Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Windows Phone 8

- - - - -
  • Please log in to reply
709 replies to this topic

#19
adcamo

adcamo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,022
  • Înscris: 12.02.2009
Au fost eliminate limitarile din wp7 ? Poti vedea ce ai in memoria tel ? Poti folosi BT ? Poti face transfer de fisiere fara zune ?

#20
adcamo

adcamo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,022
  • Înscris: 12.02.2009
Nu are nimeni tel cu windows phone 8 care sa ne poata spuna despre el ?

#21
kmc99

kmc99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 30.07.2008
am si eu o intrebare pentru useri de wp8 , navigatia offline cum se decurca in romania? fie ca vorbim de htc locations sau nokia drive si cu aplicatiile cu bani poti sa le instalezi manual dintr-un file manager ca la android? in idee ca acele aplicatii sunt crack-uite .. mersi

#22
alexdonc

alexdonc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 21.04.2004
Eu am deja un astfel de terminal cu WP8, mai exact un HTC WP 8S.

Cu toate ca folosesc inca un SGS2, abia aateptam sa testez WP :) si n-am mai avut rabdare pina ce Nokia si-ar fi lansat oficial noua gama Lumia pe piata locala. Oricum aveam nevoie de un al doilea tel asa ca...

pe scurt ca sa raspund celor ce nu au avut inca sansa de a butona prin WP8 si nici nu s-au informat corespunzator pina acum iata citeva puncte esentiale de amintit:

1. BT este utilizabil 100% inclusiv ptr transfer de fisiere

2. Sistemul de fisiere nu este accesibil din int GUI al SO - limitare voita in stilul Cupertuno.

3. Multitasking-ul este limitat la o serie de aplicatii care chiar se preteaza la acest lucru - in special ptr a obtine o economie de energie

4. Pe de alta parte deocamdata NU se pot instala aplicatii pe card extern - acesta fiind folosit exclusiv ptr stocarea continutului multimedia

5. In WP8 mai este mult de lucru si asta se va intimpla in timp, sa nu uitam ca este deocamdata un bebelus 😃. Sunt multe neajunsuri deocamdata: no VPN, no RTSP... etc prin prisma unui Android user. Insa la fel de bine un IOS addict l-ar gasi foarte appealing 😌.

In fine... sunt destul de multe de povestit. Eu am deja o luna avans in teste si ma declar multumit si nerabdator sa vad progresul pe care MS il va face de acum incolo. Voi merge pe acest drum fara rezerve dar nu voi renunta la Android. Daca in mare parte am gasit replacement ptr ceea ce am utilizat pina acum pe un smartphone - symbian ori android - exista si capitole unde inca sunt frustrari legate de restrictiile impuse si limitari inerente unui SO inca tinar. Pe de alta parte experienta oferita de Windows Phone8 este una extraordinara dpdv al stabilitatii, vitezei de reactie - si aici mi-as permite o comparatie cu Project Butter al Google in JB, precum si unei abordari noi: cum ar fi spre exemplu People' Hub - adica o agenda telefonica extraordinara dpdv al integrarii cu alte servicij de socializare cit si sincronizare cu diverse servicii online: de la Active Sync la Exchange. Tot laudabila este si colaborarea cu NAVTEQ astfel ca hartile Nokia devin disponibile offline pentru toate echipamentele nonNokia ce ruleaza WP8 insa lipseste evident turn by turn voice nav din considerente lesne de inteles. BTW Nokia Drive nu este top of the top app ptr navigare asa ca celor ce isi fac grizi sau au prejudecati ii sfatuiesc sa se intereseze mai intii. Navigatia si hartile Goole sunt la ani lumina fata de cele Navteq ori aplicatii precum Igo sau Navigon (acesta din urma fiind deja disponibil pe toate platformele mobile inclusiv WP8)

Toate cele bune iar sfatul meu este: rabdare ptr cei neaastimparati si un pic de incredere. Eu unul sun optimist si an convingerea ca MS nu ne va dezamagi. Si maj sper ca fragmentarea SO sa nu ajunga o practica si pentru Redmond :D

#23
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,734
  • Înscris: 06.08.2004
Nokia Drive e beta oricum pentru moment.
Dar am incredere ca Nokia o sa scoata aplicatii bune si in continuare, asta daca mai uit la faptul ca aproape saptamanal fac update-uri, etc. Deci se ocupa activ de problema, ceea ce e bine.
Eu astept sa se lanseze oficial la noi Lumia noua, sa speram ca nu mai dureaza mult :)

#24
alexdonc

alexdonc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 21.04.2004
In sfirsit! S-a terminat cu suprematia Lumia Posted Image

Ia uitati aici:

Nokia Drive+ Beta now available for all Windows Phone 8 users

Asteptam cu interes disponibilitatea pe piata locala Posted Image

Edited by alexdonc, 24 January 2013 - 11:42.


#25
cornel14

cornel14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 23.03.2012

View Postalexdonc, on 21 ianuarie 2013 - 10:56, said:

Tot laudabila este si colaborarea cu NAVTEQ astfel ca hartile Nokia devin disponibile offline pentru toate echipamentele nonNokia ce ruleaza WP8 insa lipseste evident turn by turn voice nav din considerente lesne de inteles. BTW Nokia Drive nu este top of the top app ptr navigare asa ca celor ce isi fac grizi sau au prejudecati ii sfatuiesc sa se intereseze mai intii. Navigatia si hartile Goole sunt la ani lumina fata de cele Navteq ori aplicatii precum Igo sau Navigon (acesta din urma fiind deja disponibil pe toate platformele mobile inclusiv WP8)

NAVTEQ e subsidiara Nokia.

http://en.wikipedia....okia_subsidiary

IGo si Navigon folosesc hartile Navteq adica platesc celor de la Nokia sa le foloseasca :-)

Edited by cornel14, 25 January 2013 - 12:58.


#26
alexdonc

alexdonc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 21.04.2004
Ma rog... Parte din Nokia. Nimic nou sub soare. Stiam de mult asta. Poti verifica in sectiunea dedicata Garmin GPS unde sunt activ de ceva mai mult timp :D

Tare sunt curios daca pina la urma vor da drumul la Nokia Drive pe nonLumia. Ar fi ciudat ptr ca nu vad cine ar mai cumpara spre exemplu Navigon care foloseste tot aceleasi harti NAVTEQ si este Garmin DE.

#27
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Se pare ca au dat drumul partial. Sunt diferente intre Here Drive si Here Drive+ compatibil doar cu Lumia.
Inca nu  a folosit  nimeni de pe aici Here Drive(+) pe W8?

View Postalexdonc, on 25 ianuarie 2013 - 19:57, said:

Ma rog... Parte din Nokia. Nimic nou sub soare. Stiam de mult asta. Poti verifica in sectiunea dedicata Garmin GPS unde sunt activ de ceva mai mult timp Posted Image

Tare sunt curios daca pina la urma vor da drumul la Nokia Drive pe nonLumia. Ar fi ciudat ptr ca nu vad cine ar mai cumpara spre exemplu Navigon care foloseste tot aceleasi harti NAVTEQ si este Garmin DE.


#28
alexdonc

alexdonc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 21.04.2004

View Postedri, on 01 martie 2013 - 21:03, said:

Se pare ca au dat drumul partial. Sunt diferente intre Here Drive si Here Drive+ compatibil doar cu Lumia.
Inca nu  a folosit  nimeni de pe aici Here Drive(+) pe W8?

Pai cum asa? Poate fi instalat pe nonLumia? Ca eu nu vad asta. Pe NOKIA e clar ca functioneaza insa pe altceva (HTC-ul emu) nu inca.... :(

#29
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
La noi nu e valabil, doar in alte parti un Here Drive regional.

http://conversations...-8-smartphones/

#30
alexdonc

alexdonc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 21.04.2004

View Postedri, on 02 martie 2013 - 14:00, said:

La noi nu e valabil, doar in alte parti un Here Drive regional.

http://conversations...-8-smartphones/

My point exactly. Asa ca.. mai avem de aspetat ptr OFICIAL

#31
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012
Va salut ! Merita achizitionat un telefon cu windows phone 8 in comparatie cu o versiune de android sau wp 7.5 in cazul in care nu ma intereseaza DELOC jocurile ci vreau sa mearga exemplar pe internet ?

#32
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012
este mare diferenta intre wp 8 si wp 7.5 ? ruleaza mai bine wp8 ?

#33
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012
ce parere aveti despre samsung ativ odyssey ??

#34
alexdonc

alexdonc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 21.04.2004

View Postbeku111, on 03 martie 2013 - 17:22, said:

Va salut ! Merita achizitionat un telefon cu windows phone 8 in comparatie cu o versiune de android sau wp 7.5 in cazul in care nu ma intereseaza DELOC jocurile ci vreau sa mearga exemplar pe internet ?

1. Nu se pune neaparat problema in felul asta ptr ca joculete gasesti destule chiar si pe WP8, insa intreaba-te mai intii daca esti dispus sa faci saltul. Vor fi alte mici dezavantaje in cazul in care migrezi dinspre Android si esti obisnuit cu anumite aplicatii pe care le folosesti zilnic. In linii mari insa ai sa constati ca exista inlocuitori.

2. Diferente intre WP7.5 - 7.8 si WP8 exista si sunt majore

3. ATIV este o gam foarte buna de la Samsung si o recomand prin prisma tuturor review-urilor pe care le-am rumegat pina acum, nu neaparat din exp personala (nu l-am pipait inca). Este clar un terminal foarte bine lucrat si de o calitate superioara multora concurente. Cu toate acestea recomand inca achizitia de Nokia Lumia oricarui nou venit in barca Microsoft Windows Phone. Exista motive temeinice in afirmatia aceasta pe care iarasi le sustine experienta utilizatorilor. In principiu Nokia ofera "out of the box" o serie de functii pentru care fie va trebui sa platesti ulterior in cazul in care vei cumpara alta marca (vezi navigatie turn by turn), fie vor lipsi cu desavirsire (posibil ca integrarea dlna UpNP sa devina activa mai intii pe NOKIA la fel cum si suportul VPN in WP8 ar putea sa vina mai intii pe Lumia - nu este nimic oficial, doar speculatii, poate vom avea parte de aceste functii odata cu actualizarile preconizare Windows Phone Blue - cf Microsoft, indiferent ce telefon am avea in buzunar)

Sper ca te-am ajutat cu decizia ta.

#35
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012

View Postalexdonc, on 04 martie 2013 - 14:07, said:


1. Nu se pune neaparat problema in felul asta ptr ca joculete gasesti destule chiar si pe WP8, insa intreaba-te mai intii daca esti dispus sa faci saltul. Vor fi alte mici dezavantaje in cazul in care migrezi dinspre Android si esti obisnuit cu anumite aplicatii pe care le folosesti zilnic. In linii mari insa ai sa constati ca exista inlocuitori.

2. Diferente intre WP7.5 - 7.8 si WP8 exista si sunt majore

3. ATIV este o gam foarte buna de la Samsung si o recomand prin prisma tuturor review-urilor pe care le-am rumegat pina acum, nu neaparat din exp personala (nu l-am pipait inca). Este clar un terminal foarte bine lucrat si de o calitate superioara multora concurente. Cu toate acestea recomand inca achizitia de Nokia Lumia oricarui nou venit in barca Microsoft Windows Phone. Exista motive temeinice in afirmatia aceasta pe care iarasi le sustine experienta utilizatorilor. In principiu Nokia ofera "out of the box" o serie de functii pentru care fie va trebui sa platesti ulterior in cazul in care vei cumpara alta marca (vezi navigatie turn by turn), fie vor lipsi cu desavirsire (posibil ca integrarea dlna UpNP sa devina activa mai intii pe NOKIA la fel cum si suportul VPN in WP8 ar putea sa vina mai intii pe Lumia - nu este nimic oficial, doar speculatii, poate vom avea parte de aceste functii odata cu actualizarile preconizare Windows Phone Blue - cf Microsoft, indiferent ce telefon am avea in buzunar)

Sper ca te-am ajutat cu decizia ta.
1 - nu , nu am avut OS pe telefoanele mele deci nu va fi o problema

Multumesc MULT pentru raspuns !!Posted Image

#36
a_cristian

a_cristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 22.07.2008
beku eu zic sa incerci mai bine un telefon intr-un magazin , browsere mai sunt cateva daca nu iti place IE , ceea ce nu vei intalni la acest sistem este lagul sau internet consumat aiurea

cateva noutati :
un fel de "notification center" http://www.wpcentral...r-windows-phone
webapps http://www.wpcentral..._medium=twitter
upcoming games http://www.wpcentral...s-phone-8-games
skype integration and "other" storage fix http://www.wpcentral...her-storage-fix

Edited by a_cristian, 04 March 2013 - 18:17.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate