Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Fire de la panou

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
trasnitul28

trasnitul28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 28.09.2012
Buna ziua.Vreau sa imi montez in baie un boiler electric Ferroli TDG 80.Acesta are puterea maxima de 2500 w.Am auzit ca ar trebui sa trag un fir direct de la panou.Eu am absolut 0 cunostinte in domeniul elecitratii.Am in casa undevaun panou cu multe sigurante.Ce mai trebuie facut sapot trage un fir nou spre baie.Chiar trebuie sa trag accest fir??Multumesc anticipat.

#2
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Daca ai instalatia electrica din cupru si nu ai consumatori mari pe care ii folosesti des sau perioade mai mari gen cuptor electric ai putea sa il pui asa.
Daca ai instalatie comunista, din aluminiu, trage fir de cupru.

Ar fi fooarte indicat sa ai impamantare functionala si priza de f buna calitate.

Edited by undercoverbrother, 09 February 2013 - 20:30.


#3
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Majoritatea locuintelor sunt la blocuri vechi, cu instalatie electrica subdimensionata,ce impune separarea consumatorilor mari.
De-asta se mai pune un traseu din conductor de Cupru mai gros,cuplat la intrarea in casa.

#4
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Cred ca nici o protectie diferentiala n-ar fi rea. Doar pe boiler daca restul instalatiei nu e pusa la punct pentru ca daca nu e ok o sa declanseze cam des.

#5
trasnitul28

trasnitul28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 28.09.2012
am consumatori imensi,insalatia este noua.Ma intereseaza un necesar de instalatie si un ghid de montare :)

#6
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
Nu inteleg de ce ai dileme la asa un lucru - chemi un electrician autorizat sa VADA la fata locului despre ce este vorba .
Consumatorul nu este unul obisnuit ci unul de mare consum , trebuie luate toate masurile de siguranta in privinta exploatarii de lunga durata .

#7
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Daca ai instalatie noua, alege o priza preferata si baga in ea. Sa aiba impamantare.
Daca ai consumatori imensi si putere instalata pe masura, nici nu o sa se simta boilerul.

Ce putere instalata ai?

#8
trasnitul28

trasnitul28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 28.09.2012
de la stalp imi vin 15 kw

#9
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
3 faze probabil. Cheama pe cineva sa lege unde trebuie ca sa iti echilibreze fazele.

#10
trasnitul28

trasnitul28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 28.09.2012
e monofazic

Edited by trasnitul28, 09 February 2013 - 20:38.


#11
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Daca zici ca ai "0" cunostinte in domeniu, mai bine chemi un electrician decat sa faci vreo traznaie, nu te juca cu curentul electric.

#12
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Baga in priza atunci si gata. Impamantare si priza buna. In rest nu te doare capul.

#13
trasnitul28

trasnitul28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 28.09.2012
dar teortetic singura priza in care pot baga e a masinii de spalat si a frigiderului (trioul consumatorilor) si ma gandesc, daca masina de spalat spala,merge frigiderul,merge boilerul,eu sudez pe afara si nevastamia face prajituri la cuptorul electric nu iese scantei din panoul de sigurante.Eu oricum chem un instalator dar am nevoie de o explicatie cum vin puse firele si un mic necesar :)

#14
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Electricianul o sa-ti spuna ce sigurante ai acum si daca mai merge sa pui si boilerul sau daca trebuie tras separat circuit.
O sa-ti trebuiasca doua fire de Cupru de lungimea traseului de la panoul de sigurante pana la boiler si tub de plastic la aceeasi lungime, si o priza buna ceramica, cu impamantare.

#15
trasnitul28

trasnitul28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 28.09.2012
faza cu trasul de la panou is cam sigur ca trebuie,am vazut ca ar mai fi nevoie de sigurante sau alte tampenii,e adevarat??

#16
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,443
  • Înscris: 10.08.2005

View Posttrasnitul28, on 09 februarie 2013 - 20:58, said:

faza cu trasul de la panou is cam sigur ca trebuie,am vazut ca ar mai fi nevoie de sigurante sau alte tampenii,e adevarat??
da

#17
wizzardro

wizzardro

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.03.2004
Pt ca e instalat in baie cel mai bine e sa fie pus pe un circuit cu diferential. Daca nu era instalat intr-un mediu umed puteai sa il bagi simplu intr-o priza si iti sarea siguranta daca era prea mare consumul. Nu e mare scofala. Stiai atunci ca ai nevoie de un nou circuit. Treaba asta merge la instalatiile noi executate de electricieni si nu de zugravi :) .
La cele vechi nu prea merita riscul.

#18
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View Postnino852, on 09 februarie 2013 - 20:31, said:

Majoritatea locuintelor sunt la blocuri vechi, cu instalatie electrica subdimensionata,ce impune separarea consumatorilor mari.
De-asta se mai pune un traseu din conductor de Cupru mai gros,cuplat la intrarea in casa.
Tocmai ca daca e din cupru, se impune un traseu mai subtire.  A se citi NP-I7/2011

Edited by GeorgeTrisina, 09 February 2013 - 22:49.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate