Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Nokia Lumia 620

- - - - -
  • Please log in to reply
1231 replies to this topic

#1
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
[ http://cdn.conversations.nokia.com.s3.amazonaws.com/wp-content/uploads/2012/12/Nokia_Lumia_620_02.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nokia a anuntat astazi un nou model de lumia: 620. Un entry-level ce va fi valabil incepand cu prima parte a anului 2013 cu specificatii destul de bune si dupa cum spun ei cel mai ieftin telefon cu Windows Phone 8 (probabil de la Nokia).
Pretul anunatat, inainte de taxe, este de 250 de dolari. Probabil la noi, in momentul lansarii, se va vinde in jurul sumei de 1400-1500 de lei.
  • Ecran TFT de 3.8 inchi WVGA (800*480) cu filtru ClearBlack;
  • Procesor Dual Core Snapdragon S4 tactat la 1Ghz;
  • 512 RAM;
  • 8GB memorie interna + slot MicroSD (de pana la 64GB);
  • Camera de 5MP; filmeaza la rezolutia 720p cu rata de 30 de frame-uri pe sec;
  • NFC, GPS + GLONASS, WLAN (a/b/g/n 2.4Ghz + 5Ghz), Bluetooth 3.0;
  • Greutate: 127 de grame incluzand bateria;
Sursa/comunicatul: http://conversations...n-1todtmx14291a
Siteul produsului: http://www.nokia.com...phone/lumia620/
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rjG5l6vk8bs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by shumilica, 05 December 2012 - 13:09.


#2
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,892
  • Înscris: 14.08.2007
Hmm ... mult mai bune specificatii decat 610, dar ca design imi place mai mult 610. La 250$ + taxe, specificatiile sunt foarte bune. Nu cred ca se va vinde la 1400-1500, acolo e targetul lui 720 (urmasul lui 710, o sa urmeze si el in curand banuiesc), o sa se vanda sub 1100-1200 de lei zic eu chiar si in Romania si va cobori sub 1000 de lei relativ rapid.

Edited by utopium, 05 December 2012 - 13:34.


#3
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
Pai vine aproximativ 1100 RON doar cu tva-ul adaugat la cei 250 de dolari (~880 RON)... isi mai pun si magazinele comisionul.. la inceput cel putin o sa treaca lejer de 1200 de lei.

#4
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,892
  • Înscris: 14.08.2007
Nokia 610 a avut cam acelasi pret recomandat de Nokia, adica 247$ ... La cateva luni de la lansare, Emag il vinde cu 830 de lei. Nu stiu la ce pret a intrat in Romania, dar ma indoiesc ca a depasit vreodata 1200. De obicei in pretul recomandat de Nokia intra deja si un adaos pentru magazine, adica daca Nokia anunta 250$, inseamna ca un retailer il ia pe la 200$

Edited by utopium, 05 December 2012 - 13:54.


#5
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
Nu sunt expert in stabilirea preturilor din romania la telefoane, dar sincer cred ca 620, chiar daca numele sugereaza altceva, este inlocuitorul lui 710 si nu al lui 610, iar 710, la inceput, pe la 1200-1300 se invartea, daca imi aduc bine aminte.

Dar sa speram ca ai dreptate, for Nokia's sake, ca sincer nu prea le vad un viitor stralucit nici lor nici lui microsoft... asta daca nu crapam cu totii pe 21.12.2012 :w00t:

#6
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,892
  • Înscris: 14.08.2007
De ce i-ar fi zis 620 daca era inlocuitorul lui 710? 720 o sa aiba probabil 4", design mai placut, poate 1 GB de RAM, poate camera mai buna si baterie o idee mai mare (si poate alte mici chestii extra). Adica fata de 820 o sa aiba ecran mai mic si nu o sa aiba LTE ... si poate ceva lipsuri pe la camera.

#7
floryn-dof

floryn-dof

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 05.10.2012
Degeaba pun astia de la Nokia pe 620 slot de card, ca tonurile de apel trebuiesc taiate, camera varza de 5MP este aceeasi, restrictiile la bluetooth banuiesc ca sunt aceleasi..........avantajul ar fi ca i-au marit Ram-ii si procesorul, chiar daca are WP 8 este acelasi OS..........si daca se comporta in timp, ca si 610, adica o sa apara erori in OS si o sa trebuiasca sa stai cu el pe la resoftat sau sa dai "revenire la setarile de fabrica" la 6 luni..................nu merita banii..............Au sfeclit-o rau astia de la Nokia de cand le-au plecat majoritatea inginerilor...........

#8
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,892
  • Înscris: 14.08.2007
Poti face transferuri de fisiere media prin bluetooth, deci banuiesti prost. Pentru ringtones Nokia iti ofera un soft free cu care sa le faci direct pe telefon, deci nu poate fi prea complicat, iti ia 10 secunde sa faci un ringtone custom. Camera banuiesc ca n-are cum sa fie grozava in targetul asta de pret, dar asta e valabil si la concurenta, oricum n-ai de unde sa stii daca e mai buna ca la 610 sau nu.

610 era limitat mult de RAM-ul mic si de procesor, plus spatiul de stocare, deci eu zic ca e chiar mare evolutia. Daca as vrea un telefon ieftin, as lua un 620 fara jena.

#9
floryn-dof

floryn-dof

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 05.10.2012
@utopium: nu stiu daca detii un astfel de telefon sau vorbesti din auzite, eu iti pot spune cu siguranta ca nu merg transferate fisiere media prin bluetooth, am incercat chiar cu un Lumia 710 si nu am reusit din cauza unor parole, nu mai zic de alte device-uri, stiu ca exista o aplicatie contra-cost care deblocheaza bluetooth-ul .............cat despre ringtones, de ce trebuie sa le tai, sa le modifici, cand puteai atasa simplu, o melodie ca ringtone, eu m-am chinuit sa-mi creez un ringtone printr-un program de taiat mp3, adaugat prin Zune, unde trebuie sa-l redenumesti, o intreaga poveste, DE CE trebuie sa fie complicat, cand poate fi simplu ??? Camera de 5 MP nu se ridica nici macar la nivelul unei  camere de 2 MP pe care am avut-o pe un 6120, asa ca nu-mi spune ca e un super telefon, nici macar un GorillaGlass nu are, device demn de 2012, pretul de 800 lei nu se justifica, nu e normal dupa 6 luni de functionare sa trebuiasca sa revin la setarile de fabrica............400 lei din pretul cerut sunt numai ptr faptul ca este inscriptionat Nokia..........ASTA E PAREREA MEA si o sustin in orice moment.

#10
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Cel mai ieftin telefon windows phone 8?

Stai sa vedem cu ce iese ZTE la atac. Chiezii sunt fenomenali. Sunt capabili sa faca lucruri bune la preturi incredibil de mici.

Edited by Arkouda, 06 December 2012 - 20:15.


#11
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,892
  • Înscris: 14.08.2007

View Postfloryn-dof, on 06 decembrie 2012 - 19:54, said:

@utopium: nu stiu daca detii un astfel de telefon sau vorbesti din auzite
Tu vorbesti de WP7.5, iar eu de WP8. In WP8, adica pe 620, poti face transferuri de fisiere prin bluetooth. De fapt WP8 e un sistem de operare rescris complet, cu alt kernel, chiar daca interfata seamana. Asa ca toate problemele pe care le-ai avut tu cu 610/710 n-au nici o legatura cu 620. Nu stiu de ce trebuie taiate ringtone-urile, dar din moment ce Nokia iti da un soft gratis sa le tai direct pe telefon, nu poate fi prea complicat, nu? Eu nu schimb ringtone-urile toata ziua, imi ia odata 1 minut sa-mi fac 3 ringtone-uri si gata. Sigur ca era frumos sa poti pune un mp3 ringtone fara sa-l tai, dar hai sa fim seriosi, asta e marea problema a WP?

Cat despre camera, despre ce vorbim? Ce ai vrea sa faca camera? Au Samsung Galaxy Ace sau HTC Wildfire S camere mai bune? Din ce vad eu, nu: http://www.gsmarena....4&idPhone3=3777
Am si eu Nokia 6120 si e varza camera, nu are nici macar autofocus, sunt convins ca ia bataie la orice ora si de la amarata asta de camera. Adica 6120 nu scoate poze de genul asta sigur: http://www.gsmarena....ew=771&idPage=6
Cat despre Gorilla Glass, Androidele ieftine au Gorilla Glass? Asta e un telefon low-cost, de ce vrei sa aiba chestii de telefon scump gen camera de top si Gorilla Glass?

View PostArkouda, on 06 decembrie 2012 - 20:13, said:

Cel mai ieftin telefon windows phone 8?
Cel mai ieftin de pana acum ...

Edited by utopium, 06 December 2012 - 20:33.


#12
floryn-dof

floryn-dof

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 05.10.2012
@utopium: Tot ce am sustinut in postul #9, este parerea din proprie experienta despre WP 7,5, unde m-am lovit numai de restrictii..........WP8 posibil sa nu mai intampine aceleasi restrictii si sper sa fie mai fiabil OS-ul decat 7,5. Eu nu am gasit nici o aplicatie dedicata taierii melodiilor dar cum functioneaza Marketplace-ul la momentul asta (vorbesc de mine si nu sunt singurul) sigur nu o sa gasesc acel program cat as "fora" eu prin Marketplace-ul ala.........m-am chinuit vreo 2 ore sa invat sa fac un ringtone dedicat, "forand" pe net. Lasa-mi, te rog, denumirea aplicatiei ptr cut mp3 direct pe aparat.
  Cat despre poze, crede-ma ca am poze facute in exterior cu 6120 care au iesit exemplar, pe cand cu 610, mi-e rusine sa arat pozele cuiva, poate o fi din setarile camerei sau poate am probleme cu camera foto la telef. meu (posibil), dar daca sustin ca o cam. de 5MP nu se ridica la nivelul unei cam. de 2 MP, inseamna ca nu sustin asta doar de dragul postarii.........din link-urile tale se pare ca se ridica la inaltime (dar si netul minte mult, cateodata, sunt patit) dar la mine, crede-ma, ca nu e asa.................

Edited by floryn-dof, 07 December 2012 - 08:20.


#13
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,892
  • Înscris: 14.08.2007
Pe WP8 chiar Nokia ofera aplicatie de taiat mp3, dar aia nu inseamna ca aplicatia aia merge si pe WP7.5: http://news.softpedi...re-311808.shtml

Repet, WP8 are kernel nou si a fost rescris, comparatia cu WP7.5 nu are sens, sigur, seamana mult, dar vor avea moduri de comportare/buguri/etc diferite. Chiar si aplicatiile pentru WP8 nu merg pe WP7.5.

#14
floryn-dof

floryn-dof

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 05.10.2012
@utopium: Ne-ntelegem "ca cuc-n gura" eu am vorbit numai de WP 7,5 unde iti spuneam de restrictiile enervante pe care le are.........WP 8 banuiesc ca este varianta normala si utila, care trebuia sa fie si pe 610.........din cate am inteles dupa alte forumuri, nu se poate face update de la 7,5 la 8 ceea ce este o mare idiotenie...........din cate vad WP 7,5 a fost un experiment nereusit pe banii nostri, ptr ca Nokia vine acum cu WP8 cu o varianta usor de utilizat si normala , dupa parerea mea.........iar noi, posesorii de 7,5 ne lasa sa ne chinuim in continuare ca pe niste fraieri. De ce nu au gandit varianta usoara si utila, de la inceput de WP ptr Nokia ??? Plus erorile care apar, in timp, pe acest 7,5 si pe care trebuie sa le rezolvam cum putem..........nu vine Nokia sa spuna: "k, s-a dovedit proasta varianta de 7,5 si au fost multe nemultumiri dar va oferim gratuit o varianta care sa nu mai puna probleme pe viitor".........Nokia , singuri isi taie craca de sub picioare............am fost un fan Nokia dar m-au dezamagit cu 610............

#15
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,892
  • Înscris: 14.08.2007
O sa vina Windows 7.8 pentru tine, poate va fi mai bun. WP8 din ce vad e disponibil doar pe procesoare multi-core, o fi vreun motiv pentru care nu merge pe hardware mai slab. Mai ales gen 610, care e un hardware foarte slab. Oricum nu Nokia face WP ci Microsoft, Nokia doar vinde telefoane cu WP.

#16
floryn-dof

floryn-dof

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 05.10.2012
Sunt constient si este corect , ca nu Nokia a creat WP dar Nokia hotaraste ce OS pune pe device-ul lor. Iar nu este corect ca 610 se vindea la-nceput cu 1000 lei iar acum vine acest 620 care se pare ca este mult mai avansat si usor de utilizat tot la un pret de 1000 lei, ce sa-nteleg ca au reusit sa iasa din impas cu prostimea (fanii) care au pus botul la vrajeala lor cu WP. Dupa cum spuneam, singuri isi taie craca de sub picioare, personal, nu as mai cumpara alt telefon de la Nokia si mai ales cu WP, asta e, pe mine au reusit sa ma piarda de client si sigur nu sunt singurul care gandeste asa, deocamdata trebuie sa mai suport telefonul actual dar la anul sigur il voi schimba pe alta marca, asta e, nu eu sunt vinovat de insuccesul lor pe banii mei.

#17
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
HTC Windows Phone S costa 180 lire la liber in UK sau gratis la abonament de 17 lire/luna.

#18
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
HTC 8S - costa 239 de lire in UK la liber.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate