Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

izolare pardoseala

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
naurul

naurul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 07.06.2006
salutari.

cum se face izlorea pardoseli?
se pune polistiren extrudat  sau expandat? e nevoie de folie de vapori din aluminiu?  parchetul se pune direct peste izolatie??

#2
bibi

bibi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 05.02.2003
La parchet se pune extrudat. E mai rezistent si mai subtire.
Despre folie nu stiu sa iti spun

#3
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
din cate stiu eu se pune o folie PEE (polietilena expandata) cu rol anti vapori cu sau fara aluminiu. peste se pune un stat de placi din polistiren extrudat (la inceputuri era un fel de carton presat sau din fibre de lemn) pentru izolare fonica, peste care se monteaza parchetul laminat. nu stiu daca se pot pune cele 2 staturi si la pachetul masiv

Edited by AlinE, 29 July 2013 - 15:02.


#4
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 21.02.2006

 AlinE, on 29 iulie 2013 - 14:55, said:

(la inceputuri era un fel de carton presat sau din fibre de lemn) pentru izolare fonica, peste care se monteaza parchetul laminat.
Atunci, la inceputuri, era fara bariera de vapori (careia eu nu-i inteleg rostul) si "carton presat sau din fibre de lemn" era ok, izola si fonic si termic. Acum parca tropaie un cal pe parchetul asta nou :)

#5
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
poate ne explica cineva rolul acestei bariere de vapori, nici eu nu-l inteleg, dar am pus (pe vremea cand mi-am montat parchetul nu stiam) cele 2 staturi pentru a prelua mai bine denivelarile sapei. nu puteam sa mai torn un rand de sapa (aveam mobila si nu puteam sa o mut in alta camera).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate