Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Porumbul (II)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
10410 replies to this topic

#4213
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Eu am început de azi să dau azotul, 200kg la ha, sper să nu mă ocolească ploaia anunțata duminică seara.

#4214
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Eu am dat azotul la pregatirea terenului.
Este primul an cand procedez asa.
Ramane de vazut care va fi rezultatul.

#4215
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014

 ucvph, on 22 mai 2015 - 15:41, said:

Eu am început de azi să dau azotul, 200kg la ha, sper să nu mă ocolească ploaia anunțata duminică seara.

Cu ce il dai? mig sau la prasit?

#4216
vinga64

vinga64

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 04.01.2011
Ce ingrasamant foliar recomandati la porumb e primul an in care vreau sa incerc.
Ati mai folosit foliar in vegetatie la porumb ? Au fost diferente?

#4217
sorinalin

sorinalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 25.02.2015
Anu trecut am folosit foliar microfert u 5 litri la hectar diferenta fata de ala ne dar cam 500 700 kg boabe la hectar


#4218
catalinchis

catalinchis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.07.2014
Si la ce pret a fost foliarul? Ti s-a meritat in raportul dintre producția obținuta si costul cu foliarul si manopera?

#4219
sorinalin

sorinalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 25.02.2015
Parca 20 litru

#4220
catalinchis

catalinchis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.07.2014
Asta ar însemna un plus de aprox 150-200 lei pe ha.asta daca cumpara cineva malaiul

#4221
marian1984

marian1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 02.08.2013
cum stati cu seceta? pe ce data ati pus ultimul lot si cum arata?

#4222
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010

Quote



Cu ce il dai? mig sau la prasit?
La prasit, cu L-urile întoarse formând o săgeată și prinse în locașul pentru rarita, se astupă cam 60-70% din azot dacă mergi cu viteză.

#4223
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Eu inca am un teren pe care nu pot ara de ud ce este am dat un total pentru intretinere, in rest, cu o exceptie, arata senzational porumbul, mai ales unde am folosit freza.

Am observat hibridul NK Thermo, arata  violet si arse frunzele de zici ca este parlit, mai ales in locurile unde panza freatica este aproape de suprafata, erbicidat cu Dual Gold 1.2L/Ha la 3 zile dupa semanat. Dupa un start senzational s-a oprit si pare sa se usuce, apa are multa in sol, chiar daca deasupra ~10 cm este uscat. Daca vin ploiile anuntate s-ar putea  sa aiba mult de suferit.

#4224
geims

geims

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 11.12.2013
maine incep ferilizarea cu azot la o parte din porumb pana acum nu a primit nimic .
O sa dau   250kg / ha la prasila I
                    50kg / ha la prasila II + 2kg microfert Zn.
La noi in DB avem un start bun ,pana acum datorita excesului de umiditate din primavara dar de acum nr cam dorim si noi ploaia ce o asteptam luni-marti
Sa avem vreme buna !

#4225
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Păi da, al vecinului ionutdb bag seamă că se apropie de fiert, parcă semănase prin martie.

#4226
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
În altă ordine de idei, pe 3,5ha am încercat o combinație nouă de erbicide, Titus25+Harmony75 în doze de 65+15gr să vedem cum merge pentru viitor. Azi iar a bătut vântul destul de serios și m-a dat peste cap ce pute 2,4d, și bentazonul pute, la fel fluroxipirul.
Apropo, Cerlit 0,8l/ha merge foarte bine, dacă nu sunt rateuri la pregătirea terenului cred că 0,7 e suficient.

#4227
dani31ag

dani31ag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 04.01.2015
Așa ca.... țineți porumbul in pătule, nu-l mai vindeți ca poate ajunge la 1 leu, ca prea e bătaie de joc.

#4228
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
Am nevoie de un pic de ajutor va rog...am o parcela de 30 de arii cu porumb pe care am dat post emergent cu Merlin Duo in stadiul de 2-4 frunze, rasarire neuniforma, cu locuri unde abea atunci iesise planta la lumina... terenul nu a fost lucrat de minim 5 ani. L-am primit in lucru prin februarie deci nu a avut aratura de toamna. Am cosit toata vegetatia uscata dupa care i-am dat foc si am facut aratura de primavara la 20 cm. Dupa aratura am facut 2 treceri cu freza si am trecut direct la semanat...trebuia sa ii dau si cu combinatorul da m-am smintit de cap si l-am lasat mai bolovanos...de aici si rasarirea neuniforma...problema e in felul urmator: am dat luni cu erbicidul mai sus amintit pe soare si caldura. Miercuri noaptea a fost o ploicica da prea mica sa il activeze (de abea a inmuiat praful) in schimb ieri a plouat tare bine. Am fost de dimineata sa vad care e situatia si am ramas un pic dezamagit...nu se vede sa aiba vreun efect deocamdata...am intrebat la magazinul de unde l-am cumparat si mi-au spus ca e inca devreme sa ne pronuntam si ca trebuie sa astept sa treaca ploile si vedem saptamana viitoare pe sfarsit...voi ce ziceti? am pe el pir (nu exagerat de mult), palamida, iarba de sudan, cuscuta, ceva volbura si ceva costrei. Avand in vedere ca a fost nelucrat atatia ani nu ma asteptam sa faca erbicidul minuni dar macar sa stopeze 50% din ele...urmand sa fac prasile mecanice (2 la numar)...asta era planul sa il tin sub control...acuma sunt cam dezamagit...daca nu o sa aiba efectul scontat pot sa il erbicidez din nou dar de data asta cu Bandera impreuna cu Lancelot? Il va folosi unchiul meu in camp si poate il rog sa se bage si pe la mine cu el...
Lucrez parcele mici pentru ca deocamdata nu am acces la terenuri mai mari (sunt luate cam toate in asociatii) si furajele le folosesc la animale....

Edited by paul_pablo, 23 May 2015 - 09:15.


#4229
emolnar

emolnar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 05.08.2007
Porumbul meu cu samulastra de floarea soarelui azi

Attached File  ImageUploadedByTapatalk1432377378.769402.jpg   493.13K   103 downloadsAttached File  ImageUploadedByTapatalk1432377418.530840.jpg   438.55K   97 downloadsAttached File  ImageUploadedByTapatalk1432377452.232593.jpg   430.98K   96 downloads

#4230
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,462
  • Înscris: 22.05.2011

 samuel_maj, on 21 mai 2015 - 17:06, said:

La noi cineva care are albine a facut zilelea astea scandal ca nu a fost anuntat si ca mor albinele.  Az am fost la primarie si am anuntat ca in fiecare zi  erbicidam...

Anunti atunci cand erbicidezi cu avionul...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate