Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Raiffeisen cumpara Citibank divizia persoane fizice?

- - - - -
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#1
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
De pe un blog care are obiceiul sa dea si exclusivitati (pe langa multe stiri false)

Quote

Dear Colleagues,
I am pleased to announce that we have reached an agreement to sell Citibank’s consumer business in Romania to Raiffeisen Bank. The sale is not yet final, as it’s subject to customary conditions and regulatory approvals and is expected to close in Q3, 2013. It includes all customer portfolios, except for the written-off loan receivables and the written-off card receivables, as well as the consumer employees assigned to the consumer business. After the transaction becomes effective, consumer customers and employees will be transferred to Raiffeisen Bank. Until then, our consumer business will continue to operate without any changes.

Dragi colegi,
Doresc sa va informez ca astazi am ajuns la un acord ce are in vedere vanzarea diviziei de persoane fizice a Citibank Romania catre Raiffeisen Bank. Vanzarea nu este inca finalizata, facand obiectul aprobarii de catre autoritatile competente, finalizarea fiind planificata pentru trimestrul al treilea din 2013. Tranzactia include portofoliul de clienti persoane fizice, cu exceptia portofoliilor neperformante scoase in afara bilantului, precum și angajatii care deservesc segmentul dedicat persoanelor fizice. Dupa finalizarea vanzarii, clientii persoane fizice si angajatii respectivi se vor alatura echipei Raiffeisen Bank. Pana la acel moment, insa, nu vor surveni modificari privind modul in care operam pe acest segment.

Ce credeti?

LE: Si pe Reuters http://www.reuters.c...N0CD2NY20130321

Edited by don_dannielo, 21 March 2013 - 12:46.


#2
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
http://www.romaniali...iti-296768.html
http://www.capital.r...aza-179732.html
http://economie.hotn...ank-romania.htm
http://www.zf.ro/ban...l-citi-10681098
http://www.incont.ro...il-al-citi.html

Edited by dhaneey, 21 March 2013 - 12:49.


#3
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Nu cred ca are voie sa cumpere clienti fara acordul acestora...

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
E o chestie care se face, nu stiu care e algoritmul pe care il vor urma exact, cu acord tacit sau alte chestii dar cel putin pentru inceput o sa pastreze 99%+ din clienti si conditiile la fel. Dupa un timp insa o sa uniformizeze oferta. Citibank cam stringe cureaua prin Europa.

#5
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostJayBird, on 21 martie 2013 - 12:51, said:

Nu cred ca are voie sa cumpere clienti fara acordul acestora...
O sa vad, am un card la Citi.

#6
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Pai si eu am, ca e de departe cel mai bun pentru a fi folosit la PayPal. Zero comisioane peste tot (in afara de conturile in valuta care au comision de administrare $1 pe luna), internet banking gratuit, pana si extragerile de la bancomat sunt gratis, nu mai gasesti asa ceva in Romania. Sper sa nu se intoarca foaia cand ajungem pe mana hotilor de la Raiffeisen...

#7
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View Postdon_dannielo, on 21 martie 2013 - 12:40, said:

De pe un blog care are obiceiul sa dea si exclusivitati (pe langa multe stiri false)
Ce credeti?

Era o treaba daca blogul ala prezenta stirea mai demult, ca de achizitia asta se stie de vreo luna.
E putin probabil ca noua banca sa poata oferi toate conditiile oferite de Citi, pentru ca n-are anvergura celeilalte.

#8
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postretele, on 21 martie 2013 - 13:24, said:

E putin probabil ca noua banca sa poata oferi toate conditiile oferite de Citi, pentru ca n-are anvergura celeilalte.
Probabil Raiffeisen nu o sa vrea sa piarda bani cu clientii fizici cum pierdea Citi. Anvergura a fost buna pentru noi pana cand au pus biciul pe ei acolo in SUA.

Retrageri moca de la bancomatul altei banci nu exista. Daca nu platesti tu, plateste banca ta bancii celeilalte.

Edited by don_dannielo, 21 March 2013 - 13:40.


#9
dorinpopa

dorinpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 13.06.2010

View Postdon_dannielo, on 21 martie 2013 - 12:40, said:

De pe un blog care are obiceiul sa dea si exclusivitati (pe langa multe stiri false)
Ce știri false? Detalii, te rog, că mă intereseaza subiectul.

#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Vestea e veche. Citi si RBS cautau activ sa vanda diviziile de retail.
Nu prea au fost multi clienti :)

Totusi, partea buna la Citi a fost intotdeauna pt PJ :D

#11
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View Postdon_dannielo, on 21 martie 2013 - 13:35, said:

Probabil Raiffeisen nu o sa vrea sa piarda bani cu clientii fizici cum pierdea Citi. Anvergura a fost buna pentru noi pana cand au pus biciul pe ei acolo in SUA.
Nu stiu cum mergea divizia de "fizici", dar per ansamblu, Citibank era una dintre cele mai profitabile din Romania, la un clasament pe 2011 era pe locul 5.

#12
mongolfier79

mongolfier79

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 193
  • Înscris: 03.12.2010
Am fost multumit de serviciile Citi ( pf) dar am renuntat la All Inclusive anul trecut datorita politicii lor de creditare a valutei in cont de 4-5 zile.
Era singura banca care facea schimb valutar direct USD-RON.

#13
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

View Postdon_dannielo, on 21 martie 2013 - 13:35, said:

Retrageri moca de la bancomatul altei banci nu exista. Daca nu platesti tu, plateste banca ta bancii celeilalte.
Ba exista la Citi . Asa cum zicea cineva mai sus au niste avantaje de nu mai exista asa ceva in Romania .
Eu o sa plang dupa ei .

#14
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postmihai!, on 21 martie 2013 - 20:42, said:

Ba exista la Citi . Asa cum zicea cineva mai sus au niste avantaje de nu mai exista asa ceva in Romania .
Eu o sa plang dupa ei .
Nu cred ca s-a inteles. Am zis ca retragerea nu e gratis in ansamblu (aia care au investit sa-ti puna bancomatul in drum nu-s idioti sa nu taxeze), ca ne-a subventionat Citi pana acum e altceva. S-a terminat cu la dolce vita.

Pe mine nu asta ma deranjeaza, ci ca retragerile din Paypal se vor face acum cu conversie dubla USD>EUR>RON, ca la toate bancile europene, la Citi nu era asa.

#15
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
De fapt, daca vorbim de Citi, costa totusi 30 lei/luna pachetul, in care aveai retrageri gratuite de la ATM-uri.
Similar, la Millennium, costa 35 lei pe luna si la fel ai gratuit la ATM romanesti, sau 0 lei lunar daca ai investitii de min. 20.000€.
E drept ca la Citi retragerile gratuite erau de la orice ATM din lume, ceea ce e o performanta.

Cine vrea sa-si pastreze alonja internationala, isi poate deschide un cont Citi IPB Londra, cu 100.000$ ai din nou aproape toate facilitatile initiale.

Edited by retele, 21 March 2013 - 22:11.


#16
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Nu costa nimic pachetul, e gratis, cel putin asa era cand l-am facut eu acum 2 ani si ceva... Din articolele alea de ziar scrie ca tranzactia cu Raiffeisen se va finaliza de abia in al treilea trimestru al anului deci se pare ca mai dureaza fericirea cateva luni. :D

#17
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006
Eu mi-am facut cont si card la Citibank pentru faptul ca puteam sa ridic numerar in strainatate de la bancomatele Citibank fara comision.

Evident la Raiffeisen nu se va mentine un astfel de avantaj deci cred ca voi inchide contul la Citibank inca inainte de preluarea de catre R.

#18
mirceaor

mirceaor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 22.07.2006
Daca era asa profitabila divizia retail n-o vindeau americanii . Si nu cred ca ieseau nu stiu ce bani pentru ei, avand in vedere cota de piata scazuta. Mai degraba era un mic accesoriu pt PF-urile implicate in firmele cu care lucrau

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate