Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Complicatii pneumonie interstitiala?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Alex V

Alex V

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 16.11.2005
Buna seara.
Am pus semnul intrebarii deoarece nu sunt sigur ca ar fi sau nu, o complicatie a acelei pneumonii.
Pe scurt, am 43 de ani, fumator si anul trecut octombrie-noiembrie am facut o pneumonie interstitiala destul de nasoala. Nu am fost internat pt tratament intraspitalicesc. Insa am facut in intervalul oct-noi (2012) 3 radiografii pulmonare - la policlinica si 2 pe UPU in Elias.
Tratamentul urmat: antibiotic - Zinnat, Tavanic, Erdomed, Paracetamol...
Cu tratament antibiotic a trecut (de bine, de rau). Problema este ca am ramas cu o senzatie de aer insuficient (o manifestare sporadica, intermitenta, la intervale neregulate), tuse (sporadica) fara o expectoratie abundenta (insa prezenta), doar uneori, sub forma albicioasa sau verde inchis, densa fara miros respingator, precedata de "zgomote" ca niste haraieli in piept. Apoi dupa tuse si expectoratie, liniste si calm.
Nu am avut vreo clipa hemoptizie si nu am tendinta de a slabi, dimpotriva, m-am ingrasat.
Analizele hemoleucograma, exudatul faringian, spirometria, vsh-ul sunt perfecte. Tare nu?
Nu se aud zgomote pulmonare (dupa spusele pneumologului)...
Uneori am senzatia de durere difuza in spate, alteori cand inspir de intepaturi in piept... Transpiratie toracica abundenta, ziua dar cel mai des noaptea si o senzatie de fierbinteala (febra interna - exista acest termen?) dar nu febra propriu-zisa.
Este posibil ca pneumonia sa se fi cronicizat? Sau la o astfel de pneumonie recuperarea integrala se face cu greutate, in luni de zile?
Cu multumiri.
Alex

#2
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
tot ce tine de plamani se trateaza greu..in timp, mai consulta si alti medici ..dar in principiu ai rabdare ,desigur daca asta e cursul spre insanatosire (anevoios) si toate analizele ies bune!

#3
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
SI eu am o problema aproximativ la fel ca a ta dar eu mai am si o boala autoimuna si organismul meu e slabit si sunt foarte sensibil la frig.
In decembrie am racit destul de rau, m-am dus la medicul de familie si mi-a dat tratament (antibiotic, ziinat sau augmentin 5 zile) dar nu am putut sa stau in casa pe cat ar fi trebuit si m-am intors repede la scoala (deh' se termina semestrul) . Fiind foarte frig afara, starea mea s-a agravat si a luat-o in alta directie (pneumonie), noroc ca s-a terminat semestrul si am stat la caldura cu ceai cald, dar nu a fost timp destul (2-3 sapt) si cand m-am intors la scoala iar m-a prins frigul iar: febra, dureri in piept. La sfarsitul lui ianuarie am fost iar la medic, iar ziinat dar am stat 2 sapt acasa (mi-a zis ca am plamanii plini Posted Image) si incet-incet mi-am revenit cat de cat. Nu i-am zis medicului ca am dureri in piept, m-ar fi trimis la spital pentru internare probabil si clar asta nu e o optiune pentru mine.
Si acum mai am cateodata dureri in piept si mai tusesc fara expectoratii sper ca odata cu venirea caldurii sa se vindece de tot, probabil asta e si la tine.Si la mine medicii au zis ca nu mai aud nimic la plamani.

le: a da, si eu transpiram cand dormeam, doar de ~2 sapt nu mai am problema asta

Edited by opop, 08 March 2013 - 17:52.


#4
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Orice inflamatie care nu cedeaza in timp duce la fibrozarea tesutului inflamat care astfel devine nefunctional. Cat timp mai ai suficienta suprafata cu alveole intacte care sa transmita oxigenul in sange esti inca bine dar evolutia e mereu in jos pana la sfarsitul inevitabil pe care nimeni nu-l poate impiedica. Ai putea sa renunti totusi la tigari daca vrei sa-ti mai adaugi cativa ani la viata. Up to you...

#5
Alex V

Alex V

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 16.11.2005
Buna ziua.
Va multumesc pt raspunsuri...

@JayBird: Te referi cumva la posibilitatea de a fi dezvoltat o bronsiectazie in urma pneumoniei? Scuze, dar esti putin cam pesimist... ca sa nu zic dur... Adevarul e ca nu mi-am propus sa cobor in "subsol" mai repede decat trebuie. Si da, ma gandesc sa renunt la fumat, insa mai greu de trecut la fapte decat de gandit. Posted Image  Sper ca totusi sa nu fie dracu' chiar atat de negruPosted Image

@opop: Hei, nu vreau sa fiu rautacios, dar cred ca sanatatea este inaintea sesiunilor... caci daca esti sanatos poti sa sustii o gramada de sesiuni cu rezultate extra. Asa ca uite, desi nu sunt "sfatos" iti dau un sfat, mergi la medic si fa-ti si analizele... pe urma, fuga-n amfiteatru si bafta multa. Posted Image  
OFF TOPIC: Sa inteleg ca ai probleme cu tiroida? O tiroidita autoimuna? Fa un drum la Parhon, caci nu e chiar asa naspa... si eu am o problema cu tiroida, noduli tiroidieni, dar sunt pe principiul ca nu-mi pun fermoar la gat, daca nu e cazul. Sau mai pe romaneste, "nu-mi ia nimeni glanda". Posted Image

#6
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
E in total alta parte problema mea, si e tratata dar organismul e slabit oricum :)

#7
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
se pare ca azi a inceput iar sa ma doara in piept, cand trag aer adanc se aude/site un murmur acolo unde ma doare si incerc sa tusesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate