Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

intrebare telefon 112

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
LanceDemon

LanceDemon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 18.07.2012
Salut
Am o intrebare adresata celor in cunostinta de cauza: ce se intampla daca in trafic cineva te sicaneaza cu masina , in mod repetat si tu apelezi 112 reclamand faptul acesta?
In speta astazi am fost sicanat de un bizon la iesirea de pe a1 ....in masina aveam ambii copii ( 3 respectiv 8 ani) si am evitat un accident datorita.....norocului cred  , pt ca bizonul a tot fortat fara sa se uite, fara sa ceara voie si in final fara ca macar sa isi ceara scuze.
A urmat telefonul la 112 , de acolo la politia autostrazii unde dupa ce i-am comunicat numarul masinii si marca domnul politist mi-a transmis ca se vor ocupa ei mai departe.
Intrebarea mea este daca chiar se vor lua ceva masuri contra bizonulu , sau asigurarea ca vor avea dansii( politia) grija de bizon a fost asa..de ochii lumii?
Rezist cu greu tentatiei de a-mi face dreptate singur....desi anul trecut nenea dorel de pe basculanta a facut cunostinta cu artileria grea din masina personala.....a urmat ceva declaratii la politie si recomandarea organului ca-i mai bine sa reclam decat sa reactionez.
Deci...bizonul ala o sa fie tras la raspundere sau nu?
Oricum din partea mea multa ``sanatate si virtute`` lui si la toata familia lui...sper sa dea de altul asemenea lui si sa moara in flacari....

#2
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,475
  • Înscris: 17.04.2006
Daca eu sun acum la 112 si dau un numar de inmatriculare aiurea la telefon o sa il urmareasca pe ala sa il amendeze?

#3
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
...desi anul trecut nenea dorel de pe basculanta a facut cunostinta cu artileria grea din masina personala...

Detalii?

#4
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Nu cred ca ai sanse sa rezolvi ceva. Teoretic politia autostrazii ar fi trebui sa il identifice, dar nu ai cum sa demonstrezi ca te-a sicanat. Si eu pot zice un numar de inmatriculare iar apoi sa sun la 112. Nu ai dovezi, eventual daca te-ar fi observat ceva camera de supraveghere de pe autostrada, atunci s-ar fi vazut exact despre ce a fost vorba.

#5
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011
Cel mult ii da un avertisment.Pune-ti o camera in masina (lucru ff raspandit in alte tari, vezi in Rusia pe youtube).Desi nu e considerata o proba in instanta, inclina putin balanta in declaratiile de dupa accident.

#6
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009

 Wzzz, on 17 aprilie 2014 - 16:44, said:

...desi anul trecut nenea dorel de pe basculanta a facut cunostinta cu artileria grea din masina personala...

Detalii?
Nu este evident ca este genul de om care isi face propria lege?

Lanceademonului, du-te in Africa, ca numai acolo fiecare isi face dreptate cu mana lui. Aici traiesti in democratie, unde fiecare infractiune, indiferent cat de mare sau mica este, trebuie sa treaca printr-un proces democratic. Nu poti sa fii tu politist, procuror, judecator si calau. Pune-ti mintile in cap! Ce fel de exemplu vrei sa fii pentru copiii tai? Nu uita ca ei invata prin exemplu si nu din vorba. Fii calm, nu mai fii agresiv, pentru ca nu faci altceva decat sa transformi o situatie rea intr-una grava. "Dorel cu basculanta" ar trebui sa iti fie invatare de minte, insa pana nu sicanezi pe cine nu trebuie in trafic nu te inveti minte.
Mai bine te-ai potoli pana nu gasesti unul care te urmareste pana acasa.

#7
LanceDemon

LanceDemon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 18.07.2012
sandele ia aminte ce citesti..pare-se ca citesti invers ..esti total pe dinafara.Eu am fost cel sicanat , dreptate am zis ca nu imi mai fac eu...era o simpla intrebare daca continuii sa fi offtopic te raportez , sau esti unul din cei care stiu orice, oriunde?
Eu nu te-am trimis la origini sau prin alta parte...te rog nu mai polua topicul.
Ionut  multumesc de idee . Intrebarea era pusa tocmai daca politia poate lua vreo masura pe baza unui simplu telefon ( in calitate de reclamant eram dispus sa dau si o declaratie ceva) , insa inca o data Ionut mi-ai dat un sfat foarte bun.
Wzzz ...anul trecut un dorel a fortat pe linia de centura si ma agatat...in masina se afla si fata mea..dorel a tinut cu tot dinadinsul sa-si arate barbatia si diversele chei din masina....rezultatul : cheie versus bata castigator bata.
Nu sa lasat cu reclamatii de nici o parte.

#8
DaCosta

DaCosta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 25.06.2007
Don't feed the trolls, LanceDemon.
Abordarea cu "cheie vs bata" - asta poate fi interpretata, si de multe ori nu prea pozitiv pentru tine - dar depinde de circumstante. Daca tu preferi sa te cobori la nivelul lui Dorel@Basculanta, e strict problema ta - majoritatea te vor considera un infractor de speta joasa.
Cat despre problema descrisa de tine: daca ai filmarea aferenta si consideri ca ti-a pus viata in pericol, intrebi pe tanti de la 112 si care-i prima sectie disponibila pe traseul tau, la care mergi si depui plangere insotita de copia inregistrarii video, daca ai temei legal.
Cel putin o sa-l pui pe drumuri pe fraieri.

PS: o cheie de 21" directionata corect si cu F=m*a dozat cum trebuie, in mod sigur iti invalideaza bâta. Si-ti sparge si mutra cat sa nu mai pui poze pe feisbuc o vreme.

Edited by DaCosta, 17 April 2014 - 20:31.


#9
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 LanceDemon, on 17 aprilie 2014 - 16:38, said:

Salut
Am o intrebare adresata celor in cunostinta de cauza: ce se intampla daca in trafic cineva te sicaneaza cu masina , in mod repetat si tu apelezi 112 reclamand faptul acesta?
In speta astazi am fost sicanat de un bizon la iesirea de pe a1 ....in masina aveam ambii copii ( 3 respectiv 8 ani) si am evitat un accident datorita.....norocului cred  , pt ca bizonul a tot fortat fara sa se uite, fara sa ceara voie si in final fara ca macar sa isi ceara scuze.
A urmat telefonul la 112 , de acolo la politia autostrazii unde dupa ce i-am comunicat numarul masinii si marca domnul politist mi-a transmis ca se vor ocupa ei mai departe.
Intrebarea mea este daca chiar se vor lua ceva masuri contra bizonulu , sau asigurarea ca vor avea dansii( politia) grija de bizon a fost asa..de ochii lumii?
Rezist cu greu tentatiei de a-mi face dreptate singur....desi anul trecut nenea dorel de pe basculanta a facut cunostinta cu artileria grea din masina personala.....a urmat ceva declaratii la politie si recomandarea organului ca-i mai bine sa reclam decat sa reactionez.
Deci...bizonul ala o sa fie tras la raspundere sau nu?
Oricum din partea mea multa ``sanatate si virtute`` lui si la toata familia lui...sper sa dea de altul asemenea lui si sa moara in flacari....

1. nu se va intampla nimic cu cel care tu zici ca te-a sicanat
2. risti sa fii amendat daca mai suni la 112 fara sa fie vorba de urgenta
3. ai dat peste un politist cumsecade
4. civilizeaza-te si invata sa conduci, esti un exemplu pentru copiii tai

#10
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009

 LanceDemon, on 17 aprilie 2014 - 20:22, said:

N-ai inteles nimic.

#11
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 tsunnami, on 17 aprilie 2014 - 20:51, said:

1. nu se va intampla nimic cu cel care tu zici ca te-a sicanat
2. risti sa fii amendat daca mai suni la 112 fara sa fie vorba de urgenta
3. ai dat peste un politist cumsecade
4. civilizeaza-te si invata sa conduci, esti un exemplu pentru copiii tai

1.Nu se stie niciodata.In tarile civilizate de obicei se intampla ceva chiar si pentru cateva flash-uri.
2.Agresiunea in trafic este o urgenta(ea poate conduce la un accident cu victime colaterale). Se cere ajutor in caz de pericol.....nu trebuie sa se intample ceva rau pentru a fi indreptatit sa folosesti 112.
3.Eu am intalnit mai multi.
4.Din ce-am citit rapid.....am impresia ca initiatorul nu prea este `usa de biserica` in trafic .

Edited by polizei, 18 April 2014 - 01:27.


#12
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
si in tarile civilizate, trebuie "plangere scrisa", dar tot nu incepe nimic, cel mult ti se trimite o sesizare
am avut in canada de la un mos dintr-o comuna ca faceam "racing"
politia mi-a trimis o atentionare.
am scris imediat un raspuns si m-am prezentat la politie sa imi restabilesc nevinovatia (observatiile astea raman inregistrate)

era un mos care n-avea ce face, dar plangerea este facuta pe aprecierea lui.
politistul mi-a arata ca are un dosar penal pentru ca a fost filmat cand arunca nisip in curba

probabil initiatorul s-a enervat ca i-a luat altul fatza si el a trebuit sa franeze pentru a-l evita
eu, il amendam daca suna la 112 pentru asta

#13
LanceDemon

LanceDemon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 18.07.2012
Sa stabilim odata clar cum s-au petrecut lucrurile pentru ca deja dintr-o intrebare se face studiu asupra persoanei mele..desi nu sunt asa de important Posted Image).
Deci : ieri la iesirea pe A1 un ``coleg de trafic`` m-a tot sicanat de la capatul lui 61( pentru cine stie zona) pana la iesirea spre carrefour militari.
Deoarece nu l-am lasat la semaforul de la autogara militari sa imi ia fata( vroia sa shunteze toata coada de la semafor) a gasit de cuviinta sa faca lucrul asta.
Acum sa lamuresc si treaba cu dorelul ...vad ca deja sunt catalogat fara ca macar vreunul dintre cei care fac lucrul asta sa fie curios cum exact s-au petrecut lucrurile ( mai putin Wzzz  si pt asta tot respectul ) : anul trecut un `` dorel`` a gasit de cuviinta sa depaseasca coloana care era formata pe linia de centura zona Chitila ( cine stie zona ...acolo se formeaza coloana de cativa km) iar cand a trebuit sa reintre in coloana de urgenta( din fata vene un tir) m-a agatat chiar pe partea unde se afla copilul meu.
Discutia a degenerat ( initial nu a vrut sa isi recunoasca vina , apoi dupa ce i-am spus ca o sa telefonez la politie si apoi si la salvare pt a investiga copilul a devenit violent la inceput in limbaj apoi s-a dus sa ia cheia vezi doamne sa mai loveasca masina daca tot anunt politia si-l bag la plata)......in cele din urma politia tot a ajuns acolo si de atunci la recomandarea domnilor politisti in cazul in care se intampla ceva asemanator sun la 112.
Intrebarea era daca celui reclamat chiar i se intampla ceva..macar o atentionare , nu neaparat amenda..sa stie bizonul ca pe viitor risca si el ceva.
Si eu gresesc in trafic , insa acele greseli sunt greseli neintentionate, imi cer scuze , uneori suport injuraturile celui pe care tocmai l-am incomodat , insa in majoritatea cazurilor am observat ca daca iti recunosti vina colegii de trafic te iarta( oricare am fost pusi in situatia asta).
In schimb bizonul intalnit ieri a tinut cu tot dinadinsul sa aiba masa incarcata de carne pastele asta.
Celor care spun ca nu au intalnit niciodata asa ceva in trafic si cred ca am luat decizia gresita nu va doresc nimic altceva decat sa dati peste exact acelasi specimen intalnit de mine ieri...si sa aveti in masina toata familia( pe cei dragi).

Edited by LanceDemon, 18 April 2014 - 09:51.


#14
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Pacat ca sunt asa de scumpe camerele dvr pentru exterior. Merg de multi ani numai cu moto prin oras si am prilejul sa observ atatia frustrati ca daca as investi vreo 1000 ron in camera mi-as face site cu filmari "asa nu"....

Odata m-am distrat observand un BMW negru care sistematic a depasit coloana la absolut toate stopurile plus intrat pe rosu in intersectii si asta de la Piata Muncii pana la IKEA. Culmea e ca pentru ca sa raman la 10-20 metri dupa el eu am mers absolut legal si mult mai incet decat de obicei (pe 2 roti), tot asteptand sa apare vreun militian in peisaj din curiozitate sa vad cum va proceda jmekerul cu caraliul in fata - si am vazut, s-a facut mic mic si sub 40 km/h ... regele soselelor... un las

Edited by Oxigen1234, 18 April 2014 - 13:22.


#15
Bucatarierosie

Bucatarierosie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 24.02.2014
Sunt satul de justitiari in trafic!

De ce nu l-ai lasat sa se bage in fata coloanei? Ca sa il inveti tu minte? Fii smecher pana la capat... Ma disepra astia care vor ei sa educe pe altii, pe urma cand e vorba de vorbit fata in fata dau bir cu fugitii...

Ori suntem vagabonti ori nu suntem?

Sunt sigur ca si cu basculanta tot asa ai vrut sa il inveti tu minte...

Pentru cei care o sa ma faca ghertoi etc ma doare fix undeva. Eu spun adevaru asa cum e el!

#16
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,893
  • Înscris: 12.03.2009
Esti ghertoi!

#17
LanceDemon

LanceDemon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 18.07.2012
Bucatarierosie pe ala cu basculanta chiar l-am invatat ceva..pe viitor nu cred ca o sa mai sara la bataie asa repede.
Treaba cu smecheria consta in felul urmator : in ziua de astazi multi au arme de foc prin masina si nu sti peste ce dai in trafic..la incidentul cu dorel politia m-a sfatuit ca pe viitor sa apelez la ei si doar daca , consider ca imi este pusa persoana in pericol iminent sa reactionez violent.
Treaba cu suntem sau nu baieti ( smecheri) ....:::)))) am o varsta , am invatat destule in viata , am participat la destule scandaluri in anii tineretii, asa ca stiu ca un singur pumn te poate duce la loc cu racoare pentru un anumit nr de ani , indiferent daca ai sau nu dreptate .
De la o varsta o sa descoperi ca adevarul poate fi adevar si privit din perspective diferite , de persoane diferite.
Ma abtin sa te caracterizez in vreun fel , pt ca nu te cunosc.

#18
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007
Vezi si returul cu pumnu, poti sa ajungi si la spital sa manci cu paiu vreo doua saptamani, daca esti justitiar pana la capat tot gasesti unu sa ti-o traga, nu spun de tine ci in general.  
Cel mai bine sa ai camera video (este accepata ca proba in instanta, adica e la latitudinea judecatorului).

Nici eu nu suport sa-mi taie fata, nu-l bag in seama (ma uit doar cu coada ochiului sa nu fie vreo ceafa lata) si la verde sparg motoru, pt ca asa vrea muschiu meu sa demareze (pozitionat regulamentar da?) asa cum vrea si muschiu lui sa taie fata la toata coloana.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate