Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

cum se leaga prize,intrerupatoare,sigurante,etc

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
hajliparli

hajliparli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 03.02.2011
buna tuturor
am decis sa postez cum se leaga prize si alte lucruri deoarece si eu m-am lovit de aceste lucruri si nu prea am gasit pe intelesul meu,de aceea vreau sa ajut.
sunetimi ce doriti sa stiti cum se leaga si daca stiu fac o schema cu legarea

Attached Files



#2
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
laudabila initiativa.
dar,
cine nu stie ce se intampla intr-o doza de intrerupator, comutator sau priza, nu prea are ce cauta a umbla prin ele.

daca cu priza si intrerupatorul mai e cum mai e, la comutatoare pare mai dificil mai ales daca se umbla si la legatul becurilor la lustra.
ideea principala e ca cine nu stie bine isi poate prinde definitiv urechile la curent.
tensiunea de la retea e o boala mortala, care se ia al naibi de repede.

#3
daniel22vlad

daniel22vlad

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 181
  • Înscris: 17.01.2010
cred ca ii prima boala la care daca scoti sigurantele, nu mai ii asa contagioasa boala.

Edited by daniel22vlad, 08 January 2013 - 23:12.


#4
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
mda.
si cand le legi la loc, sari in aer.
ai legat vreodata stramb intro doza sau la vreun bec ca sa vezi cum face cand dai drumu la electroni?
nu mori, dar nici nu-ti mai trebuie experimente, daca nu stii care-i treaba cu adevarat.

#5
pescar69

pescar69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 07.01.2013
regula nr1 nici o data nu se lucreaza sub tensiune. reg.nr2nici o data nu esti prea destept sa  spui ca le sti pe toate.reg. nr3 daca esti  depasit  nu incerca  ca sar putea sa te coste.intreba pe cineva specilizat.

#6
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,584
  • Înscris: 17.08.2007
Ce e salata aia de intrerupatoare din prima poza ? Din ultima poza crezi ca intelege cineva ceva daca habar nu are sa-si monteze sigurante ?
Asta e ca in reclama aia cu mesterica ala ce lega furtun de la gaz cu sarma ca stie el ce face.

#7
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Eu cred ca e pentru intelegerea fenomenului, pentru ca oricum instalatiile se fac de catre electricieni autorizati, dar e bun topicul, intotdeauna m-am intrebat cum pot sa aprind intr-o camera lumina de la un intrerupator si sa-l sting de la altul. Acum am raspunsul. :)

#8
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Nea @Ioane_de_la_raion, nu cred ca raspunsul este bun daca te referi la schema cu doua intrerupatoare ca sa aprinzi dintr-o parte si sa stingi din alta. Pentru asta exista niste intrerupatoare care se numesc cap-scara.

#9
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Or fi, dar si schema postata de initiatorul topicului are sens din punct de vedere logic si electric, in cazul prezentat de mine. Care e schema acelor intrerupatoare ? Si nu erau doar 2. In unele camere erau si 3.

#10
hajliparli

hajliparli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 03.02.2011

 liviu_np, on 09 ianuarie 2013 - 08:45, said:

Nea @Ioane_de_la_raion, nu cred ca raspunsul este bun daca te referi la schema cu doua intrerupatoare ca sa aprinzi dintr-o parte si sa stingi din alta. Pentru asta exista niste intrerupatoare care se numesc cap-scara.

 liviu_np, on 09 ianuarie 2013 - 08:45, said:

Nea @Ioane_de_la_raion, nu cred ca raspunsul este bun daca te referi la schema cu doua intrerupatoare ca sa aprinzi dintr-o parte si sa stingi din alta. Pentru asta exista niste intrerupatoare care se numesc cap-scara.
da oare intrerupatoarele cu 3 fire nu asa se numesc?
geniule asta stiam si eu ca se numesc cap scara iar cele cu 4 fire cap cruce

 atupi, on 08 ianuarie 2013 - 23:50, said:

Ce e salata aia de intrerupatoare din prima poza ? Din ultima poza crezi ca intelege cineva ceva daca habar nu are sa-si monteze sigurante ?
Asta e ca in reclama aia cu mesterica ala ce lega furtun de la gaz cu sarma ca stie el ce face.

 atupi, on 08 ianuarie 2013 - 23:50, said:

Ce e salata aia de intrerupatoare din prima poza ? Din ultima poza crezi ca intelege cineva ceva daca habar nu are sa-si monteze sigurante ?
Asta e ca in reclama aia cu mesterica ala ce lega furtun de la gaz cu sarma ca stie el ce face.
poate tu nu intelegi dar unul interesat o sa inteleaga acolo sunt 2 feluri de sigurante dual si mono care au 2 poli si care au unul singur

 pescar69, on 08 ianuarie 2013 - 23:46, said:

regula nr1 nici o data nu se lucreaza sub tensiune. reg.nr2nici o data nu esti prea destept sa  spui ca le sti pe toate.reg. nr3 daca esti  depasit  nu incerca  ca sar putea sa te coste.intreba pe cineva specilizat.

 pescar69, on 08 ianuarie 2013 - 23:46, said:

regula nr1 nici o data nu se lucreaza sub tensiune. reg.nr2nici o data nu esti prea destept sa  spui ca le sti pe toate.reg. nr3 daca esti  depasit  nu incerca  ca sar putea sa te coste.intreba pe cineva specilizat.
reg nr1:asta stim cu totii ca e periculos
reg nr 2:nu am spus ca sunt destept,ca le stiu pe toate de aceea am spus ca daca stiu raspund
reg nr3:daca simti ca nu esti in stare sa o faci si eu recomand sa chemi pe cineva asta daca nu te simti in stare
eu pana acum am lucrat sub tensiune si nam patit nimic,dar trebuie sa stii ce sa atingi

 casuta_papusilor, on 08 ianuarie 2013 - 23:05, said:

laudabila initiativa.
dar,
cine nu stie ce se intampla intr-o doza de intrerupator, comutator sau priza, nu prea are ce cauta a umbla prin ele.

daca cu priza si intrerupatorul mai e cum mai e, la comutatoare pare mai dificil mai ales daca se umbla si la legatul becurilor la lustra.
ideea principala e ca cine nu stie bine isi poate prinde definitiv urechile la curent.
tensiunea de la retea e o boala mortala, care se ia al naibi de repede.

 casuta_papusilor, on 08 ianuarie 2013 - 23:05, said:

laudabila initiativa.
dar,
cine nu stie ce se intampla intr-o doza de intrerupator, comutator sau priza, nu prea are ce cauta a umbla prin ele.

daca cu priza si intrerupatorul mai e cum mai e, la comutatoare pare mai dificil mai ales daca se umbla si la legatul becurilor la lustra.
ideea principala e ca cine nu stie bine isi poate prinde definitiv urechile la curent.
tensiunea de la retea e o boala mortala, care se ia al naibi de repede.
cine nu stie imvata si va stii,in loc de urechi tiai putea lega tu coarnele si sa vezi ce se intampla, nu cred ca un om cu minte la cap si-ar lega urechile la curent

#11
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
mai omule, nu inveti sa umbli la prize, intrerupatoare si sigurante de pe un topic cu 3 desene pe forum!
ce vrei tu seamana cu a deschide un topic cu invatarea sofatului masinilor pe strada.
stii tu ce intelege unul si altul?
ca vad ca n-ai inteles prea multe din ce am scris eu aici.
si daca ai lucrat sub tensiune si ai avut noroc pana acum, asta nu inseamna ca trebuie sa faca si altii la fel.
lasa-ne in lumea mea, ca scrii tampenii si gandesti cu curu.

#12
hajliparli

hajliparli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 03.02.2011

 casuta_papusilor, on 09 ianuarie 2013 - 13:50, said:

mai omule, nu inveti sa umbli la prize, intrerupatoare si sigurante de pe un topic cu 3 desene pe forum!
ce vrei tu seamana cu a deschide un topic cu invatarea sofatului masinilor pe strada.
stii tu ce intelege unul si altul?
ca vad ca n-ai inteles prea multe din ce am scris eu aici.
si daca ai lucrat sub tensiune si ai avut noroc pana acum, asta nu inseamna ca trebuie sa faca si altii la fel.
lasa-ne in lumea mea, ca scrii tampenii si gandesti cu curu.

 casuta_papusilor, on 09 ianuarie 2013 - 13:50, said:

mai omule, nu inveti sa umbli la prize, intrerupatoare si sigurante de pe un topic cu 3 desene pe forum!
ce vrei tu seamana cu a deschide un topic cu invatarea sofatului masinilor pe strada.
stii tu ce intelege unul si altul?
ca vad ca n-ai inteles prea multe din ce am scris eu aici.
si daca ai lucrat sub tensiune si ai avut noroc pana acum, asta nu inseamna ca trebuie sa faca si altii la fel.
lasa-ne in lumea mea, ca scrii tampenii si gandesti cu curu.
cu curu gandesti tu,eu nu am spus ca imvat pe altii electrica se vede ca intelegi totul gresit
eu ajut cu scheme,cine are nevoie o sa inteleaga cine nu intelege din schemele pe care le-am pus ma intreaba si fac o schema mai pe intelesul lor,asa ca daca pe tine nu te intereseaza mai bine ai tace si ai lasa pe altul care il intereseaza

#13
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
te mananca pielea, domnule hajliparli?
spune-mi ca da si te scarpin rapid.

#14
knauf75

knauf75

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 29.05.2008
mdea...un post facut de dragul de a posta...
pt el, toate alea pe care apesi sa faci lumina sau nu,sunt intrerupatoare Posted Image  se vede ca nu esti de meserie,daca te duci la magazin sa cumperi aparatele din schemele prezentate,nu stii ce sa ceri,dar sa le si montezi. Era unu' in magazin care a cerut un intrerupator cu comutator...sa uitat aia la el????? l-am intrebat
- unde-l pui?
-in sufragerie
-cate fire ai in tavan?
-3....si i-am aratat un comutator
-d'asta dom'ne!!!!

#15
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009

 hajliparli, on 09 ianuarie 2013 - 14:08, said:

cu curu gandesti tu,eu nu am spus ca imvat pe altii electrica se vede ca intelegi totul gresit
eu ajut cu scheme,cine are nevoie o sa inteleaga cine nu intelege din schemele pe care le-am pus ma intreaba si fac o schema mai pe intelesul lor,asa ca daca pe tine nu te intereseaza mai bine ai tace si ai lasa pe altul care il intereseaza

Ar fi bine sa pastrezi un limbaj civilizat,asta este o arie tehnica ,iar in privinta schemelor ar trebui sa dai dovada ca le intelegi tu ca sa le poti adapta,explica, pe intelesul profanlior.

#16
hajliparli

hajliparli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 03.02.2011

 anaki, on 09 ianuarie 2013 - 17:07, said:

Ar fi bine sa pastrezi un limbaj civilizat,asta este o arie tehnica ,iar in privinta schemelor ar trebui sa dai dovada ca le intelegi tu ca sa le poti adapta,explica, pe intelesul profanlior.

 anaki, on 09 ianuarie 2013 - 17:07, said:

Ar fi bine sa pastrezi un limbaj civilizat,asta este o arie tehnica ,iar in privinta schemelor ar trebui sa dai dovada ca le intelegi tu ca sa le poti adapta,explica, pe intelesul profanlior.
cat timp nu ma provoaca cineva pot pastra limbajul dar cand cineva incepe cu...
eu inteleg schemele pe care le-am facut,eu schemele le fac dupa logica,nu dupa cum scrie nustiu unde pe mine nu ma intereseaza ca acolo scrie asa si acolo invers eu ma iau dupa contacte de aceea am facut desenele asa,puteam face si un patrat cu 2 fire in el dar le-am facut asa ca sa se vada contactele cum functioneaza,ca degeaba legi faza unde nu trebuie atunci ti se duce tot circuitul,
daca imi cereti pot explica si prin scris legarea lor

#17
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,584
  • Înscris: 17.08.2007
@hajliparli- o intrebare un pic offtopic am si eu. Ce-aveti bai nene de nu mai scrieti niciunul corect ? (ex. Imvat in loc de invat)

Si ontopic: nu trebuie sa reinventezi tu schemele si simbolurile din electricitate ca au facut-o deja altii.

#18
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009

 hajliparli, on 09 ianuarie 2013 - 18:49, said:

cat timp nu ma provoaca cineva pot pastra limbajul dar cand cineva incepe cu...
eu inteleg schemele pe care le-am facut,eu schemele le fac dupa logica,nu dupa cum scrie nustiu unde pe mine nu ma intereseaza ca acolo scrie asa si acolo invers eu ma iau dupa contacte de aceea am facut desenele asa,puteam face si un patrat cu 2 fire in el dar le-am facut asa ca sa se vada contactele cum functioneaza,ca degeaba legi faza unde nu trebuie atunci ti se duce tot circuitul,
daca imi cereti pot explica si prin scris legarea lor
Ok,banuiesc ca esti un pusti care ai descoperit(prin experienta proprie) niste principii, aplicatii,in functionarea instalatiilor de iluminat si prize, si esti dornic sa le impartasesti si la altii,lucru care nu este rau,dar intotdeuna cand explici sau recomanzi ceva,precizeaza ca este din experienta proprie.

Edited by anaki, 09 January 2013 - 19:32.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate