Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Filtru de apa, filtre diverse, Tratare Apa

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4851 replies to this topic

#3133
ceauru

ceauru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 04.02.2016
@fdogaru, si partea cu remineralizarea are o logica. In plus, ii schimba usor gustul si, ca o parere personala, o face mai buna.

In rest, celelalte recomandari (computer si poma de presiune) sunt bune si necesare pentru sistemele cu osmoza inversa.

#3134
fdogaru

fdogaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 19.04.2010
In sfarsit m-am hotarat de unde sa cumpar si ce anume, dar totusi mai este o mica problema(stiti cum este, nimic nu merge ca la carte) la care sper sa mai primesc odata ajutor de la voi.

Doresc sa iau sistemul acesta: http://filtro.ro/pro...rare-uf4-clasic la care sa adaug si un filtru cu rasina pentru dedurizare. Problema este ca, din cate am citit pe aici filtrarea corecta ar fi PP-Rasina-CTO-Membrana-GAC(inline) si in cazul asta am 2 variante:

1. cei de la filtro mi-au zis ca nu au filtru GAC inline, ci doar pe cel CTO si ar putea sa imi puna la post-filtrare pe cel de CTO(http://filtro.ro/pro...-transparent-10 sau http://filtro.ro/pro...-transparent-10), adica filtrarea va deveni: PP-Rasina-GAC-Membrana-CTO(inline). E ok varianta asta?
2. daca varianta de mai sus nu este buna si sper sa imi spuneti si de ce, sa iau de la ei doar sistemul lor si in loc de GAC sa imi puna pe cel cu Rasina. Si apoi sa cumpar eu un GAC inline si sa adaug la sistem(desi in momentaul asta habar nu am cum se face, daca e greu/usor). Imi putetti da un link cu un filtru care s-ar potrivi la sistem?

Edited by fdogaru, 08 September 2016 - 15:11.


#3135
fdogaru

fdogaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 19.04.2010
Chiar nu vrea sa ma ajute nimeni? daca este corecta ordinea PP-Rasina-GAC-Membrana-CTO(inline)?

#3136
bleano1

bleano1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 27.01.2014
Am facut un mic update la bazinul cu apa si anume l-am izolat cu burete de 2cm grosime (din ala negru care se pune pe tevile RECI) si cu banda de aluminiu.
Am facut acest lucru pentru ca apa era calda cand luam un pahar sa beau(trebuia sa stau cu sticle in frigider),,acum e ceva mai rece.La iarna sunt sigur ca va fi si mai rece.
Attached File  20160701_160110.jpg   271.23K   77 downloadsAttached File  20160701_161621.jpg   226.98K   91 downloadsAttached File  20160701_161511.jpg   192.28K   117 downloads
Iar pentru cei care nu stiu cum curge apa la robinet:


bazin gol in curs de umplere  Attached File  20160701_161539.jpg   230.92K   121 downloads





bazin cu 3/4 apa     Attached File  20160701_162313.jpg   264.81K   109 downloads


Precizez ca sistemul e cu pompa boost.
Daca nu ai avea bazin,nici pompa la sistem apa ar curge ca in poza cu bazinul gol  (spun asta pt. cei  care nu stiu ce sistem sa aleaga).

Edited by bleano1, 12 September 2016 - 07:53.


#3137
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 28.07.2005

 bleano1, on 12 septembrie 2016 - 07:25, said:

Precizez ca sistemul e cu pompa boost.
Daca nu ai avea bazin,nici pompa la sistem apa ar curge ca in poza cu bazinul gol  (spun asta pt. cei  care nu stiu ce sistem sa aleaga).

Felicitari !
Sfatul meu este sa iti cumperi si un filtru de mineralizare,ca sa iti pui in apa inapoi vitaminele care dispar prin membrana,
Sanatate.

#3138
fdogaru

fdogaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 19.04.2010
vad ca nu mi-a mai raspuns nimeni la ultima intrebare asa ca am dedus ca filtrarea nu este prea corecta. Pana la urma am ales un sistem de ultrafilrare PP-Rasina-CTO-Membrana-GAC inline pentru bucatarie, chiar daca am luat fitrele din doua parti, nu le-am gasit in acelasi loc.

Iar la intrarea in casa am luat un filtru Big Blue de 20" cu filtrare de polipropilena de 20microni. As fi vrut de 10 microni, dar am inteles ca pentru filtrele BB nu exista filtru cu PP de 10microni. Sincer, in momentul asta nu imi dau seama fizic/in realitate diferenta dintre 10 sau 20 microni (adica la mizeriile, pietricelele pe care le gaseam in sita de la baterie). Sper sa fi ales bine, parca nici de 5 microni nu as fi pus, ma gandesc ca nu e nevoie de asemenea filtrare pentru toata apa folosita din casa(wc, cada, ghiuveta).

In cazurile prezentate mai sus ma gandesc ca primul filtru din sistem cel de PP de 5 microni se va infunda mai des, tinand cont ca trecerea este de la 20 de microni la 5.

Edited by fdogaru, 13 September 2016 - 16:00.


#3139
bleano1

bleano1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 27.01.2014

 rolion, on 12 septembrie 2016 - 12:27, said:

Sfatul meu este sa iti cumperi si un filtru de mineralizare
Este mineralizare in sistem,e filtrul cel galben.

#3140
bleano1

bleano1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 27.01.2014

 fdogaru, on 13 septembrie 2016 - 15:53, said:

vad ca nu mi-a mai raspuns nimeni...
Raspunsuri gaseai suficiente daca citeai macar 20 pagini in urma. Inteleg ca iti  asamblezi singur sistemul,corect?Aduni piesele de pe diferite sit-uri in speranta ca vei iesi mai ieftin(iesi dar nu cu mult).Nu-i rau ,doar ca e mai dificil.Luai sistemul ala de la Aquafelix cu 5 trepte(cu spalare membrana) si gata.Iti dadea robinet bine..daca nu luai din alta parte(aprox.30 lei).
@argonaut a tot explicat care-i treaba la ultrafiltrare dar vad ca degeaba.

#3141
fdogaru

fdogaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 19.04.2010
@bleano1, credema ca am citit cam ultimile 50 de pagini si nu am gasit pe nimeni sa zica sa zica ceva de ordinea asta de filtrare, daca e OK sau nu: PP-Rasina-GAC-Membrana-CTO(inline)? Daca tu imi arati aici in ultimile 50 de pagini(nu cred ) ca spune cineva ca este buna sau nu filtrarea mentionata, eu imi cer scuze. Poate mi-a scapat lucrul asta(din cauza faptului ca sunt foarte multe pagini si jumatate din ele vorbesc despre dedurizare), nu vreau sa ma bat cu pumnul in piept ca nu exista,...dar daca este te rog sa imi dai un copy paste.

Si acum de ce as da 450lei la aquafelix si apoi sa mai platesc si vreo 65lei pe baterie(care sincer nu mi-a placut), cand in alta parte este mai ieftin cu 1mil si un pic acelasi sistem de filtrare. Bineinteles am dorit sa mai iau si un BB de 20" si un set de filtre de schimb si asta m-a facut sa caut un site unde sa le gasesc pe toate, nu sa dau comanda in 3 locuri si sa dau 70-80 lei numai pe transport. Si nu am luat chiar pe piese, am luat un sistem complet de 4 filtre, PP-Rasina-CTO-membrana la care i-am rugat sa imi completeze cu tot ce e nevoie(clema pentru fixare, conector rapid, furtun) pentru a mai adauga un GAC inline. Si doar filtru GAC inline sa il iau din alta parte.

Bineinteles fiecare alege de unde sa ia,  ideea era sa aflu daca ordinea de filtrare PP-Rasina-GAC-Membrana-CTO(inline) este buna.

"Iti dadea robinet bine..daca nu luai din alta parte(aprox.30 lei)."
Baterie din aia cu capac de plastic despre care zicea lumea ca nu este buna deloc?

Oricum nu vreau sa ma contrazic cu nimeni ca nu sunt in masura. Forumul e chiar foarte bun, m-a ajutat foarte mult sa inteleg ce sistem merita si ce nu. Acum sa nu crezi ca dupa 50 de pagini citite poti deveni AS si sa dai sfaturi ca argonaut.

#3142
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Chiar nu ma pricep la filtre , dar citind cateva posturi in urma vad ca se discuta de filtre de 20 microni, 10, chiar 5,
Este aceeasi unitate de masura ce am invatat-o la scoala sau este altceva ?
Ca daca este aia de la scoala am mari probleme cu a intelege aceasta extrema filtrare, in sensul  ca un micron reprezinta a mia parte dintr-un mm, nu-l poti vedea cu ochiul liber.
Daca un fir de par are in diametru 100 microni, iar o globula rosie din sange are 7 microni, care este ratiunea sa filtrezi apa cu filtru de 5 microni ?
Si plus ca sunt mai multe filtre inseriate, cum se vor colmata acestea, cum se va compensa pierderea hidraulica prin aceste filtre, cum se curata si cat de des ? Cati bani vei mai baga luna de luna pentru consumabile ?

Sa filtrezi ceva de marimea globulelor din sange pare aberant, cand sunt alte substante chimice dizolvate in apa ce nu cred ca pot fi filtrate si care te omoara.

Cineva mai sus se plangea de nisip in bateria de la chiuveta , nu cred ca necesita super filtrare...(ceva la 50 lei) , cum nici apa de la WC nu necesita, chiar ar putea fi apa de ploaie.

O filtrare buna pentru 10 litri de apa / zi pentru baut, poate, dar daca filtrezi doar apa si in schimb mananci toate rahaturile de prin magazine sau piete "ecologice" este egal cu zero, doar bani dati in vant pentru a face fericiti producatorii.

Edited by keta, 15 September 2016 - 01:26.


#3143
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
La 5 microni opreste noroiul, rugina, chestii mai grosiere pe care apa le aduna de pe conducta. N-o sa ti se mai para aberant cand schimbi filtrul si vezi cat de mizerabil arata.

Eu am unul de 5 si unul de 1 micron puse in serie, cartusele costa vreo 10 lei bucata si ar trebui schimbate o data pe luna pentru siguranta, dar cum tot uit nu le schimb decat cand vad ca scade presiunea la apa. Cat sunt curate filtrele nu-mi afecteaza cu nimic presiunea.

Attached File  particle_chart_October_2012.png   1.62MB   94 downloads

#3144
bleano1

bleano1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 27.01.2014

 argonaut, on 09 martie 2016 - 00:46, said:

UF nu se atinge de nimic ce-i dizolvat in apa. Corosex aduce Mg in apa deci nu e necesar. KDF, daca ai metale grele. Post ultrafiltrare, un GAC e cel mai indicat ca sa nu-ti reduca prea mult presiunea si sa mai retina din clorul care a trecut de prefiltrare.

Eu as pune la prefiltrare secventa : PP, Rasina cationica, CTO si la postfiltrare GAC. Ai grije ca membrana UF sa poata fi spalata periodic !
PT.@fdogaru... postul nr.#2937 asta-i ordinea indicata.
...eu personal am robinet din ala cu maner de plastic ,dar sunt multumit,nu mi-a facut probleme(am cateva poze mai in urma).

Edited by bleano1, 17 September 2016 - 16:42.


#3145
baietzash2000

baietzash2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 25.01.2007
Buna ziua! Dintre persoanele care si-au montat filtre la bucatarie, la bloc in Bucuresti, ( eu stau sector 3), ce filtre ati ales? Merge secventa de mai sus PP, Rasina cationica, CTO si la postfiltrare GAC. Am verificat cateva site-uri si nu gasesc exact secventa asta. Multumesc.

#3146
Ranger01

Ranger01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.10.2012
Salve,
Vreau sa fac o improvizatie si anume sa imi asamblez singur un sistem de filtrare.
O sa cumpar componentele separat si de aceea am nevoie de sprijin de la cei care au deja un sistem de filtrare.

1. Ce componente trebuie sa achizitionez? M-am gandit la carcase, filtre, membrana, furtune ... altceva?
2. Nu o sa vreau rezervor de acumulare (mi se pare ca o sa contamineze mai rau apa la fel ca PET-urile). Se poate si fara rezervor nu?

Va multumesc in avans.

#3147
Zamainmenu

Zamainmenu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 18.04.2011
Buna seara, sunt in stadiul montarii unui hidrofor + filtru apa + instalatie sanitara + centrala termica + instalatie termica, la o casa P+E ~ 140mp, aflata la 40-50 km de Bucuresti. Sunt complet zapacit de atatea noi informatii, nu stiu ce filtre ptr apa trebuie sa pun, pentru a nu avea probleme cu centrala termica, instalatia sanitara in ansamblu si instalatia termica (caloriferele).
M-am oprit la acest filtru, dar am senzatia ca nu are nimic ptr dedurizare, este suficient ptr filtrare?

https://filtro.ro/pr...eie-inel-suport

Astept si alte sugestii si va multumesc anticipat ptr ajutor si clarificari!

#3148
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,337
  • Înscris: 29.07.2013
1. Sursa de apa : put forat, retea municipala, alta ?!
2. Buletin analiza ca sa stii de ce trebuie sa scapi ?
3. Ala-i simplu "blue", nu Big Blue. Big este de 20".

Primul sfat, nu lua in considerare recomandarile de genul " Este suficient doar sa schimbati cartusul filtrant o data la 3-6 luni, in functie de tipul de apa filtrata."

Asta dovedeste lipsa totala de profesionalism. Nu e nici prima si nici ultima data cand se apuca de comercializat chestii despre care nu au habar, tot felul de idioti.

Gandeste-te tu, asa nepriceput cum zici ca esti, cam ce dimensiuni ar trebui sa aiba un filtru prin care trece TOATA  apa utilizata in casa, pentru ca sa nu fie necesar sa schimbi cartusul filtrant odata la doua zile ?!

#3149
Zamainmenu

Zamainmenu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 18.04.2011

 argonaut, on 20 octombrie 2016 - 23:31, said:

1. Sursa de apa : put forat, retea municipala, alta ?!
2. Buletin analiza ca sa stii de ce trebuie sa scapi ?

1. put forat cu hidrofor ce va servi 2 bai si o bucatarie ptr 2-3 persoane, P+E~140mp casa aflata la 40km de Bucuresti
2. unde trebuie sa fac acest buletin de analize, aveti firme serioase sa-mi recomandati?
3. nu stiu ce dimensiuni trebuie sa aiba filtrul si ce materiale de filtrare trebuie sa contina, astfel incat sa filtreze, sa dedurizeze si sa nu colmateze/blocheze viitoarea centrala termica ce va fi instalata.
Sunt derutat si ametit, am nevoie de clarificari Posted Image

Edited by Zamainmenu, 21 October 2016 - 14:57.


#3150
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,337
  • Înscris: 29.07.2013
Daca e put forat si vrei sa consumi apa din el si pentru uz casnic, obligatoriu analize la un laborator. gasesti pe net adresele.
DUPA ce cunoastem valorile din buletin, vom sti exact ce-ti trebuie, asa ca bea un ceai, o cafea, o bere si lasa deruta deoparte :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate