Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Multifunctional HP Laserjet Pro M1132 MFP - Cartus CE285A 85A

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

View Post_-_, on 22 noiembrie 2013 - 22:01, said:

Este discutabil... Unii si-au stricat imprimantele de la "cartuse compatibile" si au pierdut garantia deoarece in service s-au prins ca nu au fost utilizate consumabile originale.
Unele diferente exista pentru ca cineva a dus la reconditionat un cartus original si nu a functionat corect dupa ce i-au inlocuit o anumita componenta cu alta "compatibila". Au trebuit sa i-o inlocuiasca din nou cu una produsa de altcineva.

Exista pe piata noastra cartuse si componente compatibile importate de la producatori diferiti din China. Preturile sunt cam intre 70 si 150 RON din ce am vazut. Nu m-am lamurit care sunt cu adevarat bune.
Cerusem si mai sus niste recomandari pentru cartuse si toner (praf) refill de la cei care au testat, dar nu a raspuns nimeni.
Eu am reincarcat de mai multe ori cartuse originale cu toner Katun (refill) comandat de pe okazii.ro insa nu am fost prea multumit de rezultat: imprimanta lista cam sters inca de la primul refill.

La link-ul pus de tine apare ca "Pagina pe care care o cauti nu a fost gasita.".



Dar cand te gandesti cu un cartus original costa cam 80% din imprimanta nu-i cam frustrant ?
Eu vand si incarc cartuse din 2002 si am mii de cartuse vandute si reumplute si inca nu am intalnit un client care sa-mi spuna ca i sa stricat imprimanta din cauza asta.
Este o REGULA IN SERVICE si anume cei de acolo ca sa scape de tine iti vor spune ca imprimanta sa stricat din cazua cartuselor reumplute sau compatibile. Dar pot dovedii tehnic acest lucru ?
(daca este nevoie de service poti pune un cartus original nereumplut si scapi de problema asta)

Si inca odata, dupa 2 cartuse compatibile sau reumplute deja te-ai scos 50% din costul imprimantei, asa dar chiar daca iti vei cumpara o imprimanta noua tot ai iesii in castig. Posted Image

Edited by daniel21, 23 November 2013 - 22:32.


#20
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postdaniel21, on 23 noiembrie 2013 - 22:28, said:

Dar cand te gandesti cu un cartus original costa cam 80% din imprimanta nu-i cam frustrant ?
Eu vand si incarc cartuse din 2002 si am mii de cartuse vandute si reumplute si inca nu am intalnit un client care sa-mi spuna ca i sa stricat imprimanta din cauza asta.
Este o REGULA IN SERVICE si anume cei de acolo ca sa scape de tine iti vor spune ca imprimanta sa stricat din cazua cartuselor reumplute sau compatibile. Dar pot dovedii tehnic acest lucru ?
(daca este nevoie de service poti pune un cartus original nereumplut si scapi de problema asta)

Si inca odata, dupa 2 cartuse compatibile sau reumplute deja te-ai scos 50% din costul imprimantei, asa dar chiar daca iti vei cumpara o imprimanta noua tot ai iesii in castig. Posted Image

Pe considerentul acesta am si profitat de reducerea de la Altex si am achizitionat cartusul original la 200 RON. Nu o sa il reincarc cat timp voi avea garantie la multifunctional. Il voi utiliza doar la nevoie in situatia in care n-am timp sa reincarc cartusul principal, dupa care il voi pune la loc in cutie imediat ce reincarc vechiul cartus.

Pe de alta parte, din moment ce un cartus compatibil costa minim 60-70 RON daca il gasesti, de obicei fiind mai scump, adica in jur de 100 RON cu tot cu taxe de livrare, aceasta inseamna ca un cartus original (daca il consideram la un pret de 200-300 RON) costa cel mult dublu sau triplu fata de unul compatibil. Daca cel original te tine de 2-3 ori mai mult decat unul compatibil, atunci iesi tot acolo cu cheltuielile. Sunt insa convins ca pot exista si cartuse compatibile apropiate de calitatea celor originale. Problema este insa ca nu oricine este informat. Cine nu este informat mai bine nu risca achizitionand cine stie ce pocnitoare cu defecte de fabricatie (sau cu componente lipsa pe care au uitat sa le mai puna) provenita din China. Si eu as prefera sa ies mai ieftin, dar numai daca nu am indoieli asupra calitatii produselor echivalente cu cele originale.

Ce marci de cartuse compatibile / componente pt. reconditionare / refill testate de tine recomanzi pentru acest MF?

In ceea ce priveste achizitionarea de toner, componente pt. cartus etc. nu este intotdeauna rentabil pentru clientii persoane fizice. De exemplu, daca trebuie sa inlocuiesti cilindrul si rola cauti un magazin online de unde sa le poti comanda si nu gasesti niciun magazin care sa le aiba pe amandoua (cel putin eu cand am avut nevoie nu am gasit decat la doua magazine: unul avea una, celalalt avea alta). Ce faci in aceasta situatie? Platesti taxa de livrare de doua ori, adica sa zicem 15+15=30 RON. Cand ti se termina tonerul (praf) comanzi o cantitate rezonabila pentru 1-2 imprimante, nu iei cu sacul, ceea ce inseamna ca platesti mai mult. Daca apelezi la o firma locala care incarca/ serviseaza cartuse iti cer pe componente preturi mai mari decat te-ar costa cumparandu-le online cu tot cu taxa de livrare, iar daca vrei toner praf iti pun numai ei stiu ce intr-un bidon de plastic reutilizat si iti includ in pret manopera de reumplere. Asa ca daca nu ai o cunostinta/ prieten la o firma locala si nu exista un magazin care sa comercializeze ceea ce te intereseaza pe tine, nu ai alta alternativa decat sa comanzi de la un magazin online sau de pe okazii.ro.

#21
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Cartusele mele RE-tech au capacitatea de 2000 de pagini fata de 1600 cat are un original (deci cu vreo 20% mai mult). (deci nu se pune problema ca cel original sa tine mai mult decat cel compatibil, ba dimpotriva)
Totul depinde de volumul de lucru, daca tie un cartus iti ajunge 1 an de zile poti merge fara probleme pe original, dar eu am clientii care consuma un  cartus pe saptamana si atunci lucrurile se schimba dramatic. Un astfel de client face economii de minim 6500 Lei in fiecare an apeland la cartuse compatibile sau reumplere.

Pe locul 1 zic eu sunt cartusele marca RE-tech, sunt bune si cele de la Katun si Orink.
Daca, cauti cu atentie gasesti magazine cu toate produsele in stoc si cu taxa de livrare rezonabila.

#22
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Urmatorul cartus pe care o sa il cumpar va fi unul compatibil. Voi incerca sa urmez recomandarea.
Daca ai in vedere adrese concrete de magazine online care sa satisfaca din criteriile de mai sus, atunci poate postezi cateva link-uri (aici sau pe privat daca iti este teama ca ar putea fi intrepretat ca reclama).

#23
OFlorin

OFlorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.09.2013

View Post_-_, on 20 septembrie 2013 - 08:32, said:

Ce intelegi prin toner universal HP?
Orice toner (praf) este in mod normal compatibil cu mai multe modele de cartuse HP sau chiar de la alti producatori.
Nu am auzit de toner dedicat exclusiv pentru CE285A.
De exemplu, tonerul de pe okazii.ro este pentru HP CE285A si CE278A, respectiv pentru CE285A / CB435A / CB436A si Canon CRG712, CRG713:

http://www.okazii.ro...285a-a117852651
http://www.okazii.ro...285a-a117852859
http://www.okazii.ro...85a--a132188340
Toner refill flacon de 1kg----67 lei. Compatibil cu urmatoarele cartuse LJ P 1005 , LJ P 1006, LJ P 1009 (CB435), LJ P 1505 , LJ P 1505 N, LJ M 1120 MFP, LJ M 1522 N MFP , LJ M 1522 NFMFP (CB436), LJ P 1102 W, LJ PRO M 1212 NF MFP, LJ PRO M 1217 NFW MFP, LJ PRO P 1102, LJ PRO P 1102 W (CE285A), CANON I-SENSYS LBP 3010, I-SENSYS LBP 3100 (CRG712), I-SENSYS LBP 3250 (CRG713). Aduc toner si consumabile pentru copiatoare si imprimante. Lasati mesaj va fac pret bun.

#24
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Oferta buna la evoMAG valabila doar azi pentru acest multifunctional: http://www.evomag.ro...1132-51802.html
Pret: 559 RON
Cadou: HDD Extern Samsung M3 Portable, 2.5", 500GB, USB 3.0 (Negru) in valoare de 194 RON
Livrare gratuita.

#25
Anamaria99

Anamaria99

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.12.2014
Buna .am si eu o astfel de imprimanta Hp lasserjet m1132 MFP.  am cumparat azi Cartus si nu merge .doamna de unde l-am achizițonat a zis ca e compatibil . Are seria CB435A . Imi apare eroare E3 cand il pun. E compatibil sau nu ? Multuemsc anticipat !

#26
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Daca scrie pe el doar CB435A nu este compatibil, trebuia sa-ti dea ori unul pe care scrie CB435A/CB436A/CE285A ori unul pe care scrie CE285A.
Codul de cartus pentru imprimanta ta este CE285A 85A

#27
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Incearca sa-l schimbi!

Eu l-am cumparat pe acesta: http://www.officedir...-hp-ce285a.html
"Cartus compatibil HP CE285A, RETECH COD: 2220114". Pret 55 RON. Livrare 15 RON.
Am comandat impreuna cu altcineva si am suportat impreuna taxa de livrare.

Mi s-a mai parut in regula acest model: Cartus compatibil HP CE285A, ORINK COD: 124110953. Pret 50 RON.
Link: http://www.officedir...-ce285a-ro.html

Exista si altele mai ieftine, dar nu mi-au inspirat incredere, deoarece nu exista review-uri la ele si par ambalate prost (sunt invelite doar intr-o punga subtire si nu au cutie).

#28
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Daca el a cerut cartus pentru M1132 si a primit altceva sa mearga sa-l schimbe sau sa-si ia banii inapoi. Nu are rost sa-si cumpere altul.

#29
Anamaria99

Anamaria99

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.12.2014
Mulțumesc pentru răspunsuri .ideea e ca l-am desfăcut si o alta problema ca l-am cumparat de undeva unde pot ajunge abia saptamana viitoare ... Am mai dat si 80 lei . Nu cred ca o sa vrea sa-l mai schimbe .
Multumesc mult ,
O seara frumoasa !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate