Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

smart tv , lg,philips sau sony ?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010
Dupa ce iei un 39'' o sa te gandesti doar la 42'' Posted Image  Eu am unul de 40'', clar ca urmatorul va fi de 47''.

#20
samsung26

samsung26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 31.03.2009

View Postnesupus, on 18 septembrie 2013 - 22:19, said:

Dupa ce iei un 39'' o sa te gandesti doar la 42'' Posted Image  Eu am unul de 40'', clar ca urmatorul va fi de 47''.

cu siguranta daca nu imi cumpar tv de 32 inch , maximul va fi de 39 inch , strict din punct de vedere al distantei de vizionare pe care o am.
daca castig la loto ( vise !) si imi fac o casa cu un living generos atunci cu siguranta o sa merg pe diagonale peste 100 inch...Posted Image

#21
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010
Nu ai nevoie de ,,vise'' pentru cinema la tine in camera. 42 inch pentru o distanta de vizionare ~ 2,5m este OK pentru full HD (1080p), pentru HD Ready (720p) este suficient un tv cu diagonala mai mica.

Edited by nesupus, 19 September 2013 - 10:08.


#22
avoided

avoided

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 22.08.2013
Pe prima pagina ai spus ca ai 3 variante propuse:

1. LG 32LN575S
Un semi entry level de la LG cu panel S-IPS. IPS-urile astea sunt mult sub MVA / PVA la capitolul contrast, negrul e un fel de gri.
IPS-ul ca tehnologie sta mai bine la unghiuri de vizualizare, 3D pasiv si, teoretic, dar nu pe entry level reproducere marginal mai buna pe unele culori.  
2. Philips 32PFL4258
Acelasi lucru ca punctul 1. Tot panel S-IPS, diferentele sunt doar din briz-briz-uri.
3. Sony 32W650
Un mid-end cu panel A-MVA de la AUO. Practic gasesti cam acelasi lucru pe Samsung-urile din aceiasi gama (mid-low).
Ti s-a parut imaginea mai buna tocmai din cauza ca sta mult, mult mai bine orice MVA / PVA fata de un IPS la capitolul contrast. Probabil daca te uitai si faceai comparatia fara sa te uiti direct la TV ci dintr-un unghi considerabil ti se pareau alea cu IPS mai OK.

Din pacate toate cele 3 optiuni pot fi afectate de light bleed / ghosting pentru ca sunt edge-lit, nu DirectLED. DirectLED gasesti pe Samsung F5XXX, cum ar fi asta de exemplu:
Televizor LED Smart Samsung 32F5300, 80 cm, Full HD
Are tot ce vrei tu sa aiba dar am inteles ca nu prea esti fan Samsung sau ca nu te impaci bine cu ei Posted Image

Eu iti propun sa arunci un ochi peste asta:
Televizor Smart TV LED Full HD, 98 cm, PANASONIC TX-L39E6E
Este cam "best of all worlds", cu diagonala mai mare dar cu diferenta de pret nu prea mare, are panel tip MVA de la CMInnolux si functii "smart" destul de avansate (desi, dupa mine, nu ar trebui ales un TV pe baza acestor briz-briz-uri). Din pacate, din cate stiu eu, nu are PVR / Timeshift... E alegerea ta daca poti sacrifica functia asta pentru calitatea imaginii.

Nu recomand acelasi model (E6E) cu diagonala de 32" pentru ca pe diagonala aia au folosit panel S-IPS de la LG.

#23
samsung26

samsung26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 31.03.2009
multumesc pentru raspunsul bine argumentat !

#24
samsung26

samsung26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 31.03.2009
in primul rand multumiri tuturor userilor pentru raspunsurile primite ,

ieri seara mi-am  cumparat un lg ln 575s , diagonala 32 inch,

motivarea achizitiei :

- full hd , mediaplayer ok dpdv citit formate diferite , partea de smart mai usor accesibila si diversificata , posibilitatea inregistrarii pe hard extern ( pvr).
- pana la urma am ales 32 inch dpdv al bugetului , l-am achizitionat cu 1500 ron , pana la 39 inch aveam o diferenta de 600 ron , pe de alta parte vechiul meu samsung hd ready de 32 inch imi era ok ca si diagonala versus distanta de vizionare.
- cred si sper ca am luat decizia optima in ideea ca am cumparat un all-in-one la un pret bun.

remarci dupa despachetare si montare  :

- tunerul tv-ului a gasit 106 posturi  , cele in emisie hd se vad evident f.bine , celelalte in functie de fiecare post in parte .( am cablu de la rcs , astept sa primesc de la ei un decodor hd ).
- multiple posibilitati de reglare a calitatii imaginii , trebuie sa le mai butonez,
- citeste fara probleme formate video diferite de pe stick sau hard extern ,
- se conecteaza usor la net , am vazut aseara un concert u2 pe you tube aprox.1 ora  , nu s-a deconectat sau oprit , il tin conectat prin cablu de la router , viteza este de aprox.90 mbps. ,
- nu am incercat partea de inregistrare , in manual spune ca pot fi inregistrate doar posturile digitale , actualmente sunt pe cablu analogic.

ca si up-grade necesar o sa comand zilele acestea si telecomanda lor lg an mr 400 , costa undeva la 170-180 ron , inteleg ca imi faciliteaza accesarea aplicatiilor pe partea de smart.

din nou multumiri , vizionare placuta si/sau bafta in achizitionarea tv-urilor ,

samsung 26

#25
MAVE

MAVE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 13.03.2006
avoided din raspunsul tau imi dau seama ca stii forte multe detalii vis-a-vis de tipurile panel-urilor (IPS/MVA/PVA). Se poate sa-mi spui care-i sursa ta de informare? Caut un site de genul acesta, dar pentru TV-uri.
Stie cineva vreun astfel de site? Merci.

#26
avoided

avoided

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 22.08.2013
Lucrez in domeniu.
Ca sursa de inspiratie poti sa incerci http://fullhd.gr/ - sunt bine pusi la punct baietii. Pe acolo scriu mai multi colegi de-ai mei din Grecia :)
Ceva atat de ordonat ca danezii astia de care ai zis tu nu stiu sa se fi facut si pentru TV-uri pentru public.

#27
djadrian83

djadrian83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 10.04.2010
Buna la toti.Am si eu un sony kdl-50w65... smart si nu pot viziona filme online,stiti de ce sau ce trebuie sa instalez ca sa mearga.apropo netu merge si youtube tot ce e legat de net in afara de filme online.ms mult

#28
statocronus

statocronus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 26.05.2012
Din pacate,la sony nu o sa poti viziona aproape nimic online! daca l-ai luat pentru a viziona filme online,va trebui sa te indrepti catre alte firme; LG,Samsung etc etc

#29
djadrian83

djadrian83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 10.04.2010

View Poststatocronus, on 04 decembrie 2013 - 23:43, said:

Din pacate,la sony nu o sa poti viziona aproape nimic online! daca l-ai luat pentru a viziona filme online,va trebui sa te indrepti catre alte firme; LG,Samsung etc etc
mersi mult

#30
djadrian83

djadrian83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 10.04.2010
Cine stie cum se setaza functia de "oglindirea ecranului"(la sony kdl-50w6....) cu o tableta sau pc ca numa nu reusesc.mersi

#31
cosito

cosito

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 13.09.2011
Colegule cu tv-ul de 32'',nu incerca sa te minti singur cu domne distanta d evizionare de 2.5m este ok pt 32''....In niciun caz nu este asa,eu de la 2.5m ma uit la 55'' si mi se pare mic,cand vad un tv de 32'' este exact cum a spus un coleg mai sus,e tablet nu tv.
Nu ma intelege gresit,dar daca tot faci o investitie fao pt viitor nu doar de moment,vorba aia suntem prea saraci sa ne permitem lucruri ieftine.
Cauta pe net sa vezi distantele de vizionare alte tv-urile in functie de dimensiune,o sa fii surprins sa afli ca distanta optima pt un tv de 60'' este de 2.5m in niciun caz pt un tv de 32''.
Da intelegem atat ai avut buget,cu toate ca sunt convins ca daca mai asteptai o luna mai faceai rost de 500 de lei si luai modelul de 42'' care iti aducea in plus o diagonala mai mare,colegi care ti-au spus lucrul asta e adevarat,dupa o luna te vei indoi de alegerea ta,de ce nu am luat mai mare,de ce de ce?

#32
teeo27

teeo27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.10.2008
uite eu posesor de lg 32  575 de pe data de 28 si deja mi se pare mic..canapeaua este la 2.7m de tv

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate