Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

low disk space

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
thefinntz

thefinntz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 20.03.2009
De ceva timp ma confrunt cu o problema cu spatiul pe C:\\... si anume: daca selectez toate fisierele din C obtin un numar total de 19.2 gb(am selectat si fisierele ascunse, dupa ce am facut printscreen) dar eu am alocat  ~35 gb pentru partitie intrebarea mea e: de ce nu imi afiseaza tot spatiul utilizat cand selectez toate fisierele ?

Am avut pana ieri instalat 3d vision de la nvidia care isi facea un fisier de 512 kb la fiecare 3 minute in system32...acele fisiere puteam sa le vad doar prin WinDirStat. Am dezinstalat 3d vision si evident ca fisierele nu mai apar nici in WinDirStat dar spatiul (13 gb) ocupat a ramas ocupat.

[ http://i43.tinypic.com/2cwv0rb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by thefinntz, 01 August 2013 - 11:33.


#2
sebastyan-adryan

sebastyan-adryan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 10.11.2012
este o solutie pentru a recupera din acel decalaj de spatiu:

http://www.softpedia.../CCleaner.shtml

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Ca sa vezi fisierele ascunse ce ai facut ? Ai debifat doar Show hidden Files ? Sau ai umblat si la setarea ptr fisierele sistem ? Iti apar fisierele de swap si hibernare  ( pagefile.sys, swapfile.sys, hyberfile.sys ) in radacina partitiei C ?

Problema ta s-a mai discutat pe zeci de topice ptr toate versiunile de Windows. Exista programe specializate care arata chiar toate folderele si fisierele de pe o partitie si spun cat ocupa.
Oricum 35 Gb ptr o partitie C in ziua de astazi este mult prea putin. 50-100 Gb sunt mult mai indicati - in functie si de ce softuri instalezi.
Posibil ca System restore sa fi papat acel spatiu.

Sebastian - cand dai linkuri catre programe - foloseste linkul oficial sau de pe Softpedia - nu linkuri pe site-uri obscure.
Oricum CCleaner nu va scoate decat temporare, cache-uri si alte inutilitati.

#4
thefinntz

thefinntz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 20.03.2009

 eiffel, on 01 august 2013 - 11:43, said:

Ca sa vezi fisierele ascunse ce ai facut ? Ai debifat doar Show hidden Files ? Sau ai umblat si la setarea ptr fisierele sistem ? Iti apar fisierele de swap si hibernare  ( pagefile.sys, swapfile.sys, hyberfile.sys ) in radacina partitiei C ?

Problema ta s-a mai discutat pe zeci de topice ptr toate versiunile de Windows. Exista programe specializate care arata chiar toate folderele si fisierele de pe o partitie si spun cat ocupa.
Oricum 35 Gb ptr o partitie C in ziua de astazi este mult prea putin. 50-100 Gb sunt mult mai indicati - in functie si de ce softuri instalezi.
Posibil ca System restore sa fi papat acel spatiu.

Sebastian - cand dai linkuri catre programe - foloseste linkul oficial sau de pe Softpedia - nu linkuri pe site-uri obscure.
Oricum CCleaner nu va scoate decat temporare, cache-uri si alte inutilitati.
ccleaner l-am folosit si nu mi-a sters mai mult decat disk cleanup-ul din windows
35 gb e mult prea putin dupa standardele cui?... nu am spus ca e mult dar atat consider eu necesar pentru tot ce am nevoie.
Zeci de topice am citit si nu am gasit rezolvare. Fisierele .sys imi apar, restore points le-am sters si totusi acel spatiu pare sa fie nefolosit dar ocupat.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Dupa standardele actuale. Doar Windows-ul si Office si gata 20 Gb ocupati - fara update-uri, si altele.
Daca mai instalezi si altele, sau mai salvezi si ceva documente tot pe C...
Nero de ex, instalat doar Burning Rom-ul iti ocupa 1,2 Gb daca stergi fisierele de instalare. Complet se duce in peste 4 Gb.

Incearca asta - sa vezi unde este spatiul ocupat cel mai mult - http://www.folder-size.com/ - e doar unul din programele care s-a mai recomandat pe-aici.

Poti folosi si Total Commander dupa ce bifezi sa iti arate fisierele ascunse - la el nu e nevoie sa faci doua setari ca in windows. cand selectezi un folder si apesi pe space iti va afisa cat ocupa.

#6
flowersf

flowersf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 21.05.2010
incearca si cu asta http://privazer.com/...hp#.UfplUtK8C2E

#7
thefinntz

thefinntz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 20.03.2009

 eiffel, on 01 august 2013 - 13:46, said:

Dupa standardele actuale. Doar Windows-ul si Office si gata 20 Gb ocupati - fara update-uri, si altele.
Daca mai instalezi si altele, sau mai salvezi si ceva documente tot pe C...
Nero de ex, instalat doar Burning Rom-ul iti ocupa 1,2 Gb daca stergi fisierele de instalare. Complet se duce in peste 4 Gb.

Incearca asta - sa vezi unde este spatiul ocupat cel mai mult - http://www.folder-size.com/ - e doar unul din programele care s-a mai recomandat pe-aici.

Poti folosi si Total Commander dupa ce bifezi sa iti arate fisierele ascunse - la el nu e nevoie sa faci doua setari ca in windows. cand selectezi un folder si apesi pe space iti va afisa cat ocupa.
uite..mie mi se pare "putin" ciudat... unde'i restu' de la 21.28 gb pana la 34.1 gb?

[ http://i39.tinypic.com/5wbl9f.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by thefinntz, 02 August 2013 - 12:18.


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Poti sa pui si tu o poza care sa nu fie redimensionata ? Ca nu vad nimic clar in thumbnailul ala.

#9
thefinntz

thefinntz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 20.03.2009

 eiffel, on 02 august 2013 - 12:31, said:

Poti sa pui si tu o poza care sa nu fie redimensionata ? Ca nu vad nimic clar in thumbnailul ala.
http://s23.postimg.o...963/MEMORIE.png

 flowersf, on 01 august 2013 - 15:40, said:

cu Privazeram mai eliberat 1.5 gb , mersi

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Incearca si un check disk. Bifezi "Automatic fix system file errors".
Probabil o sa ceara un restart.

Ce e ciudat - nu vad pagefile-ul. L-ai dezactivat cumva ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate