Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Plita inductie Gorenje sau Bosch? Sfaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
maconfireblade

maconfireblade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.04.2006
va salut
deoarece plita mea Samsung face numai figuri si probleme de cand am cumparat'o  am decis sa trec pe inductie vazand randamentul marit
am gasit aceste 2 modele de la Gorenje si Bosch
care ma sfatuiti sa o iau si de ce?
gorenje am mai avut in trecut si functiona perfect fata de samsung. banuiesc ca si bosch sunt de calitate dar nu am mai avut electrocasnice, am in schimb multe scule profesionale

sper ca linkurile nu sunt o problema, nu fac publicitate ,

Preturi: bosch 2700 , gorenje 2900

gorenje http://www.emag.ro/p...c/pd/E5R0KBBBM/

bosch http://www.emag.ro/p...e/pd/EGQQNBBBM/

merci ptr ajutor!

#2
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
bosh pare mai aerisita, culori mai vii...

cu cea veche ce faci, nu o donezi ?

#3
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Instalatia electrica cum se prezinta? Intreb ca poate asta poate fi buba.

#4
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Plita cu inducţie nu merge cu orice oală, trebuie să verifici cu un magnet. Dacă nu e atras, plita nu va funcţiona. Iar randamentul mărit nu e char aşa mărit...  chiar dacă încălzeşte direct fundul oalei, căldura ajunge şi la sticla de dedesubt. Singurul câştig real este viteza mai mare de încălzire.

#5
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
Presupunem că nu ai probleme electice și te încadrezi în consumul unei plite pe inductie, afară de faptul că necesita oale speciale.
@ maconfireblade

Sfatul meu e să mergi pe bosch, are avantajul ca are acea rama metalica pe margine, e un mare plus zic eu.

#6
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Rama de pe margine este de mare angajament. Eu am luat de la AEG, oricum electronica si sticla sunt aproape sigur ca este comuna tuturor plitelor de la un nivel de pret.
De urmarit sa aiba boost cat mai puternic, de preferat sa si tina cat mai mult (boostul este limitat la cateva minute)
Oricum la 4 ochiuri sunt approx 3kv pe fiecare parte. La mine cand dau boost pe un ochi din fata scade puterea la minim pe ochiul din spate.

Problema cu oalele nu exista, o familie moderna care se gandeste la o inductie nu cred ca foloseste tigai generice "cu teflon/ceramice" low cost.
Fonta si tigaile de inox din ikea(350ron setul de 4 bucati care include si o tigaie) merg fara griji.

Atentie la bransamentul apartamentului, nu doar la cablul de la tablou la bucatarie.

#7
maconfireblade

maconfireblade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.04.2006
curentul nu este o problema, am trifazic , iar instalatia de la plita este separata cu fir de 4
ptr tigaie si wok ma gandesc sa cumpar tefal induction cu ceramic coating.

iar oale ptr inductie se gasesc fara probleme

asta samsung da numai erori, se supraincalzeste, ba nu merge ..m-am saturat sa o trimit in service iar ..renunt .. dureaza 30-40min sa imi fiarba 4-5l de apa ..jalnic

#8
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
ce pare foarte util la Bosch e sistemul PowerManagement - conform manualului, poti seta puterea maxima consumata a plitei de la 1000 W pana la maxim (7200w), indiferent de cate zone folosesti si treapta de putere utilizata. Asta inseamna ca ar merge si in apartamentele astea mai comuniste....Posted Image
Ce mai pare interesant e posibilitatea de a-ti afisa consumul de curent electric dupa ce termini de utilizat plita...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate