Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Filtru de apa, filtre diverse, Tratare Apa

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4851 replies to this topic

#3061
R3lu

R3lu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 04.08.2006

 argonaut, on 17 iulie 2016 - 19:32, said:


Cumpara-ti un filtru cu osmoza inversa !

Credeam ca am facut deja asta.
Mda, cred ca voi cauta o rezolvare in alta parte. Aici vad ca pana si moderatorii se tin de misto-uri

#3062
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Eu am tot un filtru de la dedeman cu singura diferenta ca al meu are pompa. Si eu am probleme cu acele vibratii de care vorbesti si pare sa fie ceva specific acelei valve, insa nu am observat probleme cu culoarea apei. Ai clatit sistemul inainte sa iei apa din el? Trebuie sa arunci vreo 2 rezervoare de apa mai intai.

Sistemul fara pompa nu e foarte eficient. Trebuie ceva presiune ca sa faci apa sa treaca prin membrana aia. Or spune ei 3 bari pe el, dar vezi si tu ca la 2,8 nu e prea eficient. Nu stiu insa cum poti sa il modifici, pompe exista de cumparat, dar trebuie si transformator si te duce multisor.

#3063
R3lu

R3lu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 04.08.2006
I-am facut clătirea. Probabil că e inca prea nou filtrul si mai iese din el când e agitat.

Sa înțeleg că vibrațiile sunt o problemă specifică  acestui model de filtru. Nu stiu, poate daca cumpăr o altă valva rezolv? Vad ca sunt destul de ieftine.. 35lei. Mă gândesc, poate mai exista si alta piesa care să împiedice apariția acestor vibratii, dar nu a fost inclusa în acest kit?

Edited by R3lu, 17 July 2016 - 21:18.


#3064
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,337
  • Înscris: 29.07.2013
Nu ma tin de misto-uri !
Daca te-ai obosi sa citesti pe aici despre sistemul pe care-l ai tu, te-ai lamuri !
De curiozitate, ai incercat sa vezi cata apa consumi ca sa obtii un litru de apa purificata ?! Dupa ce afli rezultatul, vibratiile alea or sa fie ultima ta grija.
Ai cheltuit niste bani aiurea, asta-i vestea proasta.
Normal, vanzatorul ar fi trebuit sa-ti puna la dispozitie toate datele in baza carora sa decizi pentru un produs sau altul.
Dar, stii cum se zice, de vina e cel care da, nu cel care cere.
Si mai e o zicala ... legata de rahat si biciul care pocneste ...
Sfatul meu este ca la prima schimbare sa inlocuiesti membrana de osmoza cu una de ultrafiltrare..

#3065
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Mie nu imi e clar cum functioneaza valva aia, dar probabil ceva nu e in regula cu ea pentru ca iti spun ca si la mine am aceeasi problema. Eu o pusesem pe seama faptului ca am si pompa, dar probabil ca e acelasi lucru si cu, si fara. Sistemul meu a fost diferit, adica avea valve electrice, dar mi le-au schimbat la service. Eu vreau acum sa le pun la loc si sa scot valva aia cu 4 cai. Altceva nu ma duce mintea sa fac, dar la tine nu se poate pentru ca pentru valva aia electrica iti trebuie niste senzori si o sursa de curent. Cred ca valva cu 4 cai e singura posibilitate pentru un sistem fara pompa.

#3066
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,337
  • Înscris: 29.07.2013
Of !

Googlre ofera toate explicatiile, cu conditia sa cauti :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Hn7m0Xtvxeg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Valva are doua cai de trecere. Una din ele o inchide pe cealalta in momentul in care presiunea depaseste o anumita valoare si o redeschide, cand presiunea scade. Calea cu presiune este cea care duce la vasul de stocare. Cealalta, care se inchide si deschide se insereaza pe circuitul de alimentare al filtrului.

#3067
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Explicatia asta o banuiam, insa nu ma multumeste. Mie mi se pare ca valva aia inchide oricum in momentul in care nu mai merge pompa. Eu m-am jucat in toate felurile cu senzorul de presiune inalta si valva aia inchide si la presiune mai mica is la presiune mai mare, dar dupa ce se opreste pompa. Ma gandeam la ceva de genul presiune diferentiale intre cele doua circuite, dar nici asta nu pot sa o explic, pentru ca dupa membrana presiunea e mai scazuta decat inainte.

#3068
R3lu

R3lu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 04.08.2006
Eu cred ca scaderea brusca de presiune aparuta la momentul cand deschizi robinetul sa-ti pui apa in pahar induce un efect ca de elastic intre membrana valvei cu patru cai si membrana buteliei de colectare. Atunci cand limitezi comunicarea butelie-valva lasand intredeschis robinetul buteliei, oscilatia dispare imediat, dar in felul asta pierzi din debit.

Cat timp butelia e plina, diferenta de presiune e prea mica pentru ca circuitul de alimentare de la retea sa fie deschis complet, dar valva foarte sensibila reactioneaza oricum la deschiderea robinetului, producand acea oscilatie suparatoare.

Ma gandesc, daca umblu la presiunea buteliei poate rezolv problema? Poate cu presiune mai mare la membrana buteliei aceasta devine mai rigida si nu mai apare acest efect de ricoseu

Edited by R3lu, 18 July 2016 - 11:16.


#3069
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,337
  • Înscris: 29.07.2013

 M_ierdnA, on 18 iulie 2016 - 09:48, said:

Explicatia asta o banuiam, insa nu ma multumeste.

[ http://gtawater.com/assets/ro-auto-shut-off-box.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Trebuie sa fie pozitionata corect. Valva de unic sens trebuie sa fie functionala si ea.

#3070
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
La mine acea vibratie apare odata la deschiderea robinetului, dar dispare repede, insa mai apare atunci cand deschid complet circuitul de spalare a membranei prin suntarea restrictorului de debit. Daca fac treaba asta, vibratia nu dispare deloc atata timp cat exsta comunicare cu vasul de stocare. Daca robinetul de la vasul de stocare e inchis, fenomenul nu mai apare. Concluzia mea este ca aceasta valva nu merge bine pe sistemele cu pompa, partea cu spalarea membranei nu functioneaza deloc cum trebuie si de aia au si scos aceasta functie de spalare a membranei care nu mai apare la modelele noi cu pompa (vorbesc de sistemele care se comercializeaza la dedeman).

#3071
xpresso

xpresso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 11.04.2007
Salut, o mica intrebare daca se poate

valorile de 30-32 de ppm la temperatura de 29-30 de grade afisate de computerul osmozei inverse cand filtreaza apa sunt in regula?
Nu stiu exact cat e TDS la apa din retea, dar cred ca e undeva peste 200, din ce am verificat acum cativa ani.

Multumesc.

#3072
R3lu

R3lu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 04.08.2006
Pana la urma m-am lipsit de inca ceva banuti si am facut un mic upgrade instalatiei de osmoza cu o pompa booster: http://www.ivp.ro/im...-RO-500x500.jpg

Rezultat: 217 ml de apa filtrata/minut, comparat cu 78 ml fara pompa. Si gustul apei e mai placut acum, sau poate e placebo din partea mea.

Am legat pompa dupa cele 3 filtre de jos, incat sa aiba doar valva shut-off si cartusul de osmoza in fata. Montat switch-ul low-pressure inainte de pompa si cel high-pressure dupa cartusul de osmoza. A mers din prima fara surprize neplacute, doar ca presiunea e aproape de 9 BAR. Pompa nu are reglaj pentru reducerea presiunii, asa ca ramane cum e acum.

Cat despre vibratia ca o bataie de piston in valva shut-off. Inca apare cand dau drumul la robinet, dar dispare dupa 1-2 secunde. O solutie ar fi sa inlocuiesc valva automata cu una electrica, care sa fie deschisa odata cu pompa.

Ceva de genul: http://www.aliexpres...aa-de8386db717b

Nu sunt sigur. Valvele astea electrice pot sta deschise cat timp merge pompa (ex. pana la o ora daca butelia este goala), sau se supraincalzesc si se arde bobina?

#3073
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Ai facut ce trebuia sa faci. electrovalvele cred ca sunt proiectate sa reziste. La mine au tinut aproape 2 ani fara probleme si am tras apa la greu din sistem. Ca sa fie totul complet ar fi bine sa mai cumperi si o electrovalva de spalare automata a membranei. Succes!

#3074
R3lu

R3lu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 04.08.2006
Si o intrebare pentru cine se pricepe: Proportia de 230 ml apa osmozata/minut la 390 ml/minut pierdere este in limite acceptabile? (raport conversie 1.7:1)
Pe restrictorul de debit scrie 420.

#3075
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 manead, on 28 iunie 2016 - 10:36, said:

Salut,

Am facut analiza apei din putul sapat la 40m.
A iesit ca in imaginea atasata.

Problema o am cu bacteriile coliforme.
Putul a fost folosit... nu foarte mult. In special pentru udat gradina.
Zic ca si recoltarea a fost corecta - nu am flambat orificiul de recoltare, ci l-am dezinfectat cu spirt.

Ce as putea face cu bacteriile? Poate fi putul contaminat?

Thx all,
Dan.
Bacteriile sunt putine....nu cred ca merita investitia intr-o lampa UV......eu am mult mai multe  (vreo 200 fata de 5 cat ai tu) si inca nu am murit de la apa desi beau de vreo 3 ani....nici la stomac nu m-am "stricat".....

 sandadi, on 08 iulie 2016 - 14:22, said:

Salutare tuturor,
Am dus la analiza apei din put rezultand analizele atasate. Va rog sa ma sfatuiti referitor la o solutie de potabilizare a apei.
Mentionez ca testele negative sunt la Mangan si la enterococi intsetinali.
Putul este un foraj de aprox.32m adancime si 16cm diametru.
Multam.

PS:am uitat sa prezint configuratia infrastructurii:
-hidrofor
-filtru carbon (l-am scos ptr.ca nu mai aveam debit la consumatorii indepartati...)
-filtru "sfoara"
-filtru lavabi
-consumatori...

PPS:am atasat si buletinul de analize......
Ai mangan mult dupa cate vad.....trebuie sa scapi de el....vezi ca exista dedurizator care elimina si manganul...e mai scump decat un dedurizator obisnuit dar impusti astfel 2 iepuri dintr-o lovitura....Pentru bacterii Lampa cu UV....

#3076
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014

 R3lu, on 22 iulie 2016 - 08:39, said:

Si o intrebare pentru cine se pricepe: Proportia de 230 ml apa osmozata/minut la 390 ml/minut pierdere este in limite acceptabile? (raport conversie 1.7:1)
Pe restrictorul de debit scrie 420.

Eu zic ca e mai mult decat ok. Si masuratoarea ta ma lumineaza si pe mine ca probabil membrana mea e colmatata si trebuie sa o schimb. Din ce am mai vazut eu pe net, cifra care e scrisa pe restrictor reprezinta cantitatea de apa in ml care trece prin el intr-un minut. Daca insa nu specifici presiunea diferentiala la capetele restrictorului nu inseamna nimic acea cifra. Si cred ca e si un dram de nimereala in restrictoarele astea. Eu am avut unul de 420, dar nu stiu daca trecea prin el 200 (nu am masurat, dar sunt curios si cred ca o sa fac masuratoarea). Acum am unul de 300 si trece prin el 400. Posibil sa fie si din cauza membranei ca e colmatata si diferenta de la 3 la 400 sa fie de fapt apa care ar fi trebuit sa fie osmozata.

#3077
cobrax2

cobrax2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 06.12.2006
salutare
urmeaza sa ma mut la casa, cu put la 20m
tot analizez sisteme de filtrare a apei, si nu inteleg cateva chestii: (stiu ca trebuie sa fac intai o verificare a calitatii apei, dar vreau sa stiu niste chestii generale)
- toate siteurile cu filtre vor sa vanda sistemele cu un robinet separat. de ce? de ce as vrea sa am in bucatarie apa nefiltrata?
- se filtreaza doar apa de baut? ce fac cu cea cu care spal vasele? adica beau apa curata, sterilizata, etc, si cand spal vasele raman cu impuritati si germeni pe ele?
-  la fel, la dus, ce fac? apa nefiltrata? daca ma spal pe cap si intra apa cu microbi si alte alea in gura/ ochi, alte gauri?
- pe nicaieri nu se zice: frate la casa cu put iti pui filtrul cu sita (Y), pe urma big blue, pentru TOATA casa, si pe urma vezi ce faci pentru cea de baut. trebuie sa sapi multe ore. de ce oare? daca filtrezi asa, ajunge pentru apa de spalat vase, dus, etc? sau cum?
multumesc

#3078
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,337
  • Înscris: 29.07.2013

 cobrax2, on 03 august 2016 - 15:13, said:

salutare

- toate siteurile cu filtre vor sa vanda sistemele cu un robinet separat. de ce? de ce as vrea sa am in bucatarie apa nefiltrata?
- se filtreaza doar apa de baut? ce fac cu cea cu care spal vasele? adica beau apa curata, sterilizata, etc, si cand spal vasele raman cu impuritati si germeni pe ele?


Pai pentru ca sistemele acelea de filtrare se adreseaza consumatorilor de apa din reteaua municipala, apa pretratata, potabila sau in norme de potabilitate.
Cu apa aceea poti spala vasele, poti face si dus (cateodata).

Tu vei avea o sursa de apa naturala, fara pretratare. In cazurile acestea, ce-ai vazut tu la site-urile alea rautacioase, nu se potriveste !

20 m este o adancime prea mica pentru ca sa bei apa de acolo ! Fa-i analizele si dupa aceea cauta solutii, daca exista, la posibilitatilr tale financiare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate