Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Probleme Nvidia geforce gtx 550ti

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Negru47

Negru47

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 22.07.2011
Salutati, am o problema care nu stiu exact daca este provocata de placa video pe care o am de vreo 3 luni si a mers pana acuma cateva zile fara nici o problema. Pc-ul se opreste cand intru intr-un joc, de orice fel ar fi el, gen warcraft 3, World Of Tanks sau altele, trece de interfata jocului, la warcraft 3 pot chiar intra in joc, deoarece nu este unul atat de solicitant, dar la world of tanks sau altele, dupa ce trece de interfata si cere umpic de grafica se opreste PC-ul. Totul a incaput cand am solicitat placa video intr-un joc care l-am jucat vreo 3-4 ore fara oprire, apoi cand am luat o pauza de tigara sistemul s-a oprit.

Configuratie:
CPU: Intel core 2 duo E440 2.0 Ghz
Placa baza: Asus P5ld2-SE
Sursa: 600W (cumparata ieri, crezand ca aceasta este problema)
RAM: 4 GB ram Kingston DDR2, 1333
HDD: WD Green Caviar RS, 1TB
GPU: Nvidia Geforce GTX550 TI

Tin sa precizez ca in idle, cumputerul functioneaza, filme la fel, pagini web iarasi, doar la jocuri face figuri.

Temperaturiile in momentul de fata, in idle sunt:
CPU: 38 grade
GPU: 34
HDD: 33
RAM: 29
Sursa: 44

#2
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
Sunt prin magazine niste prize care arata puterea consumata. Baga calculatorul intr-o asemenea priza(daca ai) si vezi ce putere consuma cand incepi sa joci un joc mai solicitant.
S-ar putea sa constati ca problema este de la sursa.
Ce sursa ti-ai cumparat?
Am avut si eu o sursa de 650W Inter Tech si cand ajungeam sa trag 400W din priza se bloca PC-ul. Am schimbat sursa cu un High Power(fostul Sirtec) de 650W si nu mai am nici o problema.
Sursa Inter Tech functioneaza fara probleme pe un PC mai putin fomist de watti. E clar insa ca nu dezvolta puterea pe care o declarau producatorii.

Edited by tandrei99, 18 April 2014 - 12:25.


#3
Negru47

Negru47

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 22.07.2011
Inainte sa cumpar sursa asta am avut una de 450W (noname) si a functionat si cu placa anterioara si cu placa aceasta destul de mult timp dar asa dintr-o data sa stins, asa ca am pus o alta sursa tot noname de 600W si problema este aceeasi

#4
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
Sursa ai nu are 600W debitati nici in cele mai optimiste vise.
Sufla PC-ul de praf, verifica daca se invart coolerele de la procesor, GPU, sistem etc. Schimba pasta termoconductoare de la procesor si de la GPU. Verifica sa nu ai condensatori umflati pe placa de baza si/sau pe placa video. Daca ai inlocuieste-i pe toti cu altii identici, noi si de calitate buna. Fa un update de driver la placa video de pe site-ul NVIDIA.
Daca nu merge nici una din solutiile de mai sus atunci mai ai optiunea de a incerca placa video pe un alt PC. Daca se manifesta la fel atunci probabil ca ea este de vina.
Cam la atat ma duce mintea in acest moment.Posted Image
Succes.

Edited by tandrei99, 18 April 2014 - 12:36.


#5
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,029
  • Înscris: 06.09.2008
returneaza sursa aia si ia sirtec 400w daca vrei o sursa ok...
Nu-ti fa griji, sirtec 400W duce mai mult decat orice noname de "600w" Posted Image

Chiar daca sursa nu e problema macar nu mai ai prastie in sistem

Edited by sirgoofy, 18 April 2014 - 12:50.


#6
Negru47

Negru47

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 22.07.2011
Pc-ul l-am curatat, de obicei fac asta regulat, odata la 1-2 luni, pasta pe procesor am schimbato, la placa video nu am umblat sa-i dau racitorul si cooler-ul jos, deoarece este in garantiesi nu vreau sa umblu la ea, oricum nu cred ca s-a uscat pasta in asa de putin timp, am sa o incerc astazi pe o alta configuratie sa vad daca are aceleasi simptome driveru placii video este ultimul 335.23

Edited by Negru47, 18 April 2014 - 12:53.


#7
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,029
  • Înscris: 06.09.2008
nu e obligatoriu sa dai jos radiatorul placii video daca zici ca temperatura nu sare prea mult,
Baga FurMark 10 minute si vezi la ce temperatura ajunge

Edited by sirgoofy, 18 April 2014 - 12:55.


#8
Negru47

Negru47

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 22.07.2011
Am incercat cu FurMark, cand am inceput testul, placa a inceput sa scoata un sunet ciudat ca un fel de "frecat undeva" cand a ajuns la 60 de grade s-a restartat PC-ul

#9
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
Daca a scos un sunet ciudat, "ca de frecat", atunci defectul pare a fi la o componenta mecanica. Vezi ventilatorul GPU-lui daca se invarte bine. Daca zici ca ai garantie la placa atunci profita de ea si trimite placa la furnizor dupa ce epuizezi toate optiunile. Evident ca ai s-o trimiti dupa Paste. sarbatori fericite.
Condensatorii i-ai verificat vizual? E vreunul umflat?

Edited by tandrei99, 18 April 2014 - 14:30.


#10
Negru47

Negru47

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 22.07.2011
pe placa video nu am nici un condensator umflat, pe placa de baza, in schimb am unul, dar e asa de cel putin un an, si nu ar trebuii sa influenteze treaba cu oprirea sistemului la solicitare grafica, adica are vreo treaba placa de baza cu grafica? solicitarea placii?

#11
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

" ...e asa de cel putin un an, si nu ar trebuii sa influenteze treaba cu oprirea sistemului la solicitare grafica ".
Adică a avut timp pentru ca electrolitul din el să se volatilizeze şi condensatorul să se devalorizeze.

Depinde care din cele trei regulatoare funcţionează cu condensatorul uscat.
Dacă este în regulatorul pentru placa Video ar putea avea influenţă asupra problemei pe care o ai.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate