Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Nou concept masina taiat polistiren...

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
bobyca2003

bobyca2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 04.02.2006

View Postelectro2006, on 30 decembrie 2013 - 00:40, said:

Am citit pana aici tot, dar nu vad programul facut noaptea... Nu vad programul in java pentru automatizarea cu becul... CNC-urile sunt pe piata de mult timp ca masini cu comanda numerica, au schimbat numele si ceva tehnologie dar este aceeasi marie...

Parerea mea...nu prea are ce cauta subiectul la aceasta sectiune.


Iar informatii daca cumva cauta cineva cred ca https://www.google.r...otul despre CNC e de ajuns.
Am pus fisierele necesare mai jos.
Nu cred ca e nevoie de explicatii...telefonul trimite un caracter iar microcontrolerul i-l citeste si actioneaza.
Totusi daca sunt nelamuriri ... stau la dispozitie.

Inovatia e simplitatea ... nu programarea in sine !

Attached Files



#38
bobyca2003

bobyca2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 04.02.2006

View Postbobyca2003, on 16 septembrie 2013 - 19:43, said:

si care ar fi pretul minim la un asemenea proiect?
Daca iau piesele de la chinezi  ma costa:
4 euro ( 2 motoare + 2 drivere )
1 euro adaptorul ttl
0,6 euro atmega8
teava aproape gratis iar pistolul de lipit cred ca oricine are acasa asa ceva

Tu cu 5 euro nu poti sa dai nici buna ziua la siteurile de profil...sau doar sa cumperi kitsch-os sa le atarni de perdea!
Apropo... ce utilitate are asta ?http://cubify.com/bl...ube-3d-printer/ ai da banii aia pe ea?


Librarii sunt multe,problema e ca sunt maricele ,cam toate depasesc cei 8kb cat are atmega8...
Am trecut de la attiny13 la attiny2313...apoi atmega 8 (am vre-o cateva zeci pe acasa cumparate de la chinezi cu 7 euro 10 bucati,de fapt,cred ca cel mai bun pretz de pe piata...)
Acum sa trec la atmega328... parca nu-mi vine...
dar in final am sa fac si pasul asta ca lumea evolueaza...
Apropo de librarie ptr sd card... aproape ca uitasem...
Mie mi-a iesit chestia cu SD-cardul...am pierdut ceva timp cu documentatia si cu simplificarea programului, dar pana la urma am facut un program care citeste SD-cardul...
Cum functioneaza?
Fisierul ptr cnc se salveaza pe card( daca va aduceti aminte programul meu...costycontur) apoi cu Winhex se afla adresa fisierului respectiv pe sdcard.
Stiind aceasta adresa ,programul devine mic,pentru ca nu mai e nevoie de rutinele de cautare a fisierului pe disc...care sunt niste librarii maricele... AVR-Dos parca...
Plus ca din libraria de initializare am luat doar comenzile cele mai importante ,fara verificarea erorilor si pana la urma a devenit un fisier (cu tot cu comenzile de executie coordonate...fisierul bas) care ocupa cam 10% din memoria lui atmega8 (aproximativ 1k). Daca se suprascrie acel fisier...adresa ramane aceeasi, deci ok ptr microcontroler.
Am facut si un filmuletz...nu stiu ce veti intelege de acolo...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eb76ipNu3xk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Daca am vazut ca am reusit sa fac fisierul asa mic ...automat m-am gandit la un boobtloader (atmega8 are 2k spatiu ptr bootloader)...
Si am reusit sa ma incadrez in cei 2k de memorie cu bootloader+citire card...
Primele experimente mi-au dat satisfactia mult asteptata...
Si asa am ramas din nou la atmega 8 (nu de alta,dar cred ca am mai spus-o,m-a entuziasmat faptul ca am cumparat 10 atmega8 cu mai putin de 7 euro...si cu mai putin de 70 de centi pe un atmega... cred ca e cel mai ieftin mcu de pe piata...e mai ieftin ca attiny13 sau 2313 ... dar are intrari/iesiri mai multe,memorie mai mare (2313 are 2k,atmega8 are 8k plus ca are zona de bootloader,attiny2313 nu are... dar respect si attiny2313 ptr ca el m-a lansat in microcontrolere...de fapt attiny13....hmmmm)
La introducerea SDcard in soclu mcu booteaza de pe el...si se incarca programul de pe SDcard in mcu...
Daca SDcardul nu e in soclu,la reset microcontrolerul nu mai asteapta acele cateva secunde de boot,ci incepe imediat programul...
Atasez mai jos cel doua fisiere...
folderul contine :
sd_boot - bootarea cu sdcard (citirea programului de pe sdcard si scriere lui in mcu )
sdcard_cnc -citirea datelor de pe cdcard si interpretarea (comanda motoarelor)
Programul mia dat la inceput cateva bug-uri ...dar le-am rezolvat...
Daca ati testat pe atmega8 si cu sdcard formatat fat32 si va da buguri va rog sa-mi spuneti,sa le rezolv.

Attached Files


Edited by bobyca2003, 31 December 2013 - 08:13.


#39
bobyca2003

bobyca2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 04.02.2006
Am citit un articol... cum ca orice sd card contine un microcontroler (avr8051 sau arm ) care poate fi programat de  utilizator.
http://news.softpedi...ks-412672.shtml
http://bunniefoo.com...rd-30c3-pub.pdf
E interesant...ptr ca daca poti scapa de protocolul de initiere si citire atunci modul de citire a datelor poate fi simplificat...si e un urias avantaj tinand cond ce spatiu de stocare urias au cd cardurile in comparatie cu avr.
Ma gandeam ca daca s-ar putea ca pe langa rutina standard de citire a datelor de pe sd  sa se mai adauge o rutina speciala de citire a datelor ptr avr...
Atunci pot trimite doar o comanda catre sdcard si pot avea instant acces la datele de pe sdcard,in acest fel pot folosi cod putin in rutina de scriere citire a datelr de pe sd...

#40
bobyca2003

bobyca2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 04.02.2006
Happy new year 2014!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hxndHXdOeUc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#41
bobyca2003

bobyca2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 04.02.2006
Sa recapitulam ptr cei care inca nu s-au "prins" cum sta treaba...
Am realizat:
Costycnc -un program care transforma o linie de contur in coordonate ptr cnc( de fapt ptr.cel facut de mine...dar nu e departe de filozofia unui cnc classic!)
Functionare: Citeste in jur toti pixelii ,daca gaseste 1 pixel de culoare neagra(fondul fiind alb) ... va scrie in fisierul ptr cnc :
A- daca e jos,B-daca e sus,C-daca e in stanga si D-daca e in dreapta
daca pivelul se afla in diagonala atunci scrie 2 litere... (cum e cu nord,sud,est si vest...daca pixelul e intre nord si est atunci e nord-est..) asa va scrie si in fisier ...daca pixelul e intre sus si dreapta va scrie B si D...

Microcontrolerul de la cnc: Citeste litera cu litera din fisierul de mai sus si le interpreteaza... adica pentru A invarte in sensul acelor de ceasornic un pas motorul de pe axa x,pentru B invarte in sensul contrar acelor de ceasornic un pas motorul de pe axa x.

Cnc-ul facut din tub de plastic ...sau facut de voi din ce va trece prin cap !

Comanda prin bluetooth:

Telefonul sau pc-ul trimite prin bluetooth la microcontroler un caracter,fie el A sau B sau C...etc

Microcontrolerul primeste prin bluetooth un caracter ...daca e A atunci pune pinul 1 pe high ,daca e B pune pinul 2 pe high (initial toti pinii sunt pe low) ...la al doilea A primit pune pinul 1 pe low..
sau... daca primeste caracter C pune pinul 2 pe Low ...etc ...atea sunt cele doua variante...
microcontrolerul are 23 de pini

fiecare pin poate comanda printr-un triacsau releu  un consumator de 220v sau 5v sau 12v etc

#42
Takashi1

Takashi1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.09.2010
Salut, poți sa detaliez putin procesul de fabricație?

#43
bobyca2003

bobyca2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 04.02.2006
nu inteleg ! cele discutate pana aici sau filmele pe youtube nu au relevanta?

#44
Takashi1

Takashi1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.09.2010
Sunt detaliate, dar eu vroiam să stiu ce materiale si folosit, softul de unde se poate lua, ma tentează si pe mine un astfel de aparat, doar ca nu prea ma pricep la asta, dar vreau sa învăț :)

#45
bobyca2003

bobyca2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 04.02.2006

View PostTakashi1, on 06 ianuarie 2014 - 17:07, said:

Sunt detaliate, dar eu vroiam să stiu ce materiale si folosit, softul de unde se poate lua, ma tentează si pe mine un astfel de aparat, doar ca nu prea ma pricep la asta, dar vreau sa învăț Posted Image
Fii mai explicit! Spune-mi ce anume nu intelegi? Eu am pus link catre softuri!

#46
Takashi1

Takashi1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.09.2010
Cred ca am sărit peste,  Sunt pe telefon, recitesc si daca mai am neclaritati revin

#47
bobyca2003

bobyca2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 04.02.2006
micile mele proiecte nu sunt inventii ci vin cu mod de gandire diferit ...daca in ziua de azi totul tinde sa se extinda,lucrurile devin din ce in ce mai greu de inteles,mai complicate...eu ma straduiesc sa fac lucrurile cat mai simple si mai clare,m-am straduit ca micile mele aplicatii sa fie cat mai mici,cat mai clare si cu cat mai putin cod dar sa aiba si o utilitate practica...de exemplu ,nu doar sa faca sa licare un led ci sa invarta un motor de putere la 220v sau un stepper motor.In ziua de azi se face  o mare risipa,milioane de oameni lucreaza in acest moment la lucruri care vor sfarsi repede la gunoi din cauza ca softurile sunt complicate,sunt greu de depanat (practic nu se mai repara nimic astazi...totul se arunca) sau au o utilitate aparenta...

#48
masala

masala

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.01.2014
cum pot sa sting si sa aprind lumina de la  telecomanda tv-ului?

#49
bobyca2003

bobyca2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 04.02.2006

View Postmasala, on 21 ianuarie 2014 - 14:40, said:

cum pot sa sting si sa aprind lumina de la  telecomanda tv-ului?
Intrebarea e neclara...
Ai nevoie de un un program sau vrei sa intelegi cum ai putea modifica programul meu pentru a face ,hai sa spunem..."reverse engineering" ???Posted Image
Sau vrei doar in general sa stii cum se poate face? Fii mai clar, te rog!

#50
lucik5000

lucik5000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.01.2014

View Postbobyca2003, on 16 septembrie 2013 - 19:26, said:

Am vrut sa scriu dar am renuntat...
Acolo am folosit un Arduino Pro Mini 328 - 5V/ ...intr-adevar ,cu libraria arduino...
Dar varianta propusa de mine cu transmitere date in timp real pe portul usb cu atmega 8...functioneaza la fel de bine
sau incarcarea codului in mcu...

foarte tare tine`o tot asa

View Postbobyca2003, on 22 ianuarie 2014 - 21:21, said:

Intrebarea e neclara...
Ai nevoie de un un program sau vrei sa intelegi cum ai putea modifica programul meu pentru a face ,hai sa spunem..."reverse engineering" ???Posted Image
Sau vrei doar in general sa stii cum se poate face? Fii mai clar, te rog!

misto o sa fie daca apuci sa faci ceva la scara mai mare si nu doar pentru polistiren...

#51
bobyca2003

bobyca2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 04.02.2006
Ca sa faci ceva la scara mai mare si nu doar pentru polistiren,implica costuri si timp ... mai bine cumperi de la chinezi !
Un motor stepper folosit de mine costa 2-3 euro ,in schimb un motor pentru "ceva mai mare" costa de la 30 de euro in sus,plus partea de putere (driver),rulmenti lineari,etc...
Deci problema nu e ca nu se pricep multi sa faca ci ... costurile unui cnc home-made vor fi mai mari ca a unuia gata facut...doar ca ramai cu satisfactia ca l-ai facut tu... si nici nu va avea precizia unuia facut in fabrica...

Edited by bobyca2003, 28 January 2014 - 20:06.


#52
bibic

bibic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 19.12.2013

View Postbobyca2003, on 28 ianuarie 2014 - 20:05, said:

...doar ca ramai cu satisfactia ca l-ai facut tu...
Si, in opinia ta, noua la ce ne foloseste satisfactia ta , de ai tinut mortis sa o impartasesti cu noi?

View Postmasala, on 21 ianuarie 2014 - 14:40, said:

cum pot sa sting si sa aprind lumina de la  telecomanda tv-ului?

Arunci cu telecomanda in intrerupator. Chiar daca nu iti iese din prima nu trebuie sa fii dezamagit. E o dexteritate care se formeaza in timp.

#53
bobyca2003

bobyca2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 04.02.2006

View Postbibic, on 29 ianuarie 2014 - 10:48, said:

Si, in opinia ta, noua la ce ne foloseste satisfactia ta , de ai tinut mortis sa o impartasesti cu noi?
asta nu mai stiu!

Edited by bobyca2003, 29 January 2014 - 15:19.


#54
bobyca2003

bobyca2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 04.02.2006

View Postpufarin, on 28 decembrie 2013 - 20:56, said:

MOC-ul comanda triacul la trecerea prin zero ca sa nu introduca paraziti in reteaua electrica.
Se pare ca pe chinezi nu intereseaza parazitii sau alte chestii de genu asta! Uite ce electronica contine lampile crepusculare uzuale.
Attached File  night_light_09.jpg   30.74K   21 downloads
Attached File  night_light_11.jpg   37.6K   22 downloads
Imagini preluate de siteul http://www.niqro.3x....night_light.htm.
Eu ma straduiesc sa conving ca putem face lucruri ieftine iar chinezii deja le fac si le vand...asta e strategia lor,si avanseaza!
Eu habar nu aveam ca chinezii fac si vand deja ceea ce am descoperit si eu, numai ca eu (sau noi in general,ca de fapt fac o analogie) ma intrebam,ca un om constient, daca e bine,daca nu cumva are functiuni nedorite,etc...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate