Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Prelungire cabluri priza/intrerupator

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
Am incercat acum cu doua bucati de fir de Cu.
Am gasit o bucatica de bara de cositor (cea pentru tabla), am dat cu apa tare pe fire (tot ca la tabla), am inalzit cositorul, dar cand picura pe fire nu adera.
Este vorba de acea pasta decapanta. Este ceva special pentru Cu?
De ce nu functioneaza metoda in afara de lipsa mea de experienta?

#20
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
Cositorul fata de fludor are alta temperatura de topire , mai mare . Aliajul din compozitie difera - de aceea am spus ca acel cositor tip bara nu se foloseste la fire de 2-2,5 mm , merge la lipituri grele si cu scule adecvate .
Fludorul (cositorul pentru electronice) se manevreaza usor cu un simplu ciocan electric de 25-100W , oricare in gama asta de putere . Este important sa decapezi firele cu pasta decapanta sau apa tare (nu recomand fiind foarte coroziva si o gresala costa scump) sau aspirina sau saciz (colofoniu, rasina pentru arcus de vioara)  . Prima faza se incalzeste firul de cupru pina fludorul adera la el , dupa ce firele sunt imbracate intr-un strat subtire de fludor se pun cap la cap si se imbina prin lipitura la cald cu suplimentare de fludor , surplusul va picura s-au se inlatura prin taiere cu un cleste .
Picura si nu adera pe fir pentru ca firul de 2,5 are inertie termica mai mare - cositorul cald , firul rece apare reactia de respingere si arunca totul pina cind temperaturile se echilibreaza . Da cu pasta decapanta , incalzeste bine firul si dupa pune cositor .

#21
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Orice decapant de origine acida nu e bun pt cositorit lipiturile in doze, pt ca corodeaza cuprul. Se gaseste in comert pasta decapanta special pt instalatii electrice (borcanele de 50g) Este un amestec de colofoniu cu o alta substanta care nu-i permite sa se solidifice (e ca un fel de gel).
V-am spus ca nu faceti treaba cu letconul pt ca e prea slab ca putere si pierdeti mult timp cu el.

#22
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Eu incalzesc doar varful rasucirii, ca sa nu topesc inutil din izolatie, ating cu bucata de sacaz doar varful incat sa urce singur sacazul topit vreo 4-6 mm dupa care incalzesc tot doar varful legaturii si ating usor cu firul de cositor cam pe unde a ajuns topitura de sacaz - la apx 5 mm de varf. Cand temperatura este corecta cositorul se va topi si va adera de fire. Se poate observa usor de cata cantitate este nevoie.

Oricum, cu putina practica se deprinde usor miscarea.

Cand folosesc "lingurita" ( e o bucata de fonta cu scobitura interioara cam de marimea unei masline mai marisoare ) o incalzesc la aragaz sau la arzatorul mare ( ala cu butelie de 500 ml ) topesc cositorul in ea dar incalzesc si firele rasucite cum am zis mai sus. Ating cu sacazul rasucirea dupa care o inmoi in lingurita. Tin cateva secunde si misc sa vad daca face priza dar sunt atent si la izolatia firelor sa nu se topeasca sau sa curga.

lingurita am cumparat-o din obor de la cei cu unelte de pescuit. Sunt de mai multe tipuri si forme in care se topeste plumb pentru undite si lansete.

#23
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
Am incercat cu cositorirea dar nu imi iese.
Variantele sunt 2 acum pentru mine:
1. reglete (acestea se iau in functie de grosimea firului. Trebuie sa fie cu 1 intrare si o iesire? Se rasucesc firele si se introduc intr-o intrare dupa care se prind cu surubul?
2. Am gasit pe net niste wire nuts si dupa mine cred ca ar strange foarte bine. Stie cineva de ele?

Multumesc.

Attached Files



#24
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Alea sunt pentru fire litate. Se pot pune si dupa ce ai facut rasucirea dar nu prea le recomand. Cam inutile.

#25
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005

 Super Chief, on 12 septembrie 2012 - 18:07, said:

Alea sunt pentru fire litate. Se pot pune si dupa ce ai facut rasucirea dar nu prea le recomand. Cam inutile.
Ma gandesc ca va tine stransa rasucirea ca si la cositorire.
Atunci ce recomanzi in afara de cositorire?

Edited by vdingo11, 12 September 2012 - 19:34.


#26
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Regleta. Nu stai nici sa cositoresti nici sa dai cu izolier band. E legatura rigida, asigura contact bun.

Cand sunt putine fire de legat eu fac asa:

- dezizolez capetele de legat exact cat e piesa interioara de bronz
- introduc din parti opuse firele in regleta astfel incat suruburile de fixare sa calce pe fiecare fir in parte in doua puncte.

Ai mai jos o mica sectiune, poate te ajuta cu ceva.

Attached Files



#27
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,462
  • Înscris: 22.05.2011

 GeorgeTrisina, on 11 septembrie 2012 - 06:05, said:


In ceea ce priveste regletele, eu unul nu-s multumit de ele. Am pus intr-o doza si la un consum mai mare mi s-au topit.

Si regletele alea sunt de mai multe demensiuni, am vazut de 10, 20, 30 amperi...

#28
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005

 rhdghdhs, on 12 septembrie 2012 - 20:35, said:


Si regletele alea sunt de mai multe demensiuni, am vazut de 10, 20, 30 amperi...

Eu daca unesc doua fire de Cu de 1.5 de care sa folosesc? Conteaza amperajul?
Dar pentru unirea a doua fire de 2.5?

#29
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 rhdghdhs, on 12 septembrie 2012 - 20:35, said:


Si regletele alea sunt de mai multe demensiuni, am vazut de 10, 20, 30 amperi...

La 20A am pus pt un circuit de prize, dar am impresia ca-s facute pe vapor.
Nici macar 6A n-am avut consum si s-au dus dracului.
Atentie mare cei care folositi reglete la ce provenienta au. Cine face ca mine, ca mine pateste.

#30
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
In ce sens zici ca s-au topit? Sunt chiar curios.

Vezi sa nu se fi slabit suruburile sau sa fi crapat piesa de bronz si asta ducand la slabirea filtrelor, ulterior la aparitia arcului electric sa topit ceva pe acolo.

Ar fi bine ca data viitoare - sfat universal valabil - sa dai un ochi mai de aproape la constructia piesei interioare. Am gasit destule reglete care suruburile scapau la strangere. Si altele cu gaura pentru fire data mult prea excentric astfel ca parte din peretele piesei era foarte subtire. Ori in partea de jos ori in partea unde vin suruburile.

#31
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Pai sa stii ca-s proaste. S-a topit plasticul de deasupra.
Suruburile erau foarte bine stranse. M-am jurat ca nu mai folosesc asa ceva.

#32
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

 GeorgeTrisina, on 13 septembrie 2012 - 08:43, said:

Pai sa stii ca-s proaste. S-a topit plasticul de deasupra.
Suruburile erau foarte bine stranse. M-am jurat ca nu mai folosesc asa ceva.
in doza folosesc intotdeauna reglete de la un producator consacrat, de obicei legrand, ca-i mai aproape magazinul, la legaturile corpurilor de iluminat nu aleg, daca strange bine surubul este ok

Attached Files



#33
jjy

jjy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 13.01.2009
eu am folosit cleme Wago cu arc; mi s-au parut mai ok decat clasicele reglete cu surub

#34
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005

 Super Chief, on 12 septembrie 2012 - 20:30, said:

Regleta. Nu stai nici sa cositoresti nici sa dai cu izolier band. E legatura rigida, asigura contact bun.

Cand sunt putine fire de legat eu fac asa:

- dezizolez capetele de legat exact cat e piesa interioara de bronz
- introduc din parti opuse firele in regleta astfel incat suruburile de fixare sa calce pe fiecare fir in parte in doua puncte.

Ai mai jos o mica sectiune, poate te ajuta cu ceva.

Pai in imaginea aratata firele sunt introduse unul peste altul, iar surubul va strange doar unul din ele presand pe celalat. Este mai bine asa sau cum ai spus tu mai sus.?

Astazi am fost prin magazine si am gasit asa:
1. o regleta de 10 A pe care scrie 2.5mm. Are corpul dintr-un material asemanator cu Cu - pretul la 6,5 Ron
2. o regleta pe care nu scrie nimic doar ca are sectiunea mai mare sau mai mica - pret de la 1,5 la 3 ron in functie de dimensiuni si care au miezul de bronz cred.

Pe care sa o folosesc la priza/iluminat si in ce sistem de prindere a firelor?

Multumesc.

#35
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
O fi buna cea de 10A pentru priza?

#36
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Poti folosi si de 5 A daca esti sigur si faci instructajul sa nu se foloseasca consumator/consumatori insumati de mai mult cat poate sa tina acea regleta.

Pentru o exploatare sigura foloseste una de 20A.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate