Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Sistem audio complet pentru apartamente

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Razbel

Razbel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.06.2013
Buna ziua,

Pentru inceput sper sa fie OK postul in aceasta sectiune. Nu l-am postat in sectiunea audio a forumului pentru ca acolo toti ofera doar solutii la preturi exagerate(la nivel de sistem audio de apartament pentru viata de zi cu zi), iar in aceasta sectiune nu am gasit un asa subiect.

Important! Nu am nici o tangenta cu sistemele audio, deci am 0(zero) cunostinte.

Vreau sa achizitionez un sistem audio, presupun ca un receiver si boxe(boxe parca as merge pe 5.1 pentru ca asa au parintii mei un DVD-player 5.1 care suna impecabil).

Ce as vrea de la receiver... as vrea sa trec prin el sunetul de la calculator, televizor, mediaplayer (in sensul in care sa nu fiu nevoit sa tot schimb cablurile intre ele cand vreau sa ascult de la TV, sau de la calculator..., ci sa aiba sa zicem cel putin 3 intrari HDMI. prin HDMI as vrea sa se trimita sunetul, dar sunt deschis si la alte solutii). In cazul acestui sistem cum s-ar face tranzitia de la un device la altul? din telecomanda? Adica daca cineva se uita la TV eu sa pot sa folosesc boxele de la calculator, cele standard pe jack care se pot seta de la placa sunet?

Boxele .. nu stiu ce sa zic la sistemele 5.1 stiu ca are subwoofer-u si se aude clar, dar drept sa spun as prefera 2 boxe de tip tower si probabil ca la acestea este nevoie si de un subwoofer. Prefer 2 boxe ca pot sa le pun in spatele coltarului si nu ma incomodeaza pe cand cele 5.1 unde te uiti numai boxe vez.
La sunet tin neaparat sa "se simta cum tremura coltarul" cand maresc volumul.

Bugetul ce sa zic maxim 2500 RON.

Va rog sa veniti in ajutorul meu cu sugestii, linkuri si cu un rapuns daca pot sa trec toate sistemele prezentate mai sus printr-un receiver/nu stiu alt produs care ar putea sa faca asas ceva.

PS: Chiar nu am nici o tangenta cu astfel de sisteme. Si doresc un sistem care poate fi cumparat de la un magazin de exemplu Sony sau chiar EMAG, bineinteles accept si alte magazine.


Va multumesc anticipat,
Razbel

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. Nu poti selecta separat sursa audio vs video, adica nu poti trece doar imaginea pt TV prin receiver, iar la boxe sa ai audio de pe PC.
2. PC recomand sa scoata pe iesirea optica.
3. Da, comutarea surselor se face d epe telecomanda.
Exemplu de surse:
- Optic - de pe PC (Audio only)
- HDMI - media Player
- HDMI- Xbox
- HDMI - receiver HD
etc.

Pentru apartament eu zic ca e indeauns un sistem fara subwoofer.
Basul dat de boxe este indeajuns si nu sare lustra vecinilor.
Crede-ma ca orice subwoofer creaza probleme la bloc.


Vezi pachete receiver + boxe.

Pachetul Magnet 800 la maxim te da afara dinc amera FARA sa distorsioneze sunetul.

#3
Razbel

Razbel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.06.2013
Mersi frumos exact asa ceva cautam.

#4
Razbel

Razbel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.06.2013
Salut,

Am cumparat sistemul mentionat de tine http://www.stereomag...e-800-pack-3170, pot sa iti spun ca sunt foarte multumit de el.
Dar am o mica problema:
Vreau sa scot sunetul de pe TV prin sistemul audio, si nu reusesc.
Menitonez:
                 - ca TV-ul are mufa HDMI ARC. si este ceva Philisps seria 6007/12k (Am cautat prin manualul sau dar nu am gasit nimic relevant)
                 - Media playerul l-am legat cu success
                 calculatorul l-am legat cu success

Ce am facut pana acum:
1. am legat cablul HDMI TV-> Sis audio
2. am setat din TV ca HDMI ARC sa fie on

Ce nu stiu exact:
Trebuie sa setez ceva din TV sa scot sunetul prin Sis audio?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate