Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Porumbul (II)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
10410 replies to this topic

#2341
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009

View PostSaS_100, on 21 octombrie 2014 - 06:54, said:

Pentru mine nu conteaza ce plug am atata timp cat eu consider ca pot sa-mi fac treaba cu el, cunosc destule cazuri cu pluguri straine care se rup cand ti-e lumea mai draga. Nu zic ca nu sunt mai bune, dar si mai pretentioase.
las ca tin alea artizanale.acuma fiecare cu pretentiile lui.

Edited by raul_16nic, 21 October 2014 - 22:34.


#2342
victor220779

victor220779

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 18.06.2014

View Postrazvan8411, on 21 octombrie 2014 - 22:15, said:

Stie cineva cam ce pierdere are in general Zmaj-ul ? Azi am incercat sa fac vreo 3 hectare dupa un hectar am trimis omul acasa cu tot cu utilaj... parca aveam covor de boabe pe jos toti stiuletii sparti la varf si baza .. explicatia...deh "asa e normal si al meu cum crezi ca l-am facut" ?
Unele culegatoare zmaj sunt dotate cu recuperator de boabe ,si boabele care se scutura  ajung in buncar.
La tine probabil o fi vreun hibrid de porumb care era destul de uscat trebuia de recoltat mai devreme sau trebuie de cules cu o combina la boabe.

View Postraul_16nic, on 21 octombrie 2014 - 22:31, said:

las ca tin alea artizanale.acuma fiecare cu pretentiile lui.
Am avut si eu un plug reversibil adus de prin Europa si cind aram pe un sol mai uscat sa rupt.
Acum am unul facut artizanal si sunt multumit de el.

#2343
nelutustoian

nelutustoian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 28.05.2012
Si ziua recoltei.
Medie de 7t/hectar,umiditate 15% pe o parcela si 17% pe alta.

In Oltenia, de azi noapte de la 2, ploua incet si sigur..ca toamna!

Attached Files



#2344
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Mi se pare prea putin pentru Valea Oltetului si nu pare sa fi avut probleme cu baltirea sau rasarire neuniforma.

#2345
razvan8411

razvan8411

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.05.2014
Poate sa ma lamureasca cineva de ce am spartura in porumbul recoltat cu combina si nu e putina...poate cineva care a reusit sa o regleze foarte bine!

Edited by razvan8411, 23 October 2014 - 15:24.


#2346
bestman_adi

bestman_adi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 12.02.2012

View Postrazvan8411, on 23 octombrie 2014 - 15:18, said:

Poate sa ma lamureasca cineva de ce am spartura in porumbul recoltat cu combina si nu e putina...poate cineva care a reusit sa o regleze foarte bine!
1 ... sa ia pe combina gratar pentru porumb ... gratarul este mai rar si mai gros
2 ... distanta dintre batator si gratar sa fie cit mai mare ... eu merg aproape de maxim si la intrare si la iesire ...
3 ... turatia batator 450 - 550 (eu am mers la 500 si 530 ... depinde de soi ... umiditate )
4 ... turatia vintului am mers pe 900 ...si am avut corpuri 1.5 %
acum in functie de ce ai pe teren poti sa jonglezi cu aceste informati de exempli  ... daca ai sparturi poti sa dai turatia mai mica la batator ... daca ramin boabe pe cocean mai stringe putin distanta din spate de la gratar sau mai stringe putin ambele distante , dar putin ... fa probe dute 100 metri apoi stai putin pe loc da inapoi daca mai ramin boabe ia-o de la cap daca nu dai batae ...
spartura poate fi si din cauza ca o aglomerezi ...
am o Laverde M200
la soiul P9494 /Pionier - 6.4 to
Rulexx / RAGT - 7.0 to
amindoua sole avind baltiri...
am recoltat la un vecin la soiul P9578 media 8.0 to , am impresia ca cele cu fao mic le ajung pe cele cu fao superior

Edited by bestman_adi, 23 October 2014 - 16:13.


#2347
razvan8411

razvan8411

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.05.2014

View Postbestman_adi, on 23 octombrie 2014 - 16:06, said:

1 ... sa ia pe combina gratar pentru porumb ... gratarul este mai rar si mai gros
2 ... distanta dintre batator si gratar sa fie cit mai mare ... eu merg aproape de maxim si la intrare si la iesire ...
3 ... turatia batator 450 - 550 (eu am mers la 500 si 530 ... depinde de soi ... umiditate )
4 ... turatia vintului am mers pe 900 ...si am avut corpuri 1.5 %
acum in functie de ce ai pe teren poti sa jonglezi cu aceste informati de exempli  ... daca ai sparturi poti sa dai turatia mai mica la batator ... daca ramin boabe pe cocean mai stringe putin distanta din spate de la gratar sau mai stringe putin ambele distante , dar putin ... fa probe dute 100 metri apoi stai putin pe loc da inapoi daca mai ramin boabe ia-o de la cap daca nu dai batae ...
spartura poate fi si din cauza ca o aglomerezi ...
am o Laverde M200

Multumesc de raspuns ... am observat ca daca merg mai accelerat am mai multa spartura ... o a mai reduc turatia si ma uit pe sfaturile tale!! Eu am o MF 187!

Edited by razvan8411, 23 October 2014 - 16:14.


#2348
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Adi asa este...anul acesta productiile au fost mai bune sau cel putin la fel de bune la hibrizii cu FAO mic in comparatie cu FAO 350+ Posted Image

Edited by Vladutz_ddd, 23 October 2014 - 17:07.


#2349
razvan8411

razvan8411

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.05.2014
Am renuntat la Zmaj si am bagat Masseyul pe doua randuri ... in zona la mine ploua cu galeta astept vremea buna si pun combina la lucru nu am chef sa stau pe combina la - grade!!!

#2350
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
si umiditatea cat iti iese in conditiile astea ? la stiuleti e mai usor de pastrat nu ?

#2351
razvan8411

razvan8411

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.05.2014
As vrea sa il dau din buncar direct la cumparator sa vedem ce pret negociem...? umiditatea cred ca ar fi buna sare foarte usor de pe stiulete peste o saptamana cred ca e mai uscat! e mai usor de pastrat stiulete, cosarca e plina, nu prea mai am unde sa il depozitez . anul viitor vreau sa imi iau zmaj ul meu si sa mai fac o cosarca la noi in zona e "cotarca" dar sa vad cum e pierderea daca e la fel ca zmaj ul inchiriat nu are rost e prea mult ! Varianta ideala in opinia mea e recoltarea cu combina direct boabe fara spartura prea multa si cu minimum de pierdere, maxim 5 % si construirea unui uscator! Daca site cineva sau a facut cineva un uscator ar putea sa dea o schita si sfaturi ... dau o tuica buna :)

#2352
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
As vrea sal vad pe ala care isi face uscator,,,la mine cred ca va ninge ,,,mai am un ha de turda in picioare ,,proba sa vad pina unde scade umiditatea ,,am descoperit ca se pot ventila so stiuletii,,ma pregatesc pt ani grei anu asta e ok pina acum nu am iesit pe minus de obicei ca an ficscal il scot pe plus 500 ron e de ajuns pt stat dau so io cat se oboseste si el pt mine restul banilor investitia cu factura ca la carte deja am al 2 siloz de 10 tone ,,,usor si sigur

#2353
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Pai daca zici ca ploua cu galeata si temperaturile de sambata incolo scad noaptea sub 0 grade...nu are ce sa se mai usuce la el...

Si la mine sareau boabele de pe stiulete dar umiditatea era peste 17 dupa ce a dat primele ploi...

#2354
s3ekon

s3ekon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 24.03.2009
pai e bine daca scade sub 0 grade, sare apa din el la inghet mai ceva decat daca ar fi cald ziua si seara s-ar lasa ceata, eu stau lin, nici nu ma grabeam cu recoltatu, astept sa vad ce se intampla sapt asta cu vremea, imi pun incalzirea la punct in combina, si sper sa nu cada zapada de juma de metru Posted Image

Edited by s3ekon, 23 October 2014 - 21:58.


#2355
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008

View Postrazvan8411, on 23 octombrie 2014 - 17:21, said:

Am renuntat la Zmaj si am bagat Masseyul pe doua randuri ... in zona la mine ploua cu galeta astept vremea buna si pun combina la lucru nu am chef sa stau pe combina la - grade!!!


Ai masa pentru porumb pe 2 randuri sau cu barcute, pe cea de grau?


Si inca o intrebare pentru restul colegilor: Daca recoltezi boabe cu umiditate mai mare decat stas si macini boabele, mai apare fenomenul de aprindere a boabelor?

#2356
Ionut_t87

Ionut_t87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 08.03.2011

View Postpaullosso, on 23 octombrie 2014 - 22:11, said:



Ai masa pentru porumb pe 2 randuri sau cu barcute, pe cea de grau?


Si inca o intrebare pentru restul colegilor: Daca recoltezi boabe cu umiditate mai mare decat stas si macini boabele, mai apare fenomenul de aprindere a boabelor?
Stai linistit,scapi usor de problema asta,nu se mai aprind boabele deloc.......o sa fermenteze mai bine macinatura(urluiala).

#2357
ciprilauran

ciprilauran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 15.04.2013
Intrebare: la umiditate de 13% se poate depozita boabe? Nu mai trebuie miscat alte lucrari??

#2358
bestman_adi

bestman_adi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 12.02.2012

View Postciprilauran, on 23 octombrie 2014 - 22:31, said:

Intrebare: la umiditate de 13% se poate depozita boabe? Nu mai trebuie miscat alte lucrari??
sub 14 bagi cit tine magazia

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate