Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Problema cuva masina de spalat

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
marius577

marius577

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 19.09.2010
Salut.
Am si eu o problema : in timpul programului de centrifugare,masina mea de spalat scoate zgomote infernale,precum niste sunete gen poc-poc,iar spre finalul programului respectiv "explodeaza".
Dupa sfarsitul spalarii,am constatat faptul ca problema poate fi undeva la cuva,deoarece se misca cam haotic,iar impingand putin cuva in spate se reproduc aceleasi zgomote.
Ma poate ajuta cineva?Sa fie cuva problema,sau ceva mai grav?
Multumesc anticipat.

#2
dany07rap

dany07rap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.12.2007
Ori rulmentul ori telescoapele ce sustin cuva sunt duse.Cheama un meserias sa se uite la ea. Eu am avut un Zanussi ci s-a spart rulmentul si fiind veche nu s-a meritat sa o repar.

#3
knauf75

knauf75

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 29.05.2008
pe mine ma costat 260 lei reparatia rulmentul si nu mai stiu ce...au venit baieatii au luat cuva ...s-au intors si au montat-o,acu' merge struna. suferea de aceeasi chestie ca si la tine

#4
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012
Chema pe cineva care se pricepe sau mai bine apeleaza la un service . Vin ei sa o ia si o aduc ''sanatoasa''.

#5
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010
260 lei = 2 rulmenti +simering+manopera ?? Cam 25% din valoarea masinii de spalat.

@Marius
2 rulmenti si un simering costa aproximativ 30 de lei iar de schimbat ii schimbi singur.

#6
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Si cati rulmenti de cuva ai schimbat pana acum?  In cat timp, cu ce scule? Explica-i omului, daca tot esti meserias la cuve. Daca-i bagi chinezarii cu 30 lei setul, in 3-4 luni iar va fi nevoie sa-i schimbi.

#7
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Si a mea face acelasi lucru, cand se invarte la turatii mari face ca o moara stricata, am sunat la un telefon de pe anunturi, si mi-a spus ca am cuva capsulata, ca trebuie taiata nu stiu cum, si ma costa 100 de euro reparatia, acum stau sa ma gandesc daca merita sa investesc suma asta sau cumpar alta, masina are cred 5 ani de cand functioneaza.

#8
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Ai multe vase de spalat ? Nu de alta, dar cu 260 de lei au putea plati pe cineva sa vina sa ti le spele.
Ma gandesc ca orice om normal, mananca din maxim doua farfurii la o masa. Dupa masa, poti sa-ti misti hoitu la chiuveta sa ti le speli. Masinile de spalat vase sunt bune la hoteluri, restaurante, etc.

#9
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
@cspot,tu iar te uiti la alt film, sau iti speli blidele-n masina de spalat haine si le si centrifughezi? Norocul tau cu vesela de aluminiu, dar ce faceai de aveai cristaluri si portelanuri fine? :)

#10
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010

 rumegus, on 30 martie 2013 - 20:24, said:

Si cati rulmenti de cuva ai schimbat pana acum?  In cat timp, cu ce scule? Explica-i omului, daca tot esti meserias la cuve. Daca-i bagi chinezarii cu 30 lei setul, in 3-4 luni iar va fi nevoie sa-i schimbi.

Informatiile sunt pe topicul special pentru masini de spalat, pe care nu il gasesc eu momentan. Informatiiile mai sunt si pe google.
http://forum.softped...de-spalat-rufe/

Simeringul de fabricatie romaneasca costa cam 9 lei. Iar rulmentii made in USA sau made in Romania (la Brasov parca) in jur de 20 de lei ambii in functie de cote .Ar mai fi rulmentii skf  cam 15 lei buc.
Deci nu putem vorbii de chinezarii.

LE:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/D1f8Z2ATlqg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Rd5NKbpVSRM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by crull, 30 March 2013 - 21:27.


#11
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
@crull, eu n-am intrebat cate filme cu masini de spalat ai vazut, ci cati rulmenti ai schimbat. :) Se pare ca nici filmele din linkul tau nu le-ai vazut, altfel observai ca-n primul, gagica nu schimba rulmentii, ci toata jumatatea din spate a cuvei. Pt ca unele cuve au fost special gandite, sa nu poti schimba doar rulmentii, Sa nu zic de garnitura dintre cele doua "capace", care si aia costa, daca n-o schimbi, recurgi la smecherii, gen sfoara+silicon, risti sa curga.  Apoi nici rulmentii nu-s pe gard, 25 de lei costa un skf ordinar pt aspirator, care-i mult mai mic,  mult mai bland solicitat, in conditii cu umezeala mult mai redusa. Unul chinezesc, "identic", costa de 10 ori mai putin, ia vezi cat costa unul ceramic, care nu rugineste in contact cu umezeala. Alt exemplu: Pe vremuri, aveam un Damas. Rulmentii de pe puntea spate, erau identici cu cei de pe fata la Dacie, dar mult, mult mai scumpi.  era masina firmei, nu m-a deranjat, dar l-am intrebat totusi pe mecanic, intamplator,il stiam de mic copil, Mi-a zis c-a mai pus la unii, la niciunul n-a rezistat mai mult de o luna, normal ca n-aveau nici garantie, fiind piese aduse de client.

#12
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010
Nu are relevanta cati rulmenti am schimbat eu. Rulmentii romanesti  duc 2 ani.Garnitura se refoloseste fara probleme, asta daca nu are cuva lipita pe care va trebuii sa o taie si bineinteles silicon pe post de garnitura.

O completare pentru Marius: Pe axul tamburului exista o bucsa de bronz pe care etansaza simeringul. Daca bucsa prezinta adancituri sau deformari mergi la un strungar sa iti faca o bucsa din inox (tine o viata ) costa cam 20 lei , altfel simeringul nu va etansa si va scapa apa care va distruge rulmentii foarte repede.

Edited by crull, 30 March 2013 - 22:44.


#13
marius577

marius577

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 19.09.2010
Multumesc pentru explicatii,o sa chem un tehnician luni.
Ma gandeam ca daca pot sa o repar cu maxim 200 lei atunci se merita,dar daca e peste 200 probabil ma voi reorienta spre una noua intrucat aceasta functioneaza de aproximativ 8 ani.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate