Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Problema siguranta automata

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
romikatm

romikatm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 14.02.2008
De ceva timp am o problema cu o siguranta automata:pica(clapeta)din senin(inclusiv noaptea),si f.greu(dupa mai multe incercari)reusesc sa o ridic.Din ce scrie pe tablou prin ea trece nulul de la prizele de la parter(faza S).E dusa siguranta?
Mentionez ca alimentarea locuintei e trifazica(trecut in monofazic din tabloul de interior).A se vedea si in poza atasata.
As dori sa schimb siguranta cu pricina,dar am gasit mai multe variante(va rog sa ma ajutati sa o aleg pe cea corecta):
1. Asta
2. Asta
3. Asta
Sau pot sa pun una singura pt.nul si faza cum ar fi:
4. Asta
5. Asta
In cazurile 4 si 5,trebuie sa pun si pe celelalte circuite acelasi fel de sigurante?
Multumiri!
Attached File  IMG_9723.jpg   66.44K   100 downloads

#2
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006

 romikatm, on 22 mai 2013 - 12:57, said:

De ceva timp am o problema cu o siguranta automata:pica(clapeta)din senin(inclusiv noaptea),si f.greu(dupa mai multe incercari)reusesc sa o ridic.Din ce scrie pe tablou prin ea trece nulul de la prizele de la parter(faza S).E dusa siguranta?


pai ori trece nulul ori trece faza S.
hotareste`te.
daca ai siguranta cu un singur pol prin ea se trece faza si nulul se da comun de pe o bara de nul pe care o ai in tablou.
daca ai siguranta P+N se trece prin ea si faza si nul . deci dai siguranta jos, vezi de care e si o schimbi cu una de aceeasi valoare cazul tau 20 Amperi.
posibil sa fi dat de prea multe ori jos si i s-a dus viata. am intalnit la sigurante foarte vechi.

Edited by D3an, 22 May 2013 - 13:26.


#3
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 08.10.2011
Varianta 2 e siguranta echivalenta cu ce vrei sa inlocuiesti.

#4
romikatm

romikatm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 14.02.2008
Se pare ca m-am exprimat gresit:prin ea trece nulul(de la circuitul de prize format impreuna cu faza S).Cred ca siguranta(clapeta)a fost dat jos de 3 sau patru ori in 8 ani(se pare ca atat i-a fost sa fie!).
Am mai facut o poza cu tabloul demontat si se pare ca nulul este comun la sigurante(trece de la una la alta).
In acest caz,cred ca singura solutie este 2(multumesc RCmake).
Problema e cum dau jos siguranta(bineinteles dupa ce cobor siguranta principala de la intrarea in casa!)si cum pun cea noua in loc!Trebuie sa trag si sa ridic(sau cobor)de ea,ca sa o desprind de bara din spate?
Attached File  IMG_9730.jpg   97.88K   93 downloads

#5
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 08.10.2011
Dar ce probleme existentiale mai ai...

Vezi ca dedesubt ai un locas unde sa bagi o surubelnita, si tragi in jos.

Ma refer la partea galbena din siguranta asta. http://i.dedeman.ro/.../pb104434_2.jpg


P.S. De ce nu dai toate acele sigurante jos, si le inlocuiesti cu asta http://www.dedeman.r...c-a9f74420.html ?

Edited by RCmake, 22 May 2013 - 14:43.


#6
romikatm

romikatm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 14.02.2008
Pai ce sa fac,ma streseaza cumplit  siguranta asta!Cand ti-e lumea mai draga intra in greva!
Multumesc mult!

#7
evatryme

evatryme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 870
  • Înscris: 31.08.2012
eu m-as duce la auchan sa iau una de mai mult de 20 amperi. poate 25a sau 32a. tu vei face altfel ca vrei sa dai de 4 ori  mai multi bani si sa ai probleme mai des.

Edited by evatryme, 22 May 2013 - 15:39.


#8
nelubuz

nelubuz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 17.06.2010

 evatryme, on 22 mai 2013 - 15:36, said:

eu m-as duce la auchan sa iau una de mai mult de 20 amperi. poate 25a sau 32a. tu vei face altfel ca vrei sa dai de 4 ori  mai multi bani si sa ai probleme mai des.

si uite asa vei lua foc...

#9
evatryme

evatryme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 870
  • Înscris: 31.08.2012

 romikatm, on 22 mai 2013 - 12:57, said:

Din ce scrie pe tablou prin ea trece nulul de la prizele de la parter(faza S).E dusa siguranta?



20 amperi prize parter mie mi se pare f putin.
sa ne spuna expertii ce se intampla rau daca pui 35 sau 40 a

 nelubuz, on 22 mai 2013 - 17:43, said:

si uite asa vei lua foc...
argumenteaza te rog/

sau ai scris doar asa de prosteala?

de exemplu poti spune care este rolul unei SIGURANTE ELECTRICE?

multumesc

Edited by evatryme, 22 May 2013 - 17:45.


#10
romikatm

romikatm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 14.02.2008
Am schimbat sigurantele(si pe cea de faza de pe acelasi circuit)cu cele din poza.
Sper ca sunt potrivite!
Attached File  IMG_9732.jpg   90.8K   64 downloads

#11
gicageo

gicageo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 06.01.2013

 evatryme, on 22 mai 2013 - 17:45, said:

20 amperi prize parter mie mi se pare f putin.
sa ne spuna expertii ce se intampla rau daca pui 35 sau 40 a


argumenteaza te rog/

sau ai scris doar asa de prosteala?

de exemplu poti spune care este rolul unei SIGURANTE ELECTRICE?

multumesc
Pentru prize,o siguranta de 16 amperi e bine,nu e nevoie de 20 amperi.Dar cum romanul stie tot pune tot ce vrea el.

#12
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009

 romikatm, on 22 mai 2013 - 19:26, said:

Am schimbat sigurantele(si pe cea de faza de pe acelasi circuit)cu cele din poza.
Sper ca sunt potrivite!
IMG_9732.jpg
Trebuia sa iei disjunctoare F+N  sau bipolare,iar daca conductoarele de pe acel circuit sunt de 2,5,disjunctoarele trebuie sa fie de 16A..

#13
romikatm

romikatm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 14.02.2008
Si-acum imi spui!!!Dupa ce le-am luat!
Multumesc pt.sfat!O sa tin cont de el.
Ar fi bine sa schimb cu F+N sau bipolar doar acest circuit(este cel mai solicitat)sau ar fi bine sa schimb toate sigurantele de pe circuite?
Si care ar fi mai indicat,F+N sau bipolar?

Edited by romikatm, 22 May 2013 - 23:01.


#14
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009
@Invata un lucru,cumpara un obiect,aparat ,etc,numai dupa ce primesti o opinie avizata,altfel ....
@1-bipolare
2-F+N
@Schimba-le pe toate.

#15
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 08.10.2011

 anaki, on 23 mai 2013 - 07:31, said:

@Invata un lucru,cumpara un obiect,aparat ,etc,numai dupa ce primesti o opinie avizata,altfel ....
@1-bipolare
2-F+N
@Schimba-le pe toate.
Daca tot le-a schimbat de ce sa le mai dea jos, si ca bonus sa cumpere alte sigurante? Chiar ti se pare ca o sa fie mai protejat daca o sa foloseasca DPNa-uri sau sigurante cu 2 poli? Eu unul zic ca daca functioneaza in regula acum, sa lase totul asa.

#16
romikatm

romikatm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 14.02.2008
anaki,multumesc de sfaturi!
Deoarece acum nu mai am probleme,cred ca tin cont de recomandarea lui RCmake(multumesc!)si las totul asa cum e,pana la o eventuala problema.
Inca o data multumiri!

#17
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009

 RCmake, on 23 mai 2013 - 09:54, said:

Daca tot le-a schimbat de ce sa le mai dea jos, si ca bonus sa cumpere alte sigurante? Chiar ti se pare ca o sa fie mai protejat daca o sa foloseasca DPNa-uri sau sigurante cu 2 poli? Eu unul zic ca daca functioneaza in regula acum, sa lase totul asa.

Nu ma apuc acum sa-ti fac demonstratii de ce nu ,dar retine un lucru pt protectia unui circuit monofazat nu e recomandat sa folosesti doua disjunctoare monopolare.

#18
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 08.10.2011

 anaki, on 23 mai 2013 - 14:43, said:

Nu ma apuc acum sa-ti fac demonstratii de ce nu ,dar retine un lucru pt protectia unui circuit monofazat nu e recomandat sa folosesti doua disjunctoare monopolare.
In primul rand eu am vazut circuit trifazat in prima poza, iar daca e sa ne luam dupa ce zici tu, mai indicat ar fi o siguranta tetrapolara decat 3 sigurante bipolare. In orice caz iti dau dreptate, dar in cazul de fata eu as opta pentru inlocuirea sigurantei cu probleme.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate