Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

job in Dubai la hotel, domeniul hospitality salariu de sclav (290 euro )

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
zjyghczk

zjyghczk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 04.08.2013
salut, am fost acum cateva zile cu fratele meu la interviu pentru un job in domeniul hotelier din dubai, au fost destul de multe persoane prezente la interviu, ~ 80, cei de la resurse umane de la hotelul respectiv ne-au prezentat frumos detalii depre hotel, dubai, condițiile de cazare, au raspuns intrebarilor celor din sala, au fost destul de amabili, urmand apoi o serie de interviuri individuale
fratelui meu i s-a propus un job la receptie avand totul asigurat, cazare, masa, transport, cam tot ce ar avea nevoie pentru întreținere, si i-au dat contractul pe loc, acesta avand acum la dispozitie cateva zile si dupa sarbatori sa se decida sau nu, chestia de m-a lasat cu gura cascata practic a fost cand am auzit salariul, acesta fiind de .. 1500 AED care inseamna fabuloasa suma de 298 euro, au ajuns toti indienii sa vina la noi in cautare de sclavi, chestia si mai ciudata este ca foarte multi disperati din ce am vazut acolo au acceptat fara sa stea pe ganduri si mai putin, respectiv 198 euro pe luna, si sa nu va ganditi ca erau cine stie ce analfabeti, toti aveau facultate, exp, etc, se calcau in picioare practic, iar hotelu din dubai este de 5 stele, am ramas socat sincer, daca imi spunea altcineva nu credeam, m-am mai uitat aseara pe net si am vazut ca salariile in zona hoteliera din dubai nu depasesc magnifica suma de 400 euro, am facut postu asta mai mult sa-mi exprim scarba public

Edited by zjyghczk, 24 December 2013 - 16:29.


#2
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Sa nu ajunga sclav la propriu

http://www.independe...ai-1664368.html

#3
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011
Da fratioare , ce e mare chestie , prosti sint peste tot , MAI ALES aia cu diplome.
Sa presupunem ca apare un taran fomist , asa , la 21 de ani , fara obligatii dar cu o mare foame de bani , provenit dintr-un mediu unde banii aia din Dubai sint o avere. Stii ce zice ?
Nu stii , dar iti spun eu :
Diploma de checat , luata dubios sau pe bune , desi bibicul e un mare prostalau , doar ca are memorie , dorinta de capatuire maxima si sanse minime. Ma duc in Dubai si imi apre in CV ca am fost acolo , aia imi dau casa-masa , eu imi maninc din chur si trimit bani la mamuca , sa-si mai ia o vaca , ma pricopsesc.
Viermi sint peste tot , idee e sa-i gasesti si uite ca aia i-au gasit.

#4
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
La ce bogatani sunt aia pe-acolo poate s-or face bani din bacsisuri. Un fost vecin de bloc, el era cu cativa ani mai mare decat mine, lucra ca ospatar apoi somelier pe nu stiu ce vapor si avea salariul aproape zero, ceva de genul 75 USD/LUNA !!! In schimb castiga 2500-3000 USD/lunar, evident din bacsisuri. Poate asa o fi si in Dubai ?

#5
vlad2991

vlad2991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 11.12.2013
Trebuie sa munceasca si cineva acolo, nu??? Si ce te miri, noi in 89 eram ca Irak si Siria  acum, asa ne priveau cei din exterior.

#6
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

 vlad2991, on 24 decembrie 2013 - 16:37, said:

Trebuie sa munceasca si cineva acolo, nu??? Si ce te miri, noi in 89 eram ca Irak si Siria  acum, asa ne priveau cei din exterior.

Mult mai prost vrei sa zici. De ce crezi ca se duceau romanii sa munceasca in Irak ?

#7
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 12.02.2010
cu tips se ajunde undeva 1000 $

dar sa muncesti ca nebunul si sa stii lb straine

insa tipsul e relativ: azi faci, maine nu ....

#8
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011
Daca stii sa vorbesti faci tipsu ala in tara fara probleme. Daca stii sa vorbesti.

#9
zjyghczk

zjyghczk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 04.08.2013
90% din fetele de erau pentru interviu, sincer daca le vezi pe strada poti sa juri ca nu se dau jos din pat cel putin pentru 3-400e, iar acolo mai aveau nitel sa-si vanda si sufletul, nu pot sa cred, am ajuns mai rau ca africanii aia de ii angajeaza strainii cate un sat intreg pentru 100e

#10
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
sunt domenii, de exemplu anumite vase de croaziera de lux, unde se lucreaza gratis, si e si concurenta acerba pe locuri...
poate ghiceste initiator de ce...

#11
adelina16

adelina16

    FOX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,446
  • Înscris: 07.03.2013
Pai chiar nu se dau jos pe 400 euro. Cum s-a spus salariul e mic sa fie si impozit mic dar banul de 10-50 ori mai mare se face altfel. Prestatoarele de acolo sunt de lux, aia iau 150-250 euro pe 5 ore de noapte cel putin. Si daca muncesc 10 ani acolo s-au aranjat super cu banii. Baiatul ala poate ca nu va castiga f mult insa, depinde cum se va descurca

Stiu ei de ce se inghesuie acolo, chiar pe 70 de euro lunar sau cat se declara

Edited by adelina16, 24 December 2013 - 17:39.


#12
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Cine a fost pe acolo si a lucrat, stie prea bine adevarul. Stiti voi cum sunt povestile alea, care spun ca atunci cand ti-e sete in desert vezi oaze de verdeata si cascade in mijlocul nisipului? Fix asa e povestea cu Dubai, o iluzie.

#13
adelina16

adelina16

    FOX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,446
  • Înscris: 07.03.2013
Stii precis?
Eu am o cunostinta mai mare plecata acolo si stabilita acolo si deja are bani f multi. A plecat singura si duce o viata de paradis aproape, munca e cam inexistenta la ea, oricum era f proasta in scoala si cam nici o  meserie normala nu putea practica, dar stia si stie sa se descurce excelent si nu arata nici rau-asta a fost primul atuu

Edited by adelina16, 24 December 2013 - 18:02.


#14
Florin_d_1300

Florin_d_1300

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 06.04.2007
290 de euro... aproape de salariul unui profesor debutant din Romania. Avand in vedere lucrul asta, nu ar trebui sa te surprinda absolut deloc.

#15
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Eu fac calculul altfel:

Mancarea pe luna 300 de euro
Cazare asigurata 300 de euro
Nu se platesc utilitati 200 de euro
Poti folosi telefonul hotelului 100 de euro
Poti folosi internetul hotelului 50 de euro
Ti se asigura uniforma pe care nu o speli 50 de euro
Primesti salariu in mana 300 de euro
Platesti taxe zero

Mie imi da un total de 1300 de euro.

#16
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
@zjyghczk
cred ca te oftici ca nu ti-au facut si tie o oferta
te-ai gandit cum arata in CV un job in Dubai???
pentru cineva lipsit de orice fel de experienta salariul e prea mare (asa cum ai precizat... include transport, cazare, masa)
gandeste-te ca te duci intr-o vacanta prelungita!!!

#17
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Nu prietene, nici vorba de vacanta. Muncesti de-ti iese os prin os. 12 ore pe zi minim.

Edited by Arkouda, 24 December 2013 - 18:21.


#18
zjyghczk

zjyghczk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 04.08.2013
asa e , chiar mor de oftica , lol
sunt student anu 3 si lucrez de aproape 1 an la o firma de transport, am spus ca am fost cu fratimio la interviu, l-am asteptat acolo si am vazut cum au mers lucrurile, nu am mai avut pana acum tangenta cu asa ceva, daia am si postat aici sa vad ce zic si altii, oricum nu imi pun mintea cu toti trolii

Edited by zjyghczk, 24 December 2013 - 18:26.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate