste englezi [englezi, normal! doh] au studiat problema si cica atelajul animal pentru lucrari agricole de tot felul s-ar putea sa devina o solutie viabila atunci cat criza energetica va face petrolul prea scump pentru a mai fi ars in motoare diesel.

Mai jos sunt niste pasionati pentru care aratul cu boi sau cai este doar un hobby, intr-adevar.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IYiO-c5Tu9c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

 Nero-d, on 25 aprilie 2014 - 18:19, said:

se numeste pe dracu... daca tu bati mingea pe maidan nu se numeste fotbal de subzistenta!!!
Ti-am mai zis ca gandesti cu alta parte anatomica decat cea "alocata" de evolutie acestui proces, dar vad ca scoti "perle" pe banda rulanta, mai ceva ca Gigi Becali in zilele lui bune.
Agricultura de subzistenta exista, este recunoscuta la nivel european, se aloca subventii, fonduri, ajutoare de stat, etc... uite link, sa-ti mai updatezi informatiile, ca ai picat aiurea pe subiectul asta.

#17
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
colegule, habar n-ai ce vorbesti dar in fine... iti explic si tie cume cu agricultura aia care o visezi tu "de subzistenta"
isi pune "ţăranul" pe langa casa 3 morcovi, 2 cepe, 5 gaini... ai prins ideea
rosiile din curte se vor coace cand o sa fie satul deja de rosii de cumparat... ai prins ideea?
iar cand se vor coace rosiile vor fi foarte ieftine... costa de 4-5ori mai mult un ou "produs" in gospodarie fata de unul de fabrica...
subzistenta aia care o visezi tu consuma mult mai mult decat produce
daca n-ar mai fi practicata, oamenii ar fi mai bogati (de-aia ti-am zis ca-i hobby)
macar eu gandesc cu ceva... tu?

Edited by Nero-d, 25 April 2014 - 21:27.


#18
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Eu cred ca habar nu ai ce inseamna termenul "subzistenta".
O sa-ti explic ca unui copil, poate asa intelegi (desi am dubii): majoritatea taranilor care practica agricultura de subzistenta o fac pentru a putea supravietui, adica pentru a avea ce manca... unii mai reusesc sa vanda cate 1 kil de branza sau zece oua, dar atat, nu se poate vorbi de comert sau de eficienta aici - totul se rezuma la a nu crapa de foame. Asta e realitatea, se ara cu boii sau se lasa pamantul nelucrat, pentru ca multi tarani nu-si permit nici macar sa plateasca un tractor care sa le are peticul de pamant. Cum sa se eficientizeze taranii aia, care au, dupa 40-50 de ani de munca la colectiv, o pensie de 300 lei?!

 Nero-d, on 25 aprilie 2014 - 21:25, said:

daca n-ar mai fi practicata, oamenii ar fi mai bogati (de-aia ti-am zis ca-i hobby)
Deci, amaratii aia ar trebui s-o lase dracului de agricultura de subzistenta, si sa faca... ce anume, pentru a fi mai bogati?
Dezvaluie reteta succesului... ca toti am vrea sa-i vedem prosperand pe nenorocitii aia a caror avere este compusa dintr-un hectar de pamant, o vaca si 5 gaini.

 Nero-d, on 25 aprilie 2014 - 21:25, said:

macar eu gandesc cu ceva... tu?
Nu gandesti, emiti flatulatii, conform propriei exprimari... iesi din norul urat mirositor care te inconjoara, incearca sa revii la realitate si da-ti seama ca vorbim despre Romania aici.

Edited by Mocebon, 25 April 2014 - 22:30.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate