Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

va salut! camerele de supraveghere

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
cristi90lex

cristi90lex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.12.2012
tocmai ce am cumparat 2 camere de supraveghere pentru exterior sa le montez la casa,am deja o unitate mai veche de calculator, maine cumpar si o placa de captura prin usb,legatura la internet exista.intrebarea este,cum sa fac sa pot vizualiza imaginile live prin camere din alta locatie prin intermediul internetului?exista programe speciale ?cum sa configurez sistemul?Va multumesc!

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
SI daca ai un amarat de webcam pe care il legi la PC poti sa transmiti pe internet cu programe speciale.
IN cazul tau nu stiu ce implica acele camere de supravechere pt. exterior si nu am nici cea mai mica idee la ce iti foloseste acea placa de captura pe usb.

#3
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Port forward si implicit un ip fix pe care sa-l accesezi din exterior.
off: E la juma' de pret fata de o placa de captura interna...

Edited by c14h3r, 24 February 2013 - 15:46.


#4
cristi90lex

cristi90lex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.12.2012
sunt camere obisnuite pentru supraveghere(gen :http://www.vreaucameredesupraveghere.ro/camere-de-supraveghere/camere-de-supraveghere-exterior/camera-de-supraveghere-ics-1436-sharp-420-linii-3-6mm-36-ir-leds.html),le conectez la calc printr-un cablu identic cu cel de tv.
Si cum e cu ''port forward''mai am nevoie de vreun router sau altceva?sunt in nestire de cauza si cu ip-ul fix:D,internetul este wireless,am conectat batrana unitate printr-un adaptor din acela mic.ce mai am nevoie?
ca program,team viewer-ul ma poate ajuta?

Edited by cristi90lex, 24 February 2013 - 19:03.


#5
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 21.08.2003

View Postcristi90lex, on 24 februarie 2013 - 18:36, said:

...le conectez la calc printr-un cablu identic cu cel de tv.

Ce placa de baza ai cu mufe tv direct din fabrica? Nu cumva iti trebuie o placa de captura ? Softul vine cu ea,daca e mai desteapta are chiar si client de mobil,daca nu vrei intra cu remote desktop direct pe pc unde e instalata, in principu ruterele au porturile deschise. Deci placa cu usb nu-si prea are rostul...
...

#6
cristi90lex

cristi90lex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.12.2012
placa de baza nu este prevazuta cu intrare tv.cand am spus ca ''le conectez la pc''m-am referit prin intermediul unei placi de captura(inca nu am cumparat-o) si am vazut ca au aparut modelele astea gen stick.Bun si cu remote desktop(eu ma gandeam la teamview-er)pot sa vad si live? multumesc pentru raspunsuri!

#7
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Remote desktop, team viewer sunt aceeasi mamaliga.
Daca esti conectat wireless inseamna ca ai un router pe drum. In router faci port forward la adresa IP a calculatorului. Contrar asteptarilor, router-ele nu au deschise porturile special pentru supraveghere... Alea le deschizi tu cu manuta ta. Cel mai cunoscut port deschis implicit este 80 sau 8080. Placa ta de captura poate avea port-ul 3535. Deci, in router, la port forward, o sa dai incoming port 80 si target port 3535. Vei accesa camera cu o adresa de genul: xxx.xxx.x(xx).x(xx): 3535 sau direct din aplicatia remote cu care vine placa de captura. adresa xxx.xxx.x(xx).x(xx) este IP-ul tau extern alocat de provider si nu este acelasi cu IP-ul alocat de router care, in general, este de forma 192.168.x.x

De exemplu, daca scrii in browser http://188.173.161.124:5000 o sa accesezi (sau nu, ca tre sa-i dau o temelie) NAS-ul meu a carui adresa in reteaua interna este 192.168.1.100.

Edited by c14h3r, 24 February 2013 - 19:56.


#8
cristi90lex

cristi90lex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.12.2012
foarte bine explicat!Posted Image  Multumesc mult!

#9
HDDGuru

HDDGuru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,162
  • Înscris: 27.02.2012

View Postcristi90lex, on 24 februarie 2013 - 20:27, said:

foarte bine explicat!Posted Image  Multumesc mult!

cumparati un DVR cu conectare la retea. te va costa mai putin ca si o unitate si consum mai mic la curent. se va simti in 1-2 luni la buzunar.

#10
cristi90lex

cristi90lex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.12.2012
faza e ca deja am unitatea

#11
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
am vazut la un coleg un soft cu care poti face si sistem de alarma, merge pe principiul modificarii pixelilor, am facu si o proba, eram pe pat nemiscat apoi am intins o mana si alarma s-a declansat. nu stiu cum se numeste softul, dar colegul l-a platit cam in jur de 20-30 USD.

#12
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View Postcristi90lex, on 24 februarie 2013 - 21:53, said:

faza e ca deja am unitatea

Pai ai tu deja unitatea, dar o placa de captura e mult mai scumpa 2000 - 2500 lei decat un DVR 800 - 850 lei

#13
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
O placa de captura acceptabila, cu 4 canale, e undeva pe la 120-150 lei. Pe USB e chiar mai ieftina.
Insa si eu as recomanda tot varianta cu DVR.

#14
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Hmm... ma mir. Cine stie ce petarda chinezeasca ai gasit.

#15
accexpert

accexpert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 08.03.2007

View PostGeorgeTrisina, on 01 martie 2013 - 14:54, said:

Hmm... ma mir. Cine stie ce petarda chinezeasca ai gasit.

Nu chiar petarda. Eu am o placa pe USB cu 4 canale, a fost cam 350 lei (cu tot cu tva), captura ii la 25fps D1 (PAL) si merge foarte bine. Pe ebay o luam la vreo 60% din pret dar dura vreo 2 luni sa vina (ii acelasi model chinezesc dar sunt multumit deocamdata de ea).  Ii pusa la un laptop si merge de peste un an fara probleme. Singura problema cu placa pe usb este faptul ca merge cam prost conectarea la distanta si cam numai din IE (din pacate, foloseste un ActiveX pentru afisare in browser). Dar de mers merge foarte bine.
Si eu recomand un DVR dedicat. Un DVR ii cam 450-600 lei (cu 4 intrari) si iti mai trebuie HDD-ul. Astea merg mai bine, consum mai mic, conectarea remote de obicei ii mai buna decat softul de la placile de captura relativ ieftine (cum am eu). Ce zice GeorgeTrisina cu 2000-2500 is placi cu 16 intrari la 200fps (probabil GeoVision, dar si astea s-au ieftinit semnificativ). Nu este necesar in cazul de fata asa ceva.
Pentru conectare remote ai nevoie de un router pe care configurezi port forwarding asa:
- ip local: ip-ul calculatorului sistem de supraveghere
- port local: portul pe care comunica placa remote (o gasesti in setarile placii sau in documentatie)
- port public: portul la care te conectezi tu ca sa vezi sistemul de supraveghere
e.g. http://ip_public_pri...der:port_public
P.S. Ca sa poti conectezi o camera analogica la calculator iti trebuie obligatoriu o placa de captura. Cea de pe USB de care vorbea autorul threadului. Care face conversia AD.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate