Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Acumulatori Lanterna Varta Indestructibila 1W

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
tudosie

tudosie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 30.06.2010
Salut am lanterna varta de 1w http://www.varta-con...ht-3AAA  care e super alaturi de bateriile http://www.varta-con...gy/AAA.aspx#AAA insa vreau sa trec pe acumulatori e mult mai rentabil!Ideea este ca nu prea stiu ce sa cumpar habar nu am cati mAh au bateriile de mai sus am gasit ceva la altex super avantajos 4 acumulatori la 850 mAh http://www.altex.ro/...-okkaido-rb-050 insa nu stiu daca sunt destul de puternici sa folosesc lanterna la capacitate maxima!Voi aveti ceva pareri?

#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Sanyo eneloop sau eneloop xx. Depinde ce gasesti.

#3
tudosie

tudosie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 30.06.2010

 Super Chief, on 24 februarie 2013 - 01:54, said:

Sanyo eneloop sau eneloop xx. Depinde ce gasesti.
pai mai dau odata bani pe lanterna ceva mai ieftin nu exista sa aiba acelasi performate.eu am gasit 4 la 75 ron daca iau 8 ma rup la buzunar

#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
eneloop sunt taticii acumulatorilor. io mi-am luat de curand un set, cu ocazia asta am aruncat vreo 20 de acumulatori ce-i aveam prin casa, terminati sau semiterminati. nu-mi mai trebuie acumulatori no-name in viata mea. zici ca dai bani putini, si de banii aia tin.

#5
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Ceva ieftin si bun nu exista, vorba unui coleg.

Cumpara ce iti permiti. Eventual arunca un ochi pe net ca si-au exprimat destul de multi parerile referitor la acumulatori. La o panarama de lanterna, tot cu ceva led din asta de putere inca folosesc niste GPuri de vreo 3 ani. S-a redus ceva din timpul de utilizare dar de incarcat tot reusesc sa tina un maxim de 950 mA cat au ei specificat.

Incearca un set de la Hama de 1000 mA.

#6
tudosie

tudosie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 30.06.2010

 slai, on 24 februarie 2013 - 02:26, said:

eneloop sunt taticii acumulatorilor. io mi-am luat de curand un set, cu ocazia asta am aruncat vreo 20 de acumulatori ce-i aveam prin casa, terminati sau semiterminati. nu-mi mai trebuie acumulatori no-name in viata mea. zici ca dai bani putini, si de banii aia tin.
io te inteleg ca si eu AA Sanyo eneloop si sunt super da pentru o lanterna care am dat 80 sa ii mai iau si acumulatori de 150 sa o fac peste 2 mil?pentru o amarata de lumina ?e parca prea mult!

 Super Chief, on 24 februarie 2013 - 02:39, said:

Ceva ieftin si bun nu exista, vorba unui coleg.

Cumpara ce iti permiti. Eventual arunca un ochi pe net ca si-au exprimat destul de multi parerile referitor la acumulatori. La o panarama de lanterna, tot cu ceva led din asta de putere inca folosesc niste GPuri de vreo 3 ani. S-a redus ceva din timpul de utilizare dar de incarcat tot reusesc sa tina un maxim de 950 mA cat au ei specificat.

Incearca un set de la Hama de 1000 mA.
Am gasit hama de care zici tu http://www.altex.ro/...i-hama-acc87055 mi se par mai ok la pret!

#7
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Eu am cumparat un noname(chinezesc) de lanterna  (5 ron) , la care am adaugat un acumulator de 4,2V dintr-un rest de baterie  laptop , in locul suportului pt cele 3 baterii AAA !!

Edited by tidicristi, 24 February 2013 - 07:01.


#8
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
vezi in Lidl cand baga in oferta acumulatori. cu 20 de lei iei un set de 4.
sau in Auchan, ca au mereu, tot 20 de lei. la prima vedere nu par ei de
firma, dar isi fac treaba. am unii de vreo doi ani, merg brici.

daca nu, cauta acumulatori de la Varta, ca pret sunt dublu, dar si astia
sunt foarte buni. am unii Varta de 2500mAh de vreo 5-6 ani, inca-si mai
fac treaba onorabil. Energizer si Duracell sunt cele mai mari prastii insa,
nu ti le recomand. cei de la Energizer (2250mAh, D) au murit dupa nici 10
de incarcari, iar p-aia de la Duracell (2050mAh, AA) i-am aruncat dupa
prima incarcare.

vezi daca nu-i poti adapta in vreun fel un acumulator 18650 de vreo 3400
mAh. cu asa ceva chiar te-ai scos. unu d-asta gasesti cu vreo 30-40 de lei,
cauta pe la astia care vand tigari electronice si mod-uri de baterii, ca sigur
gasesti. un incarcator pentru 18650 e 20 de lei.

Edited by dygey, 24 February 2013 - 08:05.


#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Nu lua hama.
Nu lua din lidl. In 3 luni, nu i-am mai avut. Au murit chiar complet. La aia chiar nu m-am asteptat sa fie asa petarde.
Eneloop nu sunt 150 de lei, vezi pe site-urile on-line, de exemplu e-acumulatori.ro. Io am iesit cu 10 lei acumulatorul r6.
Pe aria foto>accesorii, ca e un topic mare despre acumulatori, s-a discutat probabil pro si contra despre o gramada de modele.

#10
tudosie

tudosie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 30.06.2010
Io tot nu sunt lamurit daca aveti idee lanterna vara de 1w cu 3 AAA respectiv R3 de cati mAh are nevoie pentru a rula la putere maxima asta in conditile in care acum foloseste http://www.varta-con...gy/AAA.aspx#AAA si le am de aproximativ 3 luni si deja m-au lasat asta intr-o utilizare mai mult ocazionala !

P.S am un prieten afara si imi poate aduce de la varta de 850 mAh la un pret foarte ok.Insa nu sunt sigur daca e puterea de ajuns

Edited by tudosie, 24 February 2013 - 12:37.


#11
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Logica de fier, avem 3 acumulatori de 1,2 volti si 850 mA. Asta inseamna undeva la 3 w, cum sigur consumul acelui led nu va fi de 1w ci putin sub, corelat cu un randament al electronicii de vreo 90% ( deh, e varta ) inseamna ca aprinsa pe full mode va tine cam 3 ore continuu.

Cum acumulatorii au si o caracteristica imputita, adicatelea ciclul ala de descarcare notat cu o cifra si litera C parca, diferenta o va face calitatea acumulatorului si bineinteles acea caracteristica. Asta in teorie. In practica vad ca sunt cazuri si cazuri. Am observat asta si la o frontala chinezeasca cu led de putere. Am folosit la ea si 3 baterii 777 si au tinut 4 ore pana a trecut singura in low mode, iar cu 3 acumulatori de 850 mA, GP, relativ noi, a tinut pana in 2 ore. Temperatura ambientala pana in 5 grade, ambele seturi folosite, GP si 777. Cateva luni mai tarziu aceiasi acumulatori au tinut aproape 5 ore, dar temperatura ambientala nu a fost sub 20 grade. In ambele dati acumulatorii au fost incarcati de la aceeasi sursa si cu acelasi incarcator.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate