Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Scantei in doza

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
Buna ziua.
De cateva luni avem o problema cu curentul electric intr-un corp de cladire. Din pacate suntem o institutie bugetara si inca nu a venit bugetul pe anul acesta deci nu prea putem apela la o persoana autorizata pentru remedierea problemei deocamdata.
Poate imi dati un sfat pentru o remediere temporara a problemei.
Instalatia in acel corp este destul de veche si este pe aluminiu. Acum 1 an s-a venit cu un fir de cupru care intra intr-un tablou cu sigurante automate (cel vechi a fost schimbat) iar din tablou tot cu fir se duce intr-o doza de unde pleaca curentul in toata cladirea pe fir de aluminiu.
Ideea este ca in doza unde este legatura firului din tablou (cupru) cu instalatia din cladire (aluminiu) se produce uneori scantei.
Aceste scantei produc "flambari" ale curentului si de aici unele dispozitive electrice nu mai functioneaza corect sau se ard (avem niste switch-uri, modem de net, 2 calc)
Atunci mai strangem un pic in doza cu patentul (stiu este de ras dar asta este) si pentru o perioada este ok, dupa care situatia se repeta.
Cineva mi-a spus ca aluminiu cu cupru oxideaza si din aceasta cauza se produc acele scantei.
Se poate face altfel legatura intre cupru si aluminiu?
Banuiti alta cauza a problemei.
Stiu ca este dificil de dat sfaturi pana nu vezi problema, dar experienta si bunavointa unora dintre utilizatorii forumului ne poate ajuta.
Va multumesc.

#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Faceti o cheta si apelati la un electrician. O sa monteze o clema speciala pentru cuplarea firului de aluminiu cu cel de cupru. Nu cred ca o sa va coste mai mult de 100 ron cu tot cu deplasare.

#3
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View Postvdingo11, on 15 martie 2013 - 09:51, said:

Buna ziua.
De cateva luni avem o problema cu curentul electric intr-un corp de cladire. Din pacate suntem o institutie bugetara si inca nu a venit bugetul pe anul acesta deci nu prea putem apela la o persoana autorizata pentru remedierea problemei deocamdata.
Poate imi dati un sfat pentru o remediere temporara a problemei.
Instalatia in acel corp este destul de veche si este pe aluminiu. Acum 1 an s-a venit cu un fir de cupru care intra intr-un tablou cu sigurante automate (cel vechi a fost schimbat) iar din tablou tot cu fir se duce intr-o doza de unde pleaca curentul in toata cladirea pe fir de aluminiu.
Ideea este ca in doza unde este legatura firului din tablou (cupru) cu instalatia din cladire (aluminiu) se produce uneori scantei.
Aceste scantei produc "flambari" ale curentului si de aici unele dispozitive electrice nu mai functioneaza corect sau se ard (avem niste switch-uri, modem de net, 2 calc)
Atunci mai strangem un pic in doza cu patentul (stiu este de ras dar asta este) si pentru o perioada este ok, dupa care situatia se repeta.
Cineva mi-a spus ca aluminiu cu cupru oxideaza si din aceasta cauza se produc acele scantei.
Se poate face altfel legatura intre cupru si aluminiu?
Banuiti alta cauza a problemei.
Stiu ca este dificil de dat sfaturi pana nu vezi problema, dar experienta si bunavointa unora dintre utilizatorii forumului ne poate ajuta.
Va multumesc.

Asa cum a postat si Super Chief va trebuie niste cleme din cupal ce poate inadi cupru cu aluminiu, dar se gasesc foarte greu si sunt foarte scumpe.
Cel mai ieftin si mai bine este sa cositoriti firul de cupru, facut "ochi" si la cupru si la aluminiu si stranse bine cu surub si piulita, dupa care izolezi.
Asa pateam eu, iar daca n-am gasit cupal am recurs la metoda asta.
Succes!

#4
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
Exista conectori prin compresie la magazine de specialitate pentru Al-Cu
Se pot monta reglete cu surub
Se poate monta o teava de cupru recuperata de la un frigider defect cu o lungime de 3-4 cm in care se introduc capetele dezizolate ale firelor si prin comprimarea tevii cu un patent din loc in loc sa se faca conexiunea .
In oricare situatie daca nu exista electrician autorizat decuplati energia electrica de la panoul (firida) centrala , verificati cu un bec de control inexistenta ecesteia pe instalatie !
Sfatul meu e sa apelati la un ziar local unde veti gasii electricieni de ocazie ce lucreaza la sume mult mai mici decit cei de la compania nationala - curentul si gazul nu suporta bricolaje ! nu sti NU te bagi .

#5
StancuLau

StancuLau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 12.03.2013
sunteti bugetari; va trebuie neaparat un electrician autorizat. Asa ca , mai pe seara dati un telefon la Renel. Enel sau cum se numeste la voi si semnalati ca sare scantei si fum din instalatia voastra. Inregistrati si convorbirea, eventual repetati procedura asta din ora in ora. Vor veni sigur sa remedieze problema ; plata v-a fi in cel mai rau caz  pe viitoarea factura de curent in desfasurator

#6
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005

View PostSuper Chief, on 15 martie 2013 - 10:01, said:

Faceti o cheta si apelati la un electrician. O sa monteze o clema speciala pentru cuplarea firului de aluminiu cu cel de cupru. Nu cred ca o sa va coste mai mult de 100 ron cu tot cu deplasare.

Legatura in doza dintre Cu si Al a fost facuta tot de un electrician autorizat. Deci......
Cat despre cheta: eu personal nu sunt dispus sa dau nici 5 bani. Se arunca atatia bani aiurea...... Eu nu pot sa inteleg cum nu dai bugetul unor institutiii publice la jumatatea lui martie. In fine nu vreau sa ma inflamez pe aceasta discutie.
Imi puteti indica o clema pentru Cu cu Al sa vad cum arata ca sa stiu ce sa caut?

#7
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Nu gasesti. Fa mai bine cu surub si piulita cum ti-am spus si nu te costa nimic.

#8
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006
surub cu piulita cu saiba intre cupru si aluminiu, strans bine n-o sa mai dea probleme si va dura in timp cu siguranta

ideia este sa fie bine strans pentru un contact bun si sa nu se atinga cu cu al

Edited by dan210, 15 March 2013 - 11:04.


#9
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
Mergeti hotariti la director in audienta , expunetii situatia scurt si clar iar in incheiere subliniati faptul ca pentru un contact imperfect ce se repara contra sumei , sa spunem , 200 lei deteriorati aparatura de zeci de milioane plus ca puteti pierde iremediabil date importante .

Edited by hemTT, 15 March 2013 - 11:08.


#10
knauf75

knauf75

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 29.05.2008
mai grav,e posibil sa luati foc!!!
era un film cu niste anarhisti germani unde era o replica....''ce faci daca izbucneste un incendiu? il lasi sa arda!''

#11
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005

View PostGeorgeTrisina, on 15 martie 2013 - 10:12, said:

Cel mai ieftin si mai bine este sa cositoriti firul de cupru, facut "ochi" si la cupru si la aluminiu si stranse bine cu surub si piulita, dupa care izolezi.
Nu am inteles exact cum se face: la mine in doza sunt legate vreo 3 fire de aluminiu si peste ele firul de cupru care vine din tabou.
- sa fac fiecare fir de aluminiu ochi, le bag pe un surub, apoi saiba, apoi aluminiu facut ochi peste care saiba si piulita. Apoi izolat Este bine asa?

Edited by vdingo11, 15 March 2013 - 12:13.


#12
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
La fiecare fir trebuie facut ochi, prin firele de aluminiu (toate 3 gramada), pui un surub, peste firele de aluminiu pui saiba, urmeaza firul de cupru si strans cu piulita.
Ai grija ca ochiurile sa le faci in sensul de filetare al piulitei ca sa nu se desfaca in timpul strangerii.

#13
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
Va multumesc frumos pentru sfaturi.

#14
StancuLau

StancuLau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 12.03.2013
asteptam stirile de la ora 5. Sa vedem si noi un incendiu adevarat

#15
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Ce te face sa crezi ca va fi incendiu?
Prevezi cumva sfarsitul lumii?
Posted Image

View Postvdingo11, on 15 martie 2013 - 12:55, said:

Va multumesc frumos pentru sfaturi.

Sa nu uiti sa izolezi.

#16
knauf75

knauf75

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 29.05.2008
indeasa niste hartie in doza,daca nu ai banda de izolat!

#17
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Hartie? Ca sa ia foc mai cu talent?

#18
knauf75

knauf75

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 29.05.2008
ce arde ,nu putrezeste!!!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate