Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Porumbul (II)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
10411 replies to this topic

#5815
gigi_master86

gigi_master86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 19.11.2009
Aproape am terminat si eu cu recoltatul porumbului.Media este undeva putin peste 4000 kg/ha.
M-a afectat foarte mult seceta mai ales ca unde am eu teren pamantul este pietros si nu retine apa,deci cam grav anul acesta,am avut terenuri unde am scos abia 2 tone/ha insa in locurile unde terenul nu este asa pietros si retine ceva mai multa apa am scos si ceva mai bine de 6000 kg/ha.
Cel care m-a surprins placut a fost la fel ca si anul trecut KWS Kremos,insa a fost pus in terenuri fertile,alfel nu stiu cum s-ar fi comportat.Surpriza neplacuta a fost Pioneer 8523,degeaba a fost Aquamax,a cazut printre primii din cauza secetei.
Acum trebuie sa mai si ar,ca pana acum doar am recoltat,de arat mai nimic :( si chiar nu vreau sa las vreo parcela nearata,acum vedem ce va zice si vremea.

#5816
R0BERT

R0BERT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 13.11.2007
Cum e mai bine, usor, etc de arat: dupa o ploaie medie sau daca ingheata putin la suprafata?

#5817
dktm

dktm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 27.09.2015
a incercat careva din voi sa are in toamna, la scurt timp imprastiat NPK, discuit dupa iar primavara doar dat cu combinatorul, inainte de semanat?

#5818
dani31ag

dani31ag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 04.01.2015
Și dacă e o primăvara mai târzie, adică n poți intra cin aprilie, ai puso, trebuie să cosesti.

#5819
bayer

bayer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 12.02.2014

View Postdktm, on 24 noiembrie 2015 - 00:23, said:

a incercat careva din voi sa are in toamna, la scurt timp imprastiat NPK, discuit dupa iar primavara doar dat cu combinatorul, inainte de semanat?
Daca plantezi npk-ul la un 20cm ar fi chiar ideal.

#5820
jan2015

jan2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 08.09.2014
R0BERT parerea mea e ca daca ploua si te duci sa ari posibil cu siguranta sa iti si patineze si sa consumi mai multa motorina , iar daca ingheatza si pamantul si nu ai balarii pe el , nu o sa iti patineze asa rau ca si cand ar fi plouat inainte sa ari, dar daca ingheatza pamantul si tu ai balarii mari pe el , tot o sa iti patineze ! diferentza intre aratura pe inghetz sau dupa ploaie nu cred ca conteaza deoarece o sa vina gerurile si o sa farmeze bolovanii !

dktm nu am incercat dar sincer nici nu as incerca asa ceva ! parerea mea ar fi ca e foarte naspa sa dai ingrasamantul pe aratura , datorita bolovanilor si faptului ca din toamna  pana in primavara sunt ploi multe si probabil ca efectul npk sa fie mai scazut datorita  fenomenului de levigare . Eu te-as sfatui sa dai npk inainte de combinator adica primavara !

#5821
R0BERT

R0BERT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 13.11.2007
Mersi, jan2005. Nu am arat pe inghet pana acum... voiam sa stiu daca sa ma grabesc pe potopul asta sau sa astept.

#5822
Ionut_t87

Ionut_t87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 08.03.2011
Va salut.Cei care folositi ierbicide pentru porumb de la sarbi,ne puteti da si noua niste  denumiri comerciale?Ceva sugestii si  rezultate practice din teren cu ele ar fi binevenite.Multumesc!

#5823
mcmarian12

mcmarian12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 22.09.2014
combinatii de talisman1,5l+velux1l la hectar sau talisman1,5l+maton1l la hectar cu rezultate destul de bune si la un pret rezonabil in jur de 90ron/ha
mai au si preemergent dar nu-mi mai amintesc denumirile destul de ieftin fata de cel de la noi
glifosat la 4-5 euro litrul

#5824
trottinel

trottinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 09.03.2012
Siran 40sc= gat motion de la noi, contine 40g nicosulfuron. 1 litru la 33 ron. L-am folosit cu rezultate bune.

#5825
cornelbej

cornelbej

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.02.2014
Talisman1l+Moto-Ekstra1l la H

#5826
sorinalin

sorinalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 25.02.2015
am terminat si eu ieri araturile pentru porumb , exact la fix ca dimineata mam trezit cu 15 cm de zapada,80 hectare sunt pregatite pentru primavara

#5827
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Târziu a plouat la tine. La noi a început de duminică.

#5828
rionut83

rionut83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 12.11.2012
Uitati aici aratura facuta cu un Fiat de 88cp. Cand ma gandesc ca acest fermier incepe sa faca concurenta la arenda....   Mai vrea sa puna si porumb la primavara.
Cred ca acun intelegeti de ce mi s-a pus pata pe oportunisti de acest fel, care-si bat joc de pamant, dar nici nu-i lasa pe altii sa munceasca.
Cred ca ar trebui sa infiintam un topic cu "Asa nu", 1si sa-i facem de rusine pe astfel de fermieri Posted Image , poate le-o veni mintea la cap.

Attached Files



#5829
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Fie cat de rea o aratura de toamna tot e mai buna decat o aratura de primavara. Asta una la mana si doi la mana nu a reglat bine plugul. Ori....era ciupit. Se obisnuieste la noi Posted Image
O aratura cu mosneagu 650. Nu prea a iesit ea dupa inima mea, dar na....progresam usor, usor. Stiu, cormana din fata nu prea lucreaza. Dar asta din cauza la plug. E in nas cormana din fata si daca reglez sa mearga toate la fel nu mai duce tractorul, asa ca las plugul mai pe mijloc-spate...
[ http://s11.postimg.org/cwkuswyz7/20151112_154837.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Ravasy, 29 November 2015 - 18:36.


#5830
rionut83

rionut83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 12.11.2012
Nu era "ciupit"... macar atat. Mai bine facea focul cu motorina pe care a consumat-o la arat.

#5831
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012
Eu nu prea aș da importanța ce se întâmplă în grădina vecinului. Mă concentrez eu sa îmi fac treaba aproape de perfecțiune și rezultatele vor fi pe măsură!

#5832
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012

View Postrionut83, on 29 noiembrie 2015 - 18:16, said:

Uitati aici aratura facuta cu un Fiat de 88cp. Cand ma gandesc ca acest fermier incepe sa faca concurenta la arenda....   Mai vrea sa puna si porumb la primavara.
Cred ca acun intelegeti de ce mi s-a pus pata pe oportunisti de acest fel, care-si bat joc de pamant, dar nici nu-i lasa pe altii sa munceasca.
Cred ca ar trebui sa infiintam un topic cu "Asa nu", 1si sa-i facem de rusine pe astfel de fermieri Posted Image , poate le-o veni mintea la cap.

nui de vina tractorul...mai fratilor

ce pret ma e la graunte ??

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate