Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Sistem incendiu prin internet

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
V-Man

V-Man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 20.01.2006
salut. dupa cum spune titlul am o dilema legata de un sistem de incendiu.

vreau sa pun detectoare de fum la tara la casa bunicilor si sa le conectez la internet sa ma anunte pe mobil cand declanseaza unul.
bunicii fiind batrani nu stiu daca aud senzorul daca declanseaza si vreau unul care sa ma anunte prin internet sau prin sms.

intrebarea este unde gasesc un astfel de sistem sau daca imi pot face eu ceva de genul.

Edited by V-Man, 07 July 2013 - 15:03.


#2
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
exista sisteme de alarma care se pot conecta la internet sau la sistemul de telefonie mobila GSM, unele modele de centrale de alarma permit montajul de senzori de incendiu pe langa sistemul de senzori de miscare, cauta pe la o firma care monteaza sisteme de alarma in zona ta si vezi ce oferte au.

#3
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007

View PostV-Man, on 07 iulie 2013 - 15:01, said:

salut. dupa cum spune titlul am o dilema legata de un sistem de incendiu.

vreau sa pun detectoare de fum la tara la casa bunicilor si sa le conectez la internet sa ma anunte pe mobil cand declanseaza unul.
bunicii fiind batrani nu stiu daca aud senzorul daca declanseaza si vreau unul care sa ma anunte prin internet sau prin sms.

intrebarea este unde gasesc un astfel de sistem sau daca imi pot face eu ceva de genul.
http://www.esser-sys...n/products.html

Scumpe fata de chinezariile de pe piata dar foarte bune. Cauta distribuitorul local si cere-le sa-ti faca o configuratie cu pretul aferent.

Edited by Kokoshmare, 07 July 2013 - 15:35.


#4
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
http://www.securitat...u-Conventional/

#5
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
1. Sistem incendiu ar fi unul care provoaca incendii. Corect este anti-incendiu :P

2. Pana te anunta pe tine prin SMS/internet, mai bine montezi o goarna de peste 100 Db si niste reflectoare de cateva sute de watti care sa bata direct in dormitorul bunicilor :naughty: , presupunand ca nu sunt complet surzi si orbi

Acuma pe bune, mi se pare copilareasca ideea, atata timp cat tu nu locuiesti acolo. Si daca este bine izolata casa impotriva incendiilor, ma refer la materiale, nu vad de unde atata frica impotriva incendiilor. Nu stiu in ce zona stai bunicii tai dar per total in Romania, in zona rurala cred ca e mai mare probabilitatea unei intrari prin efractie urmata de talharie si/sau viol decat de incendiu. :|

#6
V-Man

V-Man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 20.01.2006

View Postlawrence38, on 07 iulie 2013 - 16:39, said:

1. Sistem incendiu ar fi unul care provoaca incendii. Corect este anti-incendiu Posted Image

2. Pana te anunta pe tine prin SMS/internet, mai bine montezi o goarna de peste 100 Db si niste reflectoare de cateva sute de watti care sa bata direct in dormitorul bunicilor Posted Image , presupunand ca nu sunt complet surzi si orbi

Acuma pe bune, mi se pare copilareasca ideea, atata timp cat tu nu locuiesti acolo. Si daca este bine izolata casa impotriva incendiilor, ma refer la materiale, nu vad de unde atata frica impotriva incendiilor. Nu stiu in ce zona stai bunicii tai dar per total in Romania, in zona rurala cred ca e mai mare probabilitatea unei intrari prin efractie urmata de talharie si/sau viol decat de incendiu. Posted Image


1. ai dreptate. am scris rapid si am facut o greseala destul de comica.
2. acum cativa ani a luat foc casa de la un cos neglijat si ghinionul a fost ca s-a intamplat fix de sf vasile sau vreun alt sfant iar pompierii au ajuns atat de beti incat prima masina care a venit era goala, a doua era jumatate iar unul dintre pompieri cand a fost intrebat de ce nu participa la stingerea focului a intrebat "Care foc?". si povestea este fara absolut nici o inflorire sau exagerare. si partea cu anuntatul este mai mult pentru posibile alarme false. bunicii au 80 de ani si ma indoiesc ca ii invat sa se urce in pod sa reseteze senzorii daca este doar o eroare sau daca senzorul din bucatarie declanseaza de la o mancare arsa. asa daca ma anunta pe mine sistemul eu pot suna un prieten din sat sa se duca sa il reseteze. si o goarna foarte puternica ar fi stupida in cazul unei declansari accidentale pentru ca ar sti toti vecinii cand arde mamaia mancarea.


celelalte sugestii sunt putin cam scumpe. stiu ca sunt bune dar momentan nu dispun de atatia bani dar as vrea sa pun senzori pentru ca tocmai am terminat renovatul dupa incendiu si prefer sa nu repet experienta. candva in viitor poate ca voi cumpara ceva mai bun, dar momentan bugetul nu mai permite. deci am nevoie de ceva ieftin.

nici pe google nu stiu ce sa caut. am descoperit dintr-un post de mai sus ca se numesc centrale incendiu dar nu stiu cum sa caut functia de internet pentru ca daca scriu centrala incendiu internet nu gaseste ce vreau eu.

#7
tc2007

tc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.03.2008
De ce buget dispui?
Cea mai ieftina solutie e sa cumperi o centrala de alarma la care sa conectezi senzori de fum,centrala o conectezi la o linie de telefon fix si in caz de alarma te suna pe mobil.Ca si pret,centrala de alarma e in jur de 300 lei,iar un senzor de fum vreo 60 la care se mai adauga si cablul de legatura intre centrala si senzori.
Centralele de incendiu sunt folosite pentru constructii mari,gen mall-uri,cladiri de birouri,institutii publice etc.,nu pentru casa bunicilor de la tara.

#8
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

View Postlawrence38, on 07 iulie 2013 - 16:39, said:

1. Sistem incendiu ar fi unul care provoaca incendii. Corect este anti-incendiu Posted ImageSi daca este bine izolata casa impotriva incendiilor, ma refer la materiale, nu vad de unde atata frica impotriva incendiilor.

Ia da tu exemple de materiale cu care se construieste la tara sa vedem cat de rezistente la incendiu sunt.

Ca din experienta mea, materialele cu clasa de rezistenta la foc te usuca. Sunt scumpe de cazi pe jos. Te asigur ca pericolul unui incendiu este extrem de ridicat si de obbicei casele de la tara ard ca niste torte si ard pana la temelie in cateva zeci de minute, ca sunt facute din lemn netratat cu nimic, (eventual imbibat in motorina ca sa nu prinda carii) si chirpici si vopseluri puternic inflamabile.

Despre detector de fum, eu ti-as recomanda unul dual, adica si fum si monoxid de carbon. Am eu asa ceva, are si avertizare cand se descarca bateriile si nici nu poate fi instalat fara baterii inauntru, pus si simplu aparatul nu se infileteaza pe suport daca nu are baterii inauntru.

Cat despre alarma, daca incepe in miezul noptii trezesc tot cartierul lejer. In timpul zilei se aude de la 3-4 case distanta. Inauntru iti sparge timpanele. E incredibil de puternica alarma.

Un om viu, care aude cat sa poatre o conversatie sau sa vorbeasca la telefon de exemplu, nu are cum sa nu auda asa ceva.

http://www.amazon.co... monoxide alarm

Edited by Arkouda, 08 July 2013 - 14:35.


#9
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View Postlawrence38, on 07 iulie 2013 - 16:39, said:

1. Sistem incendiu ar fi unul care provoaca incendii. Corect este anti-incendiu Posted Image

2. Pana te anunta pe tine prin SMS/internet, mai bine montezi o goarna de peste 100 Db si niste reflectoare de cateva sute de watti care sa bata direct in dormitorul bunicilor Posted Image , presupunand ca nu sunt complet surzi si orbi

Acuma pe bune, mi se pare copilareasca ideea, atata timp cat tu nu locuiesti acolo. Si daca este bine izolata casa impotriva incendiilor, ma refer la materiale, nu vad de unde atata frica impotriva incendiilor. Nu stiu in ce zona stai bunicii tai dar per total in Romania, in zona rurala cred ca e mai mare probabilitatea unei intrari prin efractie urmata de talharie si/sau viol decat de incendiu. Posted Image
1. Eu prin sistem anti-incendiu, inteleg TOT sistemul adică și stingerea. El ar vrea detecție plus alarmare.
2. Erau la vanzare niste detectori care te sculau din morti daca declansau. Din pacate, te sculau din morti si cand era bateria pe descarcate...

View PostArkouda, on 08 iulie 2013 - 14:34, said:

Ia da tu exemple de materiale cu care se construieste la tara sa vedem cat de rezistente la incendiu sunt.

Ca din experienta mea, materialele cu clasa de rezistenta la foc te usuca. Sunt scumpe de cazi pe jos. Te asigur ca pericolul unui incendiu este extrem de ridicat si de obbicei casele de la tara ard ca niste torte si ard pana la temelie in cateva zeci de minute, ca sunt facute din lemn netratat cu nimic, (eventual imbibat in motorina ca sa nu prinda carii) si chirpici si vopseluri puternic inflamabile.

Despre detector de fum, eu ti-as recomanda unul dual, adica si fum si monoxid de carbon. Am eu asa ceva, are si avertizare cand se descarca bateriile si nici nu poate fi instalat fara baterii inauntru, pus si simplu aparatul nu se infileteaza pe suport daca nu are baterii inauntru.

Cat despre alarma, daca incepe in miezul noptii trezesc tot cartierul lejer. In timpul zilei se aude de la 3-4 case distanta. Inauntru iti sparge timpanele. E incredibil de puternica alarma.

Un om viu, care aude cat sa poatre o conversatie sau sa vorbeasca la telefon de exemplu, nu are cum sa nu auda asa ceva.

http://www.amazon.co... monoxide alarm
Fum + flacăra... + monoxid. Mai bine. Poti folosi fum+flacara si fum+CO








Centrala te poate alarma prin sim(mobil).

Edited by e_bulu, 09 July 2013 - 09:18.


#10
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Ce inseamna fum + flacara + monoxid? Poti da un link?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate