Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

urgent intrerupator

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
bebe24ef

bebe24ef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 27.02.2011
salut...vreau sa schimb intrerupatorul de pe hol careaprinde becul din baie si hol cu unul ce are leduri....l-am desfacut pe cel vechi care era tot dublu si avea doar 3fire. doua sus si unul jos. Am pus intrerupatorul nou legat exaat cum era celalalt dar nu functioneaza decat un bec. merge doar la clama la care am firul de jos conectat....am atasat o poza...ma poate cnv ajuta...cum fac sa mearga ambele becuri...?

Attached Files



#2
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
ai o schema si pe intrerupator din cate imi dau eu seama.

ia o bucata de fir de cupru izolat ( ca ala de la instalatia electrica)
si fa o punte in partea de jos, intre firul galben si locasul ramas liber.

iti fac imediat si un desen, sa vad cat de bine mi-o iesi in paint.

Attached Files


Edited by dygey, 30 December 2013 - 15:19.


#3
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Care-i faza din cele 3?

#4
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
probabil unul din cele doua din partea dreapta, ori ala de jos, ori ala de sus.
daca nu merge al doilea bec, inverseaza si el firele intre ele (numai alea din
dreapta).

#5
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
ai o faza un nul si o impamantare.

Cum zici tu ca aveai 2 becuri la 1 intrerupator inseamna ca erau legate in serie, daca tie ti se aprinde doar 1 inseamna ca acum sunt legate in paralel.

legat in serie se inseamna
x -- o -- o -- .....
iar in paralel inseamna
x -- o
|
o


Nu spun ca nu ai cunoaste aceste lucruri insa fii foarte atent la legaturi, fiind o instalatie de bloc, banuiesc ca si veche, este foarte ambigua. cel mai simplu iei un creion de verificare sau iti creezi cu un fasung, un bec si 2 fire o lampa de control si verifica daca ai tensiune la al doilea bec, daca nu ai inseamna 2 lucruri, 1 - e impuscata legatura pe undeva 2 - becurile nu sunt in serie.

#6
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 MooF2010, on 30 decembrie 2013 - 15:55, said:

ai o faza un nul si o impamantare.
pe bune??? nul si impamantare la intrerupator? e INTRERUPATOR,
fi-r-ar mama lui a dracu', nu priza cu contact de protectie.


 MooF2010, on 30 decembrie 2013 - 15:55, said:

Cum zici tu ca aveai 2 becuri la 1 intrerupator inseamna ca erau legate in serie
ia leaga tu 2 becuri de 220 (economice sau clasice) in serie, alimenteaza-le si
spune-ne ce se intampla, domnu' electrician. unde naiba ai gasit tu in instalatiile
electrice pe care (nu) le-ai vazut pana acum o asemenea chestie facuta?


 MooF2010, on 30 decembrie 2013 - 15:55, said:

Nu spun ca nu ai cunoaste aceste lucruri insa fii foarte atent la legaturi, fiind o instalatie de bloc, banuiesc ca si veche, este foarte ambigua. cel mai simplu iei un creion de verificare sau iti creezi cu un fasung, un bec si 2 fire o lampa de control si verifica daca ai tensiune la al doilea bec, daca nu ai inseamna 2 lucruri, 1 - e impuscata legatura pe undeva 2 - becurile nu sunt in serie.
nici eu nu spun ca n-ai avea pic de habar despre instalatiile electrice, insa cred ca mai bine
lasi sfaturile pana nu stapanesti macar un minim de cunostinte. pana acum ai demonstrat ca
stii doar sa zici de o lampa de control cu "doua sarme si-un bec" si un creion de tensiune. si
multe prostii.

Edited by dygey, 30 December 2013 - 16:12.


#7
blocust

blocust

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 27.07.2008
Schema de conectare este cea de mai jos, firele tale fiind cele notate cu 1,2,3, iar ție îți lipsește legătura încercuită cu bleu...

Attached Files



#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 MooF2010, on 30 decembrie 2013 - 15:55, said:

ai o faza un nul si o impamantare.

Cum zici tu ca aveai 2 becuri la 1 intrerupator inseamna ca erau legate in serie, daca tie ti se aprinde doar 1 inseamna ca acum sunt legate in paralel.

legat in serie se inseamna
x -- o -- o -- .....
iar in paralel inseamna
x -- o
|
o


Nu spun ca nu ai cunoaste aceste lucruri insa fii foarte atent la legaturi, fiind o instalatie de bloc, banuiesc ca si veche, este foarte ambigua. cel mai simplu iei un creion de verificare sau iti creezi cu un fasung, un bec si 2 fire o lampa de control si verifica daca ai tensiune la al doilea bec, daca nu ai inseamna 2 lucruri, 1 - e impuscata legatura pe undeva 2 - becurile nu sunt in serie.

Mai  juniorule, chiar vrei sa-l omori? Daca nu, sterge repede postul, pana nu apuca sa-l citesca , risti sa-l ai pe constiinta.
Avea DOUA becuri cu UN INTRERUPATOR DUBLU. Tot ce ai debitat aici, e o imensa prostie, ca sa nu fiu rau.

 blocust, on 30 decembrie 2013 - 16:34, said:

Schema de conectare este cea de mai jos, firele tale fiind cele notate cu 1,2,3, iar ție îți lipsește legătura încercuită cu bleu...

pe poza intrerupatorului, 1 din desen e notat cu "L", iar 2 si 3 din desen, sunt notate cu "1"
Foarte bun si clar desenul!

Edited by myshyk, 30 December 2013 - 16:41.


#9
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Va rog sa nu fiti rautaciosi.
Daca stia omul, nu intreba asa de "florile marului".
Faza e aia de jos cu un singur fir, iar celelalte doua duc spre fiecare bec.
Ce faza, nul si impamantare? ca zau ma apuca deja apoplexia cand vad asa minunatii.

 MooF2010, on 30 decembrie 2013 - 15:55, said:

ai o faza un nul si o impamantare.

Cum zici tu ca aveai 2 becuri la 1 intrerupator inseamna ca erau legate in serie, daca tie ti se aprinde doar 1 inseamna ca acum sunt legate in paralel.

legat in serie se inseamna
x -- o -- o -- .....
iar in paralel inseamna
x -- o
|
o


Nu spun ca nu ai cunoaste aceste lucruri insa fii foarte atent la legaturi, fiind o instalatie de bloc, banuiesc ca si veche, este foarte ambigua. cel mai simplu iei un creion de verificare sau iti creezi cu un fasung, un bec si 2 fire o lampa de control si verifica daca ai tensiune la al doilea bec, daca nu ai inseamna 2 lucruri, 1 - e impuscata legatura pe undeva 2 - becurile nu sunt in serie.
Las-o frate cu impamantarea la intrerupator ca te mai aude cineva si rade de tine. Daca nu stii, nu mai da explicatii d'astea ciudate ca asta chiar te crede si face alte ravagii dupa aia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate