Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Recomandari sisteme Home Cinema

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
M-am gandit sa deschid un thread cu recomandari de sisteme home cinema.
Daca aveti o recomandare de sistem home cinema faceti-o aici. Pe piata se gasesc multe sisteme home cinema care sunt dezastru, si sunt de evitat, dar si sisteme de exceptie.
As vrea sa recomand, normal, sistemul pe care il detin, si anume Sony BDV-N590. E un sistem din 2012, 3D, a luat cam toate premiile posibile, cel mai bun sistem Home Cinema What Hi-Fi pe 2012 5 stars, Stuff 5 stars etc.
Faptul ca poti avea acces la atata tehnologie la un pret rezonabil e incredibil in sine.
Acest sistem e de exceptie din 3 puncte de vedere, cele mai importante: imagine, sunet si design.
Imaginea este incredibila, in mod evident procesorul video folosit e de clasa, imaginile (in 2D) par sa iasa din ecran, nivelul de negru e impresionant, miscarea e redata superb, puteti folosi Super Bit Mapping pentru eliminarea totala a oricaror artefacte.
Sunetul e la fel de exceptie, boxele folosesc o tehnologie dezvoltata de NASA (!), bazata pe fluid magnetic, practic s-au putut construi niste boxe de dimensiuni reduse care pot reda un sunet si o gama de frecvente specifice unor incinte cu mult mai mari. Subwooferul este integrat perfect, fara a fi exagerate frecventele joase, fara a ramane in urma. Atat pe stereo, cat si pe 5.1, veti avea parte de senzatii. Recomand DTS Neo6 Music pentru muzica.
Designul e fabulos, are ceva de Star Wars, e bazat pe PlayStation 3, materialele folosite sunt de calitate si totul da senzatia de high quality.
Pentru streaming folosesc Homestream, poate fi descarcat de pe site-ul oficial Sony Homestream, mkv-urile sunt transcodate in mpegts fara pierderi de calitate, iar flacurile in LPCM, la o calitate superba.
Merita mentionat si microfonul stereo inclus, care permite calibrarea sunetului in functie de camera pe care o aveti. Calibrarea e extrem de precisa si recomand sa o pastrati. Eu am o camera foarte dificila si totusi sistemul a fost "spot on".
Mai este inclus si un dock pentru ipod/iphone pe care personal nu-l folosesc, dar e bine sa fie acolo, nu se stie niciodata.

Attached Files


Edited by Andi Pavel, 21 April 2014 - 12:22.


#2
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
mie asta-mi place...
http://www.lg.com/ro...TS-home-teather

stiu e mai degraba o descriere la un produs testat, dar nu am ce sa recomand..asa ca ti-am zis ce-mi place..

#3
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006

 cephalophodes, on 21 aprilie 2014 - 12:42, said:

mie asta-mi place...
http://www.lg.com/ro...TS-home-teather

stiu e mai degraba o descriere la un produs testat, dar nu am ce sa recomand..asa ca ti-am zis ce-mi place..

Pare un sistem foarte serios. Nici nu am stiut ca exista sisteme cu 2 subwoofere...Am uitat sa mentionez ca, la fel ca acest LG, si Sony-ul extrage date Gracenote.

#4
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011

 Andi Pavel, on 21 aprilie 2014 - 12:10, said:

... imaginile (in 2D) par sa iasa din ecran...
De unde ar trebui sa iasa, din difuzoare?

#5
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006

 Victor5, on 21 aprilie 2014 - 13:48, said:

De unde ar trebui sa iasa, din difuzoare?

Nu foarte multe playere pot sa redea imaginea in asa fel incat sa dea acea senzatie "pop-up" din ecran. Daca stii modele care pot sa faca acest lucru, te astept sa le mentionezi.

#6
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Adica face conversie 2d/3d?

#7
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006

 xeleron, on 21 aprilie 2014 - 14:30, said:

Adica face conversie 2d/3d?

Nu ma refer la conversie, ci la faptul ca pana si in 2D, imaginea are asa o senzatie de pop-up, ecranul pare mai mare decat e in realitate si imaginea are "corp", e destul de greu de descris.

#8
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
placebo.

#9
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011

 Andi Pavel, on 21 aprilie 2014 - 14:43, said:

Nu ma refer la conversie, ci la faptul ca pana si in 2D, imaginea are asa o senzatie de pop-up, ecranul pare mai mare decat e in realitate si imaginea are "corp", e destul de greu de descris.
Am avut si eu aceasta senzatie; de atunci nu mai trec de pe vin pe tarie. Caci presupun ca nu te pacalesti singur facand asa zis-a conversie 2D in 3D, ca sa-ti pui ochelarii aia cand nu e cazul. Daca imaginea unui televizor e stabila e echivalentul unui tablou sau poster pe perete, la care un om normal nu poate sa vada alt "corp" decat cel creat de catre propriul creier, mult mai performant la majoritatea dintre noi decat suprafata aia mica de siliciu (fie si cuad-core) din TV; adica, creierul meu e mult mai performant in a-si imagina relieful decat cel al vreunui TV (nu vorbesc in numele altora); e drept ca ma declar dépendent de filmele 3D, fie ele documentare sau artistice, spectacole, chiar si desene animate; am investit mai mult decat altii pe aceasta linie; mai nou si filmarile mi le fac tot in 3D.

#10
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006

 Victor5, on 21 aprilie 2014 - 15:58, said:

am investit mai mult decat altii pe aceasta linie;

Se pare ca nu suficient.

#11
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Acum toata lumea fuguta la magazin dupa Sony BDV-N590... ;)

#12
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
Pot recomanda si un soundbar home-theater care poate inlocui cu succes un home cinema 5.1, si anume Sony HT-CT60. Poate fi gasit foarte ieftin. E un soundbar foarte flexibil, datorita intrarilor: are intrari analogice (puteti de exemplu conecta pc-ul daca redati filme de pe pc), intrare digitala optica (eu am conectat receiverul Dolce, dar puteti conecta si televizorul direct), sau intrare digitala coaxiala, daca aveti un blu ray player model nou care nu mai are iesiri analogice. Sunetul e super ok, subwooferul isi face treaba foarte bine, iar modul surround chiar e eficient si da o senzatie reala de surround. Pentru o camera obisnuita, e arhisuficient si da in mod real senzatia de cinema.

#13
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Intrebare de necunoscator, muzica nu trebuie ascultata in formatul in care a fost creata? In afara de concerteie video care sunt inregistrate multicanal muzica in format audio este in proportie de 99% stereo (mai sunt cateva remasterizari 5.1) asa ca nu vad de ce as asculta neo-deo etc. nici macar la concertele video sau filme, alea au sonorul lor, prefer DTS fara modificari ale sunetului artificiale.

#14
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
Poti sa o asculti cum vrei, eu ascult multe posturi de radio cu acest sistem (are si parte de tuner) si imi place ce face in DTS Neo (nu-l folosesc pt muzica stereo, am un alt sistem pt asa ceva).

#15
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Gusturile nu se discuta, daca tie iti place asta conteaza, sa te bucuri de el cat mai mult timp!

#16
conu

conu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 30.10.2005
http://www.altex.ro/...10-12?attempt=1

Sistem Home Theater 5.1 Philips HTB3510/12

#17
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
O alta mizerie sinistra. Redau doar 2 caracteristici: Putere de iesire totala (W) 1000 sonorizezi o nunta in aer liber cu peste 200 invitati Posted Image poate PMPO 1000W   
Raspuns in freventa (MHz) 150 - 20.000 sigur e facut pentru extraterestri, ei poate or auzi de la 150Mhz in sus, noi trebuie sa mai punem linga el un receiver profesional care sa receptioneze banda respectiva si sa o faca audibila pentru homo sapiensPosted Image
Acum fara gluma, in conditiile in care un subwoofer decent taie sunetul la 150 Hz.........

Edited by baribalu, 26 April 2014 - 08:17.


#18
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
E in mod evident gresit, au scris MHz in loc de Hz. Iar la puterea maxima probabil au adunat peak power pentru toate boxele, oricum acea putere nu poate fi atinsa pentru ca amplificatorul integrat nu are acea putere.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate