Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Fumatorii de tigari home made / rulate

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
6318 replies to this topic

#2125
s_adriana80

s_adriana80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.01.2015
Buna gasca de baieti isteti. De 2ore citesc de ma ia gaia si tot nu mi-a picat info necesara sub ochi.
De cand au inceput amicii mei sa ruleze si i jecteze la tigari, eu am dat ignore total :))) Pana azi. Pata mi s-a pus de ceva vreme, dar eu ma misc mai lent. Fumez dintr-a 9-a, dar pufaiam de printr-a 6-a. Si fumez ca imi place si pt ca e manageme tul stresului. Asadar... Azi mi-am luat una bucata aparat de injectat, 3 feluri de foite si tutun. Pt ca m-am apucat de fumat, de ambele dati cu menthol, logic ca mi-am luat filtru mentol. Bine ca nu mi-am luat click, am citit experienta cu filtrul umed. Am fumat pall mall albastru superslim si pana anul asta cand au bagat click imi luam separat si menthol, aceeasi marca. Logic, caut ceva aproape la fel... Socul vietii! Am luat tutun pall mall portocaliu unguresc. Tutunul e "tatal lor", f multumita sunt. Ma caaalca pe nervi tuburile!
Am mentholul de la korona- mmm, varza fumabil, filtru carbon Korona (cel mai varza, omfg! e oribil!!) si rollo blue. Pt k am fimat supwrslim am optat pt tuburi slim.... Ale naibii tuburi, imi strica tutunul!
Ce tuburi sunt mai neutre, cat mai putin sesizabile?! Din 3 tigari ma ustura naibii buzele, not ok...

#2126
george020768

george020768

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.09.2015

 s_adriana80, on 27 mai 2016 - 02:28, said:

Buna gasca de baieti isteti. De 2ore citesc de ma ia gaia si tot nu mi-a picat info necesara sub ochi.
De cand au inceput amicii mei sa ruleze si i jecteze la tigari, eu am dat ignore total Posted Image)) Pana azi. Pata mi s-a pus de ceva vreme, dar eu ma misc mai lent. Fumez dintr-a 9-a, dar pufaiam de printr-a 6-a. Si fumez ca imi place si pt ca e manageme tul stresului. Asadar... Azi mi-am luat una bucata aparat de injectat, 3 feluri de foite si tutun. Pt ca m-am apucat de fumat, de ambele dati cu menthol, logic ca mi-am luat filtru mentol. Bine ca nu mi-am luat click, am citit experienta cu filtrul umed. Am fumat pall mall albastru superslim si pana anul asta cand au bagat click imi luam separat si menthol, aceeasi marca. Logic, caut ceva aproape la fel... Socul vietii! Am luat tutun pall mall portocaliu unguresc. Tutunul e "tatal lor", f multumita sunt. Ma caaalca pe nervi tuburile!
Am mentholul de la korona- mmm, varza fumabil, filtru carbon Korona (cel mai varza, omfg! e oribil!!) si rollo blue. Pt k am fimat supwrslim am optat pt tuburi slim.... Ale naibii tuburi, imi strica tutunul!
Ce tuburi sunt mai neutre, cat mai putin sesizabile?! Din 3 tigari ma ustura naibii buzele, not ok...

Din pacate am vesti triste ptr. tine. Anul trecut mi-am cumparat si eu un aparat de injectat slim si o gramada de tuburi de toate sortimentele. Korona este cam singurul furnizor pt. slim (cel putin in perioada aia). Am constatat dupa indelungi incercari ca aparatul nu incarca pana la capat indiferent de tipul de tutun folosit, ramane o portiune spre filtru (5-10 mm) unde nu ajunge tutunul iar tuburile lasa in camera un miros infect puternic dupa ardere (hartie de ziar arsa). Asa ca neavand al furnizor de echipamente am renuntat la slim.

#2127
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Am folosit si eu la inceput aparat si tuburi slim (Korona) cu tutun firicel Senator. In general se umpleau bine. Am trecut apoi la tutun Ohm care nu se prea poate injecta in tuburi slim.
Intre timp, oferta pentru tuburi si aparate slim si ultraslim s-a mai diversificat.
https://www.tuburiap...m-si-ultra-slim
https://www.tuburiap...m-si-ultra-slim
Singura sansa sa trec la asa ceva, cand va aparea aparat Mikromatic slim sau ultraslim.

Edited by danyel61, 27 May 2016 - 08:11.


#2128
JohnnyBravoDK

JohnnyBravoDK

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 26.05.2016
O porcarie.
Tot un Cohiba e mai bun.

#2129
s_adriana80

s_adriana80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.01.2015
Nu ma deranjeaza deloc ca nu se umplu perfect tigarile slim. Pt ca ieri, cand am inceput shoppinguiala am facut urm tb: pachetul meu drag de tigari "Ă  la pachet" :)) a fost sacrificat. Am pus tutunul unei tigari in tuburi de handmade. Cum altfel sa invat?! Tubul acestor slimuri de mana ramane gol la varf daca e umplut cu tutunul unei tigari slim din comert, adica exact cat tutun baga dozatorul. Asa am descoperit cat de naspa este tubul carbon de la korona. Din al doilea link singurul care mi se pare de bun simt e mentholul. Negre nu, albe are un amic si ...bine ca fumez pe balcon :))))) Deci ... mai bine invat sa rulez, daca e pe-asa... Fumez de prea mult timp tigari mai subtiri si imi e greu cu cele normale... Ceva foite fara miros de ziar ars? :)))))

Edited by s_adriana80, 27 May 2016 - 13:30.


#2130
s_adriana80

s_adriana80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.01.2015
pt ca pall mall albastrele mele au iz de levntica, f slab daca nu stii ce fumezi, am pus cateva bobite de "letzanvica" uscata in tutun. Am pus cam multe... Hmm, dar experienta e dragu;) data viitoare cred ca 1-2 bobite la tigare ar tb sa fie peefect. Voi ce ati testat si v-a placut?

#2131
george020768

george020768

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.09.2015
si eu imi pun in tutun cateva cristale de zahar si obtin o aroma de crema de zahar ars Posted Image .
daca esti fan/a tigarete slim iti recomand tabachera cu aparat de rulat http://www.tobacco-o...arat-rulat-OCB/ . ai si un clip cu modul de folosire. avantajul este ca obtii o tigareta perfecta si gama larga de foite fara mirosuri straine.

#2132
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015

 s_adriana80, on 27 mai 2016 - 13:43, said:

pt ca pall mall albastrele mele au iz de levntica, f slab daca nu stii ce fumezi, am pus cateva bobite de "letzanvica" uscata in tutun. Am pus cam multe... Hmm, dar experienta e dragu;) data viitoare cred ca 1-2 bobite la tigare ar tb sa fie peefect. Voi ce ati testat si v-a placut?
vad ca ai incercat multe variante si inca nu reusesti sa te hotaresti.
-tuburile slim sunt de 2 variante:cu filtru carbon si fara filtru carbon
-masinutele sunt de 2 variante:drepte si in "V"
-combinatia de tutun trebuie sa fie 50-50 firicel si tocat.
-tutunul tr sa fie aproape uscat-daca il scoti din plic(cel firicel)tr sa-l lasi 2-3 minute sa stea apoi il combini cu putin tutun tocat.
-ca sa nu ramana goluri se indeasa cu spatula din dotare a masinutei in lacas la ambele extremitati.
-eu mi-am confectionat dintr-o agrafa un dispozitiv cu care imping surplusul de pe cap in tubul tigaretei.
de preferat este masinuta cu cap "V" deoarece este mai stabil tubul.daca respecti umiditatea si combinatia de firicel cu tocat poti face tigarete perfecte si in timp record.
in tuburi slim nu poti pune numai firicel deoarece prin impingere se fac noduri - raman goluri.la rulat in foite merge dar la masinuta nu merge.mari producatori de tigarete nu folosesc tutun decat in combinatie de tocatura cu firicel iar dispozitivul de injectare are un "ac"cu care injecteaza surplusul ca sa nu ramana golul de la final.
iti recomand sa incerci varianta de tuburi cu filtru carbon cele negre de la korona.
tutunul care il pui in lacas nu trebuie sa fie presat la maxim,tr sa fie putin afanat deoarece tija se "chinuie"si formeaza nodul - golul din tigareta.
spre ex : la un plic de tutun firicel de 40gr adaugi tot atat tutun tocat,il combini pe un ziar apoi iei intre degete si urmaresti umiditatea prin apasare.daca se lipeste-nu este bun,daca revine-se expandeaza este ok.daca se sfarama inseamna ca si-a pierdut prea mult umiditatea-nu este bun.
nu adauga nimic in genul arome sau apa ca il strici.de preferat este daca si-a pierdut umiditatea excesiv sa stropesti cu un alcool natural.pulverizarea se face cu atentie si nu in exces.
dupa ce ai acest mix de firicel si tocal il depozitezi intr-un borcan cu capac.
tutun tocat excelen este rothmans 110gr si camel cutie 80 gr.tocatura este mica si se combina excelent cu tutunul firicel de la plicurile de 40 gr
sper ca te-am ajutat, sper ca nu mai dai rateuri acum.

Edited by deloghi, 28 May 2016 - 07:58.


#2133
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015

 s_adriana80, on 27 mai 2016 - 13:43, said:

pt ca pall mall albastrele mele au iz de levntica, f slab daca nu stii ce fumezi, am pus cateva bobite de "letzanvica" uscata in tutun. Am pus cam multe... Hmm, dar experienta e dragu;) data viitoare cred ca 1-2 bobite la tigare ar tb sa fie peefect. Voi ce ati testat si v-a placut?
pe viitor nu mai folosi levantica sau arome alimentare.nu sunt ok plus ca sunt ptr alt ceva folosite.de multe ori cine a facut aceste combinatii - experimente, a stricat tutunul si a ramas cu experiente neplacute.
foloseste miere+alcool natural(palinca-tuica)+Juicy Drops Evapo sau cateva picaturi de melasa narghilea.
dozajul trebuie sa fie de 50 ml mixtura pentru 500 gr tutun uscat bine.
ATENTIE! ne respectarea dozajelor poate strica sau distruge calitatea fumabila a tutunului. de aceia este rocomandata o cantitate mica de proba.
in zona antaliei din turcia mix-ul folosit la tutun ptr aromatizare este identic cu aroma-melasa folosita la narghilea.singura diferenta este ca ei il prepara in cuve - recipiente incalzite si controleaza umiditatea tot asa prin evaporare.nu folosesc aromatizarea cu alcool deoarece prin incalzire patrunde mai repede in tutun aroma.

Edited by deloghi, 28 May 2016 - 08:48.


#2134
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
ca sa nu te mai chinui sa faci mixuri ai aici http://bumer.ro/anun...n-natural-44873 .  nu mai trebuie sa faci ceva in plus decat sa usuci tutunul apoi sa pulverizezi.
evita aromele de la smoke deoarece sunt balarii si nu prea isi fac treaba.
varianta de sus este in cazul in care nu nimeresti combinatia mixu-lui prezentat de mine.dupa ce il aromatizezi lasa tutunul la macerat ca sa intre in nervura lichidul.dupa 1-2 zile o sa ai alta perspectiva si alt miros in functie de ce aroma folosesti (vanilie,mango,cirese...etc)
eu de exemplu folosesc aroma de coacaze negre cu solutia din link.am mai incercat si cirese negre dar era prea dulce.

Edited by deloghi, 28 May 2016 - 09:39.


#2135
s_adriana80

s_adriana80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.01.2015

 deloghi, on 28 mai 2016 - 07:36, said:

vad ca ai incercat multe variante si inca nu reusesti sa te hotaresti.
-tuburile slim sunt de 2 variante:cu filtru carbon si fara filtru carbon
-masinutele sunt de 2 variante:drepte si in "V"
-combinatia de tutun trebuie sa fie 50-50 firicel si tocat.
-tutunul tr sa fie aproape uscat-daca il scoti din plic(cel firicel)tr sa-l lasi 2-3 minute sa stea apoi il combini cu putin tutun tocat.
-ca sa nu ramana goluri se indeasa cu spatula din dotare a masinutei in lacas la ambele extremitati.
-eu mi-am confectionat dintr-o agrafa un dispozitiv cu care imping surplusul de pe cap in tubul tigaretei.
de preferat este masinuta cu cap "V" deoarece este mai stabil tubul.daca respecti umiditatea si combinatia de firicel cu tocat poti face tigarete perfecte si in timp record.
in tuburi slim nu poti pune numai firicel deoarece prin impingere se fac noduri - raman goluri.la rulat in foite merge dar la masinuta nu merge.mari producatori de tigarete nu folosesc tutun decat in combinatie de tocatura cu firicel iar dispozitivul de injectare are un "ac"cu care injecteaza surplusul ca sa nu ramana golul de la final.
iti recomand sa incerci varianta de tuburi cu filtru carbon cele negre de la korona.
tutunul care il pui in lacas nu trebuie sa fie presat la maxim,tr sa fie putin afanat deoarece tija se "chinuie"si formeaza nodul - golul din tigareta.
spre ex : la un plic de tutun firicel de 40gr adaugi tot atat tutun tocat,il combini pe un ziar apoi iei intre degete si urmaresti umiditatea prin apasare.daca se lipeste-nu este bun,daca revine-se expandeaza este ok.daca se sfarama inseamna ca si-a pierdut prea mult umiditatea-nu este bun.
nu adauga nimic in genul arome sau apa ca il strici.de preferat este daca si-a pierdut umiditatea excesiv sa stropesti cu un alcool natural.pulverizarea se face cu atentie si nu in exces.
dupa ce ai acest mix de firicel si tocal il depozitezi intr-un borcan cu capac.
tutun tocat excelen este rothmans 110gr si camel cutie 80 gr.tocatura este mica si se combina excelent cu tutunul firicel de la plicurile de 40 gr
sper ca te-am ajutat, sper ca nu mai dai rateuri acum.

Recunosc ca in 2 zile am incercat cat am putut, tocmai pt a ajunge la "idealul de tigara handmade din capul meu" si sunt recunoscatoare pt briefing - suuuperutil ! :)
- Asta cu masinutele nu o stiam, am luat una in stilul celor pe care le-am vaz pe la prieteni si cu care stiu sa lucrez, e in V
- Si eu pt impins ce ramane pe tzevusca aparatului/ reparat if cocoloase folosesc coada unei pensule :D.  
- Am piticul de a lucra curat- de a-mi ramane masa curata ;) si mainile.. motiv pt care acum folosesc manusa de unica fol. pt mana cu care lucrez cu tutun.. Cand am fumat electronica cu nicotina am facut intoxicatie cu nicotina :)))) ma feresc :)))
- Texturile tutunurilor le-am tot invatat in timp, de la prieteni, de la socra-meu care la tzara fumeaza tutun pur (omg, ce frumos miroase! dar eu nu pot fuma, e prea tare)
- Nu stiam tb cu uscatul si udatul si nu intelegeam de ce dracu mi se sfarmiteaza inainte sa apuc sa fac a 20-a tigare si de ce mi se face cocoloase pe tub- doar era uscat-.... (mi-a luat 2 ore sa fac 20 de bucati). Am vaz ca e mai misto sa tin tutunul si tigarile facute in frigider, in rastelul de pe usa, unde e cel mai cald si sa scot cate 5-6 bucati de tigati puse in pachete...
- O sa fac treaba cu amestecul de tutun tocat ;)
- In astea 2 zile am descoperit ca eu chiar fumez f light in comparatie cu toti ceilalti- ieri un amic a facut misto de mn ca " dupa ce ca e slab ca dracu mai ai si 2 filtre! lasa-te!" :))))) (am filtre de 15, next time imi iau de 25)
- Pt umiditate am bagat o felie de mar in punga- chiar functioneaza onorabil

-  Dust e pt ceaiuri "praful ce ramane dupa ce s-a adunat tot ce se poate baga la pungi" (balast). Am vazut ca dupa ce ajung la final pe tavita ramane un tutun tocat atat de marunt, incat vazandu-l am zis meditativ... dust- bun la rulat, oricum nu mai deschid punga originala, deci sa treaca separat.. in 2 serii a 20 de tigarete am " dust" destul pt 2-3 tigari, cred. Merge procedat asa?!

#2136
s_adriana80

s_adriana80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.01.2015
@ George: Daaa! Buna asta!!!
@deloghi hmmm, tare asta cu melasa de narghilea, cand o sa devin curajoasa o sa ma joc putin ;) Ce fac aia in cuve cu melasa si tutunul se face la ceai cand se transforma din verde in negru. Planta de ceai =  ceai verde. Daca il lasi in abur si apoi il usuci = ceai negru ;)

Prieteni, sunt prea incepatoare sa ma bag in mixuri.. nici nu imi place sa umblu cu chimicale... Cand am zis ca am pus levantica m-am referit la bobite de planta uscata ;)

Eu am experienta cu ceaiuri, fac niste combinati de plante si fructe de ramane lumea uitandu-se :))) Vara sunt inspiratie pt racoritoare naturale, hidratante si hranitoare (pt ca.. cine naiba are chef sa manance la 40 de grade?! Totul a inceput intr-un an, cand, in Septembrie, fii-mea a ajuns cu ceva scaderi pe minerale ori sa inceapa scoala/ colectivitatea cu anemie si imunitate scazuta m-a speriat al dracului.
Pt ca fumez de multi ani am descoperit ca ce se face cu ceaiul se poate si cu tutunul daca inveti cate ceva despre plante si ai un pic de "zuzeala" la cap- mie nu imi lipseste, fiind in specia feminina :)))
O sa vad diseara sau maine daca tutunul cu mar a prins un pic de aroma de la mar si daca e asa... moah' ce fumuri o sa scot.
Testasem acum cativa ani planta de menta cu tutun de tzara si nu era mentholul asta cu iz de eucalipt din filtre (normal... ce o fi fost in capul meu)

Cred ca a face tigari home made poate duce fumatul de la obicei la deliciu... Oricum cine fumeaza o face pt ca vrea si ii place...

Multumesc de sfaturi si raman si eu aici ;)

#2137
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
Daniel, am terminat acum punga, au iesit 636 de gloante, cu tuburi cu tot iese la 4,79559748427673 lei pachetul

#2138
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Am cumparat si eu Tigari de Foi D&B. Intre timp pretul a scazut de la 12 la 11,50 lei. In comparatie cu Pegasus, D&B sunt mai subtiri, tutunul e taiat mai marunt, nu e asa tare presat, e mai curat, are crengi mult mai putine. Am injectat in 8 tipuri de tuburi, filtre 16-17 mm, carbon activ. Estimez ca dintr-un pachet (5 tigari) vor iesi cam 50 de tigari normale. Are o aroma mai fina fata de Pegasus, dar nu m-a impresionat in mod deosebit. Din punctul meu de vedere nu se justifica diferenta de pret (13 lei ~ 55 g Pegasus, fata de 11,50 lei ~ 42,5 g D&B), dar e o alternativa. Trebuie sa ne bucuram ca avem de unde alege tutun de injectat. Poate mai apar si alte tipuri.

#2139
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005

 xcit, on 28 mai 2016 - 14:02, said:

Daniel, am terminat acum punga, au iesit 636 de gloante, cu tuburi cu tot iese la 4,79559748427673 lei pachetul

Banuiesc ca ai pile la Emil de iti da pungile mai pline, eu rar trec de 300 si folosesc tot filtre de 25 mm, cei drept alta marca. Singura chestie, ma gandesc ca difera diametru, unele dintre tuburi intra mai fest pe teava aparatului, altele se misca lejer.

#2140
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

 danyel61, on 30 mai 2016 - 08:36, said:


Banuiesc ca ai pile la Emil de iti da pungile mai pline, eu rar trec de 300 si folosesc tot filtre de 25 mm, cei drept alta marca. Singura chestie, ma gandesc ca difera diametru, unele dintre tuburi intra mai fest pe teava aparatului, altele se misca lejer.
Cred ca vrei a spune 600 daca vrb de ohm , ca vad ca de emil zici . Mie , verificat de 3 ori la tub cu filtru de 15 mi-a iesit mereu 590-600. Dar de unde sa mai iei , ca a dezertat omu' asta .
    Si de fapt de altceva m-am luat de tine - Ce tarie are D&B  ?

 xcit, on 28 mai 2016 - 14:02, said:

Daniel, am terminat acum punga, au iesit 636 de gloante, cu tuburi cu tot iese la 4,79559748427673 lei pachetul


Stii ceva de nea' emil ? Poate fi sunat ? Livreaza prin telefon ? ca pe on line nu mai vad marfa deloc , sta ascuns putin oare ?

#2141
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
600 cred ca a vrut sa spuna, inca n-am avut nevoie ca am luat mai mult data trecuta, tuburile sunt benson & hedges, mai largi decat altele, deci ar intra mai mult tutun. probabil eu nu stau sa le pigulesc sa le umplu pana in gura, dau cu ele de cateva ori sa se taseze si gata, le pun capac cu degetul...poate voi stati sa le umpleti pana in cap sa fie ca alea de fabrica....nu fac asa ceva, oricate ar fi tot acolo ajung :))) ca sunt frumoase sau urate, tot un drac

#2142
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Nici eu nu le fac pt vanzare , chiar le mai aplatizez intre degete la capat pe unele . Cum ies ... tot le dai foc ...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate