Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Filtru de apa, filtre diverse, Tratare Apa

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4851 replies to this topic

#2809
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 09.01.2008
Conditia este sa se monteze dupa filtre. Raportat la vasul de expansiune, pozitia nu conteaza. Trebuie sa ai scurgere in preajma dedurizatorului si sa nu fie un mediu foarte umed.

#2810
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
E camera tehnica unde vreau sa pun statia. Daca o pun dupa vas (am filtre inintea lui) ar fi doar chestia ca apa dura si cu fier intra in vas. Poate afecta membrana cauciucata a vasului? Cred ca asta ar fi singura problema la acest tip de montare, nu?

Edited by Techno, 11 October 2015 - 17:52.


#2811
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 09.01.2008
Membrana ar trebui sa fie imuna la calcar si fier. Problema e ca se cam aduna mazga in membrana si la cativa ani trebuie curatata. Eu am scos membrana dupa 3 ani si era jale in interiorul ei dar nu s-a spart.

#2812
marca_inregistrata

marca_inregistrata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 28.03.2005
m-am hotarat la acest sistem : http://aqua-welt.ro/...are-awuf6-p-259

din cate vad o sa vina cu conectori robinet , as dori sa cumpar separat si un dozator micut (apa rece /calda) .

Se pot instala ( cu un conector cumparat separat , t ) ambele (robinetul si dozatorul) ?

multumesc frumos !

#2813
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
Buna ziua,

As dori sa ma sfatuiti si pe mine ce filtru ar trebui sa achizitionez pentru un apartament situat in sudul Bucurestiului.

Daca ar exista un best buy.   Probabil nu modelul cel mai ieftin din reclama TV (de 300 lei).

Am citit integral topicul despre osmoza inversa si mare parte din acest topic.

As prefera un fltru cu osmoza inversa, remineralizare si pompa de presiune.

Multumesc

#2814
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006
Salut,
Stau la casa in Chiajna si am ca sursa de apa in casa un put facut la 40m. Apa are duritatea de 17-18 grade (in rest e ok, inclusiv de baut) deci o dedurizez cu o statie clasica de dedurizare cu rasini (care sunt regenerate cu ajutorul sarii). Singura problema este ca aceasta sare ajunge in apa care intra in casa si in afara de faptul ca lasa urme pe bateriile din bai si bucatarie se pare ca are si o oarecare legatura si cu o hipertensiune pe care mi-am descoperit-o recent. Ideea ar fi ca vreau sa scap definitiv de aceasta sare si am inteles ca am 2 optiuni:
- sa renunt la dedurizarea care foloseste rasini si sa folosesc un alt sistem ( de ex. cel electronic sau alte tipuri de care eu nu stiu)
- sa instalez un filtru cu osmoza inversa si remineralizare (asta doar pentru consumul alimentar (apa de baut si gatit) ca pentru consumul casnic nu ar face face fata debitului mare).

Aveti ceva recomandari concrete (din proprie experienta) eventual si de unde se pot achizitiona (intern sau extern)?
Multumesc frumos,
Mihai

#2815
fologeam

fologeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 15.07.2006
Va salut!Am cumparat sistemul de filtrare Excito B pe care l-am montat pentru filtrarea apei de la reteaua de apa potabila din Bucuresti.Am constatat ca apa filtrata cu acest sistem are un gust amarui si este cam greu baubila din aceasta cauza.S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema?Se poate face ceva pentru eliminarea acestui gust amarui?Multumesc!

#2816
bakucsp

bakucsp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 05.07.2004

 mihaimihai, on 01 noiembrie 2015 - 10:49, said:

Singura problema este ca aceasta sare ajunge in apa care intra in casa si in afara de faptul ca lasa urme pe bateriile din bai si bucatarie se pare ca are si o oarecare legatura si cu o hipertensiune pe care mi-am descoperit-o recent.
Salut,
Si eu am avut problema de apa sarata din cauza dedurizatorului. Am chemat firma care l-a pus in functiune, l-au verificat si au schimbat niste setari care tin de procesul de regenerare (din cate imi tin minte au scazut un pic timpul de Brine&Rinse si au marit timpul pentru ultimul pas - Fast Rinse). Nu se mai simte apa ca fiind sarata - job done.
In concluzie: ia legatura cu cei care ti-au montat dedurizatorul sa verifice setarile. E pacat sa montezi X filter iar in realitate sa rezolvi din niste setari simple...

Peter

#2817
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014

 dana_1, on 01 noiembrie 2015 - 07:48, said:

Buna ziua,

As dori sa ma sfatuiti si pe mine ce filtru ar trebui sa achizitionez pentru un apartament situat in sudul Bucurestiului.

Daca ar exista un best buy.   Probabil nu modelul cel mai ieftin din reclama TV (de 300 lei).

Am citit integral topicul despre osmoza inversa si mare parte din acest topic.

As prefera un fltru cu osmoza inversa, remineralizare si pompa de presiune.

Multumesc
Sau - poate alte doua aspecte - stie cineva sa ma lamureasca:

1)  Daca nu aici atunci unde am putea gasi un ghid obiectiv  (nu informatii de pe site-uri de vanzare)  de alegere al unui astfel de aparat, pentru persoane necunoscatoare si carora serviciul si timpul liber nu le permite sa citeasca integral aici.
Ce solutie ati adopta voi cei care detineti toate raspunsurile de aici, daca nu ati cunoaste nici un raspuns ??? Vreun link ???

2) Am un filtru Espring Amway primit de la rude, care necesita filtru nou.  Am inteles ca probabil nu mai merita cumparat un filtru nou pentru ca ar costa cat nu face, mai mult decat unele filtre cu totul, stiut fiind faptul ca Amway sunt exagerati de scumpi.
Ce parere aveti, merita investitia in filtrul consumabil al acestui Espring Amway ???

#2818
zstefc

zstefc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 10.01.2007
Stau la bloc in sectorul 3, apa este curata cat de cat ... dar are gust de clor ..

ma gandeam sa cumpar un filtru Cleansui CB013E de pus direct pe bateria de la chiuveta?
costa 270 lei, iar apoi filtru costa 170 lei si filtreaza cam 900 L de apa
ce mi se pare atractiv este supapa care permite sa lase si apa normala sa curga iar cand vrei de baut .. schimbi prin filtru

a cumparat cineva asa ceva ? sau sa caut o solutie mai buna ?

#2819
CosminAlecs

CosminAlecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 14.01.2011
Buna seara, as vrea sa iau un filtru de apa pentru dus, aveti cumva vreo recomandare?

#2820
zstefc

zstefc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 10.01.2007
de 2 saptamani nu mai este activitate deloc pe aici :(
cred ca raspunsuri la intrebarile noastre trebuie sa le cautam pe forumurile de specialitate ...

#2821
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,337
  • Înscris: 29.07.2013
Salut,

Am tot dat raspunsuri pe aici, acum mi-e mai dificil pentru ca trebuie sa moderez o arie destul de aglomerata.

Aveti la dispozitie functia "search", sus in dreapta. Inainte de a pune o intrebare, incercati sa vedeti daca s-a mai raspuns la subiectul respectiv.
Am scris cleansui acolo si uite ce am gasit :

http://forum.softped...st__p__15610385

Raspund si la PM, cu conditia sa-l zaresc printre zecile primite zilnic ! :D

#2822
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 28.07.2005
Salutari,

Sunt pe momentul de a cumpara acest filtru AWRO8P de a i c i.
Il foloseste cineva,as aprecia un "feedback" daca se poate.

Multam anticipat.

#2823
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,337
  • Înscris: 29.07.2013

 rolion, on 23 noiembrie 2015 - 01:23, said:

Sunt pe momentul de a cumpara acest filtru AWRO8P de a i c i.
Il foloseste cineva,as aprecia un "feedback" daca se poate.

Salut,

Te-ai hotarat sa cheltuiesti aproape dublul sumei pentru un filtru cu osmoza inversa pentru ca ai citit acolo :

FILTRUL SUPLIMENTAR BIOCERAMIC
care imbunatateste calitatile de umectare ale apei cu peste 70%, reface vitalitatea organismului dupa boli, imbunatateste vindecarea bolnavilor de cancer dupa tratamentul chimioterapeutic, refacerea celulelor albe se face doar in cateva zile fata de modul obisnuit de 6-7 saptamani.


Adica baietii aia  au descoperit PANACEUL si-l comercializeaza exclusiv ei ?! :D

mai au si alte bazaconii in descriere, ca de exemplu : "Filtru bioceramic InLINE imbunateste apa cu ajutorul radiatiei din infrarosu indepartat eliberat de Turmalina." Asa au tradus ei far infrared radiation ! :D , ca sa nu mai discutam si de gramatica deficitara !

Mai apar in descriere 3 puncte :

Valva diferentiala pentru oprire automata
Control automat al functionarii pentru controlul valvelor si calitatii apei - functioneaza si la presiune scazuta
Sistem AntiFlow


... care, de fapt, sunt unul si acelasi lucru !

Iar finalul este apoteotic :

ROBINET CERAMIC, REZERVOR  SI CHIT DE INSTALARE GRATUIT !

... ma rog, reclama e mama comertului dar e bine sa si stii ce scrii acolo. La toate sistemele de osmoza sunt incluse in pret cele enumerate mai sus si sa nu-ti imaginezi ca iei vreun chit special ci un kit de instalare ! :D

Este un filtru clasic cu osmoza inversa cu urmatoarele lipsuri:
- Lipsa carcasa transparenta la prima etapa de filtrare (PP), care ar permite controlul vizual al stadiului colmatarii filtrului. Am spus ca povestile cu schimbatul la cateva luni-ani denota neprofesionalism si nepricepere.
- Lipsa din etapa de prefiltrare a unui cartus. Secventa corecta este PP + GAC + CTO, unde GAC poate fi inlocuit cu un cartus cu rasina cationica, in cazul apei foarte dure, ca sa protejeze membrana de osmoza, reducand excesul de Ca si MG in etapa de prefiltrare. Aici vad PP 5 + PP 1+ CTO (probabil) !
- Toata gama de trepte postfiltrare bioceramic, ph++ si ce mai enumera ei acolo, sunt "avioane".
La postfiltrare este suficient un GAC inline, eventual un cartus cu Corosex pentru un plus de Ca si Mg in apa.

Gasesti pe net sisteme identice la preturi mult mai rezonabile de exemplu.

Atentie : spalarea automata si pompa de presiune sunt obligatorii.

#2824
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 28.07.2005
@ Argonaut

Am citit topicul aici aseara, dupa ce am postat intrebarea mea si am observat ca tu stii ce vorbest aici.
Eu il voi folosi aici ,in Ireland,deci apa va avea properties diferite,sper ca bune.
As vrea sa fac un test inainte de filtru si dupa filtru !

1.Filtru de apa:
Eu l-am ales purely pe cel mai scump de pe 2-3 shops online,pentru ca am obosit sa citesc atatea chestii "mici"...sorry ! :)
L-am gasit si pe cel de aici.

2.Dedurizator / "hard water" system:
De asemenea caut un "filtru" dedurizator care reduce calciul din apa,imi lasa chivetele si dushurile patate dupe ce le folosesc,m-am saturat sa le sterg si sa le spal ... ca sa arate la fel.

3.Filtru UV system:
Also, caut un system de UV filtru / lamp care sa il montez in tankul de apa din podul casei.

4.Ionisator
Ma bate gandul sa cumpar asa ceva de a i c i:
Ce parere ai ?
Am mai citi pe undeva de lamele de platinum si mai multe ,mai bune...

Fiind vorba de tine,de familia ta...care system il recomanzi sa il cumpar astazi,fara relevanta la pret.

Multam anticipat.

Edited by rolion, 23 November 2015 - 11:45.


#2825
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,337
  • Înscris: 29.07.2013

 rolion, on 23 noiembrie 2015 - 11:35, said:

Eu il voi folosi aici ,in Ireland,deci apa va avea properties diferite,sper ca bune.

Am colaborat cu cineva din Irlanda si stiu ca aclo apa potabila are probleme. Daca ai un buletin de analiza, un debit de consum ( toata casa sau doar bucataria ), sursa de apa ( fantana, put forat, retea municipala) sa mi le comunici, pot sa-ti recomand cate ceva.

#2826
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 28.07.2005

 argonaut, on 23 noiembrie 2015 - 12:08, said:

Am colaborat cu cineva din Irlanda si stiu ca aclo apa potabila are probleme. Daca ai un buletin de analiza, un debit de consum ( toata casa sau doar bucataria ), sursa de apa ( fantana, put forat, retea municipala) sa mi le comunici, pot sa-ti recomand cate ceva.

Great !!!
Deci,caut ceva pentru:

#1:
chiuveta de la bucatarie,,se poate ceva care sa fie ca un mic additional robinet.
debit mic,apa potabila si de gatit

#2.
pentru "hard water",ceva ce pot instala la intrarea in tancul de apa din pod

#3
Un filtru de UV lamp care sa il pot monta in tancul de apa din pod.

#4
un ionisator care face treaba buna si care poate fi folosit inainte sau dupa osmosis filtru.

De asemenea,ca un bonus,un PH++ ar fi extra.

Multam anticipat si am un Guinness pus deoparte aici !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate