Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Nu se va mai putea cumpăra teren agricol !?!

- - - - -
  • Please log in to reply
544 replies to this topic

#469
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007

View PostDSMsorin, on 23 martie 2014 - 13:18, said:

nu numai romani fac asta...eu cunosc straini care fac asta....dar nu inteleg ce il incanta...un mister pentru mine si multi ca mine care cunosc situatia

Legat de subiectul asta, am si eu vreo doua observatii de pus aici. Observatii care pe mine nu pot decat sa ma ingrijoreze in ceea ce priveste viitorul pe termen mediu-lung.
Intamplator fac foarte mult teren in zonele rurale, iar ceea ce am observat are caracter de regula (nefiind situatii singulare).

Prima chestie care ma sperie este faptul ca, al nivelul fiecarei comune, sute-mii de hectare sunt vandute entitatilor straine (cetateni/firme). De cele mai multe ori (se zice) au pus umarul la aceste tranzactii primarii sau interpusi de-ai lor, cumparand in unele zone pamant si cu 300 lei hectarul - vanzand apoi suprafete comasate cu preturi de pana la 1000 euro/ha.
A doua chestie este faptul ca ei il lucreaza in dorul lelii, dupa cum au observat si altii. Am intalnit comune in care 'fermierul strain' nu a recoltat nimic din ce a cultivat. NIMIC! (parte din recolta a fost stransa de localnici oportunisti - incurajandu-se astfel nemunca).
A treia chestie este ca am intalnit si cealalata extrema, in care un fermier din asta din tari straine folosea in exces ingrasaminte/ierbicide/pesticide. Nu stiu cui vindea produsele, nu stiu ce o sa se intample (bun) cu pamantul respectiv.
A patra chestie e faptul ca am intalnit masini ale firmelor de prospectiuni geologice.

Ca si chestie, de multe ori pana acum, zambeam usor ironic cand vedeam vreo stana la care era pus steagul romanesc. Abia acum am inteles ca, din tot ce vezi cu ochii, in locul respectiv, aia era singura insula de pamant romanesc, restul nemaiapartinandu-ne. Desi e in Romania.

p.s. treaba cu nemuncitul/nerecoltatul e foarte simpla. de cele mai multe ori cetateanul x din tara y ridica subventia agricola din tara de origine (pentru suprafetele 'lucrate' in Romania - subventie care, surpriza, e mault mai mare decat cea din Romania. De aia ei doar cultiva suprafata, in rest ii cam doare in bascheti.

Edited by Batranelul, 28 May 2014 - 17:50.


#470
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Cum strainii care lucreaza aici terenuri nu iau subventie cat noi romanii???

#471
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Daca depun actele pentru subventie la romanica, iau cat romanii.

Insa ei depun actele pentru subventie in tara lor de origine. Pot face asta pentru ca suprafetele lucrate sunt tot in interiorul UE. Unii, mai cu tupeu depun si in romania si in tara de origine - in cazul in care sunt descoperiti ca primesc subventie din doua locuri pentru aceleasi suprafete returneaza subventia primita in Romania, asta fiind mai mica.

Spre exemplu (total la intamplare): germania subventioneaza cu 300 euro/ha cetatenii care cultiva grau, romania 150 euro la hectar. cetateanul german (european dealtfel) depune actele pentru subventie in tara lui de origine (germania) pentru suprafetele lucrate in romania. si este subvenionat cu sumele corespunzatoare cetateanului german.

#472
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Pun si eu o intrebare aici pentru ca in alta parte vorbindu-se de pamant nu am gasit iar la avocata m-am lamurit...Proces, proces proces orice ai vrea sa faci...
Am sentinta definitiva de anulare a unor titluri de proprietate pentru un teren de 15ha. O parte dintre cei ce au titluri au fost chemati la primarie si le-au depus spre anulare, mai sunt unii care nu vor sa renunte si mai e o categorie care ar renunta dar sunt pe numele mortilor si nu sunt facute succesiuni sau alte alea...Am inteles ca multe din acestea sunt date in arenda si arendasul ia subventia...Eu ce pot face in cazul acesta?

#473
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013

View PostBatranelul, on 28 mai 2014 - 18:19, said:

Daca depun actele pentru subventie la romanica, iau cat romanii.

Insa ei depun actele pentru subventie in tara lor de origine. Pot face asta pentru ca suprafetele lucrate sunt tot in interiorul UE. Unii, mai cu tupeu depun si in romania si in tara de origine - in cazul in care sunt descoperiti ca primesc subventie din doua locuri pentru aceleasi suprafete returneaza subventia primita in Romania, asta fiind mai mica.

Spre exemplu (total la intamplare): germania subventioneaza cu 300 euro/ha cetatenii care cultiva grau, romania 150 euro la hectar. cetateanul german (european dealtfel) depune actele pentru subventie in tara lui de origine (germania) pentru suprafetele lucrate in romania. si este subvenionat cu sumele corespunzatoare cetateanului german.
Ai sa-mi bag _)_
Pai hai si noi sa depunem cererile de suprafata in Germania ce plm?
Nu e ceva corect?
Sa fiu al naibii de nu se merita un drum pana acolo.

Bai baiete dar ce magari sa mor eu.
Nu-mi vine sa cred cat de mult suntem fu...tu..ti.

Edited by Ravasy, 29 May 2014 - 11:41.


#474
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003

View PostRavasy, on 29 mai 2014 - 11:41, said:

Ai sa-mi bag _)_
Pai hai si noi sa depunem cererile de suprafata in Germania ce plm?
Nu e ceva corect?
Sa fiu al naibii de nu se merita un drum pana acolo.

Bai baiete dar ce magari sa mor eu.
Nu-mi vine sa cred cat de mult suntem fu...tu..ti.

Pe banii lor esti tu sef ? LOL

Lasand bascalia la o parte, chestia de mai sus mi se pare un mit, subventiile sunt strict nationale.

#475
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Nu stiu cat de mit este. Argumente:

1- cred ca exista o scapare legislativa la nivel european pe speta asta. nu cred ca au luat in calcul europenii aceasta speta din cauza ca nici o tara europeana nu-si instraineaza pamanturile agricole (au subestimat aici 'patriotismul' conducatorilor nostri). asadar cred ca aceasta situaie nu a fost luata in calcul - prin urmare nu este interzisa in mod expres in directive - prin urmare este legala si posibila
2- discutii cu primari/viceprimari (foarte probabil 'cetatenii europeni cu drepturi' au avut nevoie de adeverinte de la unitatea administrativ teritoriala unde e afla terenurile agricole)
3- stiti cu totii ca occidentalii sunt foarte calculati. care altul este sensul de a cheltui cu achizitie teren, arat, semanat pentru ca apoi sa nu recoltezi? Cu riscul de a ma repeta - situatiile de genul acesta nu sunt singulare, ci dimpotriva!
4- daca ar fi cumparat suprafete mari de teren in scopul (pe termen lung) de a exploata resurse naturale si agricultura ar fi doar 'de fatada' pana in momentul exploatarii - nu are sens sa cumperi hectare cu miile, cand pentru o sonda iti trebuie cateva sute/mii de metri partati, inclusiv organizarea de santier. oricum din momentul exploatarii potentialul agricol devine aprovimativ zero - si te trezesti cu sue/mii de hectare degeaba.

p.s. daca mai sunt greseli de tastare, e un semn clar ca trebuie sa-mi schimb tastatura :D

Edited by Batranelul, 29 May 2014 - 14:04.


#476
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005

View Postzardato, on 14 martie 2014 - 00:12, said:

Multumesc Afh! Daca puteti face la fel si cu normele metodologice cand vor iesi, ar fi perfect. Posted Image
https://drive.google...dit?usp=sharing

#477
laurentiu_tepes

laurentiu_tepes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 26.01.2011
"cred ca exista" pe asta te bazezi cand faci o afirmatie?

#478
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
Asa au facut si cu Legea pasunilor.

#479
zardato

zardato

    Coruptii la puscarie!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 01.12.2013

View Postafh, on 30 mai 2014 - 20:21, said:


Multumesc mult!

#480
shppingu

shppingu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.04.2011
Salutare, sunt nou pe forum,
lucrez foarte mult partea de terenuri, sunt agent imobiliar specializat doar pe terenuri, lucrez terenuri pentru constructii, terenuri agricole si paduri.
Legat de intrebarile si discutiile postate de voi si posibilitatea de a mai cumpara terenuri agricole pot sa va spun un lucru: e plin de samsari si de intermediari care cauta sa comasesze terenuri aruncand sume ridicole catre amaratii de tarani dupa care le vand pe bani buni celor veniti de afara. Fie ca vine un fond de investitii, sau un amarat de strain care zice ca  are 200 de mii si ia un teren agricol sau o padure iar ofertele se vand de la o saptamana la alta. Azi este si peste 1 saptamana sau 1 luna parcela e vanduta.

#481
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Vanzarile sunt necesare, si asta pentru comasari si automat pentru a se putea investi pe terenuri.
Pe un teren care nu este comasat si nu are cadastru mai greu baga cineva bani in perdele forestiere sau puturi sau irigatii sau chiar si ingrsaminte de calitate.

Ca se vine scump sau ieftin, ca il cumparam noi roamnii sau strainii, nu stiu, oricum e mult de discutat pe tema asta.
Deocamdata nu prea se mai poate cumpara deloc, de nimeni !

Edited by tavktm, 14 June 2014 - 11:03.


#482
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
de citit:
http://www.capital.ro/vanzarea-cumpararea-terenurilor-agricole-din-extravilan-semne-de-intrebare-sau-de-blocaj.html

#483
Pagan14

Pagan14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 21.07.2009
Trebuie sa astepti 30 de zile dupa vanzator sa inregistreze cererea de vanzarea a pamantului la primarie.Oricum o super porcarie. Timp si bani pierduti.. E pur si simplu bataie de joc!

#484
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012
pai cica dupa noua lege a vanzarii terenului daca peste oferta mea pune altcineva oferta mai mare vanzatorul este obligat sa accepte oferta cea mai mare . asai ?

#485
laurentiu_tepes

laurentiu_tepes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 26.01.2011

View Postlucy56, on 13 octombrie 2014 - 19:39, said:

pai cica dupa noua lege a vanzarii terenului daca peste oferta mea pune altcineva oferta mai mare vanzatorul este obligat sa accepte oferta cea mai mare . asai ?
trebuie sa reia procedura de vanzare daca amandoi aveti acelasi grad la preemptiune.

#486
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012

View Postlaurentiu_tepes, on 16 octombrie 2014 - 22:23, said:

trebuie sa reia procedura de vanzare daca amandoi aveti acelasi grad la preemptiune.
cu gradul de preemtiune nu mai este valabila .s-a modificat legea iar. dar nu cred ca se poate sa ai acelasi grad de preemtiune .eo cred ca daca vine cineva cu bani multi te concureaza si pierzi orice parcela ai vrea sa mai cumperi chiar daca proprietarul vrea sa vanda numai tie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate