Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Mi-am pierdut baza de date

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
MiculDexter

MiculDexter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 11.09.2006
Încercînd să creez un tabel nou am modificat din greseală, am șters coloane, dintr-un tabel existent deja. Rezultatul = am pierdut tot situl.

Am scris la băietii de la firmă, la care este găzduit situl, ei au încercat să restaureze BD de 2 ori chiar (cu niște date de săptămîna trecută), dar acuma situatia este si mai pe dos.

Și anume, din cPanel dacă merg la,
- MySQL Databases, îmi scrie că There are no databases associated with your account.
- iar la PHPMyAdmin se afisează tot vechea baza de date, cu tabelul distrus.

Asta este rezultatul după un back-up, la toate firmele de hosting?
Sau ei si-au făcut datoria si mai trebuie eu să fac ceva... sincronizare?... Posted Image
Rog spuneti-mi ce solutie as mai avea? Posted Image  E vorba de munca mea pe 2 ani, zeci de linii, continutul sitului Posted Image
Multumesc.

#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Asta e rezultatul la firmele fantoma de hosting.
Zi-le sa-ti dea acel backup si il pui tu sus cum trebuie.

#3
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006
Pai si tu in acestia 2 ani... nu ti-ai facut un back-up in computer pe hdd, din cPanel?

#4
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013
Sebi, puțini își fac back-up-uri. :P

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Atunci ia ganditi-va toti la patania omului si salvati ce aveti pentru a nu deschide topice asemanatoare.

#6
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postneagu_laurentiu, on 19 aprilie 2014 - 21:36, said:

Atunci ia ganditi-va toti la patania omului si salvati ce aveti pentru a nu deschide topice asemanatoare.
Lasa, ca lor "nu li se intampla"...

#7
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Din pacate nu prea mai ai sanse de restaurare daca nici cu salvarile saptamanale nu te-au rezolvat baietii.

Tine minte de acum inante.
S-a inventat ceva magnific. Se numeste Clouding/Cloud

Clar pe viitor il vei folosi.
Vei face back-up si vei tine fisierele atat la tine in PC cat si in Cloud.

#8
florin_tm

florin_tm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 18.10.2007
la fel de bine poti tine fisierele si pe un stik usb, este chiar mai sigur decat cloud

#9
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Stick USB Sigur??? Pe langa faptul ca ai sanse mai mari de corupere a datelor, posibilitatile de recuperare sunt mici.

Cloudul ca solutie practica si de rezerva, dar cel mai sigur este pe un NAS cu RAID Hardware. Daca nu exista posibilitatea, macar pe un HDD extern.

#10
florin_tm

florin_tm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 18.10.2007
Nici floppy disk-urile nu iti sunt pe plac? au protectie hardware la stergerea datelor

#11
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Hardware zici tu...

#12
andrei_im

andrei_im

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 13.08.2009

View Postdexterash, on 19 aprilie 2014 - 22:18, said:

Stick USB Sigur??? Pe langa faptul ca ai sanse mai mari de corupere a datelor, posibilitatile de recuperare sunt mici.

View Postdexterash, on 19 aprilie 2014 - 22:18, said:

pe un HDD extern.
Ai si argumente? Nu de alta, dar nu pare sa aiba sens ceea ce zici. Pe un USB stick e ceva msi sigur decat pe un hdd extern daca consideram faptul ca hdd-ul are parti care se misca deci mai multe sanse sa se strice, dar totusi riscul e scazut, deci as spune ca e oarecum egalitate intre cele 2.

#13
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postandrei_im, on 20 aprilie 2014 - 01:21, said:

Ai si argumente? Nu de alta, dar nu pare sa aiba sens ceea ce zici. Pe un USB stick e ceva msi sigur decat pe un hdd extern daca consideram faptul ca hdd-ul are parti care se misca deci mai multe sanse sa se strice, dar totusi riscul e scazut, deci as spune ca e oarecum egalitate intre cele 2.
Stickul USB a fost creat pentru transfer date, nu pentru stocare pe termen lung/de incredere.

Da, HDDul are parti in miscare (de aceea necesita un pic de atentie la manipulare), dar stocarea magnetica a datelor este mai sigura decat stocarea lor electronica. In plus, dupa cum spuneam, recuperarea unor date salvate pe un stick USB este mai anevoioasa si mai putin la indemana decat recuperarea de pe un HDD.

Datorita modului in care este construit, un HDD are un management mai bun al sanatatii/integritatii decat un stick USB. De asemenea, memoriile(integratele) aflate in stickurile USB au durata limitata de viata (scriere/citire), iar erorile pot aparea fara nici un avertisment.

#14
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
mediu de stocare mai

View Postflorin_tm, on 19 aprilie 2014 - 22:23, said:

Nici floppy disk-urile nu iti sunt pe plac? au protectie hardware la stergerea datelor
tu ai intalnit mediu de stocare mai prost ca floppy discurile?
ca eu personal nu am intalnit.

#15
florin_tm

florin_tm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 18.10.2007

View Postonlyone, on 20 aprilie 2014 - 02:11, said:

mediu de stocare mai

tu ai intalnit mediu de stocare mai prost ca floppy discurile?
ca eu personal nu am intalnit.

Alea de 360K erau sfinte, de obicei aduceai   aminte de Dumnezei cand le foloseai.

Solutia profesionala si de durata si cum vrei tu de backup este pe tape drive-uri, asta folosesc profesionistii din cele mai vechi timpuri si pana in prezent,
Orice server de banca foloseste backup pe benzi magnetice DAT sau DDS

#16
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Florin_tm omul si-a pierdut baza de date si cauta solutii de restaurare eventual un sfat pentru viitor.
Toate mediile de stocare aflate in casa omului sunt supuse distrugerii de orice fel.
Cand am zis Cloud i-am oferit o solutie ieftina, rapida si permanenta.
In Cloud-urile profesioniste (gen Flickr de ex.) sunt multe servere/hdd-uri care tin aceeasi informatie in mai multe locatii.
Aceste servere se sincronizeaza in cazul in care crapa hdd-ul unuia.

Deci riscul ca tu sa pierzi o informatie este cel mai mic posibil.
Doar acces la net sa ai si o securitate buna la accesul contului.

Plus ca iti poti cripta/parola fisierele stocate in cloud pentru extrasecuritate.
Dropbox este o varianta buna si ieftina(un alt exemplu)

#17
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
La ce firma ai hosting'ul ?

#18
florin_tm

florin_tm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 18.10.2007
@mandrku e buna si treaba cu cloud/dropbox... dar nu vei sti niciodata unde sunt stocate fisierele tale, cate backupuri de siguranta exista si cine iti umbla prin fisiere.
De multe ori nici dupa ce renunti la contul de cloud/dropbox si ti-ai sters contul, fisierele tale nu sunt sterse si mai sunt pastrate pe unde nici nu iti imaginezi o perioada de timp.

Ai omis un aspect legat de clooud, omul si-a sters singur baza de date.
In cazul asta stergerea bazei de date se sincronizeaza cu informatia din cloud si va fi stearsa de peste tot.
Poti folosi cloud/dropbox, dar niste martieni s-ar putea sa iti scoata la vanzare fisierele tale fara ca tu sa stii.

Singura lui varianta ca sa isi refaca site-ul rapid este ca cei de la gazduire sa gaseasca o salvare backup anterioara stergerii bazei de date.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate