Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

[CUM] Procedez cu un colet din China trimis de 2 ori

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
aawee

aawee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 07.04.2014
Salut,
Am o mica nelamurire... Am comandat acum 2 saptamani un colet in valoare de 300$ din China de pe un site de gadgeturi. Plata a fost facuta in momentul plasarii comenzii prin paypal. La comanda am rugat sa-mi declare pe colet o valoare mai mica pt a evita sa platesc taxe vamale, a ramas sa declare 90$ valoare.  
Dupa trimitere, prin serviciul de curierat DHL, am observat cu ajutorul tracking number-ului ca pachetul este oprit in HongKong din cauza bateriilor pe care le continea pachetul. Am sesizat problema la administratorii site-ului de unde am comandat si ei au zis ca imi trimit din nou comanda.
Acum 4 zile am primit comanda asteptata, doar ca astazi am fost anuntat de un alt serviciu de curierat, TNT, ca am un alt colet de primit cu valoarea de 90$ de la acelasi expeditor, sigur fiind vorba de primul colet care fusese blocat.
Acum va cer parerile si sfaturile pentru ca nu stiu ce sa fac. Ce probleme pot aparea daca accept si coletul asta? , administratorii site-ului nu au luat deloc legatura cu mine si ma intreb daca ar putea cumva si ce drepturi au sa ma oblige sa le trimit coletul inapoi sau sa le dau valoarea coletului inapoi (  cu toate ca este declarat pe el 90$ ).

Multumesc mult celor ce vor avea ceva de spus !

#2
XFR

XFR

    Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 10.03.2014
Moral, nu-l accepți pentru că au fost corecți și ți-au trimis din nou pachetul.

Dacă ești patriot, roman adevărat, fii lacom și arde-i că doar și chinezii au ars o grămadă de romani....

#3
aawee

aawee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 07.04.2014

View PostXFR, on 07 aprilie 2014 - 18:51, said:

Moral, nu-l accepți pentru că au fost corecți și ți-au trimis din nou pachetul.

Dacă ești patriot, roman adevărat, fii lacom și arde-i că doar și chinezii au ars o grămadă de romani....
m-ar interesa mai mult legal ;)) . Sunt roman precaut !

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Eu asa am patit cu amazon, nu imi ajunsese un colet, l-au retrimis fara sa ma intrebe prea multe si dupa o luna jumate o ajuns si primul. L-am acceptat ca nu stiam exact ce comanda ii. Era valoare mica, nu facea transportul cat facea produsul si nu l-au primit inapoi. La tine, ar fi bine sa le zici.

#5
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
chinezii au hotiile lor, eu am patit sa imi trimita altceva decat am comandat, apoi mi-a trimis cu foarte mare intarziere alt produs, care cand a ajuns bineinteles ca nu era ce comandasem, iar cand le-am spus ca nici asta nu e cel comandat au zis ca n-au ce sa mai faca ....astfel incat au evitat disputa cu paypal depasind cele 45 de zile in care poti sa deschizi conflictul, asa ca am ramas cu 2 produse care nu imi trebuiau si cu banii dati

#6
XFR

XFR

    Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 10.03.2014

View Postaawee, on 07 aprilie 2014 - 18:53, said:

m-ar interesa mai mult legal Posted Image) . Sunt roman precaut !

Legal, nu au ce să-ți facă. Costurile sunt prea mari și nu rentează să facă demersuri juridice dar tu să te mai privești în oglindă și să te compari cu Nicușor de la Brăila, pentru că mare diferență între tine și el n-o să fie dacă faci asta.

View Postxcit, on 07 aprilie 2014 - 18:55, said:



Ce-am spus mai sus. În numele tuturor chinezilor, să- i ardă...

Ce naiba...

#7
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011
Nu ne dezamagi ca popor, ce dracu doar suntem balcanici.E ca in mafie, daca o lasi mai moale ne strici renumele Posted Image Fa-i si de al 2-lea Posted Image

#8
onisoru

onisoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 28.03.2012
Ce naiba, ba, unii primesc cate doua si altii nimic? Dati cate unul, sa ajunga la toti!

#9
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
daca nu vrei sa`l ridici tu da`le adresa mea. dau 90 $ daca valoarea reala e 300

#10
monique82

monique82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.04.2014
As dori sa va intreb , poate ma ajuta cineva cu un raspuns, cum faceti plata pe aliexpres, aveti card special . Eu am incercat cu cardul de salar si nu am reusit.....mersi

#11
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Cam peste tot se face propaganda "doi la pret de unul" chiar si "trei la pret de unul" in cazuri disperate.
Accepta coletele ca deja e tardiva reclamatia si vezi ce "bonus" ai.
Pot fi trei mici emigranti chinezi la pret de unul.
E Ok si asta, le dai de mancare, sa ai de munca pentru ei, eliberezi un sertar de la noptiera si seara dorm acolo.
Se intrtetin usor, nu trebuie periati, nu latra si nici nu miauna. Nu platesti in plus la intretinere la bloc.
Cu minim de educatie invata rapid limba romana (mare atentie ... romana nu romani, altfel i-ai scapat din lesa) si devin autohtoni.

Edited by keta, 07 April 2014 - 19:57.


#12
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011

View Postketa, on 07 aprilie 2014 - 19:55, said:

Pot fi trei mici emigranti chinezi la pret de unul.
E Ok si asta, le dai de mancare, sa ai de munca pentru ei, eliberezi un sertar de la noptiera si seara dorm acolo.
Se intrtetin usor, nu trebuie periati, nu latra si nici nu miauna. Nu platesti in plus la intretinere la bloc.
Aia latra si miauna doar sa-si atraga prada ;)

#13
aawee

aawee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 07.04.2014
uhh :D, cat off topic :)

Concret, stie cineva ce probleme legale ar putea aparea ? :-s
Multumesc

#14
XFR

XFR

    Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 10.03.2014

View PostXFR, on 07 aprilie 2014 - 18:57, said:


Legal, nu au ce să-ți facă. Costurile sunt prea mari și nu rentează să facă demersuri juridice dar tu să te mai privești în oglindă și să te compari cu Nicușor de la Brăila, pentru că mare diferență între tine și el n-o să fie dacă faci asta.



#15
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Și după ce vezi că ți-a mers treaba cu două colete la preț de unul, să prinzi curaj și să mai vii pe la noi, că te vom învăța cum să dai țepe pe bandă rulantă, până să se prindă ăia să pună FBI-ul pe urmele tale strângi o sumă frumușica și te pensionezi în vreo țară cu banane, apa caldă la ocean și brunețele care-ți fac vânt cu evantaiul.

#16
aawee

aawee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 07.04.2014
l-am luat azi, era o alta comanda...niste chestii care abia acopera taxa vamala pe care a trebuit sa o platesc :-s
Multumesc de raspunsuri !

#17
tiberiustefan720

tiberiustefan720

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.07.2010
Acestea sunt riscurile curente ale cumpărăturilor făcute prin Internet, pe care din păcate nu ai altă soluţie, decât să ţi le asumi cu riscurile de rigoare. Dar în general te sfatuiesc
(din experienţă proprie): "Nu cumpăra nimic de la chinezi" !!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate