Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Pareri Magnat Bull Power Reflex 301

  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Detine cineva acest subwoofer ? Cum se aude ?
Amplificatorul ala e bun de ceva sau sa pregatesc si niste bani pentru ceva mai bun ?
Wooferul l-am gasit cu tot cu amplificator la 250 de lei si vreau sa stiu daca merita achizita .

[ http://img11.mercador.ro/images_mercadorro/27563739_6_644x461_subwoofer-auto-magnat-amplificator-auto-300w-.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://img11.mercador.ro/images_mercadorro/27563739_5_644x461_subwoofer-auto-magnat-amplificator-auto-300w-timis.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img11.mercador.ro/images_mercadorro/27563739_1_644x461_subwoofer-auto-magnat-amplificator-auto-300w-timisoara.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by emyboy, 13 April 2014 - 17:09.


#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Magnat in general produc elemente de calitate. Amplificatorul respectiv pare chinezesc.

#3
wannabeok

wannabeok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 20.02.2014
nu stiu ce sa zic despre aceasta statie...
dar cu o statie buna ..iti vor vibra iconitele de la oglinda cu acel tub

#4
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Eu il vreau pentru folosit in casa , nu pentru masina Posted Image . Am o alimentare de 35 de amperi pe 12 volti si ma gandeam sa o folosesc pentru un subwoofer .
Deci nu ii voi da falci prea tare ca mi-e sa nu-mi cada varu .

Sa inteleg ca statia aia va trebui schimbata ? Eu am cautat pe net detalii despre ea , dar nu am gasit cine stie ce informatii utile .

Edited by emyboy, 13 April 2014 - 17:03.


#5
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Pai si doar subwoofer? Nu mai bine cumperi un 2.1 sau un 5.1 ?

#6
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Am si restul agregatelor . Am un Amplituner Sony STR-DE485 + 2 Boxe pasive pe 3 cai de 90 w bucata . .
Faza e ca amplificatorul meu permite doar sub activ .

#7
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 19.05.2009
sunt petarde amandoua,dar mai ales statia.
dar la 250 ron ce te asteptai sa gasesti.

Edited by hexis, 18 April 2014 - 20:51.


#8
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011

 hexis, on 18 aprilie 2014 - 20:46, said:

sunt petarde amandoua,dar mai ales statia.
dar la 250 ron ce te asteptai sa gasesti.

Argumenteaza .
La statie ma astept , dar la woofer de ce zici ca e petarda ? Magnat nu e chiar o firma proasta .

#9
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 19.05.2009

 emyboy, on 18 aprilie 2014 - 21:01, said:


Argumenteaza .
La statie ma astept , dar la woofer de ce zici ca e petarda ? Magnat nu e chiar o firma proasta .
da un buget mai bine inainte sa argumentez si in plus in casa nu prea merge.au incercat multi si au renuntat deoarece sunt mari consumatoare de curent (amperaj mare) si nu exista surse suficient de stabile si puternice la preturi mici.
si au avut numai probleme cu ele incercand sa le foloseasca in casa.
Un amplificator care scoate 200w rms ceea ce e destul de putin...are un randament scazut adica 60-65% adica pentru a scoate puterea aia are nevoie de 280w-300w adica 25amperi in conditii ideale pe care nu le ai niciodata.
parerea me e sa probezi inainte de a le cumpara deoarece trebuie sa vezi cum functioneza pe transformatorul ala care il ai tu sa nu dai bani degeaba,pentru ca una e masina si alta e in casa.
De aceea exisa audio dedicat pentru Home si audio dedicat pentru casa.

#10
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Ai argumentat fix ce nu ma intereseaza . Pe mine ma intereseaza sa imi zici de ce e wooferul petarda .

#11
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 19.05.2009
Ai mai avut in casa subwoofer cu amplificator auto pe transformatorul de care vorbesti?si daca da ce model amplifu si difuzorul(adica putere reala RMS)?
daca te intereseaza calitatea si mai ales rezistenta la uzura si volum orieteaza-te spre SPL Dynamics,Helix,Alpine, Hertz, JL Audio.
Incinta inchisa pentru SQ si statie de putere si curent stabil.Subwooferele de putere mica nu prea rezista... si nu sa dea varu de e pereti jos ci doar sa se auda...nu mai zic de calitatea sunetului.
Sau poti sa iti iei Magnatul ala...insa cat dai atat face....ca orice altceva de altfel.
am un prieten care la inceputurile lui in car audio a avut magnat...vreo 2 chiar luate de noi...sa zicem doar ca s-au dus dupa bunica mea...care e in loc cu lumina si verdeata,bineinteles de bune ce erau.

Edited by hexis, 19 April 2014 - 16:27.


#12
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Argumentezi sau nu de ce nu e bun magnatu ? Esti total pe langa la argumentat . Ai zis aceeasi balarie pe langa subiect in 2 posturi . Zi de ce , nu texte gen cat dai atata face .
Restu nu te intereseaza pe tine . Tu zici doar de ce nu e bun si atat . Nu te freaca grija la ce am sa il folosesc eu . E strict problema mea , nu a ta .
Daca ai ceva util si la subiect de spus atunci spune .

Edited by emyboy, 19 April 2014 - 16:21.


#13
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 19.05.2009

 emyboy, on 19 aprilie 2014 - 16:20, said:

Argumentezi sau nu de ce nu e bun magnatu ? Esti total pe langa la argumentat . Ai zis aceeasi balarie pe langa subiect in 2 posturi . Zi de ce , nu texte gen cat dai atata face .
Restu nu te intereseaza pe tine . Tu zici doar de ce nu e bun si atat . Nu te freaca grija la ce am sa il folosesc eu . E strict problema mea , nu a ta .
Daca ai ceva util si la subiect de spus atunci spune .
Sunt produse de calitate slaba de aia.Unde mai pui ca e second hand si cine stie cata viata mai are in el.Subwooferele sunt muncite...mai ales astea de putere mica.
Ala e pretul real al pachetului nu vreo superoferta.
Sculele audio se cumpara dupa ascultare nu din poze.

Edited by hexis, 19 April 2014 - 16:42.


#14
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
S-o fi luat scula dupa ascultat , dar mai sunt si cazuri in care nu poti ajunge la vanzator ca sa o asculti .
Si inca o chestie cu produsele SH . Nu toate is ciurucuri . Daca ai sa cauti cu grija ai sa gasesti si produse functionale 100% . Am luat produse SH impecabile care aratau ca noi si m-au costat jumatate din pretul de magazin si nu au avut nici macar o problema de-a lungul anilor .
Legat de woofer , nu voi da in el la putere maxima . Probabil nici nu voi depasi 100-120 de watti .  
Totusi iti multumesc de parere .

#15
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007
De ce nu legi wooferu direct la statie?
Si eu am mers o perioada pe varianta asta, wooferu de masina (un Crunch 250W pe rms) l-am legat la statia de camera (un Technics vechi dar adevarat) si s-a auzit foarte OK (sateliti doua boxe mici de 30W bucata).
250 lei tot pachetu e cam riscant, daca iti permiti riscu sa treci la pierderi in caz de teapa, cumpara.

Daca ai o sursa buna de curent continuu care sa fie in stare sa iti dea pe varfuri un maaax 20 amperi e OK, statia aia oricum nu scoate la maxim peste 200W rms (nici in punte legata)  si oricum o folosesti la un max 60% din puterea ei ca sa nu bage distorsiuni, deci departe de ai nevoie de un 25 amperi (si aia ar fi nevoie numai pe varfuri, nu tot timpul) ,ce spune colegu mai sus e asa calcul la 100% din ce ar putea difuzorul (care defapt nu poate atat permament pt ca l-ai frige repede daca ai baga constant 250W in el)

PS: asta spun si eu ce ai spus mai sus, nu cred ca il vei lovi cu mai mult de 120W-130W (si asta pe varfuri !), in camera se va auzi foarte foarte tare Posted Image
Vad eu cum se aude la mine la un sistem de 90W... (40W wooferu)

Edited by Octavian___, 20 April 2014 - 08:32.


#16
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Nu pot sa il leg la amplificatorul meu de camera din cauza ca nu are iesire pentru subwoofer pasiv .
Legat de alimentare , am 35 de amperi la dispozitie . Deci mai mult decat suficient .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate