Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

poarta autoportanta - acces auto

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
sorel_789

sorel_789

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 28.01.2006
Buna ziua,

M-ar interesa daca si-a montat cineva un sistem de poarta autoportanta. Am discutat cu multi comercianti si conform spuselor lor, am ajuns la concluzia ca imi doresc autoportanta si nu culisanta. In caz ca ati folosit o astfel de poarta, va rog sa imi spuneti daca vi s-au parut ok, rezistenta, experiente proprii, ceva producatori ...
Cel mai mult m-ar interesa un producator bun de astfel de kituri. Ati putea sa imi recomandati ?

Pana acum am primit oferte de kit-uri Combi Arialdo si Umakov. Ati auzit de ei ? A folosit cineva ?

Multumesc
Bogdan

#2
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
E foarte OK, dar nu ştiu ce marcă e sistemul de ghidaj. Motorul e Came. Montată acu 12 ani, folosită zilnic de 5 ani încoace. E mai nasol cînd ninge, trebuie să ai loc unde să dai zăpada de pe traseul porţii, avînd în vedere că într-o parte e gardul. Eu nu ştiam la ce să mă aştept, aşa că am plantat nişte boscheţi în lungul gardului, poarta culisînd printre gard şi boscheţi. Cînd e zăpadă abia am loc să intru acolo să o dau, şi fac tot felul de manevre ca să eliberez traseul. Dacă nu aveam acei boscheţi, dădeam zăpada fără probleme. Deci - lasă loc în lungul traseului porţii, să ai acces lejer. Eventual poţi acoperi cu ceva, dar dacă bate vîntul, tot nu scapi de zăpadă.

#3
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Eu aș vrea să îmi fac aproape singur o poartă culisantă autoportantă de 4 metri. Pe la noi am văzut promovat numai un sistem care este prea scump pentru mine, acela cu o șină specială și un ansamblu de role complicat.
În viitor poarta va avea automatizare.

Nu vreau așa ceva din cauza prețului:
Attached File  schita porti autoportanta 2.JPG   36.11K   399 downloads

Gardul meu va fi din panouri zincat gard verde, iar poarta va fi la fel. Pentru mine asta înseamnă că poarta mea va fi ușoară, ceva în genul ăsta:
Attached File  porti-autoportante-metalice.jpg   106.02K   342 downloads

Căutând pe net am văzut un sistem folosit la americani, compus în special din 4 role cu profil U care culisează direct pe cadrul porții, obligatoriu cilindric:
[ http://www.ketchamfence.com/wp-content/uploads/2013/01/galvanized-chain-link-fence-with-16-cantilever-gate-opening-and-nylon-rollers-for-gate..jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cele 4 role sunt scumpe la ei așa că mă interesa să le fac la noi și nu știu dacă s-ar putea tot din nylon.

Ce nu îmi place la sistemul ăsta:
- distanța de sub poartă este destul de mare, depinzând și de diametrul rolelor
- țeava o văd zincată la ei în poze, iar eu doresc gard verde. Dacă aș lua țeavă normală și aș vopsi-o nu știu dacă ar rezista vopseaua la frecarea cu rolele
- dacă nu mă descurc de role ieftine pe plan local nu ies mai ieftin decât sistemul promovat la noi.

Ce îmi place:
- scap de partea cu șina rolei de ghidare și betonul turnat pentru fixarea acesteia comparativ cu poarta culisantă simplă.
- e posibil la un moment dat să extind curtea, așa că nu „arunc” șina de jos și toată lucrarea aferentă.
- mai simplu, mai puțin beton turnat nu neapărat pentru costuri ci pentru precizie. Dacă cei 2 stâlpi de suținere a rolelor sunt solizi, pot regla rolele în așa fel încât poarta să meargă ușor. Ba chiar mă gândesc să pun 2 perechi de stâlpi că tot am în plus, în loc de doar 2.

Ar trebui să găsesc țeavă de minim 6 metri lungime pentru a avea poarta dintr-o bucată, fără suduri.

Aștept de la voi sfaturi, idei, experimente.

Edited by XrainX, 22 March 2014 - 17:32.


#4
MasterCostin

MasterCostin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 23.03.2009
Am instalat ceva sisteme de poarta autoportanta de la Faac si sunt intradevar greu de montat, dar rezultatele sunt bune. Am facut si un service la un motor  BFT care actiona o poarta cu un sistem autoportant confectionat artizanal cu niste role metalice care ghidau poarta printr-un profil metalic obtinut din teava rectangulara taiata pe una din laturi. Merge treaba, mai ales pentru cei mai putini pretentiosi. Daca nu te deranjaza sa bagi vaselina in profil din cand in cand ca sa scapi de scartzaiala si dupa aia sa o gasesti pe pavajul din curte, atunci se poate face.
Sistemul din poza e o idee draguta si cred ca merita incercata. Dupa parerea mea profilul rotund pe role e un dezavantaj pe timp de iarna mai ales pe latura superioara unde se depune gheata si blocheaza tot sistemul. Treaba asta se intampla tot timpul la portile culisante obisnuite cu role cu profil rotund la care sina trebuie intretinuta constant cu ulei sau motorina pentru a evita aderenta ghetii.
Cred ca poti inlocui teava rotunda cu un profil T din otel galvanizat (montat invers), iar rolele sa le faci la un strungar. Daca muchia de atac a sinei este ingusta si taioasa, gheata se prinde pe suprafata mai mica si sare imediat la contactul cu rola. E probata treaba.
Daca reusesti ceva, arata-ne si noua cum a iesit.

#5
mrbigpd

mrbigpd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.11.2007
Salut, sorel_789

asta este primul meu post pe forumul asta, desi il citesc multe si diverse treburi utile pe aici de prin 2007 :)

eu ma ocup cu asa ceva si, daca vrei si nu ai rezolvat ceva iti pot da o mana de ajutor, fie ca suport tehnic si dai si tu o cafea fie poti sa comanzi tot "pachetul" de-a gata *adica sistemul de culisare, confectia metalica (inclusiv fier forjat) si automatizarea
sunt din Bucuresti, a propos.

#6
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011

 XrainX, on 22 martie 2014 - 17:26, said:

Eu aș vrea să îmi fac aproape singur o poartă culisantă autoportantă de 4 metri. Pe la noi am văzut promovat numai un sistem care este prea scump pentru mine, acela cu o șină specială și un ansamblu de role complicat.
În viitor poarta va avea automatizare.

Nu vreau așa ceva din cauza prețului:
schita porti autoportanta 2.JPG
Am făcut prima variantă până la urmă după ce am scăzut foarte mult prețul prin eliminarea achiziției șinei de tip C care este cam 600 lei pentru 6 metri.
La cărucioarele cu 5 role pentru porți ușoare de până în 450KG (cum are mai toată lumea) șina de tip C are un profil simplu, nu e trapezoidal așa că am luat o țeavă pătrată de 60mmx60mmx3mm de 6 metri lungime și am tăiat eu cu flexul respectiva fantă de 1,6-1,8mm. Țeava + 4 discuri Bosch de flex m-au costat 120 lei aproximativ, de 5 ori mai puțin decât țeava de tip C originală 60x60x3,5.
Cărucioarele cu 5 role cele mai ieftine le-am găsit la trutzi , căutați pe net.

#7
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 31.12.2013

 XrainX, on 03 mai 2016 - 22:50, said:

Am făcut prima variantă până la urmă după ce am scăzut foarte mult prețul prin eliminarea achiziției șinei de tip C care este cam 600 lei pentru 6 metri.
La cărucioarele cu 5 role pentru porți ușoare de până în 450KG (cum are mai toată lumea) șina de tip C are un profil simplu, nu e trapezoidal așa că am luat o țeavă pătrată de 60mmx60mmx3mm de 6 metri lungime și am tăiat eu cu flexul respectiva fantă de 1,6-1,8mm. Țeava + 4 discuri Bosch de flex m-au costat 120 lei aproximativ, de 5 ori mai puțin decât țeava de tip C originală 60x60x3,5.
Cărucioarele cu 5 role cele mai ieftine le-am găsit la trutzi , căutați pe net.
Interesant, o sa incerc sa urmez sfatul tau.

Edited by mihai_costea, 09 September 2017 - 21:04.


#8
mimima

mimima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 07.10.2014
Buna ziua,

Intentionez sa montez o poarta autoportanta.

Avand in vedere ca distanta dintre stalpi (deci spatiul gol de trecere) este de 4 metri, ce distanta imi trebuie pentru locul unde intra poarta cand se deschide complet? Eu am 5,50 metri.

#9
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 02.05.2008
Pentru 4m deschidere este nevoie de o feronerie de 6m (4m poarta + 2m coada) si o deschidere minima a terenului de 10m

#10
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 mimima, on 23 februarie 2018 - 14:38, said:

Buna ziua,

Intentionez sa montez o poarta autoportanta.

Avand in vedere ca distanta dintre stalpi (deci spatiul gol de trecere) este de 4 metri, ce distanta imi trebuie pentru locul unde intra poarta cand se deschide complet? Eu am 5,50 metri.
Eu am cumparat asa ceva, poate te ajuta schema asta.

Attached Files



#11
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

 XrainX, on 03 mai 2016 - 22:50, said:

Am făcut prima variantă până la urmă după ce am scăzut foarte mult prețul prin eliminarea achiziției șinei de tip C care este cam 600 lei pentru 6 metri.
La cărucioarele cu 5 role pentru porți ușoare de până în 450KG (cum are mai toată lumea) șina de tip C are un profil simplu, nu e trapezoidal așa că am luat o țeavă pătrată de 60mmx60mmx3mm de 6 metri lungime și am tăiat eu cu flexul respectiva fantă de 1,6-1,8mm. Țeava + 4 discuri Bosch de flex m-au costat 120 lei aproximativ, de 5 ori mai puțin decât țeava de tip C originală 60x60x3,5.
Cărucioarele cu 5 role cele mai ieftine le-am găsit la trutzi , căutați pe net.

si nu pui si tu poze dupa ceva perioada de utilizare? nu de alta dar sa vada tot romanu de ce ar trebui sa nu plateasca 100 lei pe ml de otel zincat si merge facuta treaba si cu fier mort plus ceva munca...

#12
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Adică tu te-ai aștepta ca după doar doi ani de folosire a fierului mort poarta să fie o paragină ruginită și total nefuncțională, nu? Stai liniștit că poarta funcționează perfect. Nu va ceda fierul ăla mort în următorii 10 ani. Pe exterior este vopsit iar pe interior este uns.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate