Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Minimum 10 zile consecutive de "concediu"?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Codul Muncii obligă angajatorul să facă programările de concediu de odihnă ale fiecărui angajat astfel încât el să beneficieze cel puţin o dată pe an de 10 zile lucrătoare de "concediu" neîntrerupt. Ce nu mi se pare clar în lege: se pot folosi sau nu se pot folosi şi zilele de sărbătoare legală pentru a atinge minimul ăsta de 10 consecutive? Zilele libere aferente sărbătorilor legale nu sunt tot "concediu"?

Edited by donjoe, 16 April 2014 - 12:05.


#2
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
sarbatorile legale nu se "scad" din zilele de concediu

#3
fighterkyokushin

fighterkyokushin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 13.02.2013
zilele de sarbatoare libere oferite de stat sunt "obligatorii" pentru institutiile statului, pentru mediu privat lucrurile sunt interpretabile si se pot considera zile de concediu daca in contractul de munca nu se specifica express altceva

#4
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005

 fighterkyokushin, on 16 aprilie 2014 - 12:12, said:

zilele de sarbatoare libere oferite de stat sunt "obligatorii" pentru institutiile statului, pentru mediu privat lucrurile sunt interpretabile si se pot considera zile de concediu daca in contractul de munca nu se specifica express altceva

adica 1,2 ianuarie se scad din concediu?
de unde le scoateti fratilor?

#5
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
Poate se refera la o situatie gen 2 mai de anul acesta, cand cei de la stat au liber, dar la privat nu neparat. Dar asta nu inseamna ca e sarbatoare legala, ci o zi libera care se recupereaza ulterior.

#6
fighterkyokushin

fighterkyokushin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 13.02.2013

 relu_24, on 16 aprilie 2014 - 12:24, said:

adica 1,2 ianuarie se scad din concediu?
de unde le scoateti fratilor?
Din practica :). La mine la firma asa se procedeaza, ce ti se pare anormal ????

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006

 fighterkyokushin, on 16 aprilie 2014 - 12:12, said:

zilele de sarbatoare libere oferite de stat sunt "obligatorii" pentru institutiile statului, pentru mediu privat lucrurile sunt interpretabile si se pot considera zile de concediu daca in contractul de munca nu se specifica express altceva
sunt obligatorii pentru toata lumea Posted Image. daca tie iti sunt scazute din concediu, inseamna ca angajatorul isi bate joc de tine.

@donjoe : zilele de sarbatoare legala nu sunt "zile lucratoare", deci nu pot fi luate in calcul. o saptamana are in mod normal 5 zile lucratoare; daca in acea saptamana pica si o sarbatoare legala, atunci mai are doar 4 zile lucratoare.

le: fighterkyokushin, uite ce zice codul muncii:

Quote

Art. 145.
(1) Durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare.
concediu e format doar din zile lucratoare. zilele de sarbatoare legala sunt nelucratoare (art. 139 din codul muncii).

Edited by _Smiley_, 16 April 2014 - 13:02.


#8
fighterkyokushin

fighterkyokushin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 13.02.2013

 _Smiley_, on 16 aprilie 2014 - 12:58, said:

sunt obligatorii pentru toata lumea Posted Image. daca tie iti sunt scazute din concediu, inseamna ca angajatorul isi bate joc de tine.
le: fighterkyokushin, uite ce zice codul muncii:

concediu e format doar din zile lucratoare. zilele de sarbatoare legala sunt nelucratoare (art. 139 din codul muncii).
Nu, atata cat timp cat acest lucru este prins in contractul de munca. Da, cu exeptii. Exceptia intervine cand exista specificatii clare in contractul de munca si "jobul" impune lucru in flux continuu, ca in cazul meu.

#9
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005

 fighterkyokushin, on 16 aprilie 2014 - 13:28, said:

Nu, atata cat timp cat acest lucru este prins in contractul de munca. Da, cu exeptii. Exceptia intervine cand exista specificatii clare in contractul de munca si "jobul" impune lucru in flux continuu, ca in cazul meu.
cam isi bat joc de tine.
Poti sa te duci la munca duminica sau in sarbatorile legale, daca firma este cu foc continuu, numai ca plata pt. asta este mai mare si beneficiezi si de o zi libera.
Nici un contract nu poate modifica o lege. daca o clauza intr-un contract contrazice un articol din lege, aceea clauza este considerat automat abuziva si nu poate fi aplicata.

Edited by relu_24, 16 April 2014 - 13:39.


#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
tot din codul muncii:

Quote

Art. 11.
Clauzele contractului individual de muncă nu pot conţine prevederi contrare sau drepturi sub nivelul minim stabilit prin acte normative ori prin contracte colective de muncă.

exceptiile sunt si ele tratate in codul muncii:

Quote

Art. 141.
Prevederile art. 139 nu se aplica in locurile de munca in care activitatea nu poate fi intrerupta datorita caracterului procesului de productie sau specificului activitatii.
Art. 142.
(1) Salariatilor care lucreaza in unitatile prevazute la art. 140, precum si la locurile de munca prevazute la art. 141 li se asigura compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile.
(2) In cazul in care, din motive justificate, nu se acorda zile libere, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.
deci in nici un caz sarbatorile legale nu se scad din concediul de odihna. fie sunt compensate cu zile libere suplimentare (in urmatoarele 30 de zile de dupa sarbatoarea legala) fie sunt platite cel putin dublu.

@relu_24: nu poti avea si plata marita si zi libera.

Edited by _Smiley_, 16 April 2014 - 13:36.


#11
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 fighterkyokushin, on 16 aprilie 2014 - 12:12, said:

zilele de sarbatoare libere oferite de stat sunt "obligatorii" pentru institutiile statului, pentru mediu privat lucrurile sunt interpretabile
Singurul lucru care e interpretabil pentru privaţi cred că e programarea zilelor libere aferente sărbătorilor, în sensul că angajatorul le poate amâna sau faze d-astea. Există un alineat acolo care zice ceva gen că programarea lor e la discreţia angajatorului - de-acolo cred că vine ce zici tu, care nu e deloc totuna cu posibilitatea de a le număra în totalul zilelor de concediu de odihnă.

 _Smiley_, on 16 aprilie 2014 - 12:58, said:

zilele de sarbatoare legala nu sunt "zile lucratoare", deci nu pot fi luate in calcul. o saptamana are in mod normal 5 zile lucratoare; daca in acea saptamana pica si o sarbatoare legala, atunci mai are doar 4 zile lucratoare.
Mda, aşa mă temeam şi eu, deşi dacă te gândeşti bine e o stupizenie: mai mult ca sigur intenţia legiuitorului a fost să se asigure că angajaţii au măcar o dată pe an un răgaz de odihnă continuu suficient de lung ca să poată avea loc o recuperare "reală", or asta se realizează prin orice fel de repaus de la activitate, indiferent cum ar fi el încadrat birocratic, carevasăzică orice fel de zile libere ar trebui să fie la fel de bune, numai să fie consecutive. Mai bine era să se specifice fără referire la zilele lucrătoare şi să zică limpede "minimum 14 zile de repaus" sau "nelucrătoare" şi să lase încadrările birocratice în seama celor direct implicaţi în fiecare caz.

Edited by donjoe, 16 April 2014 - 13:56.


#12
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 fighterkyokushin, on 16 aprilie 2014 - 13:28, said:

Nu, atata cat timp cat acest lucru este prins in contractul de munca. Da, cu exeptii. Exceptia intervine cand exista specificatii clare in contractul de munca si "jobul" impune lucru in flux continuu, ca in cazul meu.

Adica tu zici ca un contract de munca "bate" Codul Muncii???  Mare-i gradina...

#13
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006

 donjoe, on 16 aprilie 2014 - 13:55, said:

..............
Mda, aşa mă temeam şi eu, deşi dacă te gândeşti bine e o stupizenie: mai mult ca sigur intenţia legiuitorului a fost să se asigure că angajaţii au măcar o dată pe an un răgaz de odihnă continuu suficient de lung ca să poată avea loc o recuperare "reală", or asta se realizează prin orice fel de repaus de la activitate, indiferent cum ar fi el încadrat birocratic, carevasăzică orice fel de zile libere ar trebui să fie la fel de bune, numai să fie consecutive. Mai bine era să se specifice fără referire la zilele lucrătoare şi să zică limpede "minimum 14 zile de repaus" sau "nelucrătoare" şi să lase încadrările birocratice în seama celor direct implicaţi în fiecare caz.

tu esti in postura angajatorului sau a angajatului?
intrucat angajatorul face programarile nu-l impiedica nimic sa aleaga perioadele disponibile astfel incat sa nu se suprapuna cu nici o sarbatoare legala.

#14
Shahara

Shahara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 29.08.2013

 donjoe, on 16 aprilie 2014 - 12:04, said:

Codul Muncii obligă angajatorul să facă programările de concediu de odihnă ale fiecărui angajat astfel încât el să beneficieze cel puţin o dată pe an de 10 zile lucrătoare de "concediu" neîntrerupt. Ce nu mi se pare clar în lege: se pot folosi sau nu se pot folosi şi zilele de sărbătoare legală pentru a atinge minimul ăsta de 10 consecutive? Zilele libere aferente sărbătorilor legale nu sunt tot "concediu"?
Legal daca tu ai acum de Paste 10 zile CO - din care luni - 21.04 intra in ele, beneficiezi la ora respectiva doar de 9 zile de CO, sarbatorile legale nu iti scad din zilele de concediu.

Daca tu intrebi cat este de legal acele zece zile de co programate de companie ca si CO si sa cuprinda si zilele libere - legea aici se refera mai mult la repausul angajatilor, decat la zielele de concediu luate propriu zis. ( cred) intotdeauna a fost cu interpretare partea asta.

Important este ca planul concediilor de odihna sa existe pe anul curent.

#15
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 _Smiley_, on 16 aprilie 2014 - 14:49, said:

tu esti in postura angajatorului sau a angajatului?
intrucat angajatorul face programarile nu-l impiedica nimic sa aleaga perioadele disponibile astfel incat sa nu se suprapuna cu nici o sarbatoare legala.
Nu, dar pe angajator îl împiedică legea să mă lase pe mine să-mi programez cea mai mare bucată de concediu din 2014 sub forma a exact două săptămâni incluzând data de 9 iunie pentru că atunci mi-aş folosi doar 9 zile de "concediu de odihnă" şi angajatorul s-ar trezi până la sfârşitul anului că a încălcat legea (sau s-ar vedea obligat să-mi comaseze în grup de 10 alte zile rămase din 2014 pe care eu nu le vreau comasate). So there.

E un caz dubios în care obligaţia angajatorului se traduce de fapt în libertatea mea şi de-aia aş fi vrut să fie mai mare. :P Şi ar fi fost logic să fie mai mare, ţinând cont de spiritul probabil al legii (vezi mai sus).

Edited by donjoe, 16 April 2014 - 15:56.


#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
angajatorul tau interpreteaza un pic gresit codul muncii Posted Image
el trebuie sa stabileasca programarile astfel incat angajatul sa poata avea un concediu de 10 zile lucratoare consecutive, dar asta nu inseamna ca angajatul e obligat sa-si ia astfel concediul.

hai sa-ti dau un exemplu: daca angajatorul spune "toata lumea isi poate lua concediu doar in zilele de luni si marti", atunci incalca acea prevedere din codul muncii pentru ca nici un angajat nu va putea sa aiba 10 zile lucratoare consecutive.

daca angajatorul spune "toata lumea isi poate lua concediu doar in prima jumatate a anului" iar angajatul vrea 10 concedii de cate 2 zile (luni si marti) atunci totul e ok, pentru ca angajatorul a facut programarea corect (in prima jumatate a anului ai o gramada de "10 zile lucratoare consecutive"); nu scrie nicaieri ca angajatul e obligat sa ia cele 10 zile lucratoare consecutive, scrie doar ca trebuie sa aiba aceasta posibilitate.

Edited by _Smiley_, 16 April 2014 - 16:08.


#17
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 _Smiley_, on 16 aprilie 2014 - 16:08, said:

angajatorul tau interpreteaza un pic gresit codul muncii Posted Image
el trebuie sa stabileasca programarile astfel incat angajatul sa poata avea un concediu de 10 zile lucratoare consecutive, dar asta nu inseamna ca angajatul e obligat sa-si ia astfel concediul.
Nope, tu interpretezi greşit, înlocuind ce scrie în lege cu wishful thinking-ul angajaţilor. Ce scrie acolo e că angajatorul trebuie să se asigure că-ţi iei măcar o bucată de 10 zile, nu scrie că asta depinde în niciun fel de cererile tale. Cererile angajatului care s-ar materializa în imposibilitatea de a realiza bucata aia de 10 zile se resping, iar celelalte se acceptă. Simplu. Deci obligaţia indirectă pentru angajat chiar există. (Pentru că nici nu poţi să pleci în concediu când vrei tu dacă angajatorul nu e de acord - atunci te-ar putea trece legal ca absentând nemotivat şi s-ar ajunge la alte chestii.)

Edited by donjoe, 16 April 2014 - 17:01.


#18
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
posibil si asta. dar pana acum n-am intalnit nici o firma unde sa se respecte prevederile astea din codul muncii(cu exceptia duratei minime a concediului).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate