Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

instalare/descarcare windows 8 x64

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
chris1

chris1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 25.10.2007
Buna,

Am un laptop ce a venit preinstalat cu windows 8, x64 + partitie backup, doresc sa repartitionez hdd si sa scap si de partitiile aferente ce ma incurca numai.
Am extras cheia din windowsul preinstalat dar nu pot sa descarc w8ul de pe pagina microsoft.
aceasta eroare imi apare:

Quote

This product key cannot be used to install a retail version of windows 8

Daca descarc un windows 8 de pe un alt site si-l instalez cu aceasta cheie + activare online, va functiona???? intreb aceasta inainte sa ma bag la partitii sa le nenorocesc ca dupa aceea nu mai voi da bani incaodata pe sistemul de operare.

#2
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Pai daca nu-ti merge cheia pe retail probabil laptopul tau a venit cu o licenta VL (volume license). Gasesti imagini ISO de Windows 8.1 VL originale pe mai toate torentele, doar trebuie sa cauti. E versiunea oficiala de la Microsoft si imaginea vine cu hash SHA1 si MD5 ca sa dovedeasca ca e autentica, deci nu e nimic ilegal. Dupa ce o instalezi folosesti cheia ta ca sa o activezi si asta e tot.

#3
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
partitile poti sa le stergi si fara reinstal sunt softuri de repartitionare si w8 are un utilitar cauta pe videotutorial.ro sau pe google

#4
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
pana la urma cu ce te incurca partitia de backup windows? faptul ca stii ca exista?

#5
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Mai degraba faptul ca e pozitionata de bulangii(producatori) mai mereu la captele discului,adica acolo unde are cele mai rapide sectoare.Daca e vorba de un SSD,m-ar deranja fiindca ar ocupa spatiu pe el,iar pe HDD din motivul enumerat anterior.Pana acum doar Acer pare sa se fi schimbat din punctul asta de vedere,am intalnit cateva E1 care iti ofereau(cu ajutorul cd-urilor primite)optiunea de a iti crea propria imagine de recovery(gen Ancronis).

#6
chris1

chris1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 25.10.2007
Multumesc tutoror pt ajutor!
Am sa caut o versiune VL. Eu licenta o am pt 8.0, ar merge si pt 8.1?

#7
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Merge,insa nu direct.Trebuie sa instalezi prima data windows 8,iti bagi cheia,si apoi faci upgrade.

#8
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
S-ar putea sa mearga si direct, incearca intai asa.

#9
_D_A_N_

_D_A_N_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.02.2014
Daca vrei sa stai linistit, inainte de a sterge partitia fa-i un backup cu CCC sau orice alt utilitar care creaza clone ale hard discului.

#10
chris1

chris1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 25.10.2007
Acuma deja l-am 'rashetat' ... windows 8.0 VL nu dau de el niciunde, doar 8.1 Pro.

Daca are cineva un link functional cu windows 8.0 VL rog sa-mi trimita PM sau aici pe topic...

Multumesc

#11
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Pai incearca 8.1 ar trebui sa mearga fara probleme cu aceeasi cheie.

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postchris1, on 19 aprilie 2014 - 04:43, said:

windows 8.0 VL nu dau de el niciunde, doar 8.1 Pro.
E prezent pe net. Insa tu nu ai cum sa ai aceasta varianta, ea se da la firme.

#13
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Asta?

Attached Files

  • Attached File  w8.png   65.14K   35 downloads

Edited by xxvirusxx, 21 April 2014 - 16:08.


#14
dumi71

dumi71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 25.01.2013
Din cate stiu eu,laptop-ul tau a venit cu o editie de windows 8 OEM Core ,va trebui sa gasesti pe net o editie OEM,altfel nu-ti va merge.Eu am primit un laptop cu Win 8 preinstalat,am extras activarea cu advanced tokens manager ,dupa care am instalat  Windows 8.1 NON-PRO OEM 64 Bit For System Builders,si am folosit activarea salvata,facand partitiile dupa bunul plac.Atentie la instalarea de windows 8.1 foloseste o cheie generica pentru ca nu va merge cu cheia de windows 8,iar pentru activare ori folosesti programul de mai sus,ori cu cheia ta originala.Multa bafta!

#15
chris1

chris1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 25.10.2007
mersi, m-am pus sa-l descarc acesta versiune si sper ca imi va functiona...

#16
dumi71

dumi71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 25.01.2013
Functioneaza sigur,am testat chiar eu atunci cand m-am lovit de aceeasi problema.Atentie inca o data sa folosesti windows 8 Core ,nu varianta pro....altfel nu-ti va merge activarea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate