Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Schimbare contravaloare tichete cadou

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Buna ziua!

Am primit de la servici prima pentru Sarbatorile de Pasti, dar si pentru concediul de odihna aferent acestui an, in tichete cadou (fiecare valorand 50 ron).
Cum am nevoie de numerar, si nu prea am la cine sa apelez, intreb aici: ma puteti ajuta cu schimbatul lor? Bineinteles, predare personala in Bucuresti, iar daca este nevoie, sunt dispus sa merg la cumparaturi cu cei care nu au incredere.

Multumesc!

#2
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Cu tichetele cadou poti cumpara orice.

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
la 35 lei/tichet gasesti destul de multi interesati

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

 undercoverbrother, on 13 aprilie 2014 - 14:07, said:

Cu tichetele cadou poti cumpara orice.
Nu poti plati ratele, facturile, nu poti sa le pui la depozit..

#5
Alexandrwtzw

Alexandrwtzw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 10.05.2008
Mergi intr-un supermarket si roaga pe cineva care e in apropierea caselor cu cosul plin sa te ajute.

#6
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

 LordRevan, on 13 aprilie 2014 - 14:05, said:

Buna ziua!Am primit de la servici prima pentru Sarbatorile de Pasti, dar si pentru concediul de odihna aferent acestui an, in tichete cadou (fiecare valorand 50 ron). Cum am nevoie de numerar, si nu prea am la cine sa apelez, intreb aici: ma puteti ajuta cu schimbatul lor? Multumesc!
@LordRevan Posted Image , ia în considerare sfatul binevoitor al lui 'Alexandrwtzw'Posted Image
Posted Image Cel mai bine e să mergi intr-un supermarket / hipermarket si odată ajuns acolo Posted Image roaga-te de cineva care e in apropierea caselor de marcat, cu cosul plin, să te ajutePosted Imageși să îți dea bani pe bonurile respective, succes Posted Image

Edited by Teophileos, 13 April 2014 - 17:25.


#7
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Multumesc pentru sfat!
Asa am incercat sa fac initial, sa merg in hypermarket-uri la persoane care se aflau deja la casa sa achite cumparaturile, insa primeam numai raspunsuri de genul: cumpar cu cardul, cumpar pe factura etc. si m-am lasat pagubas. Doresc sa fac niste investitii personale in o luna, maxim doua, iar daca ar fi sa astept schimbarea lor prin surse sigure (parinti, cateva cunostinte) mi-ar lua cam jumatate de an.

@_Smiley_: De ce as lasa din contravaloarea lor? Crezi ca este ceva normal? Prin faptul ca acum vin sarbatorile, cumparaturile pot fi achitate cu aceste tichete. Amandoua partile nu castiga, nu pierd; asa cum este normal.

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
pentru ca tu ai nevoie de un serviciu (schimbarea tichetelor in bani) pe cand cei de la care vrei sa primesti acel serviciu nu au nevoie de nimic de la tine.
asta e si motivul pentru care ai fost refuzat pana acum: nimeni nu are chef sa-si bata capul gratuit cu tichetele tale.

#9
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Pai tocmai ca este o facere de bine ...mai ales ca este Pastele (zor nevoie numai castig in toate cele de parca omenie nu mai este pe Pamant)
................
Eventual pune o ruda/cunostiinta femeie sa faca trocul asta la o coada.
Imposibil sa nu reusesti.

Bafta!

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
oare de ce atunci cand este "o facere de bine" intotdeauna ceilalti trebuie sa o faca? de ce n-ar fi o "facere de bine" si din partea lui LordRevan?

#11
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Asa cum am spus si mai devreme: venind sarbatorile, trebuie sa faceti cumparaturi si acestea pot fi folosite fara probleme (mancare, unele magazine de haine). Nu este niciun fel de efort din partea nimanui, cel putin din partea voastra.
Degeaba imi cereti sa las la pret, pentru ca tot voi spuneti ca n-aveti ce face cu ele si nu va intereseaza.

Multumesc celor care macar au raspuns!

#12
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 cuculili, on 13 aprilie 2014 - 19:39, said:

Pai tocmai ca este o facere de bine ...mai ales ca este Pastele (zor nevoie numai castig in toate cele de parca omenie nu mai este pe Pamant)
................
Eventual pune o ruda/cunostiinta femeie sa faca trocul asta la o coada.
Imposibil sa nu reusesti.

Bafta!

Voi traiti pe alta planeta? Cand pe forum sunt oameni care propovaduiesc individualismul. capitalismul salbatic, ura fata de semenii tai voi vorbiti de omenie ? Ar fi si culmea sa ne intoarcem la omeni cand pe noi ne intereseaza altceva, din pacate aceste tichete se schimba pe bani sub valoarea lor, pentru ca sunt niste hartii cu valoare si valabilitate limitata, cam asa functioneaza piata, poate unora li se pare normal sau altora anormal, dar asa functioneaza piata tichetelor, le vinzi contra 35-40 de ron, nu am auzit pe nimeni sa dea mai mult, sau poate ca exista.
Lordule draga, daca cineva are bani sa iti dea pe tichete atunci poate folosi banii aia la cumparaturi nu ?

Edited by Platon, 14 April 2014 - 06:50.


#13
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 26.02.2010
@ Lord, daca ai fi postat acum cateva zile, te-as fi ajutat cu cea mai mare placere. In week-end am fost pe la shooping cu sotia, si am cheltuit ceva numerar, deci te-as fi ajutat cu ceea mai mare placere. Eu zic sa nu te lasi pagubas si sa mai incerci la cozile din supermarket, gen Cora, Carrefour, sigur vei gasi cui sa le distribui: 2-3 tichete la fiecare persoana, la valoarea reala. Nu te lasa descurajat. Mai incearca.

Edited by aris86, 14 April 2014 - 08:09.


#14
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Multumesc pentru sfat aris86!

#15
gessk

gessk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.04.2014
salut  LordRevan,

in ce conditii esti dispus sa le schimbi, dpdv raport valoric, si poate te pot ajuta !??
de la firma sunt ??

Edited by gessk, 20 April 2014 - 10:12.


#16
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Salut gessk!

Sunt dispus sa le schimb la contravaloarea lor, de 50 ron. Ele sunt primite de la firma sub forma de prima de Paste si concediu.

#17
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
@LordRevan Posted Image , eu deja le-am schimbat pe toate bonurile mele cadou, la rând la un supermarket, nu a fost o chestie prea plăcută să mă
căciulesc, umil și respectuos am reușit sa conving niște oameni, e drept că și ei erau un picuț mai reticienți inițial, însa până la urmă la momentul
plății produselor cumpărate de ei, am facut tranzacția, eu am primit contravaloarea exactă, nici un ban-n minus sau-n plus, Dieu et mon droitPosted Image!
Așa ca cel puțin din acest punct de vedere am avut parte de un ajun de Paște făinuț!

Edited by Teophileos, 21 April 2014 - 11:19.


#18
gessk

gessk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.04.2014
salut LordRevan,

din pacate in aceste conditii nu te pot ajuta.
chiar si daca le predai oficial nu primesti aceiasi bani, plus ca nu vei primi banii imediat. e o procedura mai lunga
ramane varianta la casa de marcat, cu alti clienti.
succes !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate