Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Foarte mult praf

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,526
  • Înscris: 30.10.2003
Praful vine de afara.  Mai deschideti un geam, il aduceti in casa pe pantofi, pe haine etc


#38
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007

Quote

Peste 90% din cantitatea de praf aflata in casa vine de la oameni si de la tesaturi . Corpul uman elimina neincetat faramite de piele moarta. De asemenea, materialele din casa, de la haine la paturi elimina fibre care abia pot fi zarite cu ochiul liber. Aceste mase mici plutesc in aer la cea mai mica adiere, se aseaza apoi pe suprafete, dupa care procesul se repeta. Chiar daca nu poti elimina definitiv sursa prafului, poti sa faci cateva lucruri care sa te scuteasca de timp

sursa

#39
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Jumatate din praful ala e praf de cacati de caine de peste iarna care acum s-au uscat, faramitat si incep sa zboare pe aripile vantului.

Edited by Friskey, 19 February 2014 - 16:52.


#40
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Depinde şi de cât de încărcată e casa. La mine sunt multe lucruri şi de aia se tot adună. Că am văzut locuinţe în Bucureşti (chiar la bulevard) unde nu e atâta praf. Şi am aspirator care are şi filtrare cu apă.
La noi nu sunt spaţii verzi, sunt prea multe maşini (că deh, transportul în comun nu a fost dezvoltat cum trebuie, deşi după 1996-1997 se putea), şantierele nu respectă întotdeuana normele, se aruncă multe gunoaie pe stradă...

Edited by djl, 19 February 2014 - 17:08.


#41
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Eu nu am casa incarcata, chiar deloc.
Nu suport camerele incarcate, nu am chestii in plus, nu nimic.

A, si apopo> nici o solutie antistatica, nu rezolva nimic. Adica chestiile gen Pronto.

#42
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
In trecut, conditiile pentru incaperile in care se pastrau benzile cu date de calculatoare, erau  foarte  stricte in ceea ce priveste umiditatea, temperatura si continutul de praf. Pentru a elimina praful, in incapere se introducea aer, purificat, umidificat, la o presiune putin mai mare decat presiunea atmosferica, creinduse astfel o suprapresiune, care impiedica accesul aerului direct din exterior. Asa incat, daca va lasa buzunarul, puteti apela la o astfel de solutie.

#43
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostAndreysc7, on 19 februarie 2014 - 15:45, said:

De unde atata praf ?
Mergi in fata oglinzii. Priveste. Vezi cat de multa piele ai pe tine? Eh, asta se schimba la 2-3 zile. Daca te speli mai des poate faci praf mai putin Posted Image

#44
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012

View PostQuantum, on 19 februarie 2014 - 21:37, said:

Mergi in fata oglinzii. Priveste. Vezi cat de multa piele ai pe tine? Eh, asta se schimba la 2-3 zile. Daca te speli mai des poate faci praf mai putin Posted Image

Sa sti ca am auzit si eu ca o parte din praf, ar fi produs de piele moarta :| . Lasa drac ca ma spal in fiecare zi dar totusi ... nu inteleg cat de multa piele moarta poate cadea incat sa te apuce dracii ca ii prea mult praf

#45
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
nici nu a plouat serios de cateva zile bune .... nu este asa ?

#46
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012
Nu stiu , unde stau eu a plouat 3-4 zile intr-una (aproape) si ieri s-a oprit :). Si azi am dat cu aspitatorul ca era plin de praf :P

#47
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Aspira aspiratorul. Schimba sacul de hartie mai des.

#48
KR_MAN

KR_MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 04.03.2013
http://www.emag.ro/r...r/pd/DHDBJBBBM/

#49
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostAndreysc7, on 19 februarie 2014 - 15:45, said:

Bun, se aspira in casa de 2 ori pe saptmana, unoeri de 3 pentru ca se aduna foarte foarte mult praf. Daca maine dimineata dau cu aspiratorul si sterg praful peste tot, poimaine seara parca e aproape la loc. Sa nu mai zic de suprafetele negre Posted Image .

De unde atata praf ? A mai avut cineva problema asta ? De aerisit se aeriseste dimineata , si acuma cat a fost iarna nu am tinut geamul deschis cat il tin pe timpul verii sau cand e cald. Atunci ma gandeam ca intra de afara, dar acuma, cum a fost frig, de unde naiba apare ?

E vreo solutie impotriva asta ? Sau stie cineva care o fi cauza ?
Iarna si primavara exista intotdeauna mai mult praf decat vara din cauza ca nu exista frunze la pomi care sa filtreze cat de cat aerul.

#50
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostClovis, on 20 februarie 2014 - 09:27, said:

Iarna si primavara exista intotdeauna mai mult praf decat vara din cauza ca nu exista frunze la pomi care sa filtreze cat de cat aerul.

Problema este ca nu prea mai exista pomi !

#51
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostPlaton, on 20 februarie 2014 - 09:29, said:


Problema este ca nu prea mai exista pomi !
Ups... amanuntul asta l-am uitat.Posted Image

#52
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
Pomii sunt acumulatori de praf, nu au ce sa filtreze, nu "consuma" praful. Se depune pe frunze, si la o adiere pleaca mai departe cu putere :) Singurul filtru de praf e umiditatea.

#53
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
Era vorba mai mult despre vegetatie in general, nu pomi neaparat.  Evident ca o sa ai mult mai mult praf daca ai numai betoane in jurul casei si niciun pic de verdetea.

#54
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Străzile ar trebui spălate temenic. Să se reducă din cantitatea de noroi există pe ele. Dar asta necesită investiţii, mutarea maşinilor şi încă nu am ajuns noi la gradul ăsta de civilizaţie. Prin anii '60-'70 se stropeau des străzile.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate